Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 28.09.2016., 11:22   #31
alengrosevic
Premium
Moj komp
 
alengrosevic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Čakovec
Postovi: 3,748
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Manje - više da, s tim da je kategorija cca 6xx Kn,
u 1.xxx Kn već upadaju druge "zvjeri".

Kad smo već tu i 1200AC kategorije, jel ima netko saznanja kakav je skoro pa duplo skuplji Linksys WRT1200AC
http://www.nabava.net/routeri__750/l...mbps__17764711
što bi ti uzeo da imaš 1000 kn budžet za router? Ovaj Asus ili bi išao na nešto drugo?
alengrosevic je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2016., 12:20   #32
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,450
A za što ti treba router, koja bi mu bila točnije namjena?
Alister je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.09.2016., 12:57   #33
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,554
Dobro pita kolega Alister, trebalo bi birati po karakteristikama i potrebama pa tek onda po krznenim zvjerima.
Ovaj iz naslova, pod uvjetom da ispravno radi funkcije koje ima, bi trebao biti dobar "za po doma" i više.
Da se sad ne ponavljamo vidi i temu "Koji Router", mada su sad neki novi modeli na tržištu pa se izbor stalno mijenja.

Kvaka22 je šta za cca 1.000 Kn već ima i određenih MikroTik zvjerčica, ali one nisu baš jednostavne za podesiti.
Dobro, postavit ćeš golo / osnovno relativno brzo, ali svakako treba učiti / tražiti šta i kako.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2016., 13:59   #34
skalar
Premium
Moj komp
 
skalar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,562
600kn ruter + 250kn ac adapter vjerojatno


Citiraj:
Autor alengrosevic Pregled postova
Znači ako tražim AC router do 1000 Kn, to je najbolji izbor?

Hvala!
asusovi su najednostavniji za konfiguriranje,ima i tp-linka i d-linka do 1000kn ok ali i daleko kompliciranije.
__________________
-

-


Zadnje izmijenjeno od: skalar. 28.09.2016. u 14:05.
skalar je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2016., 14:04   #35
alengrosevic
Premium
Moj komp
 
alengrosevic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Čakovec
Postovi: 3,748
Treba mi uređaj koji radi čim brže preko wirelessa. Imam AC uređaje i volio bih tu i tamo preko wirelesa prebaciti veću koliinu podataka i tu trenutno imam problem. Router od mog ISP-a mi trenutno ima brzinu od 2.5 Mb/s. Znači s kompa na komp preko wirelessa. Eh to bih htio pojačati. Ne da mi se kablove svako malo vaditi.
Sviđa mi se mikrotik no nisam siguran da li imam potrebe za čime tako kompleksnim. K tome koliko sam vidio oni imaju u tom rangu samo n standard koji je malo prespor za ono kaj bih ga primarno koristio.
Alternativa je Ubiquiti Unifi AC PRO ali je njegova cijena i nešto preko 1000 kuna.
Nije da me novci žuljaju ali bih kroz nekih mjesec dana dok dođe plaća uzeo novi router i ovo od ISP-a maknuo iz upotrebe. Uzeo bih nešto s najboljim omjerom uloženo dobiveno s naglaskom na brzinu wirelessa.
alengrosevic je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2016., 14:38   #36
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,554
Nisi naveo koji ISP / uređaj / "put prema internetu" sad imaš, te dali imaš VoIp,
u zadnje vrijeme je dosta komplicirano potpuno eliminirati ISP - ov šroteks.

Za ovo šta tebi treba / šta navodiš imaš dvije opcije:
a) nazovimo je jednostavnija
na routeru od ISP - a ugasiš WiFi, uzmeš uređaj iz naslova, spojiš ga žično na gl. router i ispravno podesiš kao AP
Na taj način ostaviš routing dio posla na gl. routeru ali bez WiFi dijela pa mu je "lakše",
ista stvar je za novi / dodatni jer se brine samo za WiFi.

b) nazovimo je nešto kompliciranija
router od ISP - a prebaciš u Bridge mode za Internet, gasiš mu WiFi jer i tako ne treba, na njemu ostaje VoIp,
uzmeš router iz naslova i na njemu podesiš Internet konekciju + WiFi
U ovoj kombinaciji novi uređaj odrađuje cijeli posao vezan za Internet konekciju + lok. mrežu + WiFi.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2016., 14:53   #37
Sa_Stilom
Premium
 
