Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno > RETRO hardware i software
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 19.02.2018., 23:37   #961
zanetti
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2012
Lokacija: Poljica
Postovi: 27
3dfx
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	voodoo.jpg‎
Views:	311
Size:	1.70 MB
ID:	19242  
zanetti je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2018., 00:18   #962
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor zanetti Pregled postova
3dfx
Lijepo! Imaš i pripadajuću Voodooicu ili samo CD?
  Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 20.02.2018., 07:24   #963
zanetti
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2012
Lokacija: Poljica
Postovi: 27
Samo cd.
Prva kartica .Voodoo 3 2000.Išla je na taktove od 3000.
Davno poklonjena.
zanetti je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2018., 17:10   #964
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor zanetti Pregled postova
Samo cd.
Prva kartica .Voodoo 3 2000.Išla je na taktove od 3000.
Davno poklonjena.
Šteta... Voodoo3 postaje rijetkost (kao i sve druge 3dfx kartice), pogotovo one koje nisu skurene ili teško modificirane. Naime, ljudi su voljeli gore stavljati ogromne ventove i hladnjake jer je V3 dosta grijao.
  Reply With Quote
Staro 20.02.2018., 20:30   #965
zanetti
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2012
Lokacija: Poljica
Postovi: 27
Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
Šteta... Voodoo3 postaje rijetkost (kao i sve druge 3dfx kartice), pogotovo one koje nisu skurene ili teško modificirane. Naime, ljudi su voljeli gore stavljati ogromne ventove i hladnjake jer je V3 dosta grijao.
Da znam.Ma meni je bilo bitno da ide.
Ko je tad mislija da će se to tako odigrat.
Quake 3 arena u 1024*768 na novoj Belinei 17 inča.
P3 450 oc 585....jedini koji mi je izdahnija
A Unreal u glide uff
zanetti je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2018., 01:16   #966
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor zanetti Pregled postova
Da znam.Ma meni je bilo bitno da ide.
Ko je tad mislija da će se to tako odigrat.
Quake 3 arena u 1024*768 na novoj Belinei 17 inča.
P3 450 oc 585....jedini koji mi je izdahnija
A Unreal u glide uff
Imam nešto slično u svojoj kolekciji, P3 550 sa Voodoo3 2000 AGP i 256MB RAMa


Inače, koliko sam imao prilike vidjeti iz osobnog iskustva procesori jako rijetko odlaze, pretpostavljam da si ga ili skurio krivim parametrima, ili si imao pasivno-hlađeni modul koji nije dobivao dovoljno zraka. Ili oboje
  Reply With Quote
Staro 21.02.2018., 22:44   #967
zanetti
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2012
Lokacija: Poljica
Postovi: 27
Služija je mene on dosta dugo.Nije baš da je odmah izdahnija.
Ne virujen da mu je bilo vruće.Big tower kućište Jnc i u njemu ventilatora koliko je stalo.
Na procu je bija Titan hladnjak (zlatne boje, nešto kao orb izgleda) jedini koji se moga tad nabavit.Mislim da mu je prije otišla keš memorija nego jezgra.
Ploča je Bx?Ova tvoja.
E da koliko se sjećan tad se klokalo preko fsb uz podešavanje brzine agp koji je ovisija o taktu sabirnice tako da ne virujen da mu je to smetalo.Ostalih detalja se ne sjećam.
zanetti je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2018., 01:31   #968
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor zanetti Pregled postova
Služija je mene on dosta dugo.Nije baš da je odmah izdahnija.
Ne virujen da mu je bilo vruće.Big tower kućište Jnc i u njemu ventilatora koliko je stalo.
Na procu je bija Titan hladnjak (zlatne boje, nešto kao orb izgleda) jedini koji se moga tad nabavit.Mislim da mu je prije otišla keš memorija nego jezgra.
Ploča je Bx?Ova tvoja.
E da koliko se sjećan tad se klokalo preko fsb uz podešavanje brzine agp koji je ovisija o taktu sabirnice tako da ne virujen da mu je to smetalo.Ostalih detalja se ne sjećam.
A čuj, koliko sam imao prilike vidjeti pasivno-hlađeni Slot-1 procesori idu i preko 60C, i to bez (ili uz minimalno) opterećenja. Meni je jedan otišao na Abit BE6-II ploči, mislim isto 550MHz jedino što je bio pasivno hlađen, proizveden za "IBM". Barem je tako na njemu pisalo, i da - otišao je najvjerojatnije upravo cache jer je sam procesor radio, odnosno uredno se predstavljao kod podizanja sve dok nije dobio instrukcije, zadatke koje nije mogao obraditi što bi uredno zamrznulo cijeli sustav. Sigurno nije pomoglo ni to što je sama Abit ploča bila na izdisaju, stoga je čak moguće da ga je upravo Abit uništio.

