Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 18.10.2020., 19:27   #31
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,170
kodi page --> biraš film --> gledaš.


Ja sam isto sumnja da će mi biti problem sa HDD-om, zato sam na kraju i iša u RAID 10.
Time mi je nekih 400 MB/s na diskovima. Diskovi su Toshibini 3TB 7200 MB.
-->
Ako nekog zanima zašto je korišten Kodi:
- dvije televizije mi nemaju mogućnost spajanja na server i streamanje, pa se preko web-a spajam na kodi i streamam preko njega.
Klikneš na web --> kodi page --> biraš film --> gledaš.


Ja sam isto sumnja da će mi biti problem sa HDD-om, zato sam na kraju i iša u RAID 10.
Time mi je nekih 400 MB/s na diskovima. Diskovi su Toshibini 3TB 7200 MB.
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2020., 23:28   #32
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Kakve su telke?

Jesi razmišljao o Plexu?
ponavljam isto pitanje.

Isto ako moras imati 10 simultanih streamova, treba ti jeben procesor za to ako kojim slucajem 4K film nije u pravilnom codecu kodirano jer ce ti transkodirati svaki video ili nece uopce raditi.

Tebi bi bio za ovo najbolji polovni Dell server R710 serije sa 128GB Rama gdje ti je recimo 50ak caching disk i polovnu P2000 Quadro karticu koja bi ti transkodirala sto god treba. Raid 5 sa hot spare diskom ili vise njih bi ti bilo najoptimalnije(sto vise TB to bolje), Linux platforma i Plex server. Network barem 10Gbit redundantni linkovi do core switcha.

Nakon toga projekt mreze za 10 4K streamova koji mogu ici od 40Mbps pa sve do 100Mbps ovisno o verziji filma, znaci zatrpas Gigabitni link ko nista jer nemas nikakav overhead. Mikrotik opremu bi preporucio ako se mora voditi neki razumni budget, ako ne onda Cisco.

najvaznije..da li ce filmovi biti iz Videoteke ili kupljeni? Jer imas profesionalna rijesenja koja ti rjesavaju sve probleme za kupljene. ALI kostaju. Kaleidescape server - playeri

Dalje ako bi isao na Plex opciju za koju sam iznad pisao, moras znati koje playere sve imas i da li nativno podrzavaju h265 ili h264, da li ces vrtiti preko aplikacije na Smart TVu(da li su uopce iste televizije) ili odes najsigurnije sa Nvidia Shield uredjajima koji vrte Plex i sve vrte u Direct Playu sa servera? Da li lokacije moraju imati support za Dolby Atmos ili je stereo dovoljan.

P.S. ako imas face pogledaj grupu Plexoholics i samo skrolaj kroz primjere setupova, dobit ces ideju po komentarima sta ti treba za 10 x 4K stream.
__________________

Zadnje izmijenjeno od: Psycho. 18.10.2020. u 23:30. Razlog: P.S.
Psycho je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 19.10.2020., 07:06   #33
Blagus
Premium
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 505
Citiraj:
Autor Neo-ST Pregled postova
Nažalost s Linuxom baš ne znam radit, pa nastane li neki problem i bude se trebalo spojiti sa Teamviewerom, onda sam tek u problemu + ne bih znao ni pravilno konfigurirat Linux.
Pored toga nemam ni iskustva sa DLNA, kao ni sa SFP+ sučeljem, iako malo googlajući vidim da je to samo "jača" verzija LAN porta...
Linux server su ti uz mene predložili i ivo (Centos) i Psycho tu iznad mene, pa mislim da ipak ima neki razlog zašto ti predlažemo Linux. Nije to consumer-grade Windows 10 da će magično jednog dana prestati raditi, a ako i trebaš nešto konfigurirati, openmediavault je čista klikalica s web sučeljem.

"Obični" DLNA je "lakši" protokol od nekog sustava poput Plexa koji će, iz mog iskustva, uvijek nešto pametovati s transkodiranjem čak ako i uređaj zna pročitati originalni file, a još uvijek nema opciju da mu se na potpuno ugasi transcoding. To za posljedicu ima da za njega uvijek treba jači procesor. Zato staviš DLNA, transkodiraš unaprijed i nemaš brige.
Blagus je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2020., 09:41   #34
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,466
Vidim da ima puno 'strucnjaka' ovdje.

Dakle, kao prvo, koliko vidim govori se da ce NAS imati u konacnici 'pipu' ud 1Gbit/s, dakle NAS mora moci dati ~110Mbytes/sec throughput.

Kakvi SSD-ovi, kakve bakracine? Svasta. Nepotrebno za zadatak koji se trazi.

Isto kao i silni GB za cache. Kakav cache kad je rijec o NAS-u?
Da pojasnim ovo: cache se fila kad se nesto cita. Ne puni se sa read-aheadom. Dakle, taj silni cache ce biti totalno beskoristan, osim ako netko ne pocne gledati taj isti film dok je jos u cache-u. Dakle, za ovaj use-case, nepotrebno.

RAID5 vs RAID6 vs RAID10.
Govori se primarno o citanju. Dakle, RAID5/6 su tu isto jako dobri i nema potrbe za RAID10. RAID10 se koristi kad ima dosta pisanja, i overhead (pogotovo kod RAID6) moze stvoriti probleme. Ovdje nije takva situacija.
Dakle, ostaje RAID5 vs RAID6. Za vecinu home-usera RAID5 je dovoljan. RAID6 se koristi da se izbjega double-disk failure situacija, i za one kojima su podaci najbitniji, koristit ce RAID6.
Inace, za neupucene, RAID6 je prakticki default danas u storage sustavima kad se koriste HDD-ovi.
Btw, RAID5/6 nisu sporiji od RAID10 za citanje, dapace suprotno.