Sa_Stilom's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Croatia
Postovi: 2,706
Citiraj:
Autor alengrosevic Pregled postova
Treba mi uređaj koji radi čim brže preko wirelessa. Imam AC uređaje i volio bih tu i tamo preko wirelesa prebaciti veću koliinu podataka i tu trenutno imam problem. Router od mog ISP-a mi trenutno ima brzinu od 2.5 Mb/s. Znači s kompa na komp preko wirelessa. Eh to bih htio pojačati. Ne da mi se kablove svako malo vaditi.
Sviđa mi se mikrotik no nisam siguran da li imam potrebe za čime tako kompleksnim. K tome koliko sam vidio oni imaju u tom rangu samo n standard koji je malo prespor za ono kaj bih ga primarno koristio.
Alternativa je Ubiquiti Unifi AC PRO ali je njegova cijena i nešto preko 1000 kuna.
Nije da me novci žuljaju ali bih kroz nekih mjesec dana dok dođe plaća uzeo novi router i ovo od ISP-a maknuo iz upotrebe. Uzeo bih nešto s najboljim omjerom uloženo dobiveno s naglaskom na brzinu wirelessa.
Ubiqitu je klasa koja vrijedi svake kune. Ima Gb port tako da, way to go definitifno ako želiš nešto pouzdano i kvalitetno.

Kad si napisao 2.5 Mb/s, pretpostavljam da si mislio 2.5MB/s, što znači da preko WiFia prebacuješ nekih 20Mbits što odgovara 54Mbits vezi, odnosno B/G standardu.

Sa N standardom računaj da će ti prijenos biti do nekih 10MB/s, a s AC riješenjima 30-35MB/s. Nešto skuplji će ostvariti i nešto veće brzine do 45MB/s, ali tu veliku ulogu ima i klijent.
__________________
MC
Sa_Stilom je offline   Reply With Quote
Staro 29.09.2016., 13:10   #38
skalar
Premium
Moj komp
 
skalar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,562
ja bi ovoga tp-link c9 ac1900 kad bi sad morao kupovati
ima ga na amazonu za 120eura, ,to je oko tisuću kuna ,
hardwerski je za klase bolji od ovog što se kod nas nudi za tu cifru.
__________________
-

-


Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 29.09.2016. u 15:07. Razlog: Ne treba quote za post poviše!
skalar je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2016., 11:04   #39
jurbAs
Premium
Moj komp
 
jurbAs's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,573
uzeo asusa umjesto TP-Linka C2. Predobar ruter transfer rate je oko 30MB/s sto je odlično jer sa C2 sam imao oko 10-15MB/s koji je isto AC ali je slabiji ruter.

E sada pošto spadam u dosta zahtjevne korisnike nema jednu opciju koju ima TP-Link, a to je da kad dignem Guest SSID gore ne mogu ograničiti promet na njemu jer imam isto susjeda kojem sam propuštao 20/5 mbit/s Ima QOS što je odlično samo je malo više petljancije za namjestiti ili možda ima?

Domet nisam još testirao ali danas ću svakako. Definitivno best buy do 1000kn za ozbiljan kućni ruter.
jurbAs je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2017., 12:18   #40
votkavisnja
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 38
Pozdrav,
kupio sam navedeni Asus router, te ga spojio kao AP na BNETov. Nakon ažuriranja firmwarea i podešavanja i malo gnjavaže (nakon jednog dodatnog reseta Asus routera i ištekavanja kabela iz WAN porta) je brzina kako spada preko WIFI-ja:

Primjetio sam doduše da uz uključen tj prikopčan Asus router na LAN port BNET routera ukoliko se ovaj donji (BNET) resetira, ostane nakon reboot-a u nekom čudnom stanju gdje mu se ne popale sve LEDicei nema konekcije prema internetu? Čudno... Rješenje je bilo iskopčati Asusa, ponovno ugasiti/upaliti BNET router i na kraju kad završi proces podizanja svega priključiti ASUSa...
Možebitni problem bi mogao nastati ukoliko BNET resetira router i onda on ponovno zaglavi u ovom stanju. Ima li još netko ovakvih iskustava s ovom kombinacijom.

