Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Kućišta, napajanja i modding > Kućišta i napajanja
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 08.04.2016., 15:22   #1
anzweidrej
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2015
Lokacija: zagreb
Postovi: 14
Modularni laptop koncept

Pozz,

Izradio sam novi koncept pa trebam tuđe mišljenje

Radi se o modularnom laptopu,gdje je gotovo svaka komponenta zamjenjiva s ciljem da se produlji vijek trajanja laptopa bez bespotrebnog kupovanja novog kao na desktop racunalu,te ciljem da svatko ima potpunu kontrolu u odabiru onoga sto se nalazi u njemu kako hardware-a tako i same kutije.

SPECIFIKACIJE:

DIMENZIJE:225x175x55mm(bez debljine ekrana)

KOMPONENTE:

-1x thin miniITX (170x170mm) / MiniSTX 140x147mm
-2x SO DIM RAM
-2x 3"5 HDD / 2"5 SSD
-CPU cooleri do 45mm visine
-Li-Ion baterija sa odgovarajucim adapterom
-IPS ekran(ovdje 10")
-Modul kamere
-Kompaktna tipkovnica
-Momentarni prekidac


MATERIJAL IZRADE:
aluminij/magnezij 1,5mm



SLIKE:














Slobodno ostavite svoja pitanja a sugestije/kritike su uvijek dobro dosle

Zadnje izmijenjeno od: anzweidrej. 09.04.2016. u 12:53.
anzweidrej je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2016., 15:30   #2
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
pa sve ovo što si napisao je već odavno modularno na običnim laptopima + na ovome bi bilo praktički nemoguće pisati duže od 10 minuta zbog visine + nije baš najprenosnija stvar na svijetu.
syss je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.04.2016., 15:44   #3
darkydark
N0teb00k n00b
Moj komp
 
darkydark's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb/Koprivnica
Postovi: 2,085
Pogledaj lap iz mog potpisa. Nekad je krenuo sa i5, sad je nutra quad, zamijenit grafu ide sve do 970 i sve je plug n play
__________________

i7 9850H, 64GB, 17.3” FHD, RTX Quadro 3000
512GB PM981a, 2x 1TB A2000
W10 Pro


i5 8500T, H310I-IM-B, 32GB, 10GbE X-3
1x 150GB Intel S3520, 3x2TB Crucial MX500, 4x12TB Toshiba MG07ACA12TE
Truenas Scale
File Share, Plex, Jellyfin, Nextcloud, qBittorrent
darkydark je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2016., 15:50   #4
anzweidrej
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2015
Lokacija: zagreb
Postovi: 14
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
pa sve ovo što si napisao je već odavno modularno na običnim laptopima + na ovome bi bilo praktički nemoguće pisati duže od 10 minuta zbog visine + nije baš najprenosnija stvar na svijetu.
Kolko sam upoznat komponente za laptop nije moguce kupiti u npr.hgspotu/linksu osim nekih perifernih tipa SSD/RAM nego se moraju narucivati od proizvođača,znaci izbor komponenti je ogranicen,a i sama zamjena određenih dijelova laiku nije jednostavna kolko je to npr.kod pc racunala.Upravo nabrojano ovaj koncept omogucava,znaci laksu zamjenu i široki izbor.

Visina kucista je trenutno ovakva zbog visine kulera koji je nekih ~45mm sto bi mogao smanjiti s obzirom da sam vidio da postoje i nizi kuleri od nekih ~29mm visine npr.Zalman CNPS2X
anzweidrej je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2016., 16:12   #5
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,546
Visinu bi mogao još smanjiti ako bi hlađenje riješio preko heat-pipe koji bi na "drugoj strani" bio prislonjen na kućište, tako bi cijelo kućište bilo hladnjak.
Takvih rješenja je znalo biti baš za ove male (mini-ITX) konstrukcije.
Visinu ti također diktira limić na portovima zada, recimo da to diktira min.
Druga je sad stvar opravdanosti odnosno bili zaživjela ideja.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2016., 19:30   #6
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,201
Da bi bilo upotrebljivo iti malo, nesmi bit deblje od 3-4 cm, s tim da na korisnickom kraju mora bit i tanje
Izbaci 3.5 inch hdd, stavi normalnu tipkovnicu.

