Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno > RETRO hardware i software
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 21.09.2022., 21:33   #7501
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,007
Thx. Danas je bila vani cijeli dan jedna plastika s 12% peroksidom bez dodataka u vrećici da ne isparava i ne praši se. Sutra ide provjera kako izgleda pa vjerojatno još koji dan. Dobro je sad sunce, nije prevruće, bilo ga je cijeli dan.
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 23.09.2022., 20:41   #7502
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Evo, da se i ja javim iz "mrtvih"... Nakon tko zna koliko mjeseci i gnjavaže gomile forumaša, NAPOKON sam složio - ili bolje rečeno presložio Asus P4B, P4 mašinu.

Puno hvala Stefu na novo-staroj matičnoj, Overclocku na kabelima kao i Royu na napajanju, hardu i BTC pržilici koju mi je dao još prije gotovo godinu dana. Lijepo sam rekao da mi jednog dana svi ti BTCovi budu zatrebali, i eto imao sam pravo

Inače, konfa je preslika ili barem slobodna interpretacija moje P4 konfe iz 2001 godine, samo što je original bio P4T a ne P4B, i bio je S423 a ne S478. Ali kako P4T više nemam, odlučio sam sakupiti ono malo originalnih dijelova koji su mi ostali, i oko njih izgradio novu, sličnu mašinu.

Pa su tako Hauppauge TV tuner kartica (zadnja, na dnu) Sound Blaster 128 (iznad TV tunera), Matrox Millennium G450 DualHead (na vrhu) i NEC DVD ROM pogon originalni iz moje konfe, dok je sve drugo zamijenjeno istim ili barem sličnim modelima. Recimo, floppy nije moj ali je identičan - Teacov model, Maxtorov disk također kao i Asus USB ekstenzija. Dok su modem, matična i RAM zamijenjeni sličnima. Brzina radnog takta je ostala ista - 1.4GHz, samo sam zamijenio socket (S423 -> S478), ali i RAM koji je originalno bio 2x 64MB RIMM a sad je 1x 128MB SD.

Moram napomenuti da je originalno CD-RW pogon bio TEAC a ne BTC, i takvog sam želio staviti unutra. Međutim iz sad još neutvrđenih razloga imao sam bizaran konflikt između P4B i Teaca CD-W540E pa je na kraju odluka pala na "noviji" BTC što je manje odstupanje od originalne ideje. Naime, ironija je u tome što sam u P4T mašini imao BTC pogon, zamijenio sam TEAC za BTC kad sam nadogradio sa CD-RW na DVD-RW ali to je već neka druga priča. Pa ako ikad budem pronašao isti DVD pogon budem ga stavio na mjesto ovog ... ali za sad BCE 5232IM bude poslužio.

A imao sam danas i jedan popravak moderne Phenom II mašine od člana obitelji, jer je jučer otišla PCIe grafa. I opet, puno hvala kolegi Royu na novoj grafi, koja je već stavljena u pogon i radi A ako netko želi (ili mu treba?) stara i neispravna ATI 5670 (slika ispod) za dijelove i/ili pokušaj popravka, nek mi se javi.


U kratko, grafa radi ali nasumično baca horizontalne crte preko ekrana i nakon toga sruši sistem, pogotovo nakon što se zagrije. Sumnjam na VRAM čip(ove), mislim da je otišla memorija. Ako ništa drugo, cooler je u dobrom stanju i može nekome poslužiti. U protivnom ide sve u kantu.

Zadnje izmijenjeno od: Trekkie4. 28.09.2022. u 18:05.
  Reply With Quote
Staro 24.09.2022., 12:24   #7503
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,279
Abit BH6 u prilično urednom stanju s PII 300 SL2YK @450.


Abit KV7 s novim NB hladnjakom i (nadam se) popravljenim traceovima prema AGP-u. Treba još testirati u OS-u.


Dva heatsinka koji će dobro doći za buduće projekte:


I nešto što još nisam testirao, a nadam se da radi. Izgleda neotvarana, što nije čest slučaj.

