Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno > RETRO hardware i software
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 27.04.2021., 08:47   #3961
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
Gledam sve te vaše ATI grafičke i imam flashback pred očima... Negdje je 1998, 1999. godina i "ATI" se reklamira posvuda. Pisalo je "Želite li dogurATI do vrha?"

Još mi nije bilo jasno zašto bi itko želio ATI kad su sranje (imao sam Rage IIc AGP u Adisonu u to vrijeme, i spomenuta kartica je služila samo za "2D"), pa kako onda možeš dogurati do vrha sa nečime poput IIc ... nisam ni znao da proizvode druge modele

Tek sam puno, PUNO kasnije ... kad sam se počeo baviti sakupljanjem i sastavljanjem retro hardvera po prvi put nabavio Rage128 grafičku. Prva reakcija je bila "ovo sigurno bude bilo u rangu IIc", ali sam naravno pogriješio. 128 je mogla gotovo sve što i jedna Voodoo2, ako ne i više.
To su bile 2D kartice koje su se, zbog super stabilnih drivera, idućih jedno 20 godina ugrađivale u servere
Ne bi me čudilo da ih još uvijek ugrađuju
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2021., 09:19   #3962
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor segregator Pregled postova
To su bile 2D kartice koje su se, zbog super stabilnih drivera, idućih jedno 20 godina ugrađivale u servere
Ne bi me čudilo da ih još uvijek ugrađuju
Ma sve je jasno ... čak mi je bilo jasno i onda, imao sam kombinaciju Rage IIc & Voodoo2, i to je funkcioniralo kako treba. Samo što je moje tumačenje onda bilo "ATI je nesposoban napraviti 3D, pa treba dodatni 3D akcelerator", i nije mi bilo na kraj pameti da postoji "all in one" solucija, AGP kartica koja bi bila u rangu moje Diamond Monster 3DII

Imao sam negdje 11, 12 godina u to vrijeme (i nisam znao ništa o hardveru u ono vrijeme, osim ono što sam pročitao u Hackeru - da je Voodoo2 "zakon"), pa te ovo ne bi trebalo previše čuditi

A ATI me je sa svojom reklamom samo još više zbunjivao, tim više kako je vrijeme odmicalo i dolazila 2000. godina. Moje je "znanje" ostalo u rangu onoga što sam naučio '98, pa kad mi je netko u školi rekao da se igra na ATI Rage nešto, mislio sam da me ili zaje... ILI da nema love kupiti nešto bolje (3dfx) i igra u software rendering modu

Zadnje izmijenjeno od: Trekkie4. 27.04.2021. u 09:27.
  Reply With Quote
Staro 27.04.2021., 10:11   #3963
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
Imao sam negdje 11, 12 godina u to vrijeme (i nisam znao ništa o hardveru u ono vrijeme, osim ono što sam pročitao u Hackeru - da je Voodoo2 "zakon"), pa te ovo ne bi trebalo previše čuditi )
Ma Voodoo2 je najbrza kartica svih vremena
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2021., 11:03   #3964
Overclock
Premium
Moj komp
 
Overclock's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 993
Citiraj:
Autor Alien_200581 Pregled postova
Ma Voodoo2 je najbrza kartica svih vremena
Hallelujah!
Overclock je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2021., 11:20   #3965
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,279
Voodoo 1 i 2 zapravo nisu bile grafičke kartice, nego čisti 3D akceleratori. (Windows ih stavlja pod "Media Devices" zajedno sa zvučnom karticom. Nešto kao Ageia Physx.).
Inicijalno je to bila prednost 3dfx-a, no nije dugo trajalo. Nvidia je daleko brže iterirala kako se sve više tranzistora moglo staviti u čip. Dostigli su ih i pretekli unutar godinu-dvije?

TNT - 06.1998
TNT2 - 03.1999
GeForce256 - 10.1999

Zadnje izmijenjeno od: stef. 27.04.2021. u 11:26.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2021., 11:31   #3966
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
Citiraj:
Autor stef Pregled postova
Nvidia je daleko brže iterirala kako se sve više tranzistora moglo staviti u čip. Dostigli su ih i pretekli unutar godinu-dvije?
E sad buš čuo svoje, samo da vlč.Trekkie iz crkve Voodoo-a vidi ove bezbožne izjave
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2021., 12:58   #3967
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a