U biti napravi normalno laptop kućište u kojeg možeš stavit mini ITX ploču

jer o doslovno nije laptop nego AllInOne PC, sa baterijom... pogledaj samo riječ LAP(krilo)top
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2016., 12:50   #7
anzweidrej
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2015
Lokacija: zagreb
Postovi: 14
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Visinu bi mogao još smanjiti ako bi hlađenje riješio preko heat-pipe koji bi na "drugoj strani" bio prislonjen na kućište, tako bi cijelo kućište bilo hladnjak.
Takvih rješenja je znalo biti baš za ove male (mini-ITX) konstrukcije.
Visinu ti također diktira limić na portovima zada, recimo da to diktira min.
Druga je sad stvar opravdanosti odnosno bili zaživjela ideja.
Hvala na odgovoru i savjetu al mislim da taj "heat-pipe" dosta poskupljuje stvar.Sto se tice ideje,korisnici su najvazniji faktor dal ce neka ideja zaživjeti tako da sve ovisi o tome koliko su ljudi zainteresirani,a proizvođaci su oni koji se prilagođavaju zahtjevima.

Citiraj:
OuttaControl
Napravio sam par razlicitih okvira ali ovo se pokazalo najprakticnije jer ako ukosim okvir onda moram ukositi i ekran sto onda smanjuje njegovu efektivnu povrsinu(neki dijelovi ostaju neiskoristeni).

Ovaj koncept je rađen sa dimenzijama trenutno dostupnih dijelova sto ne znaci da se to u bucnosti nece promijeniti.

Jos jedna stvar koja ne daje doslovan dojam jest to što je ovaj "laptop" dosta manji od uobicajenih(15/17"),znaci manji ekran(10")kompaktnija tipkovnica itd.

Novi mockup redizajnirane verzije/manjih dimenzija
anzweidrej je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2016., 13:10   #8
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,414
Citiraj:
Autor anzweidrej Pregled postova
...dal ce neka ideja zaživjeti tako da sve ovisi o tome koliko su ljudi zainteresirani,a proizvođaci su oni koji se prilagođavaju zahtjevima.....
Vidim da po boldanom nemas bas iskustva u polju proizvodnje, right?

Na stranu sa pohvalama za tvoj entuzijazam i crtanjem "nekakvih" ideja, koje nazalost ostaju za sada samo ideje kako vidim.

Ali pojasni u svemu ovome, kako mislis da bi se rijesilo napajanje i spajanje monitora na mb?

I kada nam mislis predstaviti nesto od svojih crtacih radova u zivo?
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2016., 20:54   #9
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,801
Kratko i jasno, to neće zaživjeti s ovim dimenzijama. Čak da je cijeli sustav 500kn sa svim ugrađenim dijelovima, zbog dimenzija to ne bi mogao prodati kao laptop.

Ima ITX računala koja su manja od tvojeg "laptopa".

Ako ćeš ustrajati na modularnom laptopu morat ćeš posegnuti za drugim i znatno skupljim formatima i načinima povezivanja.
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2016., 21:53   #10
Campeonato
Premuim
 
Campeonato's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,746
Bolja ideja bi bila da se komponente i baterija montiraju iza ekrana.
Znači, AIO pc s itx pločom i baterijom. Tipkovnica i miš po ukusu..
Campeonato je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.04.2016., 23:48   #11
Blue Spirit
Premium
Moj komp
 
Blue Spirit's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: ZG - Dubrava
Postovi: 2,137
Nema od toga ništa.

Ni uz najtanje kuciste sto bi mogao napravit i vrhunsku izradu od toga nazalost nula bodova.



Postoje gotova komercijalna rješenja tj prijenosne radne stanice kao što je naveo kolega darkydark , laptopi na kojima je moguce promjeniti procesor i graficku karticu.


PC je jedno , laptop je drugo.

PC moze skoro imati neogranicene dimenzije (mjesta za komponente i razno razne " egzibicije/manevre " ).

Laptop, AIO takvi nemogu biti.

Lenovo A740




Miniturizacija povlaci za sobom mnogo picajzli.