Nadalje, brzina HDD-ova.
Evo, cisto za usporedbu. Bas probao doma - 3x WD Green 3TB - dakle 5400rpm diskovi + ZFS u RAIDZ1 (pandan RAID5).
Paralelno citanje 10 streamova, za ovaj primjer fileovi velicine od 1GB. Max throughput.
Average total brzina citanja je bila cca 140Mbytes/sec. Dakle, 3 WD green diska na 5400rpm vec zafilaju 1Gbit mrezu. Vise diskova - veca propusnost.
7200rpm vs 5400rpm isto donosi solidnu prednost.

Naravno, bitan utjecaj moze imati pisanje, ako se pise u tom trenutku. No 1Gbit mreza je vec sama po sebi dovoljan 'bottleneck' za sve.

I na kraju CPU utilizacija. Moj NAS je obican celeron - J1900 CPU. Kod ovog testa CPU utilizacija je bila magicnih 20% (ne racunajuci io wait, ali to je druga prica).

Naravno vrlo bitan utjecaj mogu imati sljedeci faktori ako se zeli koristiti:
1) transkodiranje - CPU/GPU ce postati bottleneck, pogotovo za toliko streamova.
2) 10Gbit mreza - potrebna veca kolicina diskova.

U konacnici, koliki je stvarno throughput potreban? Ako je pipa od samo 1Gbit/s, onda i 5-6 7200k HDD-ova u RAID6 ce biti daleko vise nego dovoljno, i bez nekog glomaznog CPU-a. A RAM? Realno, moze raditi i sa 1GB RAM-a. Ako se koristi ZFS, onda bi rekao bolje 4-8GB RAM. Moze uvijek i vise, ali nece imati nekog efekta za ovaj slucaj.
__________________
Idiocracy. Kad satira postaje stvarnost.
Nick7 je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2020., 09:50   #35
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599






Ako se slučajno svih 10 filmova koje u jednom trenutku strimaš nalaze na jednom od diskova imat ćeš velikih problema sa strimom, a drugo sa diskom jer će glava diska preskakati s filma na film i velika šansa da disk rikne.


Čak i da imaš RAID opet se može dogoditi ista stvar da se na jednom od diskova u RAID nalazi više filmova koje baš u tom trenutku strimaš.


Ako ti je jedan 4K film cca 80Mbps onda kada to pomnožiš sa 10 ako strimaš desetak filmova istovremeno teško da će NAS podnijeti 800 Mbps. Jedan do dva strima ili 3 maksimum ali 10 u isto vrijeme ne hoda. Također ako svaki od ovih 10 korisnika želi pretraživati po disku odnosno filmovima velika vjerojatnost da će diskovi otići puno brže od ovakvog opterećenja.


Kako to ima složeno za Youtube ili kod Netflixa je pitanje, ali sigurno to nije na naćin kako mi to slažemo.


Evo da pojednostavnim.


Imaš 10 filmova svaki od 70000 MB, a prosječno trajanje filma je 120 minuta ili 7200 sekundi. 10x70000/7200 daje promet od 100 Mb/s no kod toga ako je riječ o mehaničkim diskovima moraš računati na repozicioniranje glave HD sa jednog na drugi film a to se radi 10 puta u sekundi jer svi strimovi imaju isti prioritet.



Ako imaš peh pa se više filmova nalazi na istom disku teško će disk slati 100 MB/s uz repozicioniranje glave diska, vrlo vjerojatno da će disk prije riknuti.




Kolega priča o filmu veličine 1GB, to je za 4K HDR format smeće. Računaj za vrlo kvalitetne strimove da filma ima cca 70000 MB odnosno 70 GB svaki. A to je samo 70 puta više od pretpostavljene veličine filma od 1 GB s kojom je ušao u računicu.
-->
Citiraj:
Autor Neo-ST Pregled postova
Pa napisao sam, filmove.




Za ove diskove u specifikacijama piše da daju max 214 MB/s, ili preračunato u Mbps to je 1714 Mbps.

Drugim riječima jedan takav disk bi trebao moći streamati odjednom max. 21 4K film, iako je to u realnosti vjerojatno manje, no sigurno nije manje od 10 koliko je nama potrebno.

Synology RAID calculator prikazuje neke mogućnosti, npr. zanimljiv je RAID 6, koji je kombinacija Raida0 (brzina) i 2 diska koristi za redundancy, tako ako koji crkne, ne raspadne se cijelo Raid0 polje.
S Raidom6 dobiješ teoretski i veće brzine od deklariranih 214 MB/s.

https://www.synology.com/en-global/s...|4%20TB|4%20TB







Ako se slučajno svih 10 filmova koje u jednom trenutku strimaš nalaze na jednom od diskova imat ćeš velikih problema sa strimom, a drugo sa diskom jer će glava diska preskakati s filma na film i velika šansa da disk rikne.


Čak i da imaš RAID opet se može dogoditi ista stvar da se na jednom od diskova u RAID nalazi više filmova koje baš u tom trenutku strimaš.


Ako ti je jedan 4K film cca 80Mbps onda kada to pomnožiš sa 10 ako strimaš desetak filmova istovremeno teško da će NAS podnijeti 800 Mbps. Jedan do dva strima ili 3 maksimum ali 10 u isto vrijeme ne hoda. Također ako svaki od ovih 10 korisnika želi pretraživati po disku odnosno filmovima velika vjerojatnost da će diskovi otići puno brže od ovakvog opterećenja.


Kako to ima složeno za Youtube ili kod Netflixa je pitanje, ali sigurno to nije na naćin kako mi to slažemo.


