Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > NVIDIA
Ime
Lozinka

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 29.09.2008., 14:37   #1
Dr. Faustus
___________
Moj komp
 
Dr. Faustus's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 182
AMD i Nvidia namještali cijene

Nvidija se nagodila van suda u vezi s tužbom da je tijekom pet godina s ATI-jem dogovarala cijenu grafičkih čipova za američko tržište. Prema nagodbi, ako je sud odobri, Nvidia će u fond od 1,7 milijuna dolara uplatiti svotu od 850.000 dolara, a ostatak će, vjerojatno, uplatiti ATI, odnosno AMD.

Pored ovoga, Nvidia će uplatiti i 112.500 dolara direktno tužiteljima koji zauzvrat odustaju od svake dalje tužbe.

Prema tužbi koju je Nvidia riješila van suda, Nvidia i ATI su tijekom pet inkriminiranih godina održavali niz tajnih sastanaka i komunikacija u kojima su se dogovorili oko namještanja cijena vlastitih grafičkih kartica u USA, njihovog dizanja i stabiliziranja. Na ovim sastancima su se i dogovarali oko vremena izlazaka novih proizvoda koji su bili bazirani na sličnim i konkurentskim tehnologijama. Dakle, nije slučajno što su ciklusi izlazaka novih kartica izgledali takvi kakvi jesu.
__________________
Ich fühle Mut, mich in die Welt zu wagen, mich in die Welt zu wagen,
Der Erde Weh, der Erde Glück zu tragen,
Mit Stürmen mich herumzuschlagen
Und in des Schiffbruchs Knirschen
nicht zu zagen.
Dr. Faustus je offline  
Staro 29.09.2008., 15:01   #2
Roberto
Premium
Moj komp
 
Roberto's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,535
Link na članak? Izvor informacije?
__________________
i5 2500k / asrock p67se / 4x4gb DDR3/ samsung evo 250gb ssd / 2 tb wd hdd / Gigabyte windforce GTX 950 / super flower 650w / CM 690
Roberto je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 29.09.2008., 15:05   #3
McG
-------
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: -
Postovi: 7,566
McG je offline  
Staro 29.09.2008., 15:11   #4
Dr. Faustus
___________
Moj komp
 
Dr. Faustus's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 182
AMD, Nvidia Conspire to Price Fixing; Sued

Povijest se ponavlja. Ako se ne varam, za nešto slično su bili optuženi i prije 2,3 godine.
__________________
Ich fühle Mut, mich in die Welt zu wagen, mich in die Welt zu wagen,
Der Erde Weh, der Erde Glück zu tragen,
Mit Stürmen mich herumzuschlagen
Und in des Schiffbruchs Knirschen
nicht zu zagen.
Dr. Faustus je offline  
Staro 29.09.2008., 15:18   #5
Roberto
Premium
Moj komp
 
Roberto's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,535
Citiraj:
Autor Dr. Faustus Pregled postova
AMD, Nvidia Conspire to Price Fixing; Sued

Povijest se ponavlja. Ako se ne varam, za nešto slično su bili optuženi i prije 2,3 godine.
Ako sam dobro skužio ovo je presuda za to od prije 2-3 godine

Ništa novo i ništa čudno. Ovakvi dogovori su dosta česta pojava u poslovnom svijetu. Problem nastaje kad javnost sazna za taj dogovor

Ne bi me čudilo da je postojalo (postoji) nekaj slično na relaciji Intel - AMD...
__________________
i5 2500k / asrock p67se / 4x4gb DDR3/ samsung evo 250gb ssd / 2 tb wd hdd / Gigabyte windforce GTX 950 / super flower 650w / CM 690
Roberto je offline  
Staro 29.09.2008., 21:25   #6
kripton
Cars & Tunning
Moj komp
 
kripton's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Vukovar - Rijeka
Postovi: 533
Hm...mozda se ovo nekako i dalo naslutiti? A mozda i ne..ugl, nisam mislio da tako blisko pricaju kad vec svuda pljuju jedni po drugima.
__________________
NovA Squadron

D6C DOHC GTi 16v | D2A SOHC on 2Barrel-Solex 8v | Red Devil | D2F SOHC GTi 8v |
kripton je offline  
Staro 29.09.2008., 22:33   #7
Veki-os
Premium
Moj komp
 
Veki-os's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 3,968
Ajme,otkriče Amerike...
Veki-os je offline  
Staro 29.09.2008., 22:58   #8
Matebaron
Premium
Moj komp
 
Matebaron's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Supetar
Postovi: 323
Pff! Za pet godina monopolizacije globalnog tržišta kažnjeni s parsto tisuća dolara! Sigurno im više nikad neće pasti na pamet.
Matebaron je offline  
Staro 29.09.2008., 23:07   #9
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
A sta je to zabranjeno? Mislim meni je to apsurd, pa naravno da se konkurencija uvijek dogovara jer oni igraju protiv nas, a ne jedan protiv drugoga.. Ista stvar se događala izmedju Tcoma i Vipa, pogotovo kad su bili sami, dogovori oko cijena/akcija. To znam iz pouzdanih izvora.