Zadnje izmijenjeno od: stef. 24.09.2022. u 13:30.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 24.09.2022., 20:32   #7504
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor stef Pregled postova
Abit BH6 u prilično urednom stanju s PII 300 SL2YK @450.
Koja je grafa na BH6, Slot 1?
  Reply With Quote
Staro 24.09.2022., 21:16   #7505
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,279
M64. Test bench grafa .
stef je offline   Reply With Quote
Staro 24.09.2022., 22:01   #7506
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor stef Pregled postova
M64. Test bench grafa .
Hehe, a ja stvarno mislio da je 3dfx Banshee, TNT2 Pro ili nešto slično
  Reply With Quote
Staro 25.09.2022., 00:45   #7507
Thermaltake
1
 
Thermaltake's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,318
Imam u šupi negdje P3 ili P2 onu kazeticu i još nekog olide stuff-a, morat ću jedan dan prokopat pa ću alienu i to metnut u vrečicu kad ću mu davat ostatak meni nepotrepština

Zadnje izmijenjeno od: Thermaltake. 25.09.2022. u 10:48.
Thermaltake je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2022., 20:09   #7508
Halos
muimerP
Moj komp
 
Halos's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: VG
Postovi: 3,333
Citiraj:
Autor stef Pregled postova

I nešto što još nisam testirao, a nadam se da radi. Izgleda neotvarana, što nije čest slučaj.
Molit ću lijepo kolega, stavlja se slika bez testiranja, imam i ja jednu.. na ormaru

Nadam se da radi, nema ih koje su preživjele, držim fige, usput par gpu-z(i senzora) ss-ova ako nije problem
Halos je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2022., 20:56   #7509
calypso
Premium
Moj komp
 
calypso's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb/Rijeka
Postovi: 1,522
Ajd da se i ja pohvalim... Nedavno me strefila nostalgija pa sam krenuo u nabavku rijetkih CPUova... Svojedobno sam imao kolekciju CPUova koje sam poklonio nekom liku, stacu, bio sam nesto dobre volje taj dan (a imao sam Pentium75 Confidential primjerak)... Uglavnom, stize mi sljedece:

i386DX/16 (valjda najsporiji 386DX)
i486SX/20 (trazio sam i486SX/16, ali taj je nemoguce za pronaci)
i486DX/50 (nije DX2, nego DX)
Pentium60 sa FDIV bugom (aka. Bugtium)
Pentium66 sa FDIV bugom (aka. Bugtium)
Pentium Pro 150 (150 je jako tesko za naci, uglavnom su 180 i 200MHz dostupni)
AMD Opteron 240 (ovo je bio prvi x86_64 procesor koji sam uvezao u Hrvatsku 2003 godine i dao na testiranje VIDIju i BUGu, a usput strgao plasticne kopce na cooleru)

Usput sam narucio 2x pokvarene Toshiba Satellite M40 i M40x kako bih slozio prvi laptop koji sam kupio od svojih novaca - Toshiba Satellite Pro M40x-168.

Jos bih volio nabaviti Pentium75 sa FDIV bugom i moooozda ako postoji Pentium90, cime bih sastavio komplet tih Bugtiuma... I naravno, taj i486SX/16 me jako zaintrigirao... Usput, ako netko ima NexGen Nx586 ili Nx686, volio bih i do toga doci!

Postam slike kad mi sve stigne...
__________________

Lenovo ThinkPad P15v Gen3 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 6850H, 4.7GHz 8-core
32GB DDR5-4800 (2x16GB), quad-channel
NVMe1 - 512GB Micron 3400, PCI-E 4.0 x4
NVMe2 - 512GB Samsung PM981, PCI-E 3.0 x4
AMD Rembrandt integrirana grafika (Radeon)
nVidia Quadro T1200 diskretna grafika
15.6" 600nits 4K LCD
Lenovo 170W PSU
Lenovo 40AY docking station + 90W PSU


2x EIZO EV2336WFS3-BK
23" 1920x1080 IPS


Lenovo T14s Gen1 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 4750U, 1.7GHz 8-core
16GB DDR4
512GB NVMe x4 (Micron)
AMD Radeon Vega
14" FullHD IPS



Thinkpad - Nikad ne umiru, samo postanu obsolete... (c)FujiLim
calypso je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2022., 12:43   #7510
Overclock
Premium
Moj komp
 
Overclock's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 993
Transplantacija ISA pinova, mitovi i legende ili sirova stvarnost, tko to može znati?

Ako imate oštećen ISA konektor sa slomljenim pinovima, poput ovog:


Ne očajavajte!

Na netu o tome nema informacija, ili ja nisam uspel iskopati, uglavnom ima lijeka kojeg prate nekolicina problema. Pinovi iz različitih ISA konektora, različitih generacija, naravno nisu isti... kontaktni dio nije problem, ali ovaj koji je u plastici je bitno različit. Razlikuje se u dužini kontakta i debljini pina, tako da je moja preporuka koristiti uži pin kao zamjenu za širi, jer se na njega lakše nanese potrebna debljina lema da pravilno sjedne u plastičnu rupu.