Evo da pojednostavnim.


Imaš 10 filmova svaki od 70000 MB, a prosječno trajanje filma je 120 minuta ili 7200 sekundi. 10x70000/7200 daje promet od 100 Mb/s no kod toga ako je riječ o mehaničkim diskovima moraš računati na repozicioniranje glave HD sa jednog na drugi film a to se radi 10 puta u sekundi jer svi strimovi imaju isti prioritet.



Ako imaš peh pa se više filmova nalazi na istom disku teško će disk slati 100 MB/s uz repozicioniranje glave diska, vrlo vjerojatno da će disk prije riknuti.




Kolega priča o filmu veličine 1GB, to je za 4K HDR format smeće. Računaj za vrlo kvalitetne strimove da filma ima cca 70000 MB odnosno 70 GB svaki. A to je samo 70 puta više od pretpostavljene veličine filma od 1 GB s kojom je ušao u računicu.

Zadnje izmijenjeno od: sakomako. 19.10.2020. u 10:22.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2020., 10:15   #36
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,466
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Ako se slučajno svih 10 filmova koje u jednom trenutku strimaš nalaze na jednom od diskova imat ćeš velikih problema sa strimom, a drugo sa diskom jer će glava diska preskakati s filma na film i velika šansa da disk rikne.

Čak i da imaš RAID opet se može dogoditi ista stvar da se na jednom od diskova u RAID nalazi više filmova koje baš u tom trenutku strimaš.
Ocito nisi upoznat kako RAID radi.
RAID - stripe size/stripe width. Proguglaj.
Ukratko - svi podaci su na svim diskovima, osim ako se koristi JBOD.

Diskovi NECE umrijeti od takvog rada. Glava stalno trkelja po disku u radu, i to je prakticki normalno.

Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Ako ti je jedan 4K film cca 80Mbps onda kada to pomnožiš sa 10 ako strimaš desetak filmova istovremeno teško da će NAS podnijeti 800 Mbps. Jedan do dva strima ili 3 maksimum ali 10 u isto vrijeme ne hoda. Također ako svaki od ovih 10 korisnika želi pretraživati po disku odnosno filmovima veklika vjerojatnost da će diskovi otići puno brže od ovakvog opterećenja.
Kao sto sam rekao, diskovi NECE otici prije zbog toga.
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Ako imaš peh pa se više filmova nalzi na istom disku teško će disk slati 100 MB/s uz repozicioniranje glave diska, vrlo vjerojatno da će disk prije riknuti.
Opet, nece prije riknuti. Opet - prouci sto je RAID i kako radi.
__________________
Idiocracy. Kad satira postaje stvarnost.
Nick7 je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2020., 10:30   #37
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,973
Uh puno se napisalo, hvala Nick na opširnom objašnjenju.

Morat ću to malo proučiti kad dođem doma.

______________
Sent from my mobile using Tapatalk
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2020., 11:47   #38
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Kolega priča o filmu veličine 1GB, to je za 4K HDR format smeće. Računaj za vrlo kvalitetne strimove da filma ima cca 70000 MB odnosno 70 GB svaki. A to je samo 70 puta više od pretpostavljene veličine filma od 1 GB s kojom je ušao u računicu.
Čemu 100 Mbps bitrate za 4K film? Toliko nemaju ni svi 4K BluRay filmovi . Netflix streama 4K u manje od 20 Mbit, tako da je skroz ok to smanjiti na 25-30 Mbps i to će bez problema progurati obični mehanički diskovi u RAID-u.
Govorimo o 10 streamova u isto vrijeme, nije to puno. Kao što je Nick7 rekao, RAID5 ili RAID6 i read bez problema može i poduplati broj TV-a.
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2020., 12:40   #39
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Imam neki osjećaj da je ovo za apartmane, tj. turiste i stvarno ne vidim potrebu da budu neki 4K 80mbps bitrate filmovi osim ako će u apartmanima biti neki mega veliki televizori da se primijeti razlika između 1080p ili nekog 4k u nižem bitrateu. Pa Netflix, Prime i ostali ne idu iznad nekih 20-30 megabita, pa neće valjda biti samo neki picajzla filmofili i ljubitelji praćenja kako leluja kosa na ekranu.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2020., 13:06   #40
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,057
OFF Topic

Citiraj:
Autor MadBoY Pregled postova
Netflix streama 4K u manje od 20 Mbit
To ovisi naravno od uredjaja/uvjeta, jer moze stream-at i na nizem bitrejtu. Normalno NF koristi variabilni bitrate i UHD-DV-Atmos streamovi dokumentaraca idu preko 60Mbit...

Za primjer, njihovi 1080p HD-eAC3 streamovi idu uredno oko/preko 20Mbit:




Zadnje izmijenjeno od: Prezime. 19.10.2020. u 13:18.
Prezime je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 19.10.2020., 13:34   #41
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,973







S obzirom da nemam veliko znanje o Linuxu, niti znam kako troubleshootat ovaj problem, odustajem od openmediavaulta.

Sljedeće ću probati Ivin Centos7.

Plexoholics grupu na fejsu ne mogu naći.

U transcoding se iskreno ne razumijem baš, pa mi je to jedna od nepoznatih komponenti. Ja sam mislio ako televizije preko LAN kabela povlače podatke sa NAS servera, da tu nema nikakvog transkodiranja, odnosno da one dekodiraju film lokalno...


Dakle suma summarum treba mi sustav koji može probaviti:

10x 1080p streamova simultano
max. 4x2TB prostora za sve to + 1 HDD od 2TB za redundancy (sve skupa 5 diskova od 2TB).

