Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 06.03.2008., 20:05   #1
Filip7
Premium
Moj komp
 
Filip7's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb, Hrvatska
Postovi: 108
Wireless u kvartu

ovako planirao bih napraviti wireless u kvartu pa me zanima nekoliko stvari:

1. Da li treba kakva dozvola za to il to mogu bez icega sloziti
2.kod mene bi bio server s sljedecim AP http://shop.elma.hr/ProductDetails.a...737&pcurrpid=0 a sad me zanima da li je moguce na ovakav ap spojit ovako nesto http://yu1aw.ba-karlsruhe.de/3InvAmosa7b.JPG jer bi takvo nesto najvjerojatnije napravio
3. kada bih zelio prosirit mrezu da li bi mi trebao dodatni kompjuter ili dovoljno antena za primanje i antena za slanje i ap
4. da li je moguce ubacit internet u mrezu ali ne da ga svi koriste tj. da ga mogu koristit pod nekom drugom lozinkom ili tako nesto.
5. da li je moguce zastititi kako mrezu od grmljavine

Hvala vam unaprijed!

Zadnje izmijenjeno od: Filip7. 06.03.2008. u 20:19.
Filip7 je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2008., 21:15   #2
Xan
networking wannabe guru
Moj komp
 
Xan's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 997
1. ne
2. taj router je dobar, ali zavisi za koju primjenu, za ovo sve sta si naveo preporučio bih ti ipak rješenje bazirano na MikroTiku
sto se tice te antene koju si naveo, sve ti ovisi o topologiji mreže
mi npr u kvartu imamo na jednom nodeu omnicu, 4 gridice i panelku... my point is -- sve ovisi kolko korisnika i pod kojim su kutem
3. ne kuzim bas sto si mislio pod dodatni kompjuter, a sto se antena tice pogledaj pod 2
4. mozes tako da npr na MikroTiku napravis PPPoE server pa da se na njega svi spajaju pomocu PPPoE konekcije
5. da ti budem iskren, o tome bas i nisam razmisljao/istrazivao
__________________
Quotation from the Bhagavad Gita famously quoted by J. Robert Oppenheimer upon witnessing the detonation of the first atomic bomb.

Also quoted numerous times by overly melodramatic players of Unreal Tournament upon detonation of the Redeemer weapon.

"Now I have become death, the destroyer of worlds who has come to annihilate everyone."
Xan je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 06.03.2008., 21:34   #3
Filip7
Premium
Moj komp
 
Filip7's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb, Hrvatska
Postovi: 108
mikrotik je pretpostavljam ovo racunalo na slici dole

http://yu1aw.ba-karlsruhe.de/3InvAmosa7c.JPG

ako je znam da ne treba bit jako no kolki disk memorija i to jer stvarno sam pocetnik u ovome
Filip7 je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2008., 21:04   #4
Filip7
Premium
Moj komp
 
Filip7's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb, Hrvatska
Postovi: 108
help me please
Filip7 je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2008., 22:56   #5
greg SE
Premium
Moj komp
 
greg SE's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 5,231
jacina kante ovisno o broju klijenata, recimo da ne ides (ma sto neki pricali ) ispod PIII 600mhz, ram vise manje nebitno 64/128, disk veci od 100mb no s necim novijim si sigurniji (iako ti bude zao propalih MB, MT nece zauzeti vise od 50MB no jako stari i mali znaju cesto krepati). nedavno se na trznici prodavala kanta koja odgovara tvojim potrebama sigurno (PIII 1000/256/MBO s 5 PCIa), bila je samo procjena trazena bez cijene, potrazi i posalji covjeku ponudu.
internet mozes pustiti odredjenim korisnicima, bilo preko PPPoE servera unutar mikrotika kako je spomenio Xan bilo putem razlicitog rutanja prometa odredjenih usera. ovo drugo je meni osobno puno draze jer ne zahtjeva nista na strani usera, jednostavno imaju net preko mreze dok drugi clanovi nemaju no svi imaju potpuno istu konfiguraciju mreze na client strani sto olaksava rad s tudumima
antene....Xan ti je dobro napisao, bez da imas jasnu viziju gdje su ti klijenti tesko je nesto preporuciti.

