Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Konfiguracije
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 04.04.2014., 10:35   #841
yggdrasil
Premium
Moj komp
 
yggdrasil's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 233
Odlično, hvala svima. Lolofuxy, ovaj iscrpan opis je ono što sam tražio, stavlja mi malo stvari u perspektivu jer definitivno sam ne bi znao snaći se da mi život o tome ovisi.

dadosbcro, hvala za detaljni uvid, to sam htio vidjeti. Da si znam odvagnuti isplativost.

Ok, dali ste mi barem neku odskočnu dasku da si malo porazmislim kako to iskombinirati.

Još jednom hvala.


P.S. Postoji li neki razlog preferencije AMD+ATI nad konbinacijom Intel+Nvidia? Pitam jer dolazim iz kamenog doba kad je to bilo in

Zadnje izmijenjeno od: yggdrasil. 04.04.2014. u 10:56.
yggdrasil je offline   Reply With Quote
Staro 04.04.2014., 15:05   #842
dadosbcro
Premium
Moj komp
 
dadosbcro's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: SB
Postovi: 620
@yggdrasil
Imao sam priliku promjeniti dosta računala, što intelovih kombinacija, što AMD...AMD platforma, nvidia grafa i obratno, i uvjek sam uzimao ono što mi je u tom trenutku bio bolji bang for buck...trenutno sa AMD-om imaš bolji omjer uloženo/dobiveno pa su ti momci iz tog razloga predložili AMD...

ako gledaš AMD FX8320, trenutno ga u UZI shopu možeš dobiti za 1016 kn! i vjerujem da ćeš njega moći OCati bez problema na 4.3-4.4Ghz na ploči koju su ti dečki preporučili uz odgovarajuće hlađenje...taj procesor na 4.4GHz ima da jede sve novije igre bez problema, a kasnije ako igre budu optimizirane da iskoriste sve njegove jezgre imati ćeš bolji future proof...današnje igre koje su sposobne opteretiti više od 4 jezgre, a za koje ja znam, su crysis 3 i BF4, ako za godinu dana budu izlazile igre koje su optimizirane za iskoristit svih 8 jezgri, onda će FX 8320 biti još bolji, usudio bih se reći što stariji to bolji, jer sa današnjim igrama ne možeš iskoristiti niti pola njegovog potencijala...
Trenutno u igrama koje su optimizirane iskoristiti 1, 2 ili 4 jezgre, intel i5 će biti bolji/brži, ali i5 ima 4 fizičke jezgre manje, tako da u aplikacijama/ programima koje su sposobne zaposliti sve jezgre od FX8320 procesora, FX će biti brži...ako ikada dođu igre koje su sposobne opteretiti svih 8 jezgri, FX8320 će biti u prednosti...

Da skratim priču, situacija je takva da je za većinu današnjih igara i5 trenutno brži, ali ne moraš brinuti jer će te igre i FX8320 odraditi bez problema...da ti netko stavi kompove jedan kraj drogog, iste grafe, razliku u igrama nebi primjetio/osjetio....za i5 procesor sa zaključanim množiteljem, tj. nonK, koji ne možeš OC, moraš dati 300kn više, za i5 koji možeš OC, tj. K model, moraš dati 600kn više...da ti komp služi za posao i da zarađuješ od njega, onda bi ti vjerovatno preporučio kakav i7 procesor, a pošto će ti najviše služiti za igre, i FX8320 će odlično odraditi posao u starijim igrama, u novim vjerujem još i bolje...
dadosbcro je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2014., 10:30   #843
yggdrasil
Premium
Moj komp
 
yggdrasil's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 233
Shvaćam hvala lijepa na pojašnjenju, zvuči obećavajuće.

EDIT:

Koji shop preporučujete? Mislim da bi mi najviše odgovaralo da je sve iz jednoga i da pružaju uslugu sklapanja konfiguracije pošto ni to nisam nikad radio.
yggdrasil je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2014., 15:52   #844
dadosbcro
Premium
Moj komp
 
dadosbcro's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: SB
Postovi: 620
najbolje ti je preko nabave usporediti cijene i vidjeti gdje možeš jeftinije proći kada sve zbrojiš, jer ako ti je u jednom shopu CPU najjeftiniji, ne mora značiti da će GPU, ploča, memorija itd. biti jeftiniji nego u nekom drugom shopu...na linku ispod imaš otvorene teme o iskustvima korisnika u više-manje svim trgovinama:
http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=66

Gledaj uzeti komponente u trgovinama koje ne rade probleme prilikom reklamacije, koji besplatno slažu, isporučuju i daju najviše jamstva...
dadosbcro je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2014., 11:53   #845
yggdrasil
Premium
Moj komp
 
yggdrasil's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 233
Aha tako. Mislio sam nekako izbjeći taj dio da čekam svaki dio zasebno iz različitih shoppova. Plus što ja ne znam sklapati konfiguraciju, ali to je manji problem, poznajem ljude koji znaju.