Nekako sam najbliže opciji od Nick7, a to je RAID5.

Ako sam dobro shvatio, u RAID5 polju, ova 4 diska su u striping modu, a na petog se zapisuju podaci za rebuildanje ako crkne koji od ova 4.

Sad ostaju samo pitanja:

1. Kolika propusnost mreže za sve to treba, i hoće li 1Gbit switch biti dosta?
2. Da li bi bio dovoljan neki "pro" Synology NAS server ili pak ići na jaču custom Ryzen konfu?
3. HDD-ovi vs. SSD-ovi ?
4. Koji switch ?

Pitao sam okolo razne "stručnjake" ista ova pitanja, no nitko od njih nije baš siguran šta bi tu trebalo da to radi dobro...
-->
Da, za apartmane je.

Nažalost u takvom sam odnosu da mi je problem jer nisam u direktnoj komunikaciji s čovjekom nego sve ide preko prijatelja, pa dok dobijem sve detalje i informacije to traje...

Npr. jutros me zove i kaže da čovjeku ipak filmovi nisu 4k nego 1080p, ali da su mu televizije 4K

I eto zaokreta.

Jbga, tako je kad radiš s ljudima koji ni sami ne kuže tematiku, a onda još ide usmenom predajom. Na kraju ću ja to morat doć ugradit i poštelat, ali tako je kako je.

Da ne odgovaram na pojedinačne postove,

Ići će 10x Android televizije, ovaj model (piše da ima 4-jezgreni proc).

Imam sličan model doma, pa sam probao napravit mini test sa svojim uređajima i openmediavault OS-om kako je predloženo.
Nije dobro završilo.

Prvo taj openmediavault me izje** jer se ne može bootat direktno sa USB sticka nego ga se *mora* instalirat negdje...onda sam ga instalirao na drugi stick.
Pa dignem sustav sa tog sticka i uđem u omv, kad ono cli interface...naravno, ne može mu se pristupit lokalno, nego sam morao ić na drugi komp i preko webui-a mu pristupiti.

Nakon toga vidim da nema DLNA, pa kažem idem ga instalirati. No, među packages-ima uopće nema DLNA, kamoli MiniDLNA.

Nakon googlanja shvatim kako moram manualno instalirati MiniDLNA jer ga OMV iz nekog razloga više ne podržava, verzija 3.3.11.

Instaliram MiniDLNA, i sjebe kompletno OS. CLI se boota, webui prikaže login screen, međutim nakon toga dobijem ovo:








S obzirom da nemam veliko znanje o Linuxu, niti znam kako troubleshootat ovaj problem, odustajem od openmediavaulta.

Sljedeće ću probati Ivin Centos7.

Plexoholics grupu na fejsu ne mogu naći.

U transcoding se iskreno ne razumijem baš, pa mi je to jedna od nepoznatih komponenti. Ja sam mislio ako televizije preko LAN kabela povlače podatke sa NAS servera, da tu nema nikakvog transkodiranja, odnosno da one dekodiraju film lokalno...


Dakle suma summarum treba mi sustav koji može probaviti:

10x 1080p streamova simultano
max. 4x2TB prostora za sve to + 1 HDD od 2TB za redundancy (sve skupa 5 diskova od 2TB).

Nekako sam najbliže opciji od Nick7, a to je RAID5.

Ako sam dobro shvatio, u RAID5 polju, ova 4 diska su u striping modu, a na petog se zapisuju podaci za rebuildanje ako crkne koji od ova 4.

Sad ostaju samo pitanja:

1. Kolika propusnost mreže za sve to treba, i hoće li 1Gbit switch biti dosta?
2. Da li bi bio dovoljan neki "pro" Synology NAS server ili pak ići na jaču custom Ryzen konfu?
3. HDD-ovi vs. SSD-ovi ?
4. Koji switch ?

Pitao sam okolo razne "stručnjake" ista ova pitanja, no nitko od njih nije baš siguran šta bi tu trebalo da to radi dobro...
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2020., 13:41   #42
buljo
Strichek Moderator
Moj komp
 
buljo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 9,318
Citiraj:
Autor Neo-ST Pregled postova
Nažalost u takvom sam odnosu da mi je problem jer nisam u direktnoj komunikaciji s čovjekom nego sve ide preko prijatelja, pa dok dobijem sve detalje i informacije to traje...
Za ovakav posao bez direktne komunikacije, pregleda stanja, informacija o budgetu face to face nemoj se ni upuštati u to.

Ovaj posao nije jeftin za odraditi stoga bi i usluga od početka do kraja trebala bit na nivou, bar da ja to radim...

Naravno jedna od opcija bi mogla biti kako je netko već rekao, plex (nije da ga volim al možda bi mogla bit kao jednostavnija opcija).
Dofurat neki testni sistem (laptop recimo), spojit sve i vidjet dal i kako radi, al tu je puno faktora i pitanja da je teško dat (bar meni) jedinstveno rješenje.
__________________


/// Asus Maximus VII Hero /// Intel i7 4790K with Cryorig H5 /// 4*8GB Kingston DDR3 1600 /// Gigabyte 1070 Ti Gaming 8GB ///
/// HDD_0 Samsung 970 Evo Plus 500 GB SSD /// HDD_1 Samsung 860 Evo 500 GB /// HDD_2 WD 1TB Black /// HDD _3 WD 2TB Red /// HDD _4 WD 3TB Red /// HDD _5 WD 4TB Red /// DVD-RW Pioneer DVR-212 ///
/// Creative Gigaworks T20 /// Fnatic Gear Red /// Logitech G502 /// Razer Goliathus /// HyperX Cloud /// Corsair 650D Obsidian /// DELL U2719D + DELL U2719D /// CorsairHX650W ///
/// Synology 918+ = 2 x 4 TB WD Red & 2 x 6 TB Seagate IronWolf ///





/// Lenovo T480s /// i5 8250u, 16 GB, NVME 500 GB /// Lenovo ProDock ///




žmnpp
buljo je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2020., 13:55   #43
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,466
Citiraj:
Autor Neo-ST Pregled postova
Dakle suma summarum treba mi sustav koji može probaviti:

10x 1080p streamova simultano
max. 4x2TB prostora za sve to + 1 HDD od 2TB za redundancy (sve skupa 5 diskova od 2TB).

