Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Periferija > Monitori, tipkovnice i miševi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 12.12.2023., 22:01   #61
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,001
@xlr

Normalno ti je to sve, nema preciznosti do klasičnog miša. Tu nijedan trackball ne može konkurirati. Nažalost je drag&drop i sl. najgora kombinacija za raditi dugotrajno. Mene su znale boliti tetive šake od stiskanja tipki u takvim kombinacijama - držim tipku i namještam elemente po ekranu, tackball ili miš, svejedno, tendinitis dobiš samo tako.
Mijenjaj malo miša za trackball pa natrag.
Recimo sa slimblade mi cijela šaka puno više radi nego s M570 prije toga, pogotovo se scroll osjeti pa se nekako razbije monotonija. Ja skrolam slično kao ovaj tip na videu jer mi ne paše kao na expertu s ringom: https://youtu.be/qcCcU3sLpBc?si=92IIaoj9t5-j0q7v&t=596

Trenutno tražim neki bežični miš za rad, ali da je simetričan tako da ga mogu lijevom ili desnom rukom koristiti da razbijem rutinu s trackballom. Ništa gamersko, ali da ima par tipki da je za srednju do veću šaku.
Ima tko kakav prijedlog?
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2024., 20:27   #62
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,779
c-shadow: pitanjce, koliko ti je trebalo da se kuglica "razradi"? I koje boje ti je kuglica - tamnocrvena skoro pa visnja ili svjetlija crvena?

Znači toliko je sticky da trza i kada sa pet prstiju pokušavam okretati kuglicu. Najgore je ako želim pomaknuti kursor za 1 cm na ekranu. Početni stickiness je ogroman i kursor doslovno preskoči metu pa ga vraćaj nazad.

Vratim se nazad na MX Ergo sa Perixx kuglicom i maltene nema ljepljivosti kuglice, toliko je mali da se lakše iskontrolira.

Očistio sam kuglicu samo s krpicom, pa s alkoholom i "podmazao" je tako što sam je provlačio po rukama da se nalijepi masnoće s kože. Na ležajeve nisam ništa stavljao jer nemam ništa pametno i čitam da se i to ulje s vremenom hoće ulijepiti. Znači doslovno ne mogu kursorom napraviti spori krug oko ikone na desktopu koliko se lijepi.

Di god da proguglam svi se kunu da Kensington ima odlične balinjere, za razliku od Elecoma i ekipe... na nekim mjesrima citam da imaju novu kuglicu tamnocrvene boje koja je losija od stare. Nadam se da se samo kuglica mora razraditi i da će se to dogoditi unutar 30 dana

Edit:
https://www.reddit.com/r/Trackballs/...lade_stiction/

Edit2: 50 eura za Perixx kuglicu u koju se kunu da je bolja od stock kuglice, pa zivote...
Perixx PERIPRO-304 55 mm https://amzn.eu/d/afJNgTK
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.

Zadnje izmijenjeno od: xlr. 27.01.2024. u 21:03.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2024., 21:23   #63
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,001
Isto Slim Pro?
Tamno crvena je kugla kao na fotkama na njihovom webu, mogu ti poslikati sutra, ali ne znam da su nešto mijenjali.
Svaki trackball ima stiction, ne ide bez toga. Koliko se na kojem osjeti je druga priča.
Moj nije jako trzao u početku, a kasnije se još malo razratio, ali jedva primjetno.
Za razliku od M570 koji je bio koma u početku, trzava kuglica i za 2g se nije razradio. Čak štoviše čim se malo zaprljaju kuglice M570 ima takav stiction i toliko teško kreće kuglica da zna poskočiti i čuje se onako "klak" kako lupi na mjesto. Plus na Logitechu čistim ležajeve svaki drugi dan, a na Kensu 1-2 tjedna. U startu Kensa nisam morao ništa podmazivati, malo je zujala kugla neko vrijeme, a kad se nalovilo masti s prstiju to se osjetno smanjilo.
Da nisi ti neki sfušani primjerak dobio?
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2024., 21:42   #64
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,779
Da, Pro isto. A ne znam jel sfusan ni kako to zakljuciti, ganc nov je u svakom slucaju. Napokon dosli na lager pa uzeo jednog na probu. Ambalaza bila ok, kuglica zasticena spuzvicama.

