Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Kućišta, napajanja i modding > Kućišta i napajanja
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 30.05.2007., 21:06   #1
RuLe
Rule
Moj komp
 
RuLe's Avatar
 
Datum registracije: May 2003
Lokacija: Belišće
Postovi: 188
Modanje UPS uredjaja

interesira me par stvari kod UPS-a

ovak ideja je ta da umjesto one male baterije u ups uredjaju zamjenim s akumulatorom od automobila.UPS model je APC smart 420

uglavnom malo sam njusko po netu i nasao par stvari al nije bas doreceno.

eh sad

- jel moze punjac koji je na ups-u punit taj akumulator od auta
- jel ta elektronika na ups-u moze izdrzat rad od jedno 1h a da se ne sprlji
- jel ups konstantno puni bateriju ili stane kad je puna ?????
- ako moze jel se moraju kod punjenja akumulatora odvrnit oni cepovi.

molim ak netko zna nest vise o ovome nek me uputi.
hvala !
__________________

Rule
RuLe je offline   Reply With Quote
Staro 31.05.2007., 00:11   #2
walbandon
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Valbandon-blizu Pule
Postovi: 972
vidis, i mene to zanima, iako sam ja htio staviti bateriju od jaceg upsa koja ima 27ah, ali me muci punjenje, ovaj bi trebao puniti, ali punooo duze...jedino mozda iskombinirati nekako sa ponjacem za akumulatore...hmmm..
walbandon je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 31.05.2007., 12:09   #3
RuLe
Rule
Moj komp
 
RuLe's Avatar
 
Datum registracije: May 2003
Lokacija: Belišće
Postovi: 188
evo malo sam jos uspio pronjuskat neke stvari ali naravno i ovo je donekle nedorečeno !!!

uglavnom kazu ljudovi po forumima da kad se vec stavlja akumulator na ups veći od predviđenog svakako treba ugraditi ventilator da hladi izlazne tranzistore na elektronici jer se jako griju, i predviđeni su da rade pod punim opterećenjem oko max 30 minuta ovisno o ups uredjaju.

sto se tiće punjenja akumulatora to je malo nejasno.
neki kazu da su stavili punjač akumulatora jer je ovo od upsa slabo (tj. ups barem ovaj sto ja imam puni akumulator s strujom od 0,5 A sto je za bateriju koja je unutra bila originalno taman. )
neki kazu da ups moze bez brige punit akumulator od 65Ah naravno da mu dulje treba ali da nemaju s tim nikakvih problema jer ne nestaje struje bas svaki dan.

e sad sta je tu bolje rijesenje ne znam ni sam.

jos jedna stvar koja je različita kod automobilskih akumulatora i ups originalnih baterija je sljedeca.

auto akumulator je obićni olovni akumulator s kiselinom i kod punjenja je potrebno odvrnuti one čepove
dok kod SLA akumulatora (oni od upsa) kod punjenja nema sta odvrtati jer su radjeni tako da su hermetički zatvoreni i kompaktni a umjesto kiseline unutra je nekaki gel (vjerojatno na bazi neke kiseline).

pa i nebi bash bilo pametno imat u sobi ups s auto akumulatorom koji kad se puni ima odvrnute čepove i iz njega izlaze i nekake pare kod punjenja. To mi bas i nije nekak zdravo.

aj pliz ak netko jos sta zna točnije o ovome nek se javi.
mozda sam nesto krivo napisao.
__________________

Rule
RuLe je offline   Reply With Quote
Staro 31.05.2007., 12:47   #4
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor RuLe Pregled postova
evo malo sam jos uspio pronjuskat neke stvari ali naravno i ovo je donekle nedorečeno !!!

uglavnom kazu ljudovi po forumima da kad se vec stavlja akumulator na ups veći od predviđenog svakako treba ugraditi ventilator da hladi izlazne tranzistore na elektronici jer se jako griju, i predviđeni su da rade pod punim opterećenjem oko max 30 minuta ovisno o ups uredjaju.

sto se tiće punjenja akumulatora to je malo nejasno.
neki kazu da su stavili punjač akumulatora jer je ovo od upsa slabo (tj. ups barem ovaj sto ja imam puni akumulator s strujom od 0,5 A sto je za bateriju koja je unutra bila originalno taman. )
neki kazu da ups moze bez brige punit akumulator od 65Ah naravno da mu dulje treba ali da nemaju s tim nikakvih problema jer ne nestaje struje bas svaki dan.

e sad sta je tu bolje rijesenje ne znam ni sam.

jos jedna stvar koja je različita kod automobilskih akumulatora i ups originalnih baterija je sljedeca.