Ali pretpostavljam da je to jedini način da prođem što jeftinije tako da hvala na savjetu.
yggdrasil je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2014., 11:57   #846
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,323
Ako sve komponente kupiš u istoj trgovini, u većini slučajeva će ti je tamo i složiti. Jest da je to malo skuplja opcija od kupovanja u različitim trgovinama, ali je brža. Osim toga, rijetko koja trgovina će ti sklopiti konfu od komponenti koje si kupio drugdje.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2014., 12:07   #847
yggdrasil
Premium
Moj komp
 
yggdrasil's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 233
Dakle, onda možda rađe da preko nabave.net usporedim u kojem shoppu prođem najjeftinije u smislu prosjeka cijena svih komponenti, pa da mi ga tamo i slože i pošalju.
yggdrasil je offline   Reply With Quote
Staro 23.04.2014., 01:17   #848
zulije
Premium
 
zulije's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: zg
Postovi: 85
dragi kolege... prema savjetima iz ove teme složio sam si konfu... potrebna mi je gejmerska konfa i limit je vidljiv u slici (i to je već za 1k kn previše)...

- FX 8350 mi se čini najbolji izbor trenutno
- Na grafičkoj nisam štedio
- Sabertooth bi po reviewima trebao biti jako dobar
- Monitor sam izabrao prema savjetima ovdje
- SSD mi je dovoljno 120gb jer imam već HDD
- Dodatnu periferiju imam
- RAM mislim da je dovoljan za početak, lako kupim isti takav dodatno

Savjeti koje tražim su:
- Kućište mi je skupo, uzeo bi Zalman z3 u ADM-u ali obzirom da mi je sve u Linksu (a htio bih i da mi oni slože) onda sam uzeo ovo...
- Za grafičku je minimalno potrebno napajanje 750W... mada sam prema reviewima uočio da je čak i 550W dovoljno, molim savjet u vezi izabranog
- Izabrani cooler mi je dovoljan za 8350?

Svaki komentar i savjet su više nego dobrodošli

zulije je offline   Reply With Quote
Staro 23.04.2014., 08:59   #849
adaksinjo
Premium
Moj komp
 
adaksinjo's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Virje
Postovi: 574
imas monitor u drugim ducanima za 232kn manje, cisto da ne stavljas losije komponente da spustis za tih 1k, ako mozes usparati na monitoru...
adaksinjo je offline   Reply With Quote
Staro 23.04.2014., 09:02   #850
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,323
Najbolji savjet koji ti mogu dati - promijeni prodavaonicu. Od drugih savjeta - napajanje prejako, ploča preskupa,...
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 23.04.2014., 09:15   #851
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,773
Citiraj:
Autor zulije Pregled postova
Svaki komentar i savjet su više nego dobrodošli
Za te novce ima i konkretnijih konfiguracija, a bome i izbor dućana je danas veći/bolji no ikad, pa ne bi trebal biti problem naći odgovarajuću trgovinu. S tim da umjesto K verzije, možeš ići i na običan Core i5-4670 ili i5-4570, pa umjesto vodenog (koje je tu samo radi K procesora) odabereš neki klasičan zračni cooler i naposljetku imaš dovoljno financijskog manevriranja za Sapphire TRI-X R9 290 karticu.
CPU: Intel Core i5-4670K – ~1.600 kn
MBO: ASRock Z87 Extreme4 – ~1.000 kn
RAM: 8GB G.Skill DDR3-1600 – ~650 kn
Cooler: Corsair Hydro Series H100i – ~750 kn
SSD: 120GB Samsung EVO Basic – ~650 kn
GPU: MSI R9 280X 3GB GAMING- ~2.300 kn
Case: Fractal Design Define R4 - ~700 kn
PSU: Seasonic SSR-650RM – ~900 kn
Monitor: Dell P2414H – ~1.500 kn
_______________________________________
~10.050 kn

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 23.04.2014. u 09:31.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 23.04.2014., 10:43   #852
dadosbcro
Premium
Moj komp
 
dadosbcro's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: SB
Postovi: 620
@zulije
jer mora baš biti links? pitam jer je dosta skuplji od konkurencije...

