Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 07.10.2014., 03:25   #1
SniperWolf
Premium
 
SniperWolf's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,189
USBovi ostaju ukljuceni nakon shut down-a PC-a

pozz svima

vise ovako neko znatizeljno pitanje.

dakle imam napajanje Seasonic 350w.

nakon sto ugasim komp, USBovi ostanu ukljueni. dakle Lampice na externim USB hard diskovima svijetle, posto imam puno hard diskova, eto to tako stoji sve svjetli.

onda USB hub imam neki jeftini (oko 40kn) koji ima crvenu diodu,i on svijetli. kada idem spavati, sve to svijetli po mojoj sobi. znao sam ici ugasiti komp na sklopku na napajanju ili produznom, da mi ne svjetli sve po sobi...

do sada sam promjenio jedno 5-6 kompjutera i do sada nikad nisam imao ovaj slucaj.

zasto je to tako? sto to znaci i je li to lose? znatizeljan sam hvala!

pozz!
SniperWolf je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2014., 06:38   #2
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,313
To je fičur kod mnogi novih ploča i nema veze s napajanjem. Neke čak to imaju namjerno napravljeno da bi mogao puniti mobitel iako je komp ugašen.
Pogledaj imaš li u BIOS-u opciju za gašenje usb portova.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.10.2014., 11:20   #3
lobo64
Premium
Moj komp
 
lobo64's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,327
fičur potreban za buđenje kompa iz sleep i hybernate ako imaš miša i/ili tipkovnicu spojenu preko usb.
ako u biosu nema opcija, obično postoji jumper na ploči kojim određuješ dali će usb ostati pod naponom nakon gašenja.
provjeri manual ploče koju imaš.
lobo64 je offline   Reply With Quote
Staro 10.10.2014., 19:59   #4
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Citiraj:
Autor SniperWolf Pregled postova
pozz svima

vise ovako neko znatizeljno pitanje.

dakle imam napajanje Seasonic 350w.

nakon sto ugasim komp, USBovi ostanu ukljueni. dakle Lampice na externim USB hard diskovima svijetle, posto imam puno hard diskova, eto to tako stoji sve svjetli.

onda USB hub imam neki jeftini (oko 40kn) koji ima crvenu diodu,i on svijetli. kada idem spavati, sve to svijetli po mojoj sobi. znao sam ici ugasiti komp na sklopku na napajanju ili produznom, da mi ne svjetli sve po sobi...

do sada sam promjenio jedno 5-6 kompjutera i do sada nikad nisam imao ovaj slucaj.

zasto je to tako? sto to znaci i je li to lose? znatizeljan sam hvala!

pozz!
Kao što je već spomenuto, ova funkcija modernih matičnih ploča se koristi kod uređaja kod kojih je potreban napon čak i kada je ostatak računala ugašen. Napajanje posjeduje +5Vsb napon (Vsb: stand by voltage) koje današnje matične ploče iskorištavaju.

Za upravljanje ovim funkcijama (za svaki pojedinačni komad hardvera) dovoljno je par klikova u Windozama, npr.

Control Panel -> Device Manager:



Nakon odabira komponente desnim klikom (Properties), makne se kvačica sa "Allow this device to wake the computer"



I to je to, uređaj više neće biti pod naponom kada ugasiš računalo.
dh41400 je offline   Reply With Quote
Staro 10.10.2014., 23:30   #5
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
To će ugasiti mogućnost paljenja / buđenje iz sleep - a kompa ali ne mora tj. neće ugasiti napajanje pa će za primjer mišonja i dalje svijetliti.

Gore je već navedeno a ovisno o izvedbi proizvođača napajanje usb portova nekad nema nikakvih opcija / mogućnosti podešavanja, kod nekih je to jumper(i) na mobo, kod nekih opcija u Biosu.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 11.10.2014., 16:37   #6
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
E sad ... ili ja imam neku posebnu vrstu USB kontrolera ili ... te opcije stvarno rade samo meni (ima po netu mnogo primjera gašenja ovim putem).

Isprobano sa 2 USB miša i na oba djeluje ova opcija tj. isključena su kada je komp ugašen (Intelovi onboard USB 2.0 portovi).