P.S. Ovim putem se zahvaljujem Nikky-u koji mi je pomogao u nekim smjernicama oko konfiguriranja.

Zadnje izmijenjeno od: votkavisnja. 26.10.2017. u 12:19. Razlog: modifiakcija
votkavisnja je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 26.10.2017., 13:03   #41
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,450
Citiraj:
Autor jurbAs Pregled postova
uzeo asusa umjesto TP-Linka C2. Predobar ruter transfer rate je oko 30MB/s sto je odlično jer sa C2 sam imao oko 10-15MB/s koji je isto AC ali je slabiji ruter.

E sada pošto spadam u dosta zahtjevne korisnike nema jednu opciju koju ima TP-Link, a to je da kad dignem Guest SSID gore ne mogu ograničiti promet na njemu jer imam isto susjeda kojem sam propuštao 20/5 mbit/s Ima QOS što je odlično samo je malo više petljancije za namjestiti ili možda ima?

Domet nisam još testirao ali danas ću svakako. Definitivno best buy do 1000kn za ozbiljan kućni ruter.
Koji firmware gore, Asusov ili Merlin? - vidio da je Merlin odbio raditi firmware za njega
Jel imaš opcije u QoS, da limitiraš brzinu po IP adresama ili IP range-u?

Zadnje izmijenjeno od: Alister. 26.10.2017. u 14:07.
Alister je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2017., 13:06   #42
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,450
Citiraj:
Autor votkavisnja Pregled postova
Pozdrav,
kupio sam navedeni Asus router, te ga spojio kao AP na BNETov. Nakon ažuriranja firmwarea i podešavanja i malo gnjavaže (nakon jednog dodatnog reseta Asus routera i ištekavanja kabela iz WAN porta) je brzina kako spada preko WIFI-ja:

Primjetio sam doduše da uz uključen tj prikopčan Asus router na LAN port BNET routera ukoliko se ovaj donji (BNET) resetira, ostane nakon reboot-a u nekom čudnom stanju gdje mu se ne popale sve LEDicei nema konekcije prema internetu? Čudno... Rješenje je bilo iskopčati Asusa, ponovno ugasiti/upaliti BNET router i na kraju kad završi proces podizanja svega priključiti ASUSa...
Možebitni problem bi mogao nastati ukoliko BNET resetira router i onda on ponovno zaglavi u ovom stanju. Ima li još netko ovakvih iskustava s ovom kombinacijom.

P.S. Ovim putem se zahvaljujem Nikky-u koji mi je pomogao u nekim smjernicama oko konfiguriranja.
Ako ti služi samo kao AP, zašto ti je u WAN port uštekan? želiš odvojiti cijelu mrežu od Bnet routera ili ?
Imam takvu kombinaciju složenu, doduše s RTn66u modelom i radi uredno, da li ti je na Asusu fiksna ili dinamička adresa pod WAN postavkama?
Alister je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2017., 13:48   #43
votkavisnja
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 38
@Alister
Ako sam dobro skužio to je jedini način da sheram internet s BNET routera preko Asusa na WIFI ili griješim?
Na Asusu je u WAN postavkama fiksna IP adresa 192.168.0.2 pri čemu je DHCP na strani BNET routera podešen u range od xxx.xxx.xxx.10 - 100
Ostale postavke su:
Subnet=255.255.255.0
Gateway=192.168.0.1
DNS1=192.168.0.1
DNS2=8.8.8.8

Dodato moje pitanje:
Što se konkretno dobije, osim fleksibilnosti konfiguriranja postavki, ako se BNET router postavi u Bridge mode?
votkavisnja je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2017., 14:00   #44
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,450
@votkavisnja
Bnet 99% sam siguran da ne može u bridge mode.
Asus može raditi u AP modu rada i onda se spaja na bilo koji Lan port, a DHCP ti dodjeljuje router Bnet-a (na asusu ugasi DHCP).

