Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking > Hlađenje
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 30.08.2010., 20:46   #31
[GOW]Nec
Premium
Moj komp
 
[GOW]Nec's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,215
Znači, po tvome se kabina u autu ne može zagrijati bez push-pull sistema ventilatora?
Čudno, kad god sam razmontirao, bio je poprilično gust kilerić, a ništa mu nije trebalo pomagati... Ako vent ne može puhati kroz hladnjak, ili je hladnjak zaštopan smećem, ili trebaš bolji ventilator.

Ovo s kućištem ima logike radi prostrujavanja, tok zraka je bitan za hlađenje kompa. Na samom hladnjaku baš i ne.

Inače, na svakom push-pull sistemu na ovome svijetu pull mora biti većeg potencijala od push-a da stvar hoda. Proguglaj zašto.
__________________
Udomljujem stare laptope i njihove dijelove.
[GOW]Nec je offline   Reply With Quote
Staro 30.08.2010., 20:53   #32
m4x
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Karlovac
Postovi: 579
pa da,ventilator koji izvlači zrak mora bit brži i većeg protoka zraka od onog koji upuhuje...onda su temperature niže
m4x je offline   Reply With Quote
Staro 30.08.2010., 21:52   #33
MAGARAC
Premium
Moj komp
 
MAGARAC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 5,887
Citiraj:
Autor m4x Pregled postova
pa da,ventilator koji izvlači zrak mora bit brži i većeg protoka zraka od onog koji upuhuje...onda su temperature niže
Onda reci injžinjerima u Noctui da više ne stavljaju iste ventove na u12p ili da na dh14 obrnu p12 i p14. I sigurno je kod mene nešto krivo jer vent od 60cfm spusti 3c u donosu na solo ss od 110cfm.
MAGARAC je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2010., 08:49   #34
m4x
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Karlovac
Postovi: 579
Citiraj:
Autor MAGARAC Pregled postova
Onda reci injžinjerima u Noctui da više ne stavljaju iste ventove na u12p ili da na dh14 obrnu p12 i p14. I sigurno je kod mene nešto krivo jer vent od 60cfm spusti 3c u donosu na solo ss od 110cfm.
ma to je kod noctua drugo,oni se furaju na tišinu...

na normalnom hladnjaku koji nije šupalj u sredini kao noctua dh14 ventilator koji izvlači zrak mora bit većeg protoka i brži(ili istih karakteristika) od onog koji upuhuje i tada temperature padaju u odnosu na samo jedan vent

ako imaš dva različita venta nesmiješ stavit slabijeg na ispuh a bržeg da upuhuje
m4x je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2010., 09:03   #35
Dizel
3.14zda ®
Moj komp
 
Dizel's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Orahovica
Postovi: 8,311
Netko se malo zanio previše u Blažićkova trabunjanja pri prijenosima F1 pa misli da kao i on kuži sve zakone termodinamike i aerodinamike nakon što je popio 2 litre gemišta s tablom slanine
__________________

QuadCore Intel i3-8100
Gigabyte H310 MBO
8GB DDR4 Transcend
Gigabyte GeForce GTX 1060 3GB Windforce
Kingston 240GB SSD
Dell U24 monitor
Sharkoon AM5 Case
Corsair 400W PSU




Pentium G4600
Asus H110
16GB G.Skill Aegis
Kingstom 240GB SSD
Sapphire Pulse RX560
Point Of View 500W Black Diamond
Samsung 225 LCD/TV
Benq DVDRW 18X
Antec NSK4400
Sharkoon "S-Series" 1x120mm + 2x80mm
Logitech mouse & Logitech UltraX Flat keyboard
Logitech Rumblepad II & Cordless Rumblepad II




Lenovo X1 Extreme

QuadCore Intel i5-8300H CPU @ 2.30GHz
8GB DDR4 Samsung
240GB Samsung
NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti Max-Q





HexaCore Intel i5-9400F
MSI B360I Gaming PRO AC ITX MBO
8GB DDR4 Transcend
MSI GeForce GTX 1050 Ti Gaming X 4GB
Patriot Burst 240GB SSD
Dell U24 monitor
Thermaltake Core V1 case
LC Power 650W PSU


Pentium D Presler 940 3.2GHz
Asus P5WD2 Premium
4GB Kingmax DDR2 667MHz
XFX GeForce 8800GTS
Kingmax 240GB SSD
LC Power 550W PSU


Pentium G620
Gigabyte H61
8GB Kingmax DDR3
Radeon HD6670
Kingmax 240GB SSD
MS 550W PSU