Kad jednim prstom radim spore krugove s kuglicom tocno osjetim kako povremeno preskoci/zapne.

Erga cistim svako tjedan-dva kad se sjetim (prerijetko, jer skupi se oko lezajeva finog smeca). Doduse njegova stock siva kuglica kao da je gumena, uzasna je. Nisam je koristio mislim ni 7 dana, odmah sam je promjenio.

Mislim da je jos prerano za prve dojmove, koristim ga nekoliko dana. Sto mi se NE svidja: klikovi su malo glasniji i scroll je cudan - podesen na najmanju vrijednost, a u nekim appovima skrola po 1 liniju teksta (npr excel), dok u drugim appovima skace po 5-10 linija (youtube, teamcenter).
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2024., 23:32   #65
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,001
Klikovi jesu oštri i glasni, to stoji, Logi je tu nešto mekši i tiši. Ali meni rikavaju prekidači na M570 taman oko 2 godine, tu i tamo imam double click.

Za scroll nisam to primijetio, prvo zato što sam na linuxu pa možda malo drugačije radi i drugo što sam si složio onaj click-scroll slično kao što sam imao na logiju prije. Ustvari meni scroll na Kensu odgovara.
Spori krugovi?
To je valjda najgori use-case za trackball. Sad kad si to rekao, išao probati, moj isto malo trza kad idem jako sporo. Ali moj use case je očito drugačiji, ja to rijetko imam potrebe raditi Obično mi trebaju brza prebacivanja preko većeg dijela ekrana i tu mi baš odgovara velika kugla i dosta dpi/akceleracija. Hrpa copy/paste, select and drag i sl. kombinacije. Ne crtam tratinčice po ekranu nikad

Jedino što me smeta na kensu je da povremeno kod lijevog klika ako ne dignem prste s kugle taj mali trzaj se pretvori u drag&drop umjesto samo klika. Kao da je kugla jako osjetljiva. Ali ruka se privikava povremeno i sve rjeđe mi se to događa.

Tebi baš kugla preskače?
Da nije dpi ili komunikacija, kako ti je spojen na komp?
Da li ti se kad brzo zavrtiš kuglu čuje onako "suhi" zvuk ležajeva, kao plastika po plastici da struže?
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 28.01.2024., 00:09   #66
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,779
Scroll je mozda i do Kensington softvera + win okruzenja. Sam mehanizam skrolanja je zapravo predivan!

A ja zato dosta "crtam tratincice" u 2D/3D okruzenju, dosta nabadanja vrhova, edgeva, tocki i sl. Cak sam i usporio malo kuglu naspram stock vrijednosti - vise je okrecem za malo manji pomak i tako kompenziram tu trzavost. Zato valjda to dosta i primjecujem.

Isto se ponasa na sve tri veze, ali nije do toga, bas fizicki osjetim problem. Ne preskace kao npr da gubi pakete u komunikaciji nego bas kugla zapne pa krene i onda od sile koja joj treba da je pokrenes preskoci 20 pixela. Izgubi onaj fini moment okretanja u trenu kada zapne, pa onda naglo krene s trzajem jer se eto "zalijepila".

Zvuk kugle:
https://recorder.google.com/8c89a735...b-8d27e3766270

Kako izgleda brze pomicanje kugle (ne gubi moment) i sporije pomicanje kad se pocne lijepiti:
https://imgur.com/a/kJL3rfm

Usporedbe radi Ergo + Perixx kuglica:
https://imgur.com/a/XubLe3J

Probao bi najradije podmazati kuglu ali ne zelim ga usrati ako ga pozelim vratiti. Citam ekipa koristi lanolin.


