Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Mobilno > Prijenosnici
Ime
Lozinka

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 24.04.2018., 20:48   #1
darklite
Registered User
 
Datum registracije: Apr 2018
Lokacija: pula
Postovi: 5
koji laptop kupiti?

pozdrav svima, novi sam ovdje!



unaprijed se ispričavam adminima ako sam fulao temu, vidio sam u tražilici da imate teme za laptope po cijenovnom rangu (a ja sam tu flexibilan), pa sam otvorio novu temu.....vi slobodno prebacite post i ako vam nije tesko molio bih da me obavijestite o istom, čisto zbog praćenja odgovora, ne snalazim se jos na ovom sajtu bas najbolje



molio bih savjete za kupnju novog laptopa, obzirom da sam dobio jako puno kontradiktornih savjeta i kritike dolaze u obzir, zato cu reci okvirno sta bih htio i razlog zasto bih to htio, a vi slobodno kontrirajte ako sam u krivu, neću zamjeriti dapače....nisam dosad nikad imao laptop i iskreno ni ne volim laptope, volim desktope, ali vise nemam izbora, dosta putujem i stalno sam u pokretu tako da laptop vise ne mogu izbjegavat (mob mi ne moze zamjeniti laptop), upravo je to i razlog zbog kojeg cu odustat od desktopa, tako da mi treba lap koji ce u potpunosti zamjeniti desktop



laptop bih koristio za gledanje filmova, uredski rad (sve sto se s Office-om moze raditi), surfanje i rjeđe za igranje, također bih ga htio koristiti i za rudarenje altcoina (ne znam da li je to dobra ideja uopce?)







laptop koji bih htio je cca. 5000kn, maximalno do 1000EUR (ovaj sa slike je skuplji, ali sam za njega mislio da je to fer cijena obzirom na komponente, za stvarno dobru priliku sam spreman platiti više) i da budem miran slijedecih bar 5 godina, htio bih (kao i svi) dobiti najvise za svoj novac



1. nedoumica je veličina, htio sam uzeti 17.3" (zbog filmova), međutim svi živi me odgovaraju od toga i govore mi da kupim 15.6", kao preteški su i preveliki, mene sad zanima da li je stvarno toliko velika razlika veličine i težine u nepuna 2"?



2. da li da pazim na godinu proizvodnje? početkom godine sam htio kupiti laptop sa slike, ali me frend odgovorio, jer je to navodno model iz 2015, mene sad zanima da li to fakat ima veze? mislim logike ima, kad razmislim ako je lap cijelo vrijeme bio upaljen i radio u trgovini, sigurno mu je baterija nesto oslabila, a i resursi komponenata se troše...ili se varam i to nema veze?



3. htio sam uzeti i7 (coffe lake ili sky lake), ali sam i od toga odgovoren, navodno mi to ne treba jer necu moći iskoristiti sve jezgre....jak procesor sam htio zbog future proofanja i "procesorskog rudarenja"(mislim da je čak u tiskanom bugu bilo riječi o tome ili sam ja nesto krivo skužio?) koje mi nije bas potpuno jasno, jer koliko ja znam za rudarenje se koriste grafičke kartice.....da li je taj procesor dobar izbor ili da kupim ryzen ili i5?



4. htio bih grafičku posebno (mislio sam gtx 1050i ili jaču, ili je bolje uzet nesto od AMD-ovih grafičkih?), nikako integriranu, zbog rudarenja (eventualnog) i igranja - upravo zbog toga bih htio RAM-a 12 ili 16GB, mislim da je 8 malo, jesam u pravu? inace kad surfam uvijek imam otvoreno masu tabova + drugih aplikacija (zato mislim da mi treba više RAM-a)



5. kućište, nešto o čemu uopce nisam razmišljao.......rečeno mi je da uzmem metalno ili bar od kvalitetne tvrde plastike, jer ce mi se u suprotnom brzo pohabat, jel to stvarno jako bitno?



6. tipkovnica, htio bih neku sa hrvatskim dijakritičkim znakovima (slovima), primjerice kad pisem poslovne mailove ili ispunjavam razne formulare (npr. boarding pass) koji traze ime i prezime točno kako je napisano u dokumentima....da li je moguće taj problem rješiti i preko tipkovnica bez hrvatskih slova i kako? ako to mogu riješiti i na drugi način, onda bih uzeo u obzir i lap bez hrvatskih slova



7. HDD mi je nebitan totalno jer koristim vanjski hard, ali ako je moguće volio bih da lap ima SSD, također i touch screen mi je nebitan (znam da on značajno poskupljuje cijenu), također mi je bitno da je touchpad dobar i precizan



8. zanima me po vašem mišljenju, sta je bolje uzeti - predinstalirani OS ili lap sa DOS-om, pa windowse instalirat naknadno (linux mi nije opcija)?