Nekako sam najbliže opciji od Nick7, a to je RAID5.

Ako sam dobro shvatio, u RAID5 polju, ova 4 diska su u striping modu, a na petog se zapisuju podaci za rebuildanje ako crkne koji od ova 4.
Ne, ovo sto si ti naveo bi bio RAID4. Kod RAID5/6 parity podatak je na svim diskovima, tj. na svaki novi stripe on ide na iduci disk, bas da se izbjegnu hot-spotovi na parity disku. Ukratko, imas 5 diskova, kapacitet jednog je parity (za RAID5), tj. usable capacity broj diskova-1.

Citiraj:
Autor Neo-ST Pregled postova
Sad ostaju samo pitanja:

1. Kolika propusnost mreže za sve to treba, i hoće li 1Gbit switch biti dosta?
2. Da li bi bio dovoljan neki "pro" Synology NAS server ili pak ići na jaču custom Ryzen konfu?
3. HDD-ovi vs. SSD-ovi ?
4. Koji switch ?

Pitao sam okolo razne "stručnjake" ista ova pitanja, no nitko od njih nije baš siguran šta bi tu trebalo da to radi dobro...
1) Da, hoce. Rijec je o 1080p. Ajmo uzeti da imas jedan film velicine 8GiB i traje 2 sata. Lakom matematikom dodjes da je avg. propusnost za njega 1.13MB/s. Za deset filmova to bi bio average 11.3MB/s
, sto bi bilo na kranici 100Mbit mreze, iliti 10% zauzeca 1Gbit mreze. Cak da su i duplo vece kvalitete dodjes do tek duplo vece brojke.
2) Da, za to ti je dovoljan i neki non-pro Synology. Mozes uzeti cak recimo i 3x4TB diska za to, i biti ce dovoljno brzo.
3) HDD. Nema smisla za to koristiti SSD. Apsolutno nema smisla.
4) Neko koji radi .. salim se, za to ne bi znao reci koji je najbolji... no treba ti neki 16-portni.

I na kraju, ako radis 'slozenac', onda imas opcije: FreeNAS, ili sam recimo staviti Linux. Ja bi osobno stavio Linux/ZFS/samba gore za to, i 'call it a day'.

Na kraju svega, pazi da se ne upletes previse.. jer realno, ovo nije bas legalno sto radis, tj. vlasnik apartmana
__________________
Idiocracy. Kad satira postaje stvarnost.
Nick7 je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2020., 15:09   #44
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
20% korisnika u prosjeku koristi rješenje -> svi zadovoljni zajedno s gazdom
--> 100% korisnika stalno koristi rješenje -> imaš problem i zivkanja svakodnevna od gazde

- ti složiš opciju s ryzenom, 10gb switchem, raidom
--> 20% korisnika u prosjeku koristi rješenje -> svi zadovoljni osim gazde jer je preplatio
--> 100% korniska stalno koristi rješenje -> svi zadovoljni osim gazde jer je puno platio
-->
Plexaholics

https://web.facebook.com/groups/420570591730136


Nitko ti nije siguran, tj. ja bih prije rekao da ti nitko neće ništa garantirati jer ti imaš previše nepoznanica i faktora.

Radiš posao preko poznanika, neznaš xy faktora koji mogu znatno utjecati na ishod priče. I sve ovo može završiti na par načina:

- ti složiš budget opciju s NASom, gigabitnim switchevima
--> 20% korisnika u prosjeku koristi rješenje -> svi zadovoljni zajedno s gazdom
--> 100% korisnika stalno koristi rješenje -> imaš problem i zivkanja svakodnevna od gazde

- ti složiš opciju s ryzenom, 10gb switchem, raidom
--> 20% korisnika u prosjeku koristi rješenje -> svi zadovoljni osim gazde jer je preplatio
--> 100% korniska stalno koristi rješenje -> svi zadovoljni osim gazde jer je puno platio
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2020., 16:09   #45
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,973
20% korisnika u prosjeku koristi rješenje -> svi zadovoljni zajedno s gazdom
--> 100% korisnika stalno koristi rješenje -> imaš problem i zivkanja svakodnevna od gazde

- ti složiš opciju s ryzenom, 10gb switchem, raidom
--> 20% korisnika u prosjeku koristi rješenje -> svi zadovoljni osim gazde jer je preplatio
--> 100% korniska stalno koristi rješenje -> svi zadovoljni osim gazde jer je puno platio

Ako je bandwidth 1080p filmova stvarno tako mizeran, onda ne vidim razloga da jedan malo jači NAS i switch budu imali problema s time...
-->
Citiraj:
Autor Nick7 Pregled postova
Ne, ovo sto si ti naveo bi bio RAID4. Kod RAID5/6 parity podatak je na svim diskovima, tj. na svaki novi stripe on ide na iduci disk, bas da se izbjegnu hot-spotovi na parity disku. Ukratko, imas 5 diskova, kapacitet jednog je parity (za RAID5), tj. usable capacity broj diskova-1.


