Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Periferija > Monitori, tipkovnice i miševi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 02.11.2016., 22:14   #1
Remixer
Premium
Moj komp
 
Remixer's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Irska
Postovi: 1,142
Arrow OLED monitori - budućnost (nasljednik LED monitora)

Otvaram temu o najnovijoj tehnologiji monitora (ujedno i TV-a) kako bi na vrijeme bili informirani o istoj + da se može u ovoj temi raspravljati o dotičnim monitorima.

Mene osobno ovo veseli jer kako je LED panel bolji od LCD-a, tako je i OLED još puno puno bolji od LED tehnologije te jedva čekam da ovakvi monitori dođu u dućane.

Primjer, Dell je već napravio monitor za PC (4K 30'' 120 Hz) sa ovom novom OLED tehnologijom, više na linku: https://pcmonitors.info/dell/dell-up...-oled-monitor/


Ukratko o načinu rada OLED panela: Organic LED - Organic Light Emitting Diode technology, zasniva se na tome da se u kontroliranom matričnom polju elektroda, pobuđuju LED elementi - organski slojevi koje emitiraju svjetlo, koji su složeni u TRIODE po sličnim načelima kao kod CRT i LED uređaja. Dakle, u pitanju je tehnologija koja ne traži pozadinsko svijetlo. Potrošnja energije je mala, a intenzitet generiranog svjetla sve je bliži osobitostima koje imaju LCD i PLAZMA i u potpunosti zadovoljavaju za ugradnju u mobitele ili prenosive MP3 svirače i slične male elektroničke uređaje. Izrada za njih je poprilično jednostavna, ali za monitore ova tehnologija je još uvijek preskupa.
Kod TV panela, jedini konkurent bio bi PLAZMA TV, ali oni se više ne proizvode (nažalost) tako da će OLED panel (bilo to za mobitel, PC monitor, TV) biti najbolji zaslon sa idealnom crnom tj. beskonačnim kontrastom.


Još detalja na linku: https://hr.wikipedia.org/wiki/OLED_televizori a na ovom linku ima dosta informacija o sve 4 tehnologije (CRT, LCD, LED, te OLED): http://www.informatika.buzdo.com/s20...r-racunala.htm

Eto, dok OLED monitori ne stignu na police, možemo raspravljati/savjetovati se da ne bi bilo uzaludne i prijevremene (krive) kupovine.
__________________
http://img845.imageshack.us/img845/7167/croatia240animatedflagg.gif
Remixer je offline   Reply With Quote
Staro 02.11.2016., 22:22   #2
Rista
Premium
 
Rista's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Ri
Postovi: 1,920
Najnovija tehnologija stara 30+ godina

Inace "LED panel" = LCD panel.
Rista je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.11.2016., 23:13   #3
Remixer
Premium
Moj komp
 
Remixer's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Irska
Postovi: 1,142
Citiraj:
Autor Rista Pregled postova
Najnovija tehnologija stara 30+ godina

Inace "LED panel" = LCD panel.
Istina, točnije 29.5 godina by Kodak 1987 a prije 16-17g bilo je već Kodakovih fotića sa OLED zaslonom, ali ne i monitora za PC ili televizora. Ja pišem o 4K monitorima, toga bome nije bilo prije 30 godina.

To što je tehnologija otkrivena '87 mi ništa ne znači jer će tek 2017 biti monitora i televizora za kupiti.
Bilo je tad i auta na struju al' su bili zabranjeni sve do nedavno, el...
Ako ništa drugo, rasprave su krenule


Što se tiče tvog mišljenja da je LED i LCD isti vrag, slično je - ali nije isto. LED je bolji jer svaki piksel svijetli za sebe.

