Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Periferija > Monitori, tipkovnice i miševi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 27.09.2008., 12:58   #1
xorde
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: cro
Postovi: 6
novi monitor do 1500 kn

pozdrav, trebao bi mi neki kvalitetan lcd do 1500 kn, ne treba mi za igrice što se i vidi po grafičkoj kartici (9550 128mb ddr) niti za neke grafičke obrade itd.....nisam baš u điru s monitorima, vidim da "vladaju" ti widescreen monitori, ali grafička mi ne podržava te rezolucije...eto da je kvalitetan, ok za oči, po mogućnosti iz ve-mila, 19 inča, možda neki samsungov? eh još nešto, koja je to priča sa tim mrtvim pixelima...to da ostanu točkice negdje se na svakom monitoru može dogoditi ili se kvalitetnom kupnjom može izbjeći? da li da ga spajam preko dvi ili starog vga konektora? hvala
xorde je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2008., 13:09   #2
Red Dwarf
Bajker s AMD-om na dresu
Moj komp
 
Red Dwarf's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Zg
Postovi: 959
DVI kicks ass vga


sto se tice mrtvih pixela to ti je kad ti npr 1 pixel svijetli konstantno crveno a cijela ti je slika crna ili kad ne reagira na odredjenu naredbu (npr prihvaca prikazivati sve boje osim jedne, a kad mora prikazati tu neku onda prikaze sasvim drugu)...eto to ti je ovako zdravo seljacki objasnjeno...to da izdvojis 10k za monitor niko ti nemoze garantirati da neces imati mrtvih pixela...naravno TOLERANCIJA mrtvih pixela ovisi od proizvodjaca do proizvodjaca...neko ce ih tolerirati 3, neko 7 komada, a neko 1...ugl ovisi kako kod koga kupis...
-->
widescreen podrzavaju sve graf koliko ja znam...IMHO desni klik na desktop/properties onda onaj zadnji tab i oni omjeri rezolucije gdje ti je prvi broj daleko veci od drugoga su ti widescreen...

evo ti mali "vodic"

Widescreen : pogodni za igranje, gledanje filmova, ugodniji oku jer ljudsko oko vise vidi u sirinu nego u visinu
"kockice" : pogodni za surfanje jer ti se ucita vise toga...

moj savjet ti je da na forumu kupis za 1k~1.5k neki 20"+ ekran polovni s garancijom.


eh da...i ako monitor ima spajaj ga preko DVI jer je to digitalni video ulaz a VGA je analogni sto bi ti na hrvatskom znacilo -->DVI kicks ass vga


sto se tice mrtvih pixela to ti je kad ti npr 1 pixel svijetli konstantno crveno a cijela ti je slika crna ili kad ne reagira na odredjenu naredbu (npr prihvaca prikazivati sve boje osim jedne, a kad mora prikazati tu neku onda prikaze sasvim drugu)...eto to ti je ovako zdravo seljacki objasnjeno...to da izdvojis 10k za monitor niko ti nemoze garantirati da neces imati mrtvih pixela...naravno TOLERANCIJA mrtvih pixela ovisi od proizvodjaca do proizvodjaca...neko ce ih tolerirati 3, neko 7 komada, a neko 1...ugl ovisi kako kod koga kupis...
Red Dwarf je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.09.2008., 13:16   #3
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,323
Bolje ga je spajati preko DVI, ali nemaju svi montori DVI konektor pa pripazi na to pri kupnji.
Mrtvi pixeli (tzv. 'mrtvaci') su crne ili bijele točke (pixeli) na ekranu. Najbolje ti je provjeriti monitor na licu mjesta tj. u prodavaoni tako da ti ga mogu odmah zamijeniti ako ima 'mrtvaca'.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2008., 13:37   #4
xorde
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: cro
Postovi: 6
DVI kicks ass vga


sto se tice mrtvih pixela to ti je kad ti npr 1 pixel svijetli konstantno crveno a cijela ti je slika crna ili kad ne reagira na odredjenu naredbu (npr prihvaca prikazivati sve boje osim jedne, a kad mora prikazati tu neku onda prikaze sasvim drugu)...eto to ti je ovako zdravo seljacki objasnjeno...to da izdvojis 10k za monitor niko ti nemoze garantirati da neces imati mrtvih pixela...naravno TOLERANCIJA mrtvih pixela ovisi od proizvodjaca do proizvodjaca...neko ce ih tolerirati 3, neko 7 komada, a neko 1...ugl ovisi kako kod koga kupis...

šta baš mora biti 20 ili 20+, nije mi baš bitno za filmove i za igrice i uglavnom bi mi služio za surfanje, eventualno neki radi u officeu ili crtanje u cadu ili nekom drugom alatu...provjeravao sam ja to desnim klikom na properties itd. i nudi 1600x1200 a veća od te je 1792x1344 a npr. evo kad si već spomenuo widescreen..gledam samsungov 206bw i piše da je 1680x1050 max rezolucija...je to ona razlika između crta i lcda da ti lcd-i najbolje rade na tim već određenim rezolucijama ili je ta 1680x1050 samo maximalna? i npr gledam kod tog monitora pise sučelje "15pin D-sub, DVI-D" što taj drugi D kod "DVI-D" predstavlja jer na mojoj grafičkoj piše "DVI-I"?
-->
Citiraj:
Autor Red Dwarf Pregled postova
widescreen podrzavaju sve graf koliko ja znam...IMHO desni klik na desktop/properties onda onaj zadnji tab i oni omjeri rezolucije gdje ti je prvi broj daleko veci od drugoga su ti widescreen...