Dizel je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2010., 11:07   #36
blue#13
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: ZG
Postovi: 516
Hahahahha !
blue#13 je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2010., 11:11   #37
jucca
Premium
Moj komp
 
jucca's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,444
Imam H50, i temperature sa 2xnanoxia u push-pull su pale za oko 10C za razliku od jednog stock venta.
jucca je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2010., 12:39   #38
rendula
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Zagreb, Trešnjevka
Postovi: 5,731
Citiraj:
Autor jucca Pregled postova
Imam H50, i temperature sa 2xnanoxia u push-pull su pale za oko 10C za razliku od jednog stock venta.
A kolika je razlika izmedju dvije Nanoxie i jedne Nanoxie?
rendula je online   Reply With Quote
Staro 31.08.2010., 13:36   #39
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,159
za prakticnu svakodnevnu upotrebu je push-pull sistem ventova totalni debilizam

ajde ako ides divljati sa OC + "rendering", onda razumijem da tih par stupnjeva znaci nest

za divljanje po oc postavkama postoji ln2
domis je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2010., 14:30   #40
jucca
Premium
Moj komp
 
jucca's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,444
Citiraj:
Autor rendula Pregled postova
A kolika je razlika izmedju dvije Nanoxie i jedne Nanoxie?
neznam, nisam probao. Mozda popodne ako uhvatim vremena, pa cu poslat rezultate.
jucca je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2010., 14:30   #41
windfucker
Guest
 
Postovi: n/a
Prije svega, autoru čestitke na trudu

Složio bih se sa ekipom koja predlaže veću grijalicu za ovaj test, a da bi se pravedno moglo presuditi push-pull vs single "situaciji".
Isto tako, sličnu simulaciju možemo postići "obrtanjem teze"- slabiji cooler nazivno, uz uvjet mogućnosti montaže push-pull kombinacije.

Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova
Moram također spomenuti da nisam želio izgubiti tjedan dana vremena testirajući svaku konfiguraciju sa Prime95 na small-FFT postavci nekih 6h, pa ćete se morati zadovoljiti sa prosječnih 15ak minuta, tj. dok se nije izvrtio selftest 1024K.
NHF, De5troyer, ali ovo mi je najveći fail testa, iako te poptpuno razumijem (po pitanju izgubljenoga vremena, ni meni se ne bi dalo, priznajem )

Jedenostavno, ovakvo ispitivanje bez par sati rada po testu (minimum!) nema baš nekakvoga smisla IMHO, a po pitanju konkluzivnosti, pogotovo za load.
"Plato" temperaturne krivulje mora biti postignut, stabilna vrijednost temp. i to na duži vremenski period, a da bi se mogao izvući kvalitetan zaključak.
Kontinuirani porast temperature, makar i za jedan stupanj svakih 20-ak minuta (imao sam prilike vidjeti u praksi i takve "krivulje" na mojim kompovima), jeste porast i neminovno vodi u rušenje sustava/nestabilnost; samo stvar vremena, dakle.
To je nešto što bi (između ostaloga) moglo baciti sasvim drugo svjetlo na ovu "A vs. B" komparaciju.



Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova
Hehe, ne znam baš...



I još nešto: rezultate bi trebalo promišljati kao "postotak razlike", a ne baratati pojmovima "razlike za x stupnjeva", što dodatno relativizira čitavu stvar.

Toliko od mene, i nemojte šta zamjerit' sve je napisano u najboljoj namjeri.


O.T.: I neka mi već jednom netko, (kvragu!) pomogne sa ovim problemom iz siga... postaje stvarno iritantno...
  Reply With Quote
Staro 31.08.2010., 15:11   #42
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,802
Citiraj:
Autor windfucker Pregled postova
NHF, De5troyer, ali ovo mi je najveći fail testa, iako te poptpuno razumijem (po pitanju izgubljenoga vremena, ni meni se ne bi dalo, priznajem )

Jedenostavno, ovakvo ispitivanje bez par sati rada po testu (minimum!) nema baš nekakvoga smisla IMHO, a po pitanju konkluzivnosti, pogotovo za load.
"Plato" temperaturne krivulje mora biti postignut, stabilna vrijednost temp. i to na duži vremenski period, a da bi se mogao izvući kvalitetan zaključak.
Kontinuirani porast temperature, makar i za jedan stupanj svakih 20-ak minuta (imao sam prilike vidjeti u praksi i takve "krivulje" na mojim kompovima), jeste porast i neminovno vodi u rušenje sustava/nestabilnost; samo stvar vremena, dakle.
To je nešto što bi (između ostaloga) moglo baciti sasvim drugo svjetlo na ovu "A vs. B" komparaciju.
15 minuta testiranja primeom je sasvim dovoljno za sve koji misle uspoređivati ovakav način hlađenja. Daljnje razlike u temperaturi u mojem slučaju nema, testirao ja 10h ili 15 minuta prime. To što si ti dobivao rast temperature može biti uvjetovano kako i gdje je mašina bila hlađena. Normalno je da ako ja u sobi nemam otvoren prozor/upaljenu klimu da će se temperature sobe povećavati svakih xx minuta, logično zar ne?

Da ne pričam o onim glupostima sa akumulacijom topline u hladnjaku. Ili hladnjak ne može ohladiti ili može. Nema nešto između, koliko god se ljudi ne slagali sa mnom.