Citiraj:
Autor stef Pregled postova
Voodoo 1 i 2 zapravo nisu bile grafičke kartice, nego čisti 3D akceleratori. (Windows ih stavlja pod "Media Devices" zajedno sa zvučnom karticom. Nešto kao Ageia Physx.)
Ovo... Kako je bilo cool živjeti u vremenima kad si imao "3D hardversku akceleraciju" instaliranu u svoj PC

A bilo je i drugih brandova koji su pokušali primjeniti isti marketinški pristup i na zvuk. Pa je tako Aureal nazvao svoju Vortex & Vortex 2 "3D zvučni hardverski akcelerator", jer je nudio 3D efekte i ostale gluposti koje su se kasnije pojavile posvuda i postale standard. Dakle, ako si imao sreće i naravno novaca, imao bi komp sa ČAK dvije vrste akceleratora, i bio bi glavna faca u ulici
  Reply With Quote
Staro 27.04.2021., 13:03   #3968
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
Ma sve je jasno ... čak mi je bilo jasno i onda, imao sam kombinaciju Rage IIc & Voodoo2, i to je funkcioniralo kako treba. Samo što je moje tumačenje onda bilo "ATI je nesposoban napraviti 3D, pa treba dodatni 3D akcelerator", i nije mi bilo na kraj pameti da postoji "all in one" solucija, AGP kartica koja bi bila u rangu moje Diamond Monster 3DII

Imao sam negdje 11, 12 godina u to vrijeme (i nisam znao ništa o hardveru u ono vrijeme, osim ono što sam pročitao u Hackeru - da je Voodoo2 "zakon"), pa te ovo ne bi trebalo previše čuditi

A ATI me je sa svojom reklamom samo još više zbunjivao, tim više kako je vrijeme odmicalo i dolazila 2000. godina. Moje je "znanje" ostalo u rangu onoga što sam naučio '98, pa kad mi je netko u školi rekao da se igra na ATI Rage nešto, mislio sam da me ili zaje... ILI da nema love kupiti nešto bolje (3dfx) i igra u software rendering modu
To je još i dobro. A zamisli kad je meni "PC stručnjak" (za kojeg je tad gro ljudi tvrdilo da je kužioc te ga preporučavalo jer kupuje Hacker i Bug, pa sam i sam kao totalni laik i neznalica povjerovao debilu) rekao da kad budem kupovao prvi komp uskoro (kraj 2001 poč 2002) da je za grafičku i njenu snagu bitno da ima što više RAMa.
I tako da u svom prvom kompu s početka 2002 imam grafu sa 64MB RAMa i čudom se čudim kako mi Soldier of Fortune 2 trza i šteka a kolegi radi glatko na "slabijem" kompu jer je imal i slabiji CPU i manje RAMa i najbitnije - duplo manje RAMa na GPU dakle DUPLO slabija grafička

Na moje zaprepaštenje i pitanje "koji qrac" kolega sa "slabijim kompom" mi otkrije tajnu velike moći da me "kužioc rosno zajebo" njegova ima nešto što se zove nVidia, a ja imam nešto što se zove SiS 315 pa da zato meni trza a njemu radi glatko...

Da ne prepričavam sas što sam kužiocu sve izgovorio i naplatio preko sestre, kroz par godina kad sam i sam pohvatao sve i bio "u toku", shvatio sam kakva je lik bio neinformirana budala. Da je tad bilo Jutuba, lik bi bio zvijezda ko ĐejTuSenc. Takav materijal čovjeka otprilike. Dan danas nema pojima.

Da stvar bude još bolja te u onome kaj se uvijek događa meni da određene stvari proživim 2-3 puta kroz određene periode, naletim na istog morona 2008.godine u zimsko blagdansko doba u jednom restoranu. Sjedim i čekam kolege da dođu na gablec, a on stol do mene, slaže liku komp i čita mu s nekog papira komponente. Taman htio odreagirati ali došla moja ekipa. Fascinantno da je lik i dalje "kužioc"

Poanta priče - znao si sa 11 godina više nego samoprozvani stručnjak s renomeom i preporukama od 25 godina tada koji je kakti i radio u jednom lokalnom IT shopu/servisu. Kasnije mi je bilo jasno zašto je radio u navedenoj radnji. Gazda je bio na ivici bankrota pa je jedino ovog mogo tak malo platit pa bolje ikakav nego nikakav
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2021., 13:20   #3969
alengrosevic
Premium
Moj komp
 
alengrosevic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Čakovec
Postovi: 3,750
našao neke grafe u ladici, ima tu što korisno?



alengrosevic je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2021., 13:29   #3970
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178