Ploča za koju pitaš (sa slike) je QDI Advance 5, VIA chipset. Ali da, imam i BX mašina nekoliko komada. U stvari, moj osobni Pentium II 350 ima Chaintech 6BTM koja je 440BX Stavim sliku-dvije ako te zanima? Također imam nekoliko iWill BD100 za koje mislim da su BX, FIC VB601 također. Sve odlične ploče i savršen materijal za rane nVidia i 3dfx grafe! Znam da me ljudi gledaju čudno kad to kažem, ali obožavam Slot-1 tehnologiju!
  Reply With Quote
Staro 22.02.2018., 20:43   #969
zanetti
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2012
Lokacija: Poljica
Postovi: 27
Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
A čuj, koliko sam imao prilike vidjeti pasivno-hlađeni Slot-1 procesori idu i preko 60C, i to bez (ili uz minimalno) opterećenja. Meni je jedan otišao na Abit BE6-II ploči, mislim isto 550MHz jedino što je bio pasivno hlađen, proizveden za "IBM". Barem je tako na njemu pisalo, i da - otišao je najvjerojatnije upravo cache jer je sam procesor radio, odnosno uredno se predstavljao kod podizanja sve dok nije dobio instrukcije, zadatke koje nije mogao obraditi što bi uredno zamrznulo cijeli sustav. Sigurno nije pomoglo ni to što je sama Abit ploča bila na izdisaju, stoga je čak moguće da ga je upravo Abit uništio.

Ploča za koju pitaš (sa slike) je QDI Advance 5, VIA chipset. Ali da, imam i BX mašina nekoliko komada. U stvari, moj osobni Pentium II 350 ima Chaintech 6BTM koja je 440BX Stavim sliku-dvije ako te zanima? Također imam nekoliko iWill BD100 za koje mislim da su BX, FIC VB601 također. Sve odlične ploče i savršen materijal za rane nVidia i 3dfx grafe! Znam da me ljudi gledaju čudno kad to kažem, ali obožavam Slot-1 tehnologiju!
Da stavi slike zašto da ne.
IWill su onda bile dobre ploče.
U mene je bila asusica sa Via apollo 133a ako se dobro sjećan.Via je tada izbacila podršku za agp 4x prije intela i ja normalno kupih .Jako dobra ploča.
Imala je mušica sa biosom tipa da je novi bios usporavao Quake jako.Da do biosa je bilo.Kasnije su to rješili.
Kasnije su izbacili bx ploče sa brzinom fsb od 133 mhz,jer on nativno je podržavao fsb od 100.Čini mi se da je Abit to prvi izbacio.
A za temperature toga se uopće ne sjećan kolike su bile.
Meni je bilo bitno da ide koliko može.
Clear Cmos mi je tada posta dobar prijatelj
zanetti je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2018., 23:38   #970
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor zanetti Pregled postova
Da stavi slike zašto da ne.
IWill su onda bile dobre ploče.
U mene je bila asusica sa Via apollo 133a ako se dobro sjećan.Via je tada izbacila podršku za agp 4x prije intela i ja normalno kupih .Jako dobra ploča.
Imala je mušica sa biosom tipa da je novi bios usporavao Quake jako.Da do biosa je bilo.Kasnije su to rješili.
Kasnije su izbacili bx ploče sa brzinom fsb od 133 mhz,jer on nativno je podržavao fsb od 100.Čini mi se da je Abit to prvi izbacio.
A za temperature toga se uopće ne sjećan kolike su bile.
Meni je bilo bitno da ide koliko može.
Clear Cmos mi je tada posta dobar prijatelj
Pentium III, 600MHz. Matična je Abit BE6-II