Ako ti je Asus spojen na Bnet preko Wan porta onda postavi drugi subnet na njemu i uključi DHCP za njega na Asusu. Ako ti se bude i dalje onda dešavao problem možeš postaviti dinamičku IP adresu u postavkama WAN-a i Bnet ti bude dodijelio IP adresu. Ako to ne radi onda se zbrejka Bnet te to prijavi službi za korisnike.
Alister je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2017., 14:13   #45
votkavisnja
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 38
Citiraj:
Autor Alister Pregled postova
@votkavisnja
Bnet 99% sam siguran da ne može u bridge mode.
Asus može raditi u AP modu rada i onda se spaja na bilo koji Lan port, a DHCP ti dodjeljuje router Bnet-a (na asusu ugasi DHCP).

Ako ti je Asus spojen na Bnet preko Wan porta onda postavi drugi subnet na njemu i uključi DHCP za njega na Asusu. Ako ti se bude i dalje onda dešavao problem možeš postaviti dinamičku IP adresu u postavkama WAN-a i Bnet ti bude dodijelio IP adresu. Ako to ne radi onda se zbrejka Bnet te to prijavi službi za korisnike.
Što se tiče BNET-a i konkertno TC7200 modema, on može u Bridge mode, kontaktirao službu za korisnike i rekli mi da ako se odlučim, nazovem i njihovi administratori kroz par dana to srede i jave kad je prebačen u Bridge mode. Sada da li lažu neznam, ali sam već čitao tu po forumu postove u kojima ljudi govore da su prebacili BNET router u Bridge bez frke.
I sada kad sam ga spojio preko WAN porta DHCP na njemu je ugašen i adrese dinamički dodijeljuje TC7200. Nisam ni siguran u postavkama ASUSa ukoliko odaberem mode AP (Access Point) da mogu postaviti DHCP na njemu. Također u wizardu Asusa je slikica ukoliko ga koristiš kao AP s drugim modemom da se onda Asus spaja s tim drugim modemom preko svog WAN porta.
Mogu se probati poigrati još malo s tim postavkama i vidit u čemu je problem, iako uz ovakvu konfiguraciju mi nije jasno što ne valja BNETu jer ima još uređaja koji su spojeni na njegove LAN ulaze (doduše nemaju fiksni IP) i uredno se TC7200 reboota korektno. Možda je fakat problem fiksne IP od strane Asusa koji je u njega spojen?!
votkavisnja je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2017., 14:32   #46
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,450
Ok, to mi je novina, dobro za znati. Iako nema potrebe ga prebacivati u Bridge mode za tvoje potrebe, osim ako ne misliš koristiti port forwading.

Da li imaš zadnju verziju firmware-a za njega?

Kada ga prebaciš u AP onda ti gasi određene napredne postavke na izbornicima, ali ti ostaje LAN i DHCP. Barem meni ostane tako na AC56, AC1300
U tvom slučaju bi on trebao raditi identično bilo uštekan u WAN port ili u LAN port, ali me malo zbunjuje što onda imaš podešeno pod LAN postavkama kada su oba routera na istom subnetu?
Bnet - 192.168.0.1
WAN Asus - 192.168.0.2
LAN Asus ?
Mislim da ga to zbrejka, sve na istom subnetu
Alister je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2017., 15:24   #47
votkavisnja
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 38
Citiraj:
Autor Alister Pregled postova
Ok, to mi je novina, dobro za znati. Iako nema potrebe ga prebacivati u Bridge mode za tvoje potrebe, osim ako ne misliš koristiti port forwading.

Da li imaš zadnju verziju firmware-a za njega?

Kada ga prebaciš u AP onda ti gasi određene napredne postavke na izbornicima, ali ti ostaje LAN i DHCP. Barem meni ostane tako na AC56, AC1300
U tvom slučaju bi on trebao raditi identično bilo uštekan u WAN port ili u LAN port, ali me malo zbunjuje što onda imaš podešeno pod LAN postavkama kada su oba routera na istom subnetu?
Bnet - 192.168.0.1
WAN Asus - 192.168.0.2
LAN Asus ?
Mislim da ga to zbrejka, sve na istom subnetu
Mislim da sam napisao ranije da sam stavio na njega zadnji FW (Version 3.0.0.4.380.7743).
Mogu probati onda staviti automatsku dodjelu IPa na WANu Asusa, a i podesiti DHCP na Asusu u drugom range-u recimo od xxx.xxx.xxx.101-200, iako mi se čini dodijeljivanje IPa od strane TC7200 sasvim korektno.