Sto se grafike tice bio bi ogranicen APU om, jer thin miniITX (170x170mm) / MiniSTX 140x147mm ploce koje spominjes ne dolaze sa PCI-e konektorom na koju bi se mogla spojiti decidirana graficka kartica.



Lijevo na slici miniSTX, a desno je standardna miniITX ploca sa PCIe konektorom


Monitor se da spojit sa LCD controller board om , al opet to nije to...
http://www.treehugger.com/slideshows...tor/#slide-top




Najniza kucista sto postoje jos su uvjek su predebela i to još bez ekrana.

SilverStone PT13



Silverstone Petit PT12

http://www.minhembio.com/PelleNilsson/337063








http://www.pcper.com/reviews/Cases-a.../Building-HTPC





Lian li PC-Q05





Hlađenje je problem.


Blower sa hitpajpom morao bi napraviti custom made ili pripasivat ga .


Intel Thermal Solution HTS1155LP (samo za socket 1155)




SILVERSTONE NT07-115X opet je previsok sa svojih 23 mm + topli zrak bi se zadrzavao u onako premalom kucistu.



Silverstone SST-AR04 Argon ista stvar.

__________________
Blue Spirit: IMDB popis i preporuke filmova... 100 najboljih filmova 21. stoljeća!...IMDB Top 1,000 movies .... Find similar movies https://i.imgur.com/Y9m9Ove.png

COD 141.11.196.66:28960 || COD 141.11.196.66:28940 || COD 185.107.96.125:28977

Zadnje izmijenjeno od: Blue Spirit. 10.04.2016. u 01:48.
Blue Spirit je offline   Reply With Quote
Staro 11.04.2016., 10:48   #12
anzweidrej
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2015
Lokacija: zagreb
Postovi: 14
Citiraj:
Blue Spirit
Dobro obrazloženo,slazem se s nekim stavkama

Citiraj:
Postoje gotova komercijalna rješenja tj prijenosne radne stanice kao što je naveo kolega darkydark , laptopi na kojima je moguce promjeniti procesor i graficku karticu.
Istina postoje,ali kao sto sam vec prije naveo,obicnom laiku nije lako zamijeniti a pogotovo doci do određene komponente bez da se narucuje od dobavljaca kao sto je to slucaj sa PC-om gdje svatko ima slobodu odabrati ono sto zeli u svom racunalu.

Citiraj:
Sto se grafike tice bio bi ogranicen APU om
Opet si u pravu,svjestan sam toga ali današnji APU-i su dovoljni za pokretanje vecinu kako igri tako i programa za 3d vizualizaciju itd. evo do prije par mjeseci sam radio rendere samo na Intel HD grafici bez decidirane graficke,tako da ne mislim da je to mana.

Citiraj:
Monitor se da spojit sa LCD controller board om , al opet to nije to...
Spajanje s maticnom moze biti i pomocu mini VGA prikljucka i USB-a kao sto se vidi i na slikama.

Citiraj:
Hlađenje je problem.
Pogledaj samo takozvane "Steam machine-ove" gdje su Titan-icu ugurali u pasivno hlađenu kutiju samo sa CPU hladnjakom(bez dodatnih ventilatora),a tu je i jos SFX napajanje koje stvara dodatnu toplinu.Ili Alienware alpha sa slicnim dimenzijama i 750Ti grafikom ali Pico napajanjem.

Citiraj:
Najniza kucista sto postoje jos su uvjek su predebela i to još bez ekrana.
Ako se tipkovnica ugradi ispod komponenti,znaci na "izvlacenje" onda tih 3-4 cm ne vidim kao problem,pogotovo uz prednosti koje ovaj koncept donosi.

Drago mi je kad netko argumentira svoje navode i slazem se s nekim argumentima ali ako postoje problemi onda za njih mora biti i rješenja,zato sam i podijelio s vama
anzweidrej je offline   Reply With Quote
Staro 11.04.2016., 15:33   #13
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor anzweidrej Pregled postova
Drago mi je kad netko argumentira svoje navode i slazem se s nekim argumentima ali ako postoje problemi onda za njih mora biti i rješenja,zato sam i podijelio s vama
Postoje i problemi i rješenja, vidi današnje prijenosnike.