Pentium III, 733MHz. Matična je legendarni Asus P3B-F


Celeron 333. Matična je iWill BD100


Pentium II, 350MHz. Matična je Abit AB-BH6


Pentium III, 500MHz. Matična je DFI PA61


Pentium II, 350MHz. Matična je FIC VB-601


HP Kayak XU800, Pentium III 800MHz (x1), radna stanica


Da, VIA chipset je u ono vrijeme bio na cijeni. Ali ni BX nije za otpisati, naime BX je na glasu kao najstabilniji chipset, IKAD. U stvari, upotrijebili su upravo njega kao podlogu i inspiraciju za stvaranje virtualnih mašina (točnije, programa za virtualizaciju)

Nego, uživaj! Nađe se tu još nekoliko Slot-1 mašina, ali su uglavnom duplikati i/ili varijacija na temu
  Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 23.02.2018., 00:07   #971
zanetti
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2012
Lokacija: Poljica
Postovi: 27
Auu vidi ih.
Da zaboravi na Asus.Top ploča tada.
zanetti je offline   Reply With Quote
Staro 23.02.2018., 00:53   #972
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor zanetti Pregled postova
Auu vidi ih.
Da zaboravi na Asus.Top ploča tada.
Upravo tako, i (ako se ne varam) 440BX je u pitanju. U stvari, jedan od zadnjih modela u liniji BX chipseta Gore je jedan od par preostalih pasivno-hlađenih P3 modula, preferiram aktivno hlađenje iz očitih razloga. Zato sam i stavio onaj 80mm vent, jer povlači zrak preko RAMa i procesora, pa van kućišta.
  Reply With Quote
Staro 23.02.2018., 20:47   #973
zanetti
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2012
Lokacija: Poljica
Postovi: 27
Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
Upravo tako, i (ako se ne varam) 440BX je u pitanju. U stvari, jedan od zadnjih modela u liniji BX chipseta Gore je jedan od par preostalih pasivno-hlađenih P3 modula, preferiram aktivno hlađenje iz očitih razloga. Zato sam i stavio onaj 80mm vent, jer povlači zrak preko RAMa i procesora, pa van kućišta.
Da bx je u pitanju,Kraljca ploča tada.
P3 733 Mhz hladiš pasivno.To
Rage fury max?Dobro bi ti sija na tu kolekciju
zanetti je offline   Reply With Quote
Staro 23.02.2018., 23:01   #974
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor zanetti Pregled postova
Da bx je u pitanju,Kraljca ploča tada.
P3 733 Mhz hladiš pasivno.To
Rage fury max?Dobro bi ti sija na tu kolekciju
Takav je došao, još jedan u nizu OEM procesora. Ako se ne varam ovaj je Compaq, barem mislim... Imam još jedan, identični u Dell Optiplex GX110 konfi. Tzv. "pizzabox", odnosno desktop kutija bijele boje

Rage Fury Maxx nažalost nemam, jedna od rijetkih grafa iz "Rage" serije koju nisam uspio nabaviti Imam Rage II+, Rage IIc, Rage Pro, Rage Pro Turbo, Rage 128 (dva izdanja, od 16 & 32MB) i Rage 128 Pro, ali kao što sam rekao ne i Maxx. Imam čak i jedan Mach64, iz vremena prije Rage ... Nalazi se u jednom Pentiumu MMX gdje solidno obavlja posao
  Reply With Quote
Staro 27.02.2018., 23:19   #975
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,441
__________________
mamutarka je online   Reply With Quote
Staro 28.02.2018., 00:12   #976
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor mamutarka Pregled postova
Hahaha, stari štos Ja sam napravio isti, ali suprotno - stavio dvije-tri retro mašine u nova, crna kućišta koja izgledaju kao da su Core2 ili Core I serije...

