Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 25.02.2023., 00:58   #1201
Apacer ft Bozja
Baja!
Moj komp
 
Apacer ft Bozja's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Sisak
Postovi: 761
Ne, ne trebaš ništa prodavati jer se gleda li je vlasništvo 1/1.
Ni to nije točno, to je možda slučaj sa dodjeljivanjem POS stanova, to je pak druga tema.

Teško pitanje...tko zna kad će i hoće li padati cijene nekretninama, to vjerojatno nitko ne može reći sa sto postotnom sigurnošću.
__________________
Ja sam bio lud, zaljubljen i mlad.
Apacer ft Bozja je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2023., 00:59   #1202
Apacer ft Bozja
Baja!
Moj komp
 
Apacer ft Bozja's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Sisak
Postovi: 761
Citiraj:
Autor Mirkopoter Pregled postova
Koliki porez se plaća kad se kupuje/prodaje stan?
3% na kupovinu, osim ako je u pitanju novogradnja, tada ne plaćaš ništa. I nema više onoga da ne plaćaš taj porez na prvu nekretninu.
Porez na prodaju stana ne postoji. Osim ako u ne znam kojem vremenskom roku prodaš, onda na razliku između kupovne i prodajne cijene plaćaš porez, možda čak i 25% ali nisam siguran da bih stavio ruku u vatru.
__________________
Ja sam bio lud, zaljubljen i mlad.
Apacer ft Bozja je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2023., 07:39   #1203
DoxyTheCroat
Premium
Moj komp
 
DoxyTheCroat's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2019
Lokacija: Ivanić Grad
Postovi: 333
Citiraj:
Autor papčić Pregled postova
Ja u svojoj potrazi gledam čak i Ivanić Grad..Za nešto što iole vrijedi treba izdvojiti preko 200 000€

Mislim da sam ranije u temi spominjao jednu nekretninu iz Ivanića. 150m2 kuće koja je adaptirana 2016. na parceli od 350m2 je oglašeno za 210 000€. I da gđa. spusti 10% opet je u igri ogromna svota novca. Svota koja se prije samo koju godinu poistovjećivala sa kućama s bazenom i Penthousima od 100m2 na Jarunu.

također, sve što je je bilo na ponudi u mom selu blizu Velike Gorice i vrijedilo, prodano je u ekspresnom roku...na oglasu je doslovno samo nekoliko nekretnina od 150 000+ € koje zahtjevaju instant dodatna ulaganja.
Krajem godine će frend prodavat deset stanova novogradnje 1.600 EUR /m2.
Iskreno, jedino ti se isplati ovdje kupiti gotovu kuću ili stan, jer zemljišta su abnormalno skupa ovdje.
Prije par godina sam 500m od centra prodavao gradilište za 25EUR/m2, iz drugih razloga odustao od prodaje, ali ljudi na neaktivan oglas i dalje zovu i nude i preko 40EUR.
Susjedi cukaju za rukav da prodam komad zemlje, neki za gradnju, neki za preprodaju i svi nude oko 40EUR, imam cca hektar gradilišta (par komada oko svoje kuće), ali nedam, vrijediji mi je mir i izolacija.
Po tome mogu zaključiti da je u stvarnosti situacija puno lošija nego po oglasnicima.
DoxyTheCroat je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2023., 10:03   #1204
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,480
Citiraj:
Autor Apacer ft Bozja Pregled postova
3% na kupovinu, osim ako je u pitanju novogradnja, tada ne plaćaš ništa. I nema više onoga da ne plaćaš taj porez na prvu nekretninu.
Porez na prodaju stana ne postoji. Osim ako u ne znam kojem vremenskom roku prodaš, onda na razliku između kupovne i prodajne cijene plaćaš porez, možda čak i 25% ali nisam siguran da bih stavio ruku u vatru.
Plaća se neki porez ako si kupio nekretninu i prodao unutar nekog vremena (2 ili 3 godine).
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2023., 10:11   #1205
Lika091
Premium
Moj komp
 
Lika091's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb - Brinje
Postovi: 786
Citiraj:
Autor DoxyTheCroat Pregled postova
Krajem godine će frend prodavat deset stanova novogradnje 1.600 EUR /m2.