Za kraj, realno gledajući, tko osim ljudi koji zarađuju za kruh rendanjem opterećuje proc kako ga opterećuje prime? Baš nitko osim nas budala željnih testiranja overclockiranog procesora.

Nadam se da dovoljno govori i činjenica da je nakon 3 dana rada maksimalna temperatura najtoplije jezgre kod mene bila 46°C, sa najtežim zadatkom pokretanja igre.

Zašto svatko uvijek odvuče nešto na svoju stranu? (retoričko) Da sam napravio test po 8h svaki setup opet bi se netko javio da to nije dovoljno. Ili bi pak rekao upravo ovo što sam ja naveo za opterećenje procesora. (da nitko ne opterećuje tako procesor u stvarnom svijetu)

Složit ćeš se sa mnom da nema smisla nazivati nešto failom ako je konstruktivno, podastrto dokazima i testirano prihvatljivim metodama. A sve tri stavke su prisutne.
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2010., 16:37   #43
windfucker
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova
15 minuta testiranja primeom je sasvim dovoljno za sve koji misle uspoređivati ovakav način hlađenja. Daljnje razlike u temperaturi u mojem slučaju nema, testirao ja 10h ili 15 minuta prime. To što si ti dobivao rast temperature može biti uvjetovano kako i gdje je mašina bila hlađena. Normalno je da ako ja u sobi nemam otvoren prozor/upaljenu klimu da će se temperature sobe povećavati svakih xx minuta, logično zar ne?
Pa sigurno da je uvijek uvjetovano time "kako i gdje je mašina bila hlađena", u tome i jeste cijela poanta, a to sa sobom i prozorima... ne drži vodu jer je previše varijabli (tom logikom ćemo doći do preispitivanja termičkih koeficijenata čitave zgrade, mijene dana i noći, godišnjih doba i globalnoga zagrijavanja ; samo je pitanje vremenskih jedinica u kojima se nešto promatra).

Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova
Da ne pričam o onim glupostima sa akumulacijom topline u hladnjaku. Ili hladnjak ne može ohladiti ili može. Nema nešto između, koliko god se ljudi ne slagali sa mnom.
"Sveti ΔT" sve ovisi o njemu, pa i ta famozna akumulacija topline- svako tijelo može akumulirati toplinu (toplinsku energiju) to i jeste temelj toplinskoga (termičkoga) kapaciteta, koliko mene sjećanje na pojmove iz termodinamike služi (jbg, davno je to bilo). Tako da...sve se bazira na razlici akumulirane toplinske energije između dva tijela a koja su u nekakvome kontaktu koji omogućava međusobni transfer iste.
Zašto onda, pobogu, hladnjak ne može akumulirati toplinsku energiju?
Mislim... ne tvrdim ja ništa, možda nešto bitno ispuštam iz vida pa sam poptpuno u krivu, ali... ne slažem se sa tobom po pitanju ovoga (zasad)

Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova
Za kraj, realno gledajući, tko osim ljudi koji zarađuju za kruh rendanjem opterećuje proc kako ga opterećuje prime? Baš nitko osim nas budala željnih testiranja overclockiranog procesora.

Nadam se da dovoljno govori i činjenica da je nakon 3 dana rada maksimalna temperatura najtoplije jezgre kod mene bila 46°C, sa najtežim zadatkom pokretanja igre.
Ma sve u redu, ovdje nije bit procesora kao takvoga i potrebe za ev.
OC-om, već o temperaturama, što vjerodostojnijim rezultatima istih, a s obzirom na trajanje testa (sada se mi tu možemo doslovno copy-paste prepucavati po istome principu u vječitome pitanju npr."The Definicije stabilnoga OC-a", tj. kako tko doživljava taj pojam "stabilno"- barem ti to dobro znaš )

Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova
Zašto svatko uvijek odvuče nešto na svoju stranu? (retoričko) Da sam napravio test po 8h svaki setup opet bi se netko javio da to nije dovoljno. Ili bi pak rekao upravo ovo što sam ja naveo za opterećenje procesora. (da nitko ne opterećuje tako procesor u stvarnom svijetu)

Složit ćeš se sa mnom da nema smisla nazivati nešto failom ako je konstruktivno, podastrto dokazima i testirano prihvatljivim metodama. A sve tri stavke su prisutne.
Na žalost baš tu stavku "prihvatljive metode" koju spominješ stavljam pod znak pitanja; reci mi da li bi ti meni priznao test u kojem tvrdim da bitnih razlika između stock coolera i (lupam) TRUE-a u prvih desetak sekundi po paljenju računala zapravo i nema, i onda poentiram kako je nabavka TRUE-a zapravo totalna glupost, jer sam, eto ja sve to lijepo poslikao, izmjerio i- dokazao?! (ovo sada ne shvatiti doslovno, molim! )
Tako da... ne, ne slažem se (po drugi put)