Edit
Sad tek vidim što je tip sve napravio, ovo je čisto ludilo! (Mislio sam da je samo stavio novu ploču u staru kantu)

Zadnje izmijenjeno od: Trekkie4. 28.02.2018. u 01:14.
  Reply With Quote
Staro 09.03.2018., 01:56   #977
Toncek
member
 
Toncek's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 758
Ne znam je li vec bilo.... Barton 2500+.... imam ga jos negdje spremljenog....
Toncek je offline   Reply With Quote
Staro 22.03.2018., 00:42   #978
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Pokupio sam danas jednu mašinu, bivša vlasnica mi je rekla da je 4x86


Naravno, nisam imao puno vremena testirati i raditi, a i vidim po unutrašnjosti da se komp nije palio već JAKO dugo, ali nakon početne analize i "uvjeravanja" sa otopinom za čišćenje & obnovu elektro-kontakta uspješno je bootao - i predstavio se kao (AMD) 5x86

Mislio sam sastaviti DOS mašinu, ali 133MHz za DOS mi je nekako overkill, pa razmišljam o tome da mu zamijenim ploču sa pravom 4x86 DX2 ISA/VESA garniturom koja mi već godinama stoji u kutiji sa dijelovima, ali ga nisam mogao sastaviti zbog nedostatka dijelova poput AT kućišta/napajanja i Socket 3 hladnjaka za procesor. Naravno, tu ostaje i pitanje originalnosti - želio bih ostaviti mašinu u originalnom stanju, što mislim da bi i bivšoj vlasnici (koju sam i pozvao da se pridruži temi i razmijeni iskustva) sigurno bilo nekako draže U svakom slučaju ovo bude bio pravi projekt, vjerojatno ne budem bio miran dok cijela mašina ne bude bila presložena (na ovakav ili onakav način) i osposobljena za rad.
  Reply With Quote
Staro 22.03.2018., 07:11   #979
Frung
Premium
Moj komp
 
Frung's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: zg westside
Postovi: 598
Heh imao isti taj AMD 5x86 133 MHz (bio je ratean na P75 brzinu al ono, ni blizu). Za procesor sam saznao jer su ga ukrcali u sve mašine u lokalnoj PC igraonici, i bio je bagatela u usporedbi s intelovim čipovima onog vremena. Ploča se ne sjećam, nisam tolko star, u ono vrijeme su mi drugi gradili kompove, a ćale plaćao heh.

Uglavnom po mojim requirementima nije overkill za DOS sve dok DUKE3D nije butter smooth na SVGA rezi, a to ovaj 5x86 nije nikako mogao. Treba proper P133 za to.

Ali poslužio mi je skroooz do celerona 333A, tak da kudos procesorčini.
__________________
~Fury of the dwarves runs deep.
Frung je offline   Reply With Quote
Staro 22.03.2018., 19:33   #980
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Frung Pregled postova
Heh imao isti taj AMD 5x86 133 MHz (bio je ratean na P75 brzinu al ono, ni blizu). Za procesor sam saznao jer su ga ukrcali u sve mašine u lokalnoj PC igraonici, i bio je bagatela u usporedbi s intelovim čipovima onog vremena. Ploča se ne sjećam, nisam tolko star, u ono vrijeme su mi drugi gradili kompove, a ćale plaćao heh.

Uglavnom po mojim requirementima nije overkill za DOS sve dok DUKE3D nije butter smooth na SVGA rezi, a to ovaj 5x86 nije nikako mogao. Treba proper P133 za to.

Ali poslužio mi je skroooz do celerona 333A, tak da kudos procesorčini.
Dosta sam o tome razmišljao, i da - budem ostavio 5x86 Primarno zbog toga što bi alternativa značila zamjenu svega - od matične, grafičke, zvučne, memorije, itd. Zatim mi je palo na pamet da bih možda mogao zamijeniti samo procesor, ali sam se sjetio (ispravi me ako griješim) da 5x86 radi na drugačijoj voltaži od 4x86 serije, te zbog toga ploča treba tzv. "volt mod", zamjenu regulatora, mosfeta na ploči.

Update
Da, 4x86 DX2 radi na 5V, dok 5x86 radi na 3.45V. Intelu na takvim postavkama ne bi ništa bilo (ali ne bi bootao), dok bi u suprotnom scenariju AMD izgorio na starijoj Socket 3 matičnoj.
  Reply With Quote
Staro 25.03.2018., 19:26   #981
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
5x86 update...