Ali sad ovo, to je izgleda problem kad se sazna, ali eto vjerovatno postoji neka zakonska osnova po kojoj su oni krivi, ali meni je to apsurd, pa kome ne odgovara neka kupi neku trecu grafu i bok..
srale7 je offline  
Staro 29.09.2008., 23:10   #10
gunther
Premium
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,340
da srale, to je zabranjeno
__________________
AMD Ryzen 5900X; Gigabyte Aorus X570 Elite; Corsair Vengeance RGB Pro SL DDR4 2X16 Gb 3600 Mhz; AMD Radeon Gigabyte 7900 XTX; SSD Patriot Viper VP4300 PCIe m.2 GEN4 2 Tb;Lian Li 011 Dynamic EVO; LG C2
gunther je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 29.09.2008., 23:16   #11
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Citiraj:
Autor gunther Pregled postova
da srale, to je zabranjeno
Taj zakon je meni u rangu zakona o rtv pretplati..Ono debilno da ne moze biti debilnije..
Kazem, kome ne valjau cijene ati i nvidia kartica, neka kupi neku drugu/bolju/jeftiniju i bok.. i kako to da je to samo u americi?

I koliko sam shvatio nvidia ce tuziteljima isplatiti 112.500 dolara da odustanu od ostalih tuzbi..svrha toga. kao stite kupce u americi (koje ne treba stitit) i onda oni dobiju masne pare..Ali kao rijesili su problem..jea vrajt..

Radit ce se to i dalje, samo ce sad biti oprezniji, ki to se vise nece moci tako doznati..I koja je razlika sad i prije? sad tuzitelji imaju 112.500 dolara, a prije ih nisu imali..smijesno..
srale7 je offline  
Staro 29.09.2008., 23:44   #12
greg SE
Premium
Moj komp
 
greg SE's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 5,231
Zasto bi zakon bio debilan? Zato sto je kod nas normalno da se toga nitko ne drzi i da deru narod gdje i kako stignu?
Cijena grafickih chipova se definira kao i cijena svakog drugog proizvoda. Ako u dogovoru s jedinom konkurencijom umjetno drzis cijenu visokom to je protivno zakonu svake drzave. A ova specificna tuzba je vezana samo za SAD jer ne mogu na americkom sudu tuziti za nesto pocinjeno u drugoj drzavi. Sto bi tuzitelji sami sebi komplicirali zivot? Ogranice se samo na SAD i nemaju problema s jurisdikcijom.
greg SE je offline  
Staro 30.09.2008., 00:06   #13
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Citiraj:
Autor greg SE Pregled postova
Zasto bi zakon bio debilan? Zato sto je kod nas normalno da se toga nitko ne drzi i da deru narod gdje i kako stignu?
Cijena grafickih chipova se definira kao i cijena svakog drugog proizvoda. Ako u dogovoru s jedinom konkurencijom umjetno drzis cijenu visokom to je protivno zakonu svake drzave. A ova specificna tuzba je vezana samo za SAD jer ne mogu na americkom sudu tuziti za nesto pocinjeno u drugoj drzavi. Sto bi tuzitelji sami sebi komplicirali zivot? Ogranice se samo na SAD i nemaju problema s jurisdikcijom.
Ma ok, ali nije graficka nesto neophodno za zivot, ono ak ti je preskupo, nemoj kupiti. Nego mene zanima sat je tu kupac dobio? nista. oni ce to isto opet radit samo sto ih sljedeci put nece nitko otkrit, jer ce bolje pazit..

Citiraj:
Zasto bi zakon bio debilan?
Hoces reci da zakon o rtv pretplati nije debilan?
srale7 je offline  
Staro 30.09.2008., 00:42   #14
gunther
Premium
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,340
tv pretplata je malo krivo definiran pojam.

ustvari placas porez na tv prijemnik, kao sto svake godine placas porez na automobil, vozio ga ili ne.

o debilnosti poreza nebi ulazio u raspravu...

Sto se tice nvidie i ati...

treceg proizvodjaca igracih kartica trenutno nema, tako da dogovor o cijeni nvidie i atia je monopolosticko ponasanje, sto je zakonom zabranjeno. Jer u tom slucaju cijenu ne reguliraa trziste vec sam proizvodjac zbog monopolistickog polozaja.

To dovodi da do nerealno visokih cijena i usporavanja razvoja novih tehnologija.