Iskreno, jedino ti se isplati ovdje kupiti gotovu kuću ili stan, jer zemljišta su abnormalno skupa ovdje.

Prije par godina sam 500m od centra prodavao gradilište za 25EUR/m2, iz drugih razloga odustao od prodaje, ali ljudi na neaktivan oglas i dalje zovu i nude i preko 40EUR.

Susjedi cukaju za rukav da prodam komad zemlje, neki za gradnju, neki za preprodaju i svi nude oko 40EUR, imam cca hektar gradilišta (par komada oko svoje kuće), ali nedam, vrijediji mi je mir i izolacija.

Po tome mogu zaključiti da je u stvarnosti situacija puno lošija nego po oglasnicima.
1600 po kvadratu? Ma da? A gdi će to bit izgrađeno/lokacijski?
Lika091 je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2023., 12:03   #1206
DoxyTheCroat
Premium
Moj komp
 
DoxyTheCroat's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2019
Lokacija: Ivanić Grad
Postovi: 333
Citiraj:
Autor Lika091 Pregled postova
1600 po kvadratu? Ma da? A gdi će to bit izgrađeno/lokacijski?
Centar Kloštar Ivanića.
DoxyTheCroat je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2023., 12:13   #1207
pci_e3x
Premium spammer
Moj komp
 
pci_e3x's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2010
Lokacija: D.Zagora
Postovi: 766
Citiraj:
Autor DoxyTheCroat Pregled postova
...
Prije par godina sam 500m od centra prodavao gradilište za 25EUR/m2, iz drugih razloga odustao od prodaje, ali ljudi na neaktivan oglas i dalje zovu i nude i preko 40EUR.
..
40e/m2 u Ivanic Gradu?
pci_e3x je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2023., 12:33   #1208
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Citiraj:
Autor M.Vlahovic Pregled postova
Jedno od pitanja u FAQ na APN
Q: Ako imam u suvlasništvu 1/3 nekretnine, moram li zbog toga navedeni udio prodati da bi kupio drugi stan?
A: U Zakonu se traži i razmatra vlasništvo.

1)Zna li netko ovo protumačiti?



2)Negdje sam još načuo da moraš biti 5 godina prjiavljen u ZG da bi mogao kupiti na APN ovdje, je li to točno?


3) Koliko se zapravo štedi s APNom, oko 10 000 e?
Je li možda isplativije pričekat neki pad cijena nekretnina par godina pa uzeti i bez APNa?
1. Mislim da si ok s tim, frend ako se ne varam dobio apn makar bio suvlasnik nekog zemljištva. Nisam 100% siguran.

2. Nije istina.

5. Ovisi o cifri i duljini kredita, osobno na 15 godina oko 13k EUR. Računaj, nekakvih 90k EUR na 15 godina ti je oko 600EUR rata bez APN-a. S APN-om ti je rata oko 200EUR manja, znači nekih 400-tak EUR. 200EUR x 12 x 5 = 12000k EUR.
Imaš brdo kalkuatora, izračunaj si okvirnu ratu mjesečno i odbij 1/3.

Zadnje izmijenjeno od: Mommistake. 25.02.2023. u 12:39.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2023., 14:13   #1209
zkljaja
Brat od Đon Vejna
Moj komp
 
zkljaja's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: zg-vg
Postovi: 1,176
Citiraj:
Autor DoxyTheCroat Pregled postova
Centar Kloštar Ivanića.
To je već drugi par opanaka kako bi se reklo. Nekome tko dolazi iz Zagreba je i sami Ivanić kompromis, dodati na to da si onda dodatno udaljen od Ivanića u kojem su svi bitni sadržaji..A svejedno se to ne odražava na cijenu..

