Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 02.05.2007., 16:11   #1
Spirit
Premium
Moj komp
 
Spirit's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 723
Pomoć oko realizacije wirelessa..

Stvar je sljedeća, htio bi dić wireless izmedju sebe i frenda..
udaljenost je oko 3km recimo..
opticka vidljivost postoji, kako smo zamislili da bi bilo povezano inace direktne opticke vidljivosti nema, nego ima od mene do jednog objekta na pola puta i od tog objekta do kompica..

sta sad sve od opreme treba i kako to najbolje napraviti..

thx 2 all!
Spirit je offline   Reply With Quote
Staro 02.05.2007., 18:21   #2
eluminer
Premium
Moj komp
 
eluminer's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zlatar, Zagorje
Postovi: 683
Dakle, dvije kartice za tebe i frenda... (preporučam Canyon WF-511, 54mbps... 100kn u Optimumu) = 200kn

Na tih pola puta vam treba neki AP...
Preporučam D-link DWL2100AP - 663kn u Optimumu....

Ta oprema vas dođe neki 800-900 kn s time da ovaj AP će mnogi zamijeniti s LinkSYS WRT54, ali to ćeš još pričekati s prijedlozima drugih (inače, 479kn - HGšrot) Znači = 700kn max

Dakle, kartice se spajaju na AP koji je u AP modu...
To je šta se tiče infrastrukture najbolje rješenje jer se vrlo lako nadograđuje mreža.... samo dodavanjem novih klijenata na AP...

E sad, tu dolazi ovih 3km...
Ove antene i antenice koje dolaze s karticama i AP-om su bogu za plakati, dakle, nemojte ih ni vaditi iz kutija, jer ne dolaze u obzir ni pod razno, naravno....

Preporučam...
Čim jaču omnicu na AP, kako bi pružao čim veće mogućnosti eventualnoj nadogradnji... recimo, neku 12dbi... (cca 750kn s LMR-om 195 od 3m)

E sad, na kartice ima puno rješenja...
Tvornička su skupa, kao i za omnicu, ali za isplativost izrade HomeMade omnice su mišljenja podijeljena, pa sam preporučio tvorničku... (na kraju svi ipak kupe omnicu u dućanu kad polude s izradom HM...)

Na kraticu bih preporučio stavljanje kantena (domaće izrade...) ili još bolje u kombinaciju s sat tanjurom 90cm s kojim imate zagarantiran super g mod i pristojne iznose signala...

To se može po potrebi stavit na obje strane, ili samo na jednu.... ovisi...

To bi bilo jedno, po meni najbolje rješenje...
Dakle, dvije WF-511 - na njima sat-kante... U sredini jedan od navedenih AP-ova i neka jača omnica....

Opisao sam situaciju kod koje uz optičku vidljivost imate zagarantiran vrlo dobar link... Da bi radilo i s 9dbi i samo kantama na svakoj strani... pa vjerojatno bi, ali ovo garantirano radi...

E sad, u sredinu se mogu staviti i neka druga rješenja, poput dvije usmjerene antene na AP (ako AP- to podržava), ali to je skuplje i po meni lošije rješenje...

Pod optičku vidljivost podrazumijevam potpunu vidljidost, dakle, bilo kakvo drveće isključeno, jer lišće guta signal...

Ovo je moje rješenje, ali pričekaj i druga... Pogotovo šta se tiče antena, jer hardware će ti svi preporučiti WF-511 + LinkSYS54WRT u to budi siguran..
A antena će biti svakakvih, većinom homemade, jer su tvorniče, ponavlja, skupe...

Ne znam koliko si spreman investirati u to, ali evo još jednom, to ti otprilike izgleda ovako:

WF-511: 2x100kn
AP: 500-700kn
omnica: cca750kn s kablom i konektorima na njemu
sat kante: e sad, tanjur ti je 200kn (znači 2x200kn) plus kanta i kabel... Ako izrađuješ kantu doma (cca 40kn), a kabel... LMR195 ti je 20-30kn metar, ali ako imaš veće udaljeosti od kompa do antene, onda radije uzmi Cavel703B (3kn metar) + transformator na kraju... Na ovaj zadnji način na 20m takvog kabla gubiš cca 6dbi, ali budući da precizno izrađena sat kanta radi i 20-22dbi onda to nije ni tak strašno...