To je zabranjeno izmedju ostalog i jer je protiv koristi kupaca koji placaju porez drzavi, medju ostalim i zato da ih ta drzava stiti. Zato i postoje antimonopolisticki zakoni. Da se zastiti posteni kupac

Sada, zasto je tebi glupo da drzava radi za ono za sto ju placas, to ne znam
__________________
AMD Ryzen 5900X; Gigabyte Aorus X570 Elite; Corsair Vengeance RGB Pro SL DDR4 2X16 Gb 3600 Mhz; AMD Radeon Gigabyte 7900 XTX; SSD Patriot Viper VP4300 PCIe m.2 GEN4 2 Tb;Lian Li 011 Dynamic EVO; LG C2
gunther je offline  
Staro 30.09.2008., 00:55   #15
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Ma nije glupo, nego cemu sve to, kad ce se to opet događat?
Ali dobro, eto sad se Američani osjecaju ponosno sto njihova drzava radi ono za sta je placaju..
srale7 je offline  
Staro 30.09.2008., 11:54   #16
gunther
Premium
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,340
Kakav je to argument "kada ce se to opet dogadjati?"

Da vise ne lovimo ubojice, jer unatoc tome, ubostva ce se opet dogadjat?

Zakon je jasan, koga se ulovi da ga krsi treba kaznit...

I to je to
__________________
AMD Ryzen 5900X; Gigabyte Aorus X570 Elite; Corsair Vengeance RGB Pro SL DDR4 2X16 Gb 3600 Mhz; AMD Radeon Gigabyte 7900 XTX; SSD Patriot Viper VP4300 PCIe m.2 GEN4 2 Tb;Lian Li 011 Dynamic EVO; LG C2
gunther je offline  
Staro 30.09.2008., 11:58   #17
thedream
Banned
Moj komp
 
thedream's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Zagreb ( Šibenik )
Postovi: 5,456
hu trnd on d lajt?
thedream je offline  
Staro 30.09.2008., 12:37   #18
Roberto
Premium
Moj komp
 
Roberto's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,535
Takvi zakoni postoje s razlogom.

Probajte si zamisliti da to rade svi i da to rade uvijek.

Većina ljudi ne bi si mogla priuštiti niti neke stvari neophodne za život. Žalosna je činjenica da toga ima i da se to događa. I vjerojatno će biti i u buduće. Ako dvije strane nađu obostranu korist u cijeloj priči i uspiju se sakrit pred zakonom, postoji velika vjerojatnost da će se to i dogoditi.

Kažem, nažalost. To što neki zbog aktualne HR situacije misle da je to normalno ili legalno, vjerujte - nije. Valjda će jednom doći dan kad će se i kod nas kažnjavat lopove, kriminalce, monopoliste...
__________________
i5 2500k / asrock p67se / 4x4gb DDR3/ samsung evo 250gb ssd / 2 tb wd hdd / Gigabyte windforce GTX 950 / super flower 650w / CM 690
Roberto je offline  
Staro 30.09.2008., 13:47   #19
pinkskin
Premium
Moj komp
 
pinkskin's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Daruvar
Postovi: 1,738
Takvog monopola gdje ima dva-tri proizvođača je uvjek bilo i uvjek će biti.
Tak su VIP i T-com namještali cijena kod nas, nije to ništ čudno, to je praksa razvijenog zapada.
__________________

pinkskin je offline  
Staro 30.09.2008., 13:54   #20
Roberto
Premium
Moj komp
 
Roberto's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,535
Citiraj:
Autor pinkskin Pregled postova
Takvog monopola gdje ima dva-tri proizvođača je uvjek bilo i uvjek će biti.
Tak su VIP i T-com namještali cijena kod nas, nije to ništ čudno, to je praksa razvijenog zapada.
Da. Ovo je truli kapitalizam, onakav kakav zaista je.

Bilo bi dobro da i pokoji fanboy ovo pročita, jer se vidi da nema smisla drukati za neku stranu, osim za svoj novčanik

Svima njima najvažniji je profit, kolko god trubili da nije tako.
__________________
i5 2500k / asrock p67se / 4x4gb DDR3/ samsung evo 250gb ssd / 2 tb wd hdd / Gigabyte windforce GTX 950 / super flower 650w / CM 690
Roberto je offline  
Staro 30.09.2008., 14:28   #21
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Naravno da se to masovno radi...

Naravno da se to nesmije javno reći (dokazati) jer je protivno zakonima...

Naravno da će dobit po repu (financijski) radi toga i naravno da će to i dalje radit (jer se puno više zaradi takvim namještanjem cjena nego što koštaju kazne) i onde će opet dobit po repu i tako u krug...

Naravno da ćemo im mi korisnici i dalje to financirati jer drugih kompanija nema...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Zaključane teme



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na