Citiraj:
Autor pci_e3x Pregled postova
40e/m2 u Ivanic Gradu?
Da je u samom Ivanić gradu bilo bi to top, blizina autoputa, 10 minuta pješke max do bilokojeg sadržaja - što bazeni, nogometni tereni, vrtić, škola, srednja škola..
__________________
"South-Korea is the only nation whose national sport has a sequel."
zkljaja je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2023., 14:31   #1210
DoxyTheCroat
Premium
Moj komp
 
DoxyTheCroat's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2019
Lokacija: Ivanić Grad
Postovi: 333
Citiraj:
Autor papčić Pregled postova
To je već drugi par opanaka kako bi se reklo. Nekome tko dolazi iz Zagreba je i sami Ivanić kompromis, dodati na to da si onda dodatno udaljen od Ivanića u kojem su svi bitni sadržaji..A svejedno se to ne odražava na cijenu..



Da je u samom Ivanić gradu bilo bi to top, blizina autoputa, 10 minuta pješke max do bilokojeg sadržaja - što bazeni, nogometni tereni, vrtić, škola, srednja škola..
Udaljeni su 5 minuta županijskom cestom, nema potrebe za kompromisom.
Bolji predškolski odgoj, od stana ambulanta, ljekarna i osnovna škola u krugu 100 metara, kao i dječje igralište/park i trgovine.

Do autoputa imaš 5-7 minuta vožnje.

Ja živim u centru Ivanića, odrastao u Kloštru, i definitivno je Kloštar bolja opcija po pitanju lokacije.
Jedino što Kloštar nema je srednja škola i kolodvor. A opet su pet minuta udaljeni, tak da nije ni problem.

EDIT na odgovor iznad:
Da, 40 EUR u centru. Prema Čazmi u selima imaš i po 10 eura, ali si bogu iza nogu.
DoxyTheCroat je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2023., 15:32   #1211
pci_e3x
Premium spammer
Moj komp
 
pci_e3x's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2010
Lokacija: D.Zagora
Postovi: 766
Citiraj:
Autor DoxyTheCroat Pregled postova
EDIT na odgovor iznad:
Da, 40 EUR u centru. Prema Čazmi u selima imaš i po 10 eura, ali si bogu iza nogu.
bgm place mi se kad citam ovo i cujem kako u Trilju traze 50 e/m2. Doduse, nisam jos cuo da je netko kupio za tu cijenu. Dapace, znam lika koji je uspio ubost za 24e/m2 cca 3km od centra Trilja, sto je realno.
Imam osjecaj da agencije jos vise nahuskaju ljude da dizu cijene ...
pci_e3x je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2023., 16:37   #1212
M.Vlahovic
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 873
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
1. Mislim da si ok s tim, frend ako se ne varam dobio apn makar bio suvlasnik nekog zemljištva. Nisam 100% siguran.

2. Nije istina.

5. Ovisi o cifri i duljini kredita, osobno na 15 godina oko 13k EUR. Računaj, nekakvih 90k EUR na 15 godina ti je oko 600EUR rata bez APN-a. S APN-om ti je rata oko 200EUR manja, znači nekih 400-tak EUR. 200EUR x 12 x 5 = 12000k EUR.
Imaš brdo kalkuatora, izračunaj si okvirnu ratu mjesečno i odbij 1/3.
1) kako kad zovem apn informacije mi na telefon kaze da ne moze ako imas dio nekretnine(kuce/stana) na sebi?
M.Vlahovic je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2023., 16:41   #1213
Matijac
Premium
Moj komp
 
Matijac's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Čakovec
Postovi: 755
Ne možeš ako sam ili zajedno s partnerom imaš 1/1 vlasništvo (npr. 1/2 ti i pola žena i zajedno uzimate APN). Ako si suvlasnim s nekim drugim onda možeš.
__________________

Matijac je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2023., 23:52   #1214
M.Vlahovic
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 873
Citiraj:
Autor Matijac Pregled postova
Ne možeš ako sam ili zajedno s partnerom imaš 1/1 vlasništvo (npr. 1/2 ti i pola žena i zajedno uzimate APN). Ako si suvlasnim s nekim drugim onda možeš.
Kako to da su forumaši bolje informirani o uvjetima APNa od APNovih telefonskih operatera
M.Vlahovic je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2023., 03:05   #1215
Matijac
Premium
Moj komp
 