evo ti mali "vodic"

Widescreen : pogodni za igranje, gledanje filmova, ugodniji oku jer ljudsko oko vise vidi u sirinu nego u visinu
"kockice" : pogodni za surfanje jer ti se ucita vise toga...

moj savjet ti je da na forumu kupis za 1k~1.5k neki 20"+ ekran polovni s garancijom.


eh da...i ako monitor ima spajaj ga preko DVI jer je to digitalni video ulaz a VGA je analogni sto bi ti na hrvatskom znacilo -->DVI kicks ass vga


sto se tice mrtvih pixela to ti je kad ti npr 1 pixel svijetli konstantno crveno a cijela ti je slika crna ili kad ne reagira na odredjenu naredbu (npr prihvaca prikazivati sve boje osim jedne, a kad mora prikazati tu neku onda prikaze sasvim drugu)...eto to ti je ovako zdravo seljacki objasnjeno...to da izdvojis 10k za monitor niko ti nemoze garantirati da neces imati mrtvih pixela...naravno TOLERANCIJA mrtvih pixela ovisi od proizvodjaca do proizvodjaca...neko ce ih tolerirati 3, neko 7 komada, a neko 1...ugl ovisi kako kod koga kupis...

šta baš mora biti 20 ili 20+, nije mi baš bitno za filmove i za igrice i uglavnom bi mi služio za surfanje, eventualno neki radi u officeu ili crtanje u cadu ili nekom drugom alatu...provjeravao sam ja to desnim klikom na properties itd. i nudi 1600x1200 a veća od te je 1792x1344 a npr. evo kad si već spomenuo widescreen..gledam samsungov 206bw i piše da je 1680x1050 max rezolucija...je to ona razlika između crta i lcda da ti lcd-i najbolje rade na tim već određenim rezolucijama ili je ta 1680x1050 samo maximalna? i npr gledam kod tog monitora pise sučelje "15pin D-sub, DVI-D" što taj drugi D kod "DVI-D" predstavlja jer na mojoj grafičkoj piše "DVI-I"?
xorde je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2008., 13:59   #5
lujito
Premium
Moj komp
 
lujito's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Near
Postovi: 416
Moja preporuka je PHILIPS 200ES, 20" a imam indenticnu graficku ko i tvoja i slika mi je super. CIjena mu je oko 1500 kn, jos sa njim kupis DVI kabel i bit ces i vise nego zadovoljan.
lujito je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2008., 15:22   #6
xorde
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: cro
Postovi: 6
misliš 200WS? da li mi može netko objasniti to sa rezolucijom ako mi grafička ne podržava npr 1680x1050 to ja tu rezoluciju tamo ne mogu naći...može još kakva konkretna preporuka, link od ve-mila na neki monitor? hvala
xorde je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2008., 14:49   #7
Mephsto
Premium
Moj komp
 
Mephsto's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 199
Frendu stari kupio neku boleštinu od samsunga lcd 20",HD, wide screen... ali veli da mu je igranje banana pa ga sad mijenja za normalnu kockicu.

Meni je također bilo ok za filmove, ali na igrama FPS se nikako nisam mogao naviknuti!
Mephsto je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2008., 15:05   #8
xorde
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: cro
Postovi: 6
meni to ne treba za igranje nego ako je tim widescreen monitorima npr. ta zadana rezolucija 1680x1050 ili 1440x900 a ja tu rezoluciju ne mogu naći kod svoje grafičke..šta da radim, hoće to meni odgovarati tj da li ću u windowsima nekako moći namjestiti tu gore navedene rezolucije? trebam tražiti neke nove drivere?
xorde je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2008., 16:22   #9
antrax
Premium
Moj komp
 
antrax's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Vz - Zg
Postovi: 2,930
max rezolucija lcd-a mu je ujedno i radna rezolucija, za razliku od crt-a, te na njoj slika izgleda najbolje, sve ostale su osjetno losije

i naravno da podrzava kartica wide rezolucije, wide monitora je bilo i prije nego se ta kartica uopce pojavila.

@mephsto.. sto se tice igranja itd, problem je sto nemaju sve (pogotovo starije igre) uopce ponudene wide rezolucije, no to nije nesto sto se ne moze srediti po kojekakvim config fileovima doticnih igara i onda je sve ok. Dapace kod wide monitora na fps-ima je prednost wide monitora pred standardnim je da imas puno siri field of vision, odnosno vidis jos komad slike s ljeve i desne strane koji bi falio inace. Normalno, ako se koristi primjerice 1024x768 rezolucija slika izgleda sugavo, al to nije krivica monitora vec samog korisnika i slicna stvar bi bila i na primjerice 19" 5:4 monitoru jer opet nije isti omjer stranica, al to je vec neka druga tema.
__________________

Msi x79a GD65
Intel i7 3930k @ 4.7 1.4V
4x 4GB Kingston 1866 9-11-9
Gigabyte gtx 460 1gb
Samsung 830 128GB
640GB WD AAKS
WD green 1.5TB
LG drzac za kavu
Seasonic S12 500W
Coolermaster Stacker 831
HP LP2065 / LG IPS231P
Logitech UltraX Media + Razer DeathAdder
Windows 7 Enterprise




Trenutno nepostojeci

antrax je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na