Znam da prosječan korisnik (na prvu) baš i ne bi pomislio da ovo utječe na gašenje/paljenje USB periferije u stand-by modu, ali eto ... stvar radi.

Vjerojatno im je to bilo lakše za izvesti, kada se makne kvačica ("Allow this devicfe to wake computer") za pojedini USB uređaj, onda on jednostavno isključi cijeli USB port i (logično) više uopće ne komunicira sa periferijom na tom portu u stand-by stanju.

Uglavnom, ovaj način provjereno radi sa USB miševima i uređajima koji podržavaju "Power management" opciju. S druge strane, odznačavanje ove opcije ne djeluje na PS/2 tipkovnicu (koja radi bez obzira, ali vjerojatno samo utječe na paljenje i gašenje kompa).

Naravno, pričamo o novijim generacijama matičnih ploča i novijim OS-ovima.

Zadnje izmijenjeno od: dh41400. 11.10.2014. u 16:42.
dh41400 je offline   Reply With Quote
Staro 11.10.2014., 17:25   #7
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
A moguće, možda je baš u ovome štos > "novijim generacijama matičnih ploča i novijim OS-ovima"
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 11.10.2014., 17:34   #8
lobo64
Premium
Moj komp
 
lobo64's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,327
Citiraj:
Autor dh41400 Pregled postova
Uglavnom, ovaj način provjereno radi sa USB miševima i uređajima koji podržavaju "Power management" opciju. S druge strane, odznačavanje ove opcije ne djeluje na PS/2 tipkovnicu (koja radi bez obzira, ali vjerojatno samo utječe na paljenje i gašenje kompa).

Naravno, pričamo o novijim generacijama matičnih ploča i novijim OS-ovima.
PS2 je izuzet iz ove opcije zato jer to nije USB. ukoliko želiš maknuti sa napona PS2, moraš u biosu odznačiti opciju paljenja računala preko PS2 tipkovnice ili miša (obično se nalazi u power management opcijama biosa).

moja ploča ima jumper preko kojeg određujem dali će usb portovi ostati pod naponom nakon gašenja računala, ali kada je računalo ugašeno nemogu puniti nikakav uređaj preko usb, tj. kod mene taj napon služi samo za funkciju wake/on, bilo preko miša ili tipkovnice.
isto tako, ako je dotični jumper (zove se 5V SB) zatvoren, ne radi ni WAKE ON LAN, tj. nije moguće buđenje računala preko mreže.

cijela stvar ima veze sa 5V SB funkcijom na napajanju: ukoliko je 5V SB rail na napajanju preslab ili je napon loše kvalitete (puno ispod 5V), cijela priča sa buđenjem preko usb možda neće raditi kako treba.

Zadnje izmijenjeno od: lobo64. 11.10.2014. u 17:39. Razlog: dodavanje
lobo64 je offline   Reply With Quote
Staro 11.10.2014., 18:18   #9
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Blažena stara fizika, jumperom odabereš hoćeš li pojedinu grupu usb portova (obično 2 ili 4) napajati sa +5V SB pa svitli / radi stalno ili sa +5V pa svitli / radi samo kad komp radi.

Ovo šta pišeš o potencijalnom problemu sa +5V SB, gotovo svaki psu ako je ispravan i nije žnj kategorije daje urednih 5V i min. 2A (da sad ne tražim pojedini ATX psu standard.
Češći je problem sa front usb - ovima kada su loše / kilavo napravljeni i još spojeni sa šroteks tankim žicama na mobo.
Zato treba koristiti portove same mobo (zada) kada posumljaš da te front zezaju.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 11.10.2014., 18:28   #10
lobo64
Premium
Moj komp
 
lobo64's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,327
imao sam takav slučaj sa prednjim portovima, bili su fakat sa šroteks žicama.
ali, nakon promjene napajanja, i oni su radili normalno.
kad sam na promijenjenom napajanju izmjerio 5V SB, fluke je pokazao 4,65 V.
vjerojatno je to zajedno sa tankim žicama izazvalo preveliki pad napona pa prednji usb nije htio raditi.
btw, napajanje baš i nije bilo neki šrot (ENERMAX).

Zadnje izmijenjeno od: lobo64. 11.10.2014. u 18:29. Razlog: dodavanje
lobo64 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na