Edit:
Oke, jos sam maaalo smanjio brzinu i dignuo akceleraciju. Ali ono sto ocito igra ulogu je sto sam dodatno "namastio" kuglicu vrteci je po vratu, celu, rukama... Dobra stvar je sto sam se bas danas i oprao E priznat cu sad lijepo ide. Manje trza, a i zvuk se malo promjenio.

Inace nikad ne cistim kuglicu alkoholom, ovaj put sam je ocistio jer kao cistim je prvi put. I to je ocito ispralo i masnocu s lezajeva. Jos cu ja nju s vremena na vrijeme namastiti pa cemo vidjeti.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.

Zadnje izmijenjeno od: xlr. 28.01.2024. u 01:42.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 28.01.2024., 12:56   #67
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,001
Stvarno odlično ti radi taj ergo s perixx kuglicom. Imaš neki link koju si točno kuglicu kupio? Pokušao bi M570 reparirati, definitivno ležajevi štekaju, a kuglica mu je koma od prvog dana.
Čak i ovako preko videa se vidi da je bolje od Kensingtona. Moj isto trza, ali nešto manje od tvojega, barem ovako preko ekrana kad uspoređujem. Dosta različito koristimo to, meni više odgovara imati više prstiju na kugli pa mi nekako stabilnije. Ovako samo jednim prstom kako ti radiš mi ne paše
Nikad nisam podmazivao nijednog trackballa, čitam neka neugodna iskustva ekipe gdje ima se na tu masnoću dodatno nalovila prljavština po ležajevima.
Vjerojatno si vidio, na redditu spominju i neki fw update koji popravlja nešto oko polling rate:
https://www.reddit.com/r/Trackballs/...de_pro_issues/
Ovaj lik je mijenjao ležajeve:
https://www.youtube.com/watch?v=7_Lcpbfp_X0


Da probaš postati na reddit ove tvoje videe, možda netko ima koju pametnu?
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 28.01.2024., 14:09   #68
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,779
Tnx za pomoc i komentare!

Kuglicu sam davno uzeo na ebayu, ali sad ih ima i na amazonu i čak i kod "nas" u Conradu koliko vidim:
https://perixx.com/products/perixx-p...able-trackball

ili ovdje, neznam niš o njima (ima i drugih boja):
https://www.cdelectronic.com.hr/artikel.php?ks=2253769

Ležajevi na Ergu mi djeluju sasvim oke, ne znam, iskreno ništa bolje mi ne treba za njega. Općenito s ležajevima nemam baš nikakvih iskustava.

Definitivno je trebalo dobro namastiti kuglicu pa je to valjda prešlo i na ležajeve, evo ga ide pixel po pixel napokon! Je, upravljanje jednim prstom mi je mana i navikavam se koristiti barem 2-3 prsta i tako je svakako puno lakše! Njub mistake je bio čistiti kuglicu alkoholom, znao sam da se to ne radi, očito sam je premalo namastio preko kože.
https://imgur.com/a/uiP2XMI

Firmware je posljednji dostupni, navodno je zastoj u prodaji bio jer su povukli sve unite i upgrejdali fw zbog tog polling rate problema. Barem s tim nemam problem, testirao sam i to. Kupljen neki dan na amazon.de, dolaze updejtani što je super!

Od sreće sam naručio i novu Perixx kuglicu Trackball gotovo sigurno ostaje kod mene, a Ergo će postati on-the-go rješenje.


Edit:
Pooling rate problem je i dalje prisutan na najvecem DPI-u, ali njega nisam koristio. Meni je na drugom levelu DPI-a, 800 DPI. Na prvom i drugom nema pooling rate problema koliko vidim.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.