ako nemas zivaca igrati s MT nedavno sam se imao priliku igrati s novom dlinkovom linuxtrouter igrackom, mislim da je cijena negdje oko 400kn s PDVom a po onome sto sam imao priliku vidjeti prilicno mocni. nazalost, nisam zapamtio model, treba malo googlati
greg SE je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2008., 08:32   #6
Filip7
Premium
Moj komp
 
Filip7's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb, Hrvatska
Postovi: 108
koliko sam skuzio mikrotik je OS za onakvo racunalo. vidjeh takva racunala po plasticnim ormaricima na krovovima i sl. zar vremenski uvjeti ne ostecuju racunalo.

i vezano za antenu ono mi se cinilo najprikladnije zbog podesavanja kuta nagiba kod svakog djela antene kak mi pase jer se ja nalazim na ovakvom podrucju:

Click image for larger version

Name:	kvart.JPG
Views:	141
Size:	14.1 kB
ID:	8377
Filip7 je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2008., 13:10   #7
Xan
networking wannabe guru
Moj komp
 
Xan's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 997
Citiraj:
Autor greg SE Pregled postova
ako nemas zivaca igrati s MT nedavno sam se imao priliku igrati s novom dlinkovom linuxtrouter igrackom, mislim da je cijena negdje oko 400kn s PDVom a po onome sto sam imao priliku vidjeti prilicno mocni. nazalost, nisam zapamtio model, treba malo googlati
pls nekako doznaj model, jer među svim silnim d-linkovim modelima teško da ću ga pronaći... a i treba uzeti u obzir neugodnu naviku d-linkovih glavešina da su modeli za SAD i ostatak svijeta drugačije označeni

Citiraj:
Autor Filip7 Pregled postova
koliko sam skuzio mikrotik je OS za onakvo racunalo.
upravo tako
__________________
Quotation from the Bhagavad Gita famously quoted by J. Robert Oppenheimer upon witnessing the detonation of the first atomic bomb.

Also quoted numerous times by overly melodramatic players of Unreal Tournament upon detonation of the Redeemer weapon.

"Now I have become death, the destroyer of worlds who has come to annihilate everyone."
Xan je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2008., 14:29   #8
Filip7
Premium
Moj komp
 
Filip7's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb, Hrvatska
Postovi: 108
e sad me zanima da li je moguce na taj mikrotik pc stavit vise wlan kartica zbog vise amos antena na jednom stupu te koju bi mi preporucili.

koje sve mogucnosti imam u tom mikrotiku te da li mogu davati usere i passove zasebno.
ne bi zelio svakome dat internet pa me zanima jel bi ovakav spoj funkcionirao

Click image for larger version

Name:	shema.JPG
Views:	234
Size:	16.3 kB
ID:	8379

gore sam postavio pitanje vezano za ormarice za mikrotike pa me zanima di ih ima za kupit i ostecuju li vremenski uvjeti racunalo u tom ormaricu ukoliko je vani
Filip7 je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2008., 20:33   #9
RuLe
Rule
Moj komp
 
RuLe's Avatar
 
Datum registracije: May 2003
Lokacija: Belišće
Postovi: 188
Citiraj:
Autor Filip7 Pregled postova
e sad me zanima da li je moguce na taj mikrotik pc stavit vise wlan kartica zbog vise amos antena na jednom stupu te koju bi mi preporucili.

koje sve mogucnosti imam u tom mikrotiku te da li mogu davati usere i passove zasebno.
ne bi zelio svakome dat internet pa me zanima jel bi ovakav spoj funkcionirao

Privitak 8379

gore sam postavio pitanje vezano za ormarice za mikrotike pa me zanima di ih ima za kupit i ostecuju li vremenski uvjeti racunalo u tom ormaricu ukoliko je vani

u mikrotik mozes stavit wlan kartica i mreznih kartica koliko imas pci slotova na maticnoj ploci.
Wireles kartice koje idu u mikrotik su bazirane iskljucivo na atheros chipu i prism chipu.
Atheros je najrasireniji i radi super.
Sto se tice kartica imas tp-link za 150 kn i recimo d-link po 250 kn

Sto se tice neta i tih stvari mikrotik mozes podesit da net ide samo odredjenim korisnicima. Recimo dozvola po dodjeljenoj ip adresi ili mac adresi. Ostali korisnici koji nisu u listi nece imati net.