9. da li je bolje kupiti lap u trgovini gdje ga mogu uzet u ruku i isprobat ili sa webshopa (na slici svi izgledaju super) i ako su webshopovi bolji, da li je bolje kupiti sa stranih (znam da ako kupujem vani, nista onda od nasih slova) ili domaćih? koji imaju bolje cijene, koji su pouzdani i sigurni?

zanima me također sta mislite o kupnji rabljenih (ili kako to trgovci kažu refubrished laptopa)?



10. koje marke bih trebao izbjegavati, odnosno koje su dobre, koje odlične? mislio sam u početku potrage uzet neki acer (bili su najjeftiniji), ali su mi svi zivi govorili da to ne valja i da ne uzimam, tako da vise ni sam ne znam





isprike na poduzem postu, bio bih zahvalan ako je neko voljan pomoći savjetom, zanimaju me vaša iskustva i mišljenja

Zadnje izmijenjeno od: darklite. 24.04.2018. u 20:56.
darklite je offline  
Staro 24.04.2018., 20:54   #2
darklite
Registered User
 
Datum registracije: Apr 2018
Lokacija: pula
Postovi: 5
nisam znao kako ubaciti naknadno sliku u gornji post, pa sam to ovako riješio
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	laptop.jpg‎
Views:	423
Size:	98.9 kB
ID:	19566  
darklite je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 25.04.2018., 09:34   #3
DR bodul
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2018
Lokacija: Krk
Postovi: 267
100 ludi sto ćudi. Svako od nas ima neko svoje iskustvo. Ja ću ti prenijeti moja iskustva i viđenja za koja ne mora značit da su točna. odgovarati ću ti redom na pitanja. Ako koje preskočim znači da nemam nikakav smisleni dogovor.

1. Ako dosta putuješ lakše je koristiti i transportirati manji laptop. Ja na 3 metra čitam titlove bez problema na 15,6" velikom ekranu. Važnija ti je rezolucija i kvaliteta ekrana.

2. Godina proizvodnje je sporedna stvar osim za bateriju. Noviji modeli donose neke novije tehnologije i procesore ali to ne mora biti od presudne važnosti za kupovinu.

3. Nedavno sam jedan 11 godina star laptop škartirao (manje više ispravan) jer više nije bio upotrebljiv za surfanje. Za svako otvaranje stranice u Cromi ili Mozzili procesor je išao na 100%. Jači procesor donijeti će ti dulje korištenje odnosno kasnije zastarijevanje laptopa.

4. Integrirana grafička je u redu do određene mjere ali vanjska ti omogućava nadogradnju novijim modelom. Ode li ti integrirana grafička, otišao je cijeli laptop.

5. Kućište je važno ako laptop puno transportiraš i koristiš u terenskim uvjetima pa stoga pripazi na to. Uređaj koji je stalno na stolu u uredu neće patiti od škripanja ali uređaj koji stalno putuje svakako je podložno tome.

6. Svaka tipkovnica pisati će pisati hrvatska slova i znakovlje. Što se tiče samih slova to nije problem jer su standardno smještena već problem predstavljaju dijaklitički znakovi. To se da riješiti na više načina.
Prvi je da kupiš laptop sa hrvatskom tipkovnicom.
Drugi način je naknadna nabava i ugradnja tipkovnice koja ima gumbe sa hrvatskim znakovljem.
Teći i ne baš estetski je stavljanje naljepnica sa hrvatskim znakovljem na odgovarajuće gumbe.
Četvrti je način da za specijalne znakove koristiš softversku tipkovnicu.

8. Neki noviji modeli laptopa ne daju mogućnost instalacije starijih operativnih sustava pa je moguće da ćeš biti osuđen na korištenje Win10. Predinstalirani operacijski sustavi su nešto jeftiniji ali su isključivo vezani za taj uređaj na kojem su instalirani te moguće hardverske izmjene mogu stvarati probleme.

9. Naravnao da je bolje vidjeti robu koju kupuješ jer ne radi se o investiciji od 30kn pa ako i pogriješiš preživjet ćeš trošak. Preporučam ti svakako da vidiš određeni uređaj u trgovini, pa da tek onda razmotriš trgovinu putem weba jer neke trgovine nude povoljnije cijene putem Webshopa nego da direktno kod njih kupuješ na pultu.
Što se tiče polovnih mogu ti reći da sam do sad samo jedan laptop kupio novi a do sad sam ih promjeni desetak. Po meni je bolje kupiti polovan uređaj sa dobrim komponentama nego loš novi uređaj.