Uff, jesam ga sad nasro.....

eluminer je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.05.2007., 18:23   #3
gonzo
HW&WLAN expert
Moj komp
 
gonzo's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Rijeka
Postovi: 928
Trebali bi dignuti bridge na tom mjestu koje obojica dobro vidite i onda se povezivati svaki posebno na njega sa svoje strane.Po meni bi tamo bilo najbolje dignut neku kantu na linuxu s dvije usmjerene antene ako ima mogucnosti.Ako nemate mogucnosti ili para za to mozete i stavit samo jedan AP s omnicom ali je to dosta losije rjesenje.Sa clientske strane stavite isto usmjerene antene i neku PCI karticu recimo.Pri svemu pazite da sva oprema bude na istom chipsetu jer se pokazalo u praksi da tako najbolje i radi
__________________
HP nw8440,IBM T60

gonzo je offline   Reply With Quote
Staro 02.05.2007., 18:31   #4
eluminer
Premium
Moj komp
 
eluminer's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zlatar, Zagorje
Postovi: 683
Citiraj:
Autor gonzo Pregled postova
Trebali bi dignuti bridge na tom mjestu koje obojica dobro vidite i onda se povezivati svaki posebno na njega sa svoje strane.Po meni bi tamo bilo najbolje dignut neku kantu na linuxu s dvije usmjerene antene ako ima mogucnosti.Ako nemate mogucnosti ili para za to mozete i stavit samo jedan AP s omnicom ali je to dosta losije rjesenje.Sa clientske strane stavite isto usmjerene antene i neku PCI karticu recimo.Pri svemu pazite da sva oprema bude na istom chipsetu jer se pokazalo u praksi da tako najbolje i radi
E da, o tome ti ja govorim... Ovo s tim kompovima je najbolje rješenje, ali je skuplje...

A šta se chipseta tiče, WF-511 i d-link ti se ne kolju, dapače rade super...
eluminer je offline   Reply With Quote
Staro 02.05.2007., 18:58   #5
gonzo
HW&WLAN expert
Moj komp
 
gonzo's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Rijeka
Postovi: 928
Citiraj:
Autor geniusboy Pregled postova
E da, o tome ti ja govorim... Ovo s tim kompovima je najbolje rješenje, ali je skuplje...

A šta se chipseta tiče, WF-511 i d-link ti se ne kolju, dapače rade super...
Pa mislim da bas i nije skuplje prije je tu negdje cijena a radi daleko pouzdanije i bolje.Sto se tice chipseta preporucam atheros
__________________
HP nw8440,IBM T60

gonzo je offline   Reply With Quote
Staro 02.05.2007., 20:43   #6
LUKA MX
Rakija
Moj komp
 
LUKA MX's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Pozega
Postovi: 484
Citiraj:
Autor gonzo Pregled postova
Pa mislim da bas i nije skuplje prije je tu negdje cijena a radi daleko pouzdanije i bolje.Sto se tice chipseta preporucam atheros
ja koristim WF 511 i D-link Ap i nikad problema,rade odlicno,i moram pohvaliti da je kartica radi s windozama perfektno
__________________

LUKA MX je offline   Reply With Quote
Staro 02.05.2007., 23:28   #7
Spirit
Premium
Moj komp
 
Spirit's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 723
citao sam da su omnice dobre, ako nemam kome smetati..sto nemam, ali da su skupe zbog nacina izrade..

i sad, dal mi trebaju AP-ovi i na svakoj strani, ili bi to funkalo s karticama, jer treba antene negdje na krov smjestiti..
Spirit je offline   Reply With Quote
Staro 04.05.2007., 13:56   #8
Spirit
Premium
Moj komp
 
Spirit's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 723
a da umjesto kantena stavim neku grid antenu..??
Spirit je offline   Reply With Quote
Staro 04.05.2007., 14:36   #9
eluminer
Premium
Moj komp
 
eluminer's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zlatar, Zagorje
Postovi: 683
Naravno da bi radilo i s karticama..

Ali s AP-om je bolje rješenje i gotovo.... (a nemora niti ispasti skuplje, ovisi kolko je metara u pitanju)
Prednosti su šta ne gubiš na signalu puno (čim bliže AP anteni to bolje), jeftiniji je LAN kabel nek bilo koji antenski...
Mane: pa kartice su 100kn, a AP 500kn... (ali ako uzmeš u obzir cijenu antenskoga kabla, možda ti i ovo nije toliko skuplje)

A ovo drugo: možeš staviti bilo kakve antene, ak imaš pravu omnicu u sredini na AP-u...
Radim samo s kantama i sat-kantama, tak da za druge ne znam baš puno, no s njima bi definitivno radilo...

eluminer je offline   Reply With Quote
Staro 04.05.2007., 15:25   #10
Spirit
Premium
Moj komp
 
Spirit's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 723
ja sam mislio na AP svakako, jer se ne vidimo direktno, AP na sredinu.. i svatko mrežnu koja bi imala vanjsku antenu...al ti kazes da mi za to treba koax..a sta kantena koristi utp?
Spirit je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 04.05.2007., 15:42   #11
RuLe
Rule
Moj komp
 
RuLe's Avatar
 
Datum registracije: May 2003
Lokacija: Belišće
Postovi: 188
na 3 km ako imas LOS (samo za tebe i frenda) mozes i adhok mod koristit....za sto ti ne treba ap u sredini....uvjet je jedino da ste spojini samo ti i frend..
s dvije dobre antene mozete bez problema dopucat jedan do drugoga...a ako vas je vise onda i dalje stoji ovo s ap u sredini.
primjera radi kod nas u wifi mrezi ima ljudi koji su spojeni s otprilike 6km i radi ima super..chipset je naravno atheros.
__________________

Rule
RuLe je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na