Ormarica imas u Elmi ak se ne varam. Ljudi pakuju mikrotike u svakakve kutije.
Sto se tice kompa u kutiji, radit ce sve dok ne pokisne. Naravno gledaj da ima i neku vrstu hladjenja i mozes biti miran.
__________________

Rule
RuLe je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2008., 20:37   #10
Filip7
Premium
Moj komp
 
Filip7's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb, Hrvatska
Postovi: 108
dakle ovakav spoj s LAN kablom bi radio?

gdje ima za nabavit mikrotik odnosno za skinuti
Filip7 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.03.2008., 23:38   #11
Xan
networking wannabe guru
Moj komp
 
Xan's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 997
__________________
Quotation from the Bhagavad Gita famously quoted by J. Robert Oppenheimer upon witnessing the detonation of the first atomic bomb.

Also quoted numerous times by overly melodramatic players of Unreal Tournament upon detonation of the Redeemer weapon.

"Now I have become death, the destroyer of worlds who has come to annihilate everyone."
Xan je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2008., 09:53   #12
Filip7
Premium
Moj komp
 
Filip7's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb, Hrvatska
Postovi: 108
evo jos samo jedno pitanje da li se moze s tim mikrotikom ogranicit nekom brzina neta?
i kak se s njime upravlja da li treba na takav pc di je mikrotik monitor i tipkovnica i mis il se moze upravljat pomocu drugog pca
Filip7 je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2008., 11:49   #13
RuLe
Rule
Moj komp
 
RuLe's Avatar
 
Datum registracije: May 2003
Lokacija: Belišće
Postovi: 188
Citiraj:
Autor Filip7 Pregled postova
evo jos samo jedno pitanje da li se moze s tim mikrotikom ogranicit nekom brzina neta?
i kak se s njime upravlja da li treba na takav pc di je mikrotik monitor i tipkovnica i mis il se moze upravljat pomocu drugog pca

naravno da se sve to moze napravit s mikrotikom.
i naravno ne treba ti monitor i tipkovnica na mikrotiku, nego mu pristupas ili prek lana ili wireless, pomocu recimo winboxa koji je namjenjen za windowse. I preko toga imas cijeli mikrotik na raspolaganju (konfiguracija, iskljucivanje interfacea i sl.).
__________________

Rule
RuLe je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2008., 12:03   #14
Filip7
Premium
Moj komp
 
Filip7's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb, Hrvatska
Postovi: 108
e ljudi puno vam hvala svima sad oko uskrsa bih poceo izradu mreze najvjerojatnije pa vam javim ak zapnem.
Filip7 je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2008., 12:43   #15
greg SE
Premium
Moj komp
 
greg SE's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 5,231
zapet ces sigurno
no prije nego sto pocmes - MT ima ogromnu dokumentaciju i preporucam ti da ju proucis. ne sad sve (jer tako neces zapamtiti nista ) nego one stvari koje te zanimaju. pogotovo firewall sekciju jer ce ti njegovi dijelovi (mangle pogotovo) trebati kad budes rjesavao pitanje interneta.
greg SE je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2008., 13:32   #16
Filip7
Premium
Moj komp
 
Filip7's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb, Hrvatska
Postovi: 108
na mikrotikovoj stranici je ta dokumentacija il..?
Filip7 je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2008., 13:34   #17
Xan
networking wannabe guru
Moj komp
 
Xan's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 997
da, imaš wiki
__________________
Quotation from the Bhagavad Gita famously quoted by J. Robert Oppenheimer upon witnessing the detonation of the first atomic bomb.

Also quoted numerous times by overly melodramatic players of Unreal Tournament upon detonation of the Redeemer weapon.

"Now I have become death, the destroyer of worlds who has come to annihilate everyone."
Xan je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na