10. Mislim da nisu problem marke nego određene linije odnosno serije uređaja. Čitao sam i na ovom forumu da su se neki vrhunski uređaji napuhavali u području baterija. Za takve stvari morati ćeš malo istraživati po forumima jer tamo ćeš naći najkvalitetnije informacije odnosno iskustva korisnika. U početku smo u obiitelji koristili HP sad smo prešli na Lenovo Thinkpad T-seriju ali to je individualna stvar.
DR bodul je online  
Staro 25.04.2018., 12:18   #4
mradovan
Registered User
Moj komp
 
mradovan's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2017
Lokacija: Pula
Postovi: 110
Moje (većinom subjektivno) mišljenje - ako imam što dodati...

1. Po meni, veličina ekrana nije bitna (bar za filmove). To je stvar centralne projekcije - glavno da je kut između očiju i krajeva ekrana oko 40 stupnjeva. Tako, 10" tablet na udaljenosti od 30cm će izgledati iste veličine kao i 15.6" laptop na 45cm (ili 55" TV s 170cm, itd.) Važnija je rezolucija - lijepo je imati 1080p (1920x1080) s te daljine.
Što se težine tiče, teško je reći koliko će ti smetati... Gotovo je sigurno da će jači i čvršći laptop biti i teži, zbog materijala kućišta, količine metala za hlađenje, a i veličine punjača. Ja znam curu koja je kupila ultrabook samo zato što je težio 900g (dok su ostali koje je gledala bili 1200g) - kaže da joj puno znači dok radi u krevetu. Ja na primjer imam još uvijek moj Dell XPS L502X (7 godina star), koji teži 3 i pol kile s punjačem - pa mi njegova težina nikad nije smetala.

2. Da, ako je radio kao demo model u dućanu, baterija je sigurno otišla. Ako je proveo godinu-dvije u kutiji (s baterijom 70-80% punom), mislim da će biti u redu. Bateriju bi ionako trebalo promijeniti svakih 2-3 godine.

3. Po mome, rudarenje na laptopu možeš zaboraviti... kako stvari danas stoje, desktopi su ti daleko jeftiniji po jedinici snage, a čak i oni se jedva isplate (to danas, a sutra tko zna).
Moj (Sandy Bridge) laptop ima 7 godina, a njegov procesor je još uvijek nešto malo brži od ovog što je na tvojoj slici - još uvijek radi bez problema s dosta zahtjevnim poslovnim aplikacijama. Da li će tvoj novi danas isto toliko trajati, tko zna... brži procesor - veće šanse, naravno. Nego, nemoj samo "i7" gledati, to je tek pola priče. Ovi što završavaju na "U" su namjerno napravljeni slabiji, da baterija duže traje. Ako hoćeš jači - gledaj one koji završavaju na "HQ". Ali naravno, onda baterija traje samo 2-3 sata - pa onda, što je kome važnije.

4. Vanjske grafičke za laptope po meni nisu isplative. Za kućište i grafičku ćeš vjerojatno dati koliko i za laptop. I brzina će patiti, jer je teško postići brzinu unutarnjeg PCIe porta. Mislim da bi onda trebao imati Thunderbolt port na laptopu, što ti ograničava izbor i poskupljuje cijenu...

5. Ako se ne upotrebljava u teškim uvijetima (na terenu), onda po meni nema veze.

8. Ako ti treba Windows, preinstalirani je najbolje uzeti. Ne samo da je najjeftiniji tako, nego si siguran da svi driveri postoje i optimizirani su.

9. Ako su ti touchpad i keyboard bitni, svakako ga je bolje vidjeti i probati. Ali vjerojatno znaš da ne možeš vjerovati brzini novog laptopa - jer oni svi uspore nakon što se Windows par puta nadogradi, i registry "kontaminira". Polovni je u redu, ako trgovac (sa reputacijom) daje garanciju.
mradovan je offline  
Staro 25.04.2018., 14:04   #5
chillout23
Your God is in your mind.
 
chillout23's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2017
Lokacija: Planet Earth
Postovi: 601
1. Za filmove ti veličina ekrana ne bi trebala bit pre više bitna
Meni osobno, na 14" sve OK. Mislio sam da bude mi mali, ali nemam nikakvih problema od prvog dana sa time

8.
Mislim da ti je bolje uzeti lap bez windowsa (oko 100€ manji trošak) i riješiti winse na drugi način provjeriš na strani proizvođača za taj model laptopa koji OS podržava i provjeriš drivere i tu onda nema upitnika nikakvih.
Jedino ako
__________________
Mjesto rođenja: Zemlja, Rasa: čovjek, Politika: sloboda, Religija: ljubav
chillout23 je offline  
Staro 18.09.2018., 19:12   #6
darklite
Registered User
 
Datum registracije: Apr 2018
Lokacija: pula
Postovi: 5
nema vise prijedloga, savjeta?
darklite je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Zaključane teme


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na