ISA nakon zahvata:


Odustal sam od promjene cijelog ISA slota, da Olivetti bude čim orginalniji, makar mu je neko izmrcvaril slotove.

@Roy, hvala na ponudi ISA donora koji za sad ne treba, imaš pivu

P.S. Pokušaval sam slikati modifikaciju pina, ali u tamnim uvjetima moj kramp nemre fokusirati macro, a nije mi se dalo gubiti još vremena na slikanje.
Overclock je online   Reply With Quote
Staro 28.09.2022., 12:56   #7511
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
A baš ih je netko mrcvario ... kao da je netko 500 puta ubacivao - vadio kartice i ne baš nježno ...

na tom jednom. 6. pin livo od kraja .. možda ga treba malo pogurati prema sredini za bolji kontakt
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2022., 13:16   #7512
Overclock
Premium
Moj komp
 
Overclock's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 993
Loša je slika, svi su (nakon puno živaca) blizu idealnog položaja.

Memory modul radi uredno a integrirani memory check prijavi svih, za 88' monstruoznih, 4Mb (a u pili je još jedan takv modul + trident 8800 ^^ )
Overclock je online   Reply With Quote
Staro 28.09.2022., 13:31   #7513
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,279
Citiraj:
Autor Halos Pregled postova
Molit ću lijepo kolega, stavlja se slika bez testiranja, imam i ja jednu.. na ormaru

Nadam se da radi, nema ih koje su preživjele, držim fige, usput par gpu-z(i senzora) ss-ova ako nije problem
Nadam se provjeri čim prije. Malo su me stisle poslovne i privatne obveze .
Kartica se, nakon pomnijeg pregleda, ipak čini otvarana. Doduše, netko je bio nježniji s odvijačem jer su šarafi od repe i lako ih se uništi.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2022., 17:57   #7514
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Do danas radio na gore-spomenutoj P4 mašini. Win ME kao i svi programi su podignuti, a sad arhiviram disk kroz Acronis pa je napokon spremim u ormar kad i ovo završi

Probao sam iz štosa podignuti WinTV, kroz Hauppauge TV karticu i spojiti je na VHS rekorder ali nažalost tuner više ne radi kako treba. Slika je vidljivo izobličena, boje također. Probao sam sa više coax kabela, počistio RF konektor, sve ... ali nažalost čini se problem je i dalje prisutan. Možda je izvadim van sljedeći put kad otvorim konfu i bacim oko na elektroniku, lemove i kondenzatore. Evo fotke spomenutog tunera, još iz 15/01/2005. godine kad sam rastavio P4 konfu.


Isti Hauppauge i dan-danas u konfi sa fotke ispod, kao i SB128 ali i Matroxica G450 (nije gore na fotografiji, tada ju je već zamijenila Abit Siluro FX5600 dok je G450 bila spremljena na sigurno)


Nešto mi se malo cable management popravio ovih zadnjih 17-18 godina Evo kako je izgledala originalna konfa, sa istim (i/ili identičnim) dijelovima:


Valja napomenuti da crni tower sa prozorom nije originalan, već sam ga tad promijenio. Izvorna verzija je bila puno sličnija ovome što danas imam.


I da ... Nec DVD pogon je također "preživio". Riječ je o originalnoj komponenti iz 2001. godine. Nedavno sam ga uredio i počistio, te mu promijenio remen na ladici dok su ZIP i floppy zamijenjeni identičnim verzijama.

Da sad ne vadim mob i uploadiram fotke, evo ovog "novog", u stanju od prije par godina. Više-manje i danas tako izgleda, jedino što sam TEAC CD-RW morao zamijeniti, a Stef mi je sredio žutu frontu towera pa sad izgleda sniježno bijelo.


Naravno, svu sam nakndane kozmetične dodatke skinuo, i bazirao P4B na onome kakav je P4T izašao iz prodavaonice. U bijelom midi toweru, bez ethernet kartice i FX5600, dakle full original. Sad još jedino da zamijenim CD-RW za 16X BTC DVD-RW (sa slike, ispod) i bude bio pljunuta verzija onog iz 2005!
  Reply With Quote
Staro 28.09.2022., 23:44   #7515
Iluzionist
Premium
Moj komp
 
Iluzionist's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2019
Lokacija: Oovaj...zapravo...čekaj malo...
Postovi: 381