Ima tu objašnjenje o toj razlici: http://electronics.howstuffworks.com...cd-and-led.htm
&
http://www.makeuseof.com/tag/what-is...t-lcd-display/
__________________
http://img845.imageshack.us/img845/7167/croatia240animatedflagg.gif
Remixer je offline   Reply With Quote
Staro 02.11.2016., 23:37   #4
ShebY
Premium
Moj komp
 
ShebY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Velika / Osijek
Postovi: 1,441
ovo je za maldez i droge

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
__________________

ShebY je offline   Reply With Quote
Staro 02.11.2016., 23:59   #5
vedranzeman
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Kloštar Podravski
Postovi: 1,019
Možeš iza LCD displaya nakuriti logorsku vatricu, to će i dalje biti LCD (with campfire backlighting).
__________________
Tko nije skršio Socket A procesor na bilo koji način, neka prvi baci kamen!
vedranzeman je offline   Reply With Quote
Staro 03.11.2016., 00:18   #6
darkijas
Premium
Moj komp
 
darkijas's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,791
Meni nikad nece biti jasno zasto u lcd ekrane ne ugradjuju i ogledalo, jer je odraz sa lcd-a na ogledalu bolji od orginala, tj vidljivi kut je savrsen
ooooooooooo
Eh oled ekrani na monitorima. Nitko ne bi bio sretniji od mene kada bi to zazivjelo. da se docepam jednog pravoga odmah bi pobacao ove crt skatulje sto mi zauzimaju znacajan dio stambenog prostora.
Do tada bi mogao proći i neki 55" uhd oled tv.
Jel ima ovdje netko kaj je pokusao upregnut svoj uhd oled tv da sljaka kao pc monitor?
Koliko sam primjetio nemali broj ljudi koristi full-hd televizore za svoj primarni i jedini monitor. Kako to nije idealno rjesenje ,a ocito je dovoljno dobro za dosta ekipe, nekakav uhd tv na 49" ili 55" bi bio sigurno jos bolji izbor. Jos da je oled
darkijas je offline   Reply With Quote
Staro 03.11.2016., 00:31   #7
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,603
Citiraj:
Autor Remixer Pregled postova
Što se tiče tvog mišljenja da je LED i LCD isti vrag, slično je - ali nije isto. LED je bolji jer svaki piksel svijetli za sebe.


Nit je slično nit je isto.

LED je vrsta rasvjete, kao i CCFL prije njega

LCD je vrsta ekrana, kao i CRT, plasma, OLED...

LED nema piksele i samim time ne može svaki svjetliti za sebe. Kao što sam napisao prije, LED osvjetljava LCD panel, a može biti (starija) pozadinska (backlit) i (novija) bočna (edge)
LCD ima piksele i ne mogu svjetliti svaki za sebe.
OLED ima piksele i mogu svjetliti svaki za sebe.

Ono što ljudima sad nije dovoljno jasno su Dimming (Micro i Local) tehnologije kod LCD-a, ali ni tu pikseli ne svjetle za sebe...

Valjda je sad malo jasnije...
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 03.11.2016., 00:48   #8
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
kao i uvijek - dobrovoljno ću dati novac na jedno 20kg led-ica iz čipoteke i neka mi netko složi 32" ekran od toga a da nije 320x240 reze
syss je offline   Reply With Quote
Staro 03.11.2016., 01:01   #9
RaneZ
Vršni visioc
Moj komp
 
RaneZ's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Samobor
Postovi: 2,189
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
kao i uvijek - dobrovoljno ću dati novac na jedno 20kg led-ica iz čipoteke i neka mi netko složi 32" ekran od toga a da nije 320x240 reze
nube, to bi ti trebao biti hobi...
__________________
Bez potpisa.
RaneZ je offline   Reply With Quote
Staro 03.11.2016., 01:02   #10
RaneZ
Vršni visioc
Moj komp
 
RaneZ's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Samobor
Postovi: 2,189
Citiraj:
Autor darkijas Pregled postova
Meni nikad nece biti jasno zasto u lcd ekrane ne ugradjuju i ogledalo, jer je odraz sa lcd-a na ogledalu bolji od orginala, tj d
To je iMac napravio "revoluciju" sa staklom (ne ogledalom) preko ips lcda... i mogu reci da radi
__________________
Bez potpisa.
RaneZ je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 03.11.2016., 01:08   #11
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
Citiraj:
Autor RaneZ Pregled postova
nube, to bi ti trebao biti hobi...
ko i tebi multiquote
syss je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na