1) Da, hoce. Rijec je o 1080p. Ajmo uzeti da imas jedan film velicine 8GiB i traje 2 sata. Lakom matematikom dodjes da je avg. propusnost za njega 1.13MB/s. Za deset filmova to bi bio average 11.3MB/s
, sto bi bilo na kranici 100Mbit mreze, iliti 10% zauzeca 1Gbit mreze. Cak da su i duplo vece kvalitete dodjes do tek duplo vece brojke.
2) Da, za to ti je dovoljan i neki non-pro Synology. Mozes uzeti cak recimo i 3x4TB diska za to, i biti ce dovoljno brzo.
3) HDD. Nema smisla za to koristiti SSD. Apsolutno nema smisla.
4) Neko koji radi .. salim se, za to ne bi znao reci koji je najbolji... no treba ti neki 16-portni.

I na kraju, ako radis 'slozenac', onda imas opcije: FreeNAS, ili sam recimo staviti Linux. Ja bi osobno stavio Linux/ZFS/samba gore za to, i 'call it a day'.

Na kraju svega, pazi da se ne upletes previse.. jer realno, ovo nije bas legalno sto radis, tj. vlasnik apartmana

Pokušavam doma napraviti neki testbed, ali ne ide nikako. Prvo mi onaj openmediavault se sjebo, sad sam digao live bootable Centos7 i pokušao instalirat taj zfs iako nemam pojma šta je, pa zapeo na jednom koraku gdje treba editirat zfs.repo, ali ne mogu jer je read-only, a nemam pojma kako to maknit unatoč googlanju.

Desetljeća na Windowsima su učinili svoje, i ako mi solucija nije dostupna klikanjem već ovisim o terminalu, tu priča završava nažalost.

Zato mislim da bi možda najbolje bilo neku gotovu soluciju tipa Synology NAS i ćao.

Jedino si me zbunio sa ovim RAID4, jer koliko vidim oni ga ne nude, već imaju sve opcije osim njega.
Pogledaj ovdje pa klikni na RAID type: https://www.synology.com/en-global/s...|4%20TB|4%20TB

Po nekoj logici to bi trebao biti ovaj prvi, SHR ?

Šta se legalnosti tiče, čovjek je upoznat sa činjenicama, a ja odrađujem samo hardversku i softversku stranu, tako da me ne zanima hoće li on poslije stavljat porniće tamo ili filmove ili nešto treće.


Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Plexaholics

https://web.facebook.com/groups/420570591730136


Nitko ti nije siguran, tj. ja bih prije rekao da ti nitko neće ništa garantirati jer ti imaš previše nepoznanica i faktora.

Radiš posao preko poznanika, neznaš xy faktora koji mogu znatno utjecati na ishod priče. I sve ovo može završiti na par načina:

- ti složiš budget opciju s NASom, gigabitnim switchevima
--> 20% korisnika u prosjeku koristi rješenje -> svi zadovoljni zajedno s gazdom
--> 100% korisnika stalno koristi rješenje -> imaš problem i zivkanja svakodnevna od gazde

- ti složiš opciju s ryzenom, 10gb switchem, raidom
--> 20% korisnika u prosjeku koristi rješenje -> svi zadovoljni osim gazde jer je preplatio
--> 100% korniska stalno koristi rješenje -> svi zadovoljni osim gazde jer je puno platio

Ako je bandwidth 1080p filmova stvarno tako mizeran, onda ne vidim razloga da jedan malo jači NAS i switch budu imali problema s time...
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2020., 18:50   #46
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,546
Samo ću dodati malo ulja na vatru

Trenutno (možda) jedina consumer 10 GB RJ45 mrežna > ASUS XG-C100C, RJ-45, PCIe 3.0 x4
https://geizhals.eu/asus-xg-c100c-90...-a1614406.html
https://www.amazon.de/dp/B071JR2ZW8
cca 100 € u DE

"Odgovarajući switch" sa 8x GB + 2x 10 GB RJ45 > NETGEAR GS110MX
https://www.amazon.de/Netgear-GS110M...dp/B07695FD9Q/
cca 165 € u DE
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2020., 19:04   #47
Blagus
Premium
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 505
Ne znam što si radio s openmediavaultom meni je na OMV4 DLNA normalno radio kad sam ga testirao. Priznajem, nije to produkcijski setup za više klijenata, ali u suštini je radilo. I zbilja je GUI-klikalica sistem kod kojeg nemaš zašto otvarati terminal.

S ovim što dalje pričaš i kako se danas razvila rasprava dolaziš do drugog problema - možeš sve podići na Synologyju i 1 Gbps mreži, i onda će za godinu-dvije gazda se sjetiti da bi ipak 4K filmove, pa mijenjaj sve

@Nikky: Mikrotik CSS326 cca. 900 kuna, Intel X520 (dual SFP+) cca. 2000 kuna, i dva Mikrotik SFP+ DAC kabela za par stotina kuna.