Nakon što sam ga upalio i testirao, krenuo sam ga rastavljati


Napravio sam "generalku" ventilatora u napajanju, CPU hladnjaka i same matične, te prilagodio količinu RAMa novim potrebama


LED prikaz brzine (frekvencije procesora) nije radio, u stvari cijeli je Turbo sklop bio deaktiviran, a sama Turbo funkcija na matičnoj prespojena jumperom tako da uvijek bude uključena. Ideja je bila da ga vratim u originalno stanje, sa ekranom koji bi mijenjao sadržaj, prikaz ovisno o tipki Turbo. Međutim, ispostavilo se da je sama komponenta dosta oštećena, popucali su i lemovi, a uz sve navedeno nedostaje i kabel koji bi premostio Turbo kućišta sa matičnom, pa sam stoga odustao i spojio Turbo tipku & LEDicu direktno na matičnu, a ekran podesio tako pokazuje "HI", odnosno "HIGH" što je bolje nego "13" koji je najvjerojatnije značio "133", odnosno brzinu Am5x86 procesora. Rezultat je gotovo pa savršen, jedino što ekran UVIJEK pokazuje "HI", čak i kad je Turbo tipka ugašena. LEDica zato radi OK, pa se može jasno vidjeti razlika


Sad kad je sve završeno, počeo sam raditi na cable managementu, ali to čini se bude potrajalo. Naime, potrošio sam sve vezice, izolir traku i "kontakt" sprej otopinu, stoga dok ne nabavim nove zalihe 5x86 bude morao pričekati. Ovdje se može jasno vidjeti napredak i do kud sam došao - znam da nije savršeno, ali je u svakom slučaju bolje nego prije
  Reply With Quote
Staro 21.04.2018., 17:25   #982
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Pitanje za one koji prate temu - ima li netko možda ISA mrežnu (BNC ili RJ45, nema veze) i/ili ISA zvučnu tipa OPL2, OPL3 koju bi želio mijenjati i/ili dati za neku razumnu cijenu?

Dovršavam dvije starije AT mašine i shvatio sam da ISA mrežna koju koristim radi probleme (nije kompatibilna, i/ili ne radi), a zvučna radi samo do prvog restarta, a zatim pokazuje upozorenje u device manager.
  Reply With Quote
Staro 24.04.2018., 21:15   #983
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,001
Imam ja negdje doma jednu awe 64. Javi se na pm ako ti odgovara.
c-shadow je online   Reply With Quote
Staro 24.04.2018., 21:19   #984
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova
Imam ja negdje doma jednu awe 64. Javi se na pm ako ti odgovara.

https://www.ebay.com/itm/New-Vintage...QAAOSwzrNa25e7
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 24.04.2018., 21:32   #985
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,001
Lijepa cijena, nisam znao da toliko traže za njih
Iako ta s ebaya je Gold i to izgleda zapakirana, moja je Value varijanta.
c-shadow je online   Reply With Quote
Staro 28.04.2018., 21:59   #986
bertone
Premium
Moj komp
 
bertone's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,015
bertone je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2018., 00:24   #987
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Da li ja to slučajno prepoznajem MaCase kućište, kolega?
  Reply With Quote
Staro 29.04.2018., 11:49   #988
bertone
Premium
Moj komp
 
bertone's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,015
Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
Da li ja to slučajno prepoznajem MaCase kućište, kolega?
Mislim da nije
bertone je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2018., 16:01   #989
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor bertone Pregled postova
Mislim da nije
Šalu na stranu, mogao bi biti... Iste linije, isti gumbi, čak i isto postolje (iz jednog komada), a koliko me sjećanje služi ono kućište koje sam ti dao je bilo gotovo isto, samo bez turbo gumba i ekrana za brzinu. Ali pouzdano znam da je imalo turbo LEDicu, stoga je najvjerojatnije samo novija verzija. Rekao bih iz vremena prvih ATX ploča, Pentium generacije (1996, 97) dok je Victorova mašina iz videa definitivno AT standard, nije ATX.


A kad smo već kod navedenog, imaš (još) jednog na prodaju za 100kn. Javi ako ti treba, pa pošaljem link na PM
  Reply With Quote
Staro 29.04.2018., 20:41   #990
bertone
Premium
Moj komp
 
bertone's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,015
Imam jednog KA-580 i tri KA-K80 pa ne smijem više jer će me žena deložirati zajedno sa kućištima

Inače ovo AT iz videa je najsličnije KA-680 (koje je bilo ATX).
bertone je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na