Ovo što bi ti htio potencira potrebu uvođenja specifičnih seta definicija (posebno ako su različiti proizvođači u pitanju). Iliti, trebš specifične standarde koji trenutno ne postoje.

Kakvo god rješenje složiš imat ćeš određenih ograničenja za veći ili manji broj korisnika, a najveći broj korisnika se time ne zamara.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2016., 20:49   #14
anzweidrej
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2015
Lokacija: zagreb
Postovi: 14
Evo zadnji renderi poslije prepravke i to bi bilo sve od mene za sad.





zivjeli
anzweidrej je offline   Reply With Quote
Staro 24.04.2016., 00:35   #15
Ajvanho
PC Master Race
Moj komp
 
Ajvanho's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: Šibenik
Postovi: 4
Kad vidih debljinu, pomislih na Alienware
Ali si ubio poentu laptopa, laptopi su od pocetka bili "Zaostala tehnologija spakirana u biljecnicu". Bit cu iskren i reci da ne tribas prestati raditi na ovome, ali kako stvari stoje, ocekuj jos 3-4-5-10 godina dok nesto krenes raditi ozbiljno u dizajnu.

Kao sto rekoh, ideja je van smisla laptopa. Pogotovo onih SATA prikljucaka koliko sam vidija. Skoro je neko najavio od velikih proizvodjaca da ce moci stavljati Desktop CPU u Laptop i to je katastrofalna ideja takodjer. Korisni vijek laptopa nebi smija biti veci od korisnog vijeka graficke kartice u desktopu. Imati isti laptop vise od 3 godine je kao imati nekog bliskog ko zivi danas na Balkanu. Niko pametan to nebi volio raditi bliskom.

Ja gledam da cak ni maticnu nedrzim vise od 2 godine ali prosto ovaj model je king u svijetu maticnih. U svakom slucaju, laptop 3 godine max. Onda reciklaza i stvaranje novog HP-a, koji kosta duplo vise, a jos uvjek nemoze otici ispod 90C CPU.

Pogledaj na tehnologiju kao na Formulu 1. Mora se napraviti svake godine novi model, makar se samo promjenio broj modela.
Sala na stranu po 3-4 put (ja sam poslednja osoba koja moze bit ozbiljna ali cu pokusat biti, barem u 1-2 recenice), ne prestaj dizajnirati, posle 5-6 godina dodje tek prava ideja. Vidit cemo sta bude od ovoga za 10ak godina.
Ajvanho je offline   Reply With Quote
Staro 11.10.2019., 03:18   #16
Blue Spirit
Premium
Moj komp
 
Blue Spirit's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: ZG - Dubrava
Postovi: 2,137
Koliko će ovo zaživjet i kakvu će prodaju imat, to će se tek vidjeti ...

Po meni taj laptop je "niša" proizvod.

__________________
Blue Spirit: IMDB popis i preporuke filmova... 100 najboljih filmova 21. stoljeća!...IMDB Top 1,000 movies .... Find similar movies https://i.imgur.com/Y9m9Ove.png

COD 141.11.196.66:28960 || COD 141.11.196.66:28940 || COD 185.107.96.125:28977
Blue Spirit je offline   Reply With Quote
Staro 11.10.2019., 07:42   #17
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,313
Zanimljiv koncept. Inžinjerski prilično zahtjevan. Najveći bi problem mogla biti (vrlo vjerojatna) visoka cijena.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 11.10.2019., 08:46   #18
thunderbird
Premijum AMDebil
Moj komp
 
thunderbird's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2004
Lokacija: jastrebarsko
Postovi: 1,142
Toughbook obični bez tih điđi-miđi košta ko svetog petra kajgana, sve me strah pomisliti koliko bi mogao taj koštati
__________________
X
thunderbird je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2019., 20:47   #19
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Tafbuk ima svoje sigurno tržište, kako vani tako i kod nas, prodaja je sigurna. Obični useri ga i tako neće uzeti u obzir niti im treba.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2019., 13:20   #20
trex
Premium
Moj komp
 