Takav setup (s malo više CSS326) sam slagao za okolinu gdje je više desetaka računala istovremeno šamaralo iSCSI server sa dva NVMe-a i nije bilo problema. Tako da bi za deset TV-a bilo sasvim dovoljno i future-proof kad se netko sjeti da hoće 4K i još par klijenata.
Blagus je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2020., 19:38   #48
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Samo ću dodati malo ulja na vatru

Trenutno (možda) jedina consumer 10 GB RJ45 mrežna > ASUS XG-C100C, RJ-45, PCIe 3.0 x4
https://geizhals.eu/asus-xg-c100c-90...-a1614406.html
https://www.amazon.de/dp/B071JR2ZW8
cca 100 € u DE

"Odgovarajući switch" sa 8x GB + 2x 10 GB RJ45 > NETGEAR GS110MX
https://www.amazon.de/Netgear-GS110M...dp/B07695FD9Q/
cca 165 € u DE
ma ako je 1080p izvor i ako su filmovi enkodirani sa h265, 1Gbit ce biti sasvim dovoljno bez beda. Da ne govorim da neka hexa core bazirana radna stanica razumne cijene ce to vrtiti bez beda. Ako se ide na Openmediavault, onda ne znam kako funkcionira transkodiranje i playanje, ali naucilo me da sve to zna biti nestabilno dok Plex ili Kodi (ako TV-i podrzavaju) rade seamless bez prevelike potrebe odrzavanja.
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2020., 20:00   #49
Blagus
Premium
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 505
Citiraj:
Autor Psycho Pregled postova
Ako se ide na Openmediavault, onda ne znam kako funkcionira transkodiranje i playanje, ali naucilo me da sve to zna biti nestabilno dok Plex ili Kodi (ako TV-i podrzavaju) rade seamless bez prevelike potrebe odrzavanja.
Na OMV se instalira Plex pa si riješio i media server i logičku organizaciju i pristup libraryju kad treba dodavati filmove, preko SMB-a na primjer.

Moja zamjerka Plexu je što se voli nekad praviti pametan pa transkodirati stream premda ga uređaj sigurno zna reproducirati u originalu, što nepotrebno opterećuje CPU. A opcije za trajno prisilno isključivanje transcodera nema. Zato sugeriram "obični" DLNA server koji neće po defaultu transkodirati, a konfiguracija je praktički ista, i Plex i miniDLNA se usmjere na folder s filmovima, oni odrade svoju magiju i klijent vidi filmove.
Međutim, nisam se previše zabavljao s debuggingom, možda se moglo nekako to riješiti, ionako je to bio kućni eksperiment. A dok mi je to bio posao, videoteku smo skroz drugačije riješili.
Blagus je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2020., 20:03   #50
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,973
Citiraj:
Autor Blagus Pregled postova
Ne znam što si radio s openmediavaultom meni je na OMV4 DLNA normalno radio kad sam ga testirao. Priznajem, nije to produkcijski setup za više klijenata, ali u suštini je radilo. I zbilja je GUI-klikalica sistem kod kojeg nemaš zašto otvarati terminal.
A evo, probaj skinit zadnji omv, instaliraj ga na stick i bootaj...pa mi reci kako da instaliram DLNA jer sam ja pokušao i ne ide. Čak sam manualno skinio package, uploadao ga, kliknuo instaliraj i nakon instalacije je sve bilo sjebano, više nije htio ući u UI, a po defaultu nema DLNA, niti ga nudi u online repozitorijima.

Citiraj:
Autor Blagus Pregled postova
@Nikky: Mikrotik CSS326 cca. 900 kuna, Intel X520 (dual SFP+) cca. 2000 kuna, i dva Mikrotik SFP+ DAC kabela za par stotina kuna.

Takav setup (s malo više CSS326) sam slagao za okolinu gdje je više desetaka računala istovremeno šamaralo iSCSI server sa dva NVMe-a i nije bilo problema. Tako da bi za deset TV-a bilo sasvim dovoljno i future-proof kad se netko sjeti da hoće 4K i još par klijenata.
Ovo je super, međutim meni treba sustav koji će komodno odrađivati 1080p streamove, a bude li htio nadogradit kroz koju godinu na 4k materijal, jbga...trebat će sve nanovo
Naravno da ću ga upoznat sa situacijom, pa ako hoće potrošit malo više odmah, možemo i odmah na jaču nadogradnju, ali za sada je 1080p u igri.

EDIT:
Također sam gledao o RAIDZ1 konfiguraciji i ne preporučaju ga ako se s diskova samo učitava (šta je moj slučaj): https://serverfault.com/questions/63...eally-that-bad

Tako sad na kraju više ne znam ni koji RAID da implementiram. Nisam ograničen brojem diskova, samo više ne znam dal da idem na RAID4, 5, 10 ili RAID-Z...

Zadnje izmijenjeno od: Neo-ST. 19.10.2020. u 20:12.
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2020., 20:39   #51
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
Citiraj:
Autor Blagus Pregled postova
Na OMV se instalira Plex pa si riješio i media server i logičku organizaciju i pristup libraryju kad treba dodavati filmove, preko SMB-a na primjer.

Moja zamjerka Plexu je što se voli nekad praviti pametan pa transkodirati stream premda ga uređaj sigurno zna reproducirati u originalu, što nepotrebno opterećuje CPU. A opcije za trajno prisilno isključivanje transcodera nema. Zato sugeriram "obični" DLNA server koji neće po defaultu transkodirati, a konfiguracija je praktički ista, i Plex i miniDLNA se usmjere na folder s filmovima, oni odrade svoju magiju i klijent vidi filmove.
Međutim, nisam se previše zabavljao s debuggingom, možda se moglo nekako to riješiti, ionako je to bio kućni eksperiment. A dok mi je to bio posao, videoteku smo skroz drugačije riješili.
Plex ce transkodirati svaki stream koji ima subtitle ako nije hardkodiran u filmu, tako da je to najcesce razlog zasto transkodira. Onda iduci razlog bude sto klijent ne podrzava kodek s kojim je film kodiran, te ga mora transkodira da bi ga klijent mogao vrtiti. Treci zna biti ako klijent manualno u aplikaciji stavi kvalitetu van originalne tako da forcea transkodiranje, npr. 1080p u 720p jer gleda na mobu film i FullHD nije potreban te da se manje prometa potrosi. Isto kod transkodiranja, uzme se polovna GPU kartica i nemas nikakvih problema kod transkodiranja UOPCE.
Plex Media Server Hardware Transcoding Cheat Sheet