Matijac's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Čakovec
Postovi: 755
Pa ja kad produžujem ugovor kod HTa sam bolje informiran od njih niš čudno, državna firma.. pitanje tko se javi koliko zna o tome itd..
__________________

Matijac je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2023., 09:21   #1216
tomislav_sb
Premium
Moj komp
 
tomislav_sb's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Zagreb <=> Slavonski Brod
Postovi: 224
Da li se plaća porez 3% na novogradnju ako je investitor privatna osoba?

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
tomislav_sb je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2023., 10:11   #1217
John Creasy
TossACoinToYourWitcher!
Moj komp
 
John Creasy's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,799
https://www.porezna-uprava.hr/HR_pub...etnine_159.pdf

"Najčešći slučaj oslobođenja od poreza na promet nekretnina je kada kupac kupuje novogradnju od investitora koji je u sustavu PDV-a. Tada je porez uključen u cijenu stana i u tom slučaju kupac ne plaća 3 posto poreza na promet nekretnina."

privatna osoba nije u sustavu PDV-a, valjda

Zadnje izmijenjeno od: John Creasy. 26.02.2023. u 10:21.
John Creasy je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2023., 07:18   #1218
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,159
Citiraj:
Autor Matijac Pregled postova
Ne možeš ako sam ili zajedno s partnerom imaš 1/1 vlasništvo (npr. 1/2 ti i pola žena i zajedno uzimate APN). Ako si suvlasnim s nekim drugim onda možeš.

big deal, preneseš svoj dio vlasništva na svoje roditelje i ne mora se plaćati porez na promet
domis je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2023., 09:48   #1219
tomislav_sb
Premium
Moj komp
 
tomislav_sb's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Zagreb <=> Slavonski Brod
Postovi: 224
Citiraj:
Autor Apacer ft Bozja Pregled postova
3% na kupovinu, osim ako je u pitanju novogradnja, tada ne plaćaš ništa. I nema više onoga da ne plaćaš taj porez na prvu nekretninu.
Porez na prodaju stana ne postoji. Osim ako u ne znam kojem vremenskom roku prodaš, onda na razliku između kupovne i prodajne cijene plaćaš porez, možda čak i 25% ali nisam siguran da bih stavio ruku u vatru.
Citiraj:
Autor John Creasy Pregled postova
https://www.porezna-uprava.hr/HR_pub...etnine_159.pdf

"Najčešći slučaj oslobođenja od poreza na promet nekretnina je kada kupac kupuje novogradnju od investitora koji je u sustavu PDV-a. Tada je porez uključen u cijenu stana i u tom slučaju kupac ne plaća 3 posto poreza na promet nekretnina."

privatna osoba nije u sustavu PDV-a, valjda
Referirao sam se na post gore. Također mislim da se plaća porez na promet nekretnina ako je Investitor privatna osoba.
tomislav_sb je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2023., 10:54   #1220
Inovator
Premium
Moj komp
 
Inovator's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 464
Gledam neku nekretninu i u ZK stoji svašta:
ZK tijelo II - 3. Vlasnički dio: 1/1
ZK tijelo VI - 1. Suvlasnički dio: 1/2
ZK tijelo VI - 2. Suvlasnički dio: 1/2
ZK tijelo VII - 1. Suvlasnički dio: 1/2
ZK tijelo VII - 2. Suvlasnički dio: 1/2
ZK tijelo X - 2. Vlasnički dio: 1/1

U posjedovnici je sve čisto, upisan je vlasnik, a u ZK-u je taj vlasnik upisan pod ZK tijelo II - 3. Vlasnički dio: 1/1 i ZK tijelo X - 2. Vlasnički dio: 1/1, ali uz njega se pojavljuju i ovi suvlasnički dijelovi.

Nisam se dosad susreo s tim, pa ako tko ima info oko toga, bio bih zahvalan.
Inovator je offline