trex's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 649
Koncept je zanimljiv, ali teško da će uskoro nešto tako zaživjeti jer proizvođačima to nikako ne bi bilo u interesu. Svatko bi mogao proizvoditi maltene bilo koji podsustav, cijene bi pale, konkurencija velika, kupcima bi bilo super, proizvođači bi pušili velike novce na tako nečemu u odnosu na postojeće stanje.
trex je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2019., 14:42   #21
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,313
Jednom davno je postojala firma u ZG koja je nudila custom laptope u stilu "imamo 5 cpu, 3 vrste ekrana, 6 modela hdd,... pa izaberite, a mi ćemo vam to složiti". Čini mi se da se zvala Elkonešto.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2019., 20:47   #22
darkydark
N0teb00k n00b
Moj komp
 
darkydark's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb/Koprivnica
Postovi: 2,085
Vjerojatno su nudili Clevo laptope kao i Eurocom, Origin i još hrpetin brendova širom svijeta...

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk
__________________

i7 9850H, 64GB, 17.3” FHD, RTX Quadro 3000
512GB PM981a, 2x 1TB A2000
W10 Pro


i5 8500T, H310I-IM-B, 32GB, 10GbE X-3
1x 150GB Intel S3520, 3x2TB Crucial MX500, 4x12TB Toshiba MG07ACA12TE
Truenas Scale
File Share, Plex, Jellyfin, Nextcloud, qBittorrent
darkydark je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2019., 21:43   #23
Black Dragon
Premium
Moj komp
 
Black Dragon's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Agram
Postovi: 2,973
I veliki su mislili imati notebooke kojima se mijenjaju komponente ... Osobo imao i još uvijek imam negdje u nekom ormaru, HP EliteBook 8530P. Vrhunski notebook onog vremena, intec dual core P8400, 4 GB RAMa, 80 GB SSD, ATi 3650 sa 256 MB RAM, 3G WAN, abgn WiFi, 1680 X 1080 ekran ... BOMBA od notebooka 2008 godine ... dakle u TEORIJI se sve dalo zamijeniti .. ŠIPAK!
Sada je CPU T9800, 8GB RAMa, 120 GB SSD i HDD 750GB umjesto optike ali 3G možeš zamijeniti samo sa ISTIM 3G modulom (Whitelist u BIOSu), Grafičku možeš zamijeniti SAMO sa istom grafičkom ima Quadro verzija ali neće moći ove noći, WiFi abgn možeš zamijeniti SAMO sa ISTIM ...
Dakle i veliki su imali istih ideja ali niš od toga ... pokušaj nekog novog koncepta sa mixom desk - notebook komponenti i proizvod je ni desk ni notebook ... mislim da će biti velika cijena, mala prodaja, ... kao i netbook, svi su ih imali i više niti ne postoje ... mislim da je tržišna niša mala i ne baš profitabilna ...
__________________

Some men aren't looking for anything logical. They can't be bought, bullied, reasoned or negotiated with. Some men just want to watch the world burn.
Black Dragon je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2019., 22:50   #24
darkydark
N0teb00k n00b
Moj komp
 
darkydark's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb/Koprivnica
Postovi: 2,085
Na mnogima se do Haswella mogla mijenjati grafa.

Moj nažalost ide samo do 980M, doduše ima ekipe koja je P5000 ubacila, al ta grafs dođe više od laptopa 😀😀

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk
__________________

i7 9850H, 64GB, 17.3” FHD, RTX Quadro 3000
512GB PM981a, 2x 1TB A2000
W10 Pro


i5 8500T, H310I-IM-B, 32GB, 10GbE X-3
1x 150GB Intel S3520, 3x2TB Crucial MX500, 4x12TB Toshiba MG07ACA12TE
Truenas Scale
File Share, Plex, Jellyfin, Nextcloud, qBittorrent
darkydark je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2019., 23:52   #25
bertone
Premium
Moj komp
 
bertone's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,015
Citiraj:
Autor darkydark Pregled postova
Vjerojatno su nudili Clevo laptope kao i Eurocom, Origin i još hrpetin brendova širom svijeta...

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk

Kad već spominješ Clevo, System76 koji ih koristi kao bazu za par svojih modela je najavio dva nova modela koji dolaze sa Corebootom pa da podijelim najavu ako je možda to nekome interesantno

(nije baš za temu modularni laptop koncept, ali može proći pod softver )
bertone je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na