auto akumulator je obićni olovni akumulator s kiselinom i kod punjenja je potrebno odvrnuti one čepove
dok kod SLA akumulatora (oni od upsa) kod punjenja nema sta odvrtati jer su radjeni tako da su hermetički zatvoreni i kompaktni a umjesto kiseline unutra je nekaki gel (vjerojatno na bazi neke kiseline).

pa i nebi bash bilo pametno imat u sobi ups s auto akumulatorom koji kad se puni ima odvrnute čepove i iz njega izlaze i nekake pare kod punjenja. To mi bas i nije nekak zdravo.

aj pliz ak netko jos sta zna točnije o ovome nek se javi.
mozda sam nesto krivo napisao.
Pazi na par stvari: dimenzioniranje UPS sustava nema nikakve veze s baterijama, vec s opterecenjem ostale elektronike. Stoga, bez obzira kakva baterija bila, opterecenje mora biti isto.

Drugo, dimenzioniranje tih malih UPS-ova se radi prema baterijama koje imaju, ako UPS nije namijenjen za moguce dodavanje baterijskih elemenata moguce je da ce nesto poci po zlu.

Trece, imas i "zatvorenih" akumulatora, cak stovise veliki UPS sustavi i koriste takve, puno slicnije automobilskim. No i ostali elementi su drugaciji.

Stoga, ako se zelis igrati s povecanjem vremena autonomije, mozda nesto i dobijes. Ja se ne bih igrao, UPS je tu da stiti, ne da bude jos jedna problematicna karika.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 31.05.2007., 12:58   #5
RuLe
Rule
Moj komp
 
RuLe's Avatar
 
Datum registracije: May 2003
Lokacija: Belišće
Postovi: 188
hvala na savjetu....
onda bolje mir....
__________________

Rule
RuLe je offline   Reply With Quote
Staro 31.05.2007., 13:19   #6
TomRi
Can You Hear Me? 142.8 dB
Moj komp
 
TomRi's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb, Kvatrić
Postovi: 2,068
jesi li vidio na koliko ti volti radi uopce UPS (njegova baterija), nisu svi na 12V.

jer frend planirao staviti pc u auto pa sad ima doma 2 ups-a, jedan je na 12V a drugi 16V(malo jaci, a ista firma)
koji mu nije mogao ici u auto naravno. a to s voltima obicno ne pise na kutiji izvana jer nije bitno krajnjem korisniku, samo Watti i vrijeme 'koje ih drzi'.

elektronika u UPSu je glavna stvar, jer ona određuje koliko Watta UPS moze hraniti...

kad smo probali spojiti moj komp na taj ups od 400 W, nije htio ni upaliti, samo u protect UPS bacao(toliko o 400W ako nije neka brand name UPS firma...).

i sada, da stavis i 3 akumulatora na njega, i dalje bi bio isti problem...ne bi radio nikakav jaci komp na tom UPSu.
mijenjanjem akumulatora mogao dobiti SAMO to da se produzi vrijeme autonomije, tj da moze duze raditi kad nestane struje...

a ne znam jel ti to bas potrebno,
kada je i tih cca5 minuta dovoljno da UPS sam posalje signal preko porta u PC i pogasi sve aplikacije ili jos jednostavnije ode u hibernaciju.
A kada dodje struja, sve je tu nazad opet kako je i bilo,do zadnjeg slova u wordu ili slicno di si ulagao sate i sate truda recimo...
__________________
Danas je teško biti budala, prevelika je konkurencija...

Water cooled PC
Moj najveci MOD

Novi hobby: RC model + HD kamera
TomRi je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2007., 02:01   #7
Daedalus
Sir Paški
Moj komp
 
Daedalus's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Split
Postovi: 355
Može li mi neko reć da li se output na ups-u odnosi na snagu napajanja (psu) ili na potrošnju sistema?
Imam ups iz siga za koji mi piše da je max output 400 W pa me zanima jel to znači da sam ograničen na napajanje od 400 W ili da mogu stavit nešto tipa Seasonic ili Silverstone 500 W koji su u stanju isporučit 400-tinjak W?
Pliz nek mi netko odgovori
Daedalus je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2007., 06:56   #8
Jablan
Premium
Moj komp
 
Jablan's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: ZG/Njemacka
Postovi: 756
To je Max. izlazna snaga koju UPS može dati, i nije uopće bitno koliko će napajanje biti (300,400 ili 500W), mislim što se tiče UPS-a, za komp je to već druga priča.
Jablan je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2007., 12:50   #9
Daedalus
Sir Paški
Moj komp
 
Daedalus's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Split
Postovi: 355
Hvala, Jablane
Daedalus je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na