500kn možeš uštediti kupovinom FX8320 procesora u nekom drugom shopu kojega lako OCaš na freq. FX8350 i to bez čačkanja po voltaži, FX8350 je neisplativ pored FX8320...dodatnih 700kn uštediš kupovinom Asus M5A97 EVO R2.0 ploče, također vrlo dobra ploča i moći češ OCati na njoj...
Osobno bih išao na ovako nešto:

Asus M5A97 EVO R2.0
FX8320
Zalman CNPS10X OPTIMA
SSD CRUCIAL Crucial 240GB M500
Kingston HyperX 8GB DDR3 1600MHz
Seasonic Napajanje Seasonic SS-620GM2 EVO full modularno
SAPPHIRE R9 290 4G GDDR5 TRI-X OC VERSION
Dell DELL monitor Professional P2414H
Fractal Design ARC Midi R2

CCa.9300kn
Možda možeš koju kn jeftinije proći u nekom drugom shopu...

Dodatnih 1400kn možeš uštediti odabirom VTX R9 280X 3GBD5-2DHEV2 grafičke kartice, koja je i više nego dovoljna za sve nove igre na tom Dell monitoru jer je 1920x1080p rezolucija...u kombinaciji sa r9 280x grafom, čitava konfiguracija bi te izašla 7900kn i dovoljna je za sve današnje igre na ultra settingsima

Zadnje izmijenjeno od: dadosbcro. 23.04.2014. u 10:58.
dadosbcro je offline   Reply With Quote
Staro 23.04.2014., 12:25   #853
mhadina
Premium
Moj komp
 
mhadina's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: ZG
Postovi: 429
@dadosbcro
Dobro si ga skresao, odličan izbor, samo još reci čovjeku da je kriva tema ))

@The Exiled
Čemu bacati $ na vodeno, neam svrhe osim estetske i ako lajka.
Ostalo sve odlično, jedino bih ipak R9 290 za neke buduće jače igre...i zato jer je 20-30% jača za malo $...
__________________
  • Vidiš li čovjeka koji se sam sebi mudrim čini? Znaj, i od bezumnika ima više nade nego od njega!
  • San dolazi od mnogo briga, a lud govor od mnogo riječi.
  • Neka su ti mnogi poznanici, ali pouzdanik samo jedan od tisuću.
  • Ne ponizuj se pred budalom i ne budi pristran pred mogućnicima.
  • Ne budi silovit na jeziku a lijen i mlitav na djelu.

Zadnje izmijenjeno od: coconut. 23.04.2014. u 14:34. Razlog: nauči koristiti tipku Edit
mhadina je offline   Reply With Quote
Staro 23.04.2014., 15:43   #854
dadosbcro
Premium
Moj komp
 
dadosbcro's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: SB
Postovi: 620
Htio sam reći da može dosta jeftinije proći u nekom drugom shopu i dobije bolje komponente osim procesora i ploče, monitor je isti...razlika u cijeni između FX8350 i FX8320 je dosta velika da bi se uzeo FX8350, osobno smatram da je pametnije razliku u cijeni uložiti u nešto drugo...in RL razliku u performansama između ta dva procesora neće osjetiti...ako se ide na OC, FX8320 se lako digne na 4.4-4.6GHz...

imam sabertooth ploču i odlična je, ali smatram da se ne isplati dati duplo više za nju nego za M5A97 EVO

Ostatak komponenti su sve bolje...bolji CPU hladnjak, bolja grafička kartica, SSD disk duplo većeg kapaciteta, bolje napajanje koje je full modularno, bolje i kvalitetnije kućište....i još prođe 1800kn jeftinije...

Što se tiče grafičke kartice, osobno bih uzeo VTX R9 280X jer je više od duplo jeftinija nego R9 290 u linksu, a razlika u performansama je 20tak%, tj. moraš platiti više od 100% veću cijenu za 20tak % veće performanse...za cijenu jedne R9 290 u linksu, sastavi se CF sa R9 280X karticama koji R9 290 pojedu za fruštuk
dadosbcro je offline   Reply With Quote
Staro 23.04.2014., 23:10   #855
zulije
Premium
 
zulije's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: zg
Postovi: 85
Znam da je Links preskup, ali zbog dosad najboljih iskustava i nekih drugih stvari bi i dalje uzimao tamo... treba gledati i da su cijene u Linksu za kartice.. .al nema veze, složio sam novu u ADM-u... znači drugi procesor i matična, bolja grafička, slabije napajanje i ostalo je manje više isto...

zulije je offline   Reply With Quote
Staro 23.04.2014., 23:26   #856
hedgehog
Premium
Moj komp
 
hedgehog's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2013
Postovi: 1,335