Zadnje izmijenjeno od: votkavisnja. 26.10.2017. u 15:25. Razlog: ...
votkavisnja je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2017., 15:35   #48
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,450
a tim ne budeš dobio ništa pametno, opet će ti biti na istom subnetu, samo budeš imao 2 DHCP servera na istom subnetu
Koja IP adresa ti je po LAN opcijom?

ja bi postavio pod LAN opcijom drugi subnet 192.168.15.x i za njega uključio DHCP, ako ti je kabel u WAN utoru, a pod WAN postavkama postavio ili dinamičku dodijelu ili ostavio ručno kako ti je već podešeno.
druga opcija, prebaciti u LAN port i ostaviti sve isto kao do sada, onda se ne bi smio blesirati kada se bnet resetira - opet ne znam koja ti je IP adresa pod LAN podešena
Alister je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2017., 16:58   #49
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,554
Hm, cijela dilema će se riješiti, treba (sve se odnosi na Asus - a:
- neka je pod Lan (Network) - IP=192.168.0.2, Subnet=255.255.255.0, Gateway=192.168.0.1, DNS1=192.168.0.1, DNS2=8.8.8
- na WAN strani - Static IP=192.168.0.3, Subnet=255.255.255.0, Gateway=192.168.0.1, DNS1=192.168.0.1, DNS2=8.8.8 ili odabrati Dinamic IP
- DHCP Server neka je ugašen ili ako ima Relay opciju to odabrati i unjeti 192.168.0.1
- eventualno se može Lan kabel sa TC7200 umjesto u WAN port uštekati u Lan1

Ovo bi trebalo riješiti blem.

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 26.10.2017. u 20:21. Razlog: Nadopuna
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2017., 22:42   #50
votkavisnja
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 38
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Hm, cijela dilema će se riješiti, treba (sve se odnosi na Asus - a:
- neka je pod Lan (Network) - IP=192.168.0.2, Subnet=255.255.255.0, Gateway=192.168.0.1, DNS1=192.168.0.1, DNS2=8.8.8
- na WAN strani - Static IP=192.168.0.3, Subnet=255.255.255.0, Gateway=192.168.0.1, DNS1=192.168.0.1, DNS2=8.8.8 ili odabrati Dinamic IP
- DHCP Server neka je ugašen ili ako ima Relay opciju to odabrati i unjeti 192.168.0.1
- eventualno se može Lan kabel sa TC7200 umjesto u WAN port uštekati u Lan1

Ovo bi trebalo riješiti blem.
Evo samo da izvjestim da sam uz sve postavke routera koje sam prije naveo i koje prikazuje donja slika

iskopčao ethernet kabel iz WAN porta u jedan od LAN portova.
Naime sada kada sam resetirao BNET router on se isoravno podigao i stvar radi.
Napomena samo da uz opciju rada Asusova routera kao AP u postavkama onda više nemam mogućnost definiranja IP adrese WAN ulaza samo LAN ulaza...
Hvala dečki još jednom na pomoći.
votkavisnja je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2017., 22:52   #51
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,554
Tako i treba biti kad ti i je u AP funkciji.
Bitno da sad sve radi.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2017., 01:21   #52
skalar
Premium
Moj komp
 
skalar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,562
Citiraj:
Autor Alister Pregled postova
@votkavisnja
Bnet 99% sam siguran da ne može u bridge mode.
Asus može raditi u AP modu rada i onda se spaja na bilo koji Lan port, a DHCP ti dodjeljuje router Bnet-a (na asusu ugasi DHCP).

Ako ti je Asus spojen na Bnet preko Wan porta onda postavi drugi subnet na njemu i uključi DHCP za njega na Asusu. Ako ti se bude i dalje onda dešavao problem možeš postaviti dinamičku IP adresu u postavkama WAN-a i Bnet ti bude dodijelio IP adresu. Ako to ne radi onda se zbrejka Bnet te to prijavi službi za korisnike.
TC7200 može u bridge daljinski 100% sad ako naletiš na dobru dušu(vrlo,vrlo rijetko) na tehničkoj podršci naprave ti isti čas,
inaće je postupak pisat mail i traje nekoliko dana,meni su svojedobno rekli da je razlog jer se odbija wifi nadoplata od računa
pa treba imati pisani trag,što se nakraju i na računu vidjelo.
skalar je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na