Nije losa ideja ova koju si predlozio, OMV - Plex.
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2020., 21:05   #52
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,466
Citiraj:
Autor Neo-ST Pregled postova
Jedino si me zbunio sa ovim RAID4, jer koliko vidim oni ga ne nude, već imaju sve opcije osim njega.
RAID4 se ne nudi, jer postoji RAID5 koji rjesava njegove probleme. Ne brini se oko toga
Citiraj:
Autor Neo-ST Pregled postova
Po nekoj logici to bi trebao biti ovaj prvi, SHR ?
SHR kombinira vise diskova razlicite velicine, a da se dobije trazena redundancija. Stvar radi, i to je OK.
Citiraj:
Autor Neo-ST Pregled postova
Ako je bandwidth 1080p filmova stvarno tako mizeran, onda ne vidim razloga da jedan malo jači NAS i switch budu imali problema s time...
Tocno tako.

Ekipa se opet raspisala s idejama oko 4k - no ajmo biti realni. Za nekoga tko iznajmljuje, drzati 4k filmove - cemu? 1080p je realno i vise nego dosta za tu svrhu. I sad, a i za poduze vrijeme.
No dobro, to je samo moje misljenje
__________________
Idiocracy. Kad satira postaje stvarnost.
Nick7 je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2020., 22:51   #53
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,973
Jedno pitanje.

Ovaj NAS ima 10gbe port na sebi:
https://www.synology.com/en-global/p...S1621xs+#specs

To znači da prema tome moram tražiti i switch.
Koliko ja kužim, meni treba switch koji će imat samo 1 port 10gbe, a svi ostali mogu bit 1gbit, rj45.
To je sve bakar ?

Koji kabel ide u ovaj 10gbe port između NAS-a i switcha ?

Koji switch preporučate ?
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2020., 22:55   #54
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
RJ45 je sve bakar, u biti tražiš switch koji ima rj45 10gb port. Netko je linkao netgeara nekog već ovdje u temi.

Mada, postoji i SFP+ RJ45 transreceiver, tako da i to nije dealbraker ako na switchu postoji samo SFP+ port ali ti nešto poskupljuje sve.



Što se tiče kabela, cat7 ili cat6 dobar, na kratke udaljenosti neće biti problema.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 07.11.2020., 10:56   #55
PointDexter
Premium
Moj komp
 
PointDexter's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Éire
Postovi: 1,808
IMO najbolja opcija je Win custom PC sa Quardo P2000+Plex sa premium licencom(HW decode/encode).
Baci oko na videa od ovog lika.
https://youtu.be/8U_8pbtbFXQ?t=441
__________________
alien-smilies-0046.gif von smiliesuche.de
PointDexter je offline   Reply With Quote
Staro 07.11.2020., 13:45   #56
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,973
Citiraj:
Autor PointDexter Pregled postova
IMO najbolja opcija je Win custom PC sa Quardo P2000+Plex sa premium licencom(HW decode/encode).
Baci oko na videa od ovog lika.
https://youtu.be/8U_8pbtbFXQ?t=441
Hvala na linku, pogledao i zanimljivo je.

Međutim, u međuvremenu dok sam raspravljao o ovome sa prijateljima, jedan od njih je ispalio ko iz topa još najbolje rješenje do sada - pita me da zašto se j**em sa nekim NASom, switchevima i cijelom infrastrukturom koja em košta, em ima malih milijun stvari koje mogu crknit, em nešto se može poremetit sa sustavom, itd. i predložio da jednostavno čoviku uzmem 10 externih diskova po 4TB svaki (750kn), na svaki se kopira identičan sadržaj i ubode svaki disk u svoju smart TV... problem riješen, trošak mnogostruko manji, ako i crkne koji disk uvijek se sa nekog od preostalih 9 može restorat kopija, bandwidth više nije upitan pa ako hoće može gledat i 4k filmove.
Nema nepotrebnih skupih kablova, plex servera, transcodinga...ništa.
Samo mu treba neki dobar klijent na smart TV-u i to je to.
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 07.11.2020., 14:54   #57
Matebaron
Premium
Moj komp
 
Matebaron's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Supetar
Postovi: 323
Jedino što kad izađu novi filmovi ili serije svaki put treba skupit svih 10 hardova i kopirati na njih. A postoji i opasnost da ih gosti odnesu kao suvenir .
__________________
I have spoken.
Matebaron je offline   Reply With Quote
Staro 07.11.2020., 15:16   #58
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,527
haha, i opet smo na početku
restart
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 07.11.2020., 15:51   #59
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,973
Citiraj:
Autor Matebaron Pregled postova
Jedino što kad izađu novi filmovi ili serije svaki put treba skupit svih 10 hardova i kopirati na njih. A postoji i opasnost da ih gosti odnesu kao suvenir .
A da, jednom u sezoni će morat spojit hdd-ove na laptop i prebaciti nove filmove
Za krađu već postoji rješenje, budu skriveni.


Citiraj:
Autor dadoremix Pregled postova
haha, i opet smo na početku
restart
Dokaz da su katkad najjednostavnija rješenja najbolja
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 07.11.2020., 17:45   #60
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,170
Nda. Ostanes bez diska dok kazes keks
Govorim iz iskustva.
Jednima smo cak blokirali izlaz iz drzave, prijavili ih za kradju.

"Nismo skuzili, iskljucili smo ga iz TV-a i gledali na laptopu pa samo spremili..."

4 diska su uzeta u sezoni.
4 TB Toshiba x 760 kn = složim komp.
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na