Zadnje izmijenjeno od: xlr. 28.01.2024. u 14:56.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 28.01.2024., 14:42   #69
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,064
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova



Kako izgleda brze pomicanje kugle (ne gubi moment) i sporije pomicanje kad se pocne lijepiti:
https://imgur.com/a/kJL3rfm

Usporedbe radi Ergo + Perixx kuglica:
https://imgur.com/a/XubLe3J

ovaj perixx full lijepo klizi na ovom videu. meni na mx ergu ima stikšn, ali me to ne smeta, jer upalim onaj low sensitivity botun kad mi treba radit detaljno sa sliderima i onda vratim nazad, doslovno iz slidera u slider klikam po tome i full sam se naviknuo da čim se približim slideru pritisnem botun, odradim, i čim sam gotov sa sliderom odmah ga vratim na normalnu brzinu.
mooooožda kupim novu kuglicu sad kad sam vidio ovo... ovaj HR store je 15eur za kuglicu + 5 eura dostava pa ajde...
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 28.01.2024., 15:00   #70
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,779
Da, tek sad kad se vratim na njega vidim kako lijepo ide i kako je kuglica laganaaa. I tako je od prvog dana s njom. Ful sam bio u depri kad sam ga poceo koristiti jer siva stock kuglica mi nimalo nije odgovarala zbog puno malih i finijih pokreta na malom prostoru.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 28.01.2024., 17:17   #71
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,001
Uf jesmo zaspamali temu... trebalo bi neku generičku o trackballovima otvoriti

Kad sam s M570 prešao na Kensa popravilo mi se ponekad bolno stanje velikog zgloba na palcu, ali taj model za mene ima "steep learning curve". Puno mi bilo lakše se prebaciti s običnog miša na kuglicu na palcu. Velika kugla na prstima mi trenutno odgovara, ali teže je to kontrolirati.
Rekao bih da po kontroli/preciznosti je prvo klasičini miš (tu ne može nikakav trackball konkurirati), zatim kugla ispod palca pa tek na kraju ovakav model s kuglom naprijed. Palac mi nekako puno precizniji od ovoga.

@xlr
Javi iskustva s novom kuglom
Sad si me zaintrigirao, idem u remont i nabavu perixx kuglice za M570, a provjeriti ću i za ležajeve. Switchevi idu novi jer su počeli preskakati, a srednji je pretvrd. Još za starog trackman wheel-a sam nabavio omron switcheve, ali nisam nikad završio projekt restoracije jer su ležajevi zaštekali, a skoro ih je nemoguće zamijeniti.
uf...stvarno dobro ide ta perixx kuglica na ergu...

Imam doma u dijelovima ovog MSa kupljenog 2005. Ležajevi su zaštekali i doslovno isparali kuglicu. Imala je crte ko da sam je šmirglom 20 povukao. Nepopravljivo nažalost.


Ali taj je bio bomba po pitanju ergonomije...
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 28.01.2024., 18:01   #72
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,779
Davno sam prijavio moderatorima da preimenuju ovu temu kao neku generalnu trackball temu...

Sve si rekao kao sto je i kod mene, po pitanju preciznosti i problema s palcem, same here! Mis je uvijek tu negdje na stolu, njega se ne mogu rijesiti.

Cujemo se za koji tjedan kada stigne. Updejtaj nas kada obnovis tog matorca!
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 28.01.2024., 18:35   #73
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,064
Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova

Sad si me zaintrigirao, idem u remont i nabavu perixx kuglice za M570, a provjeriti ću i za ležajeve.

.

skud si ti točno, pula? biš naručio onaj set od 4 kugle pa ih podijelimo na pola? jer ja imam 2 logitecha, a set 4 kugle je 30eura.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 28.01.2024., 18:55   #74
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,001
@xlr
Otkuda si naručio kuglu za Slimblade?
Gledam ovu na amazonu, piše ne spominje se Pro model, valjda je ista veličina. Perixx PERIPRO-304 55 mm, amazon.de veli 42€ i nemaju direkt dostavu.

@jp_rv
Misliš na ovaj set direktno od ER Perixxa?
https://eu.perixx.com/products/18043

70-ak km sjevernije sam od PU...
Nije problem donijeti niti poslati. ako ideš na ovu stranu ili ako ću ja dolje prema Rovinju ili PU... samo ako se dogovorimo kako bi boje podijelili
Gledao sama na amazon.de, recimo neku od ovih ali su cijene šarolike...
https://www.amazon.de/-/en/PERIPRO-3...04&sr=8-2&th=1
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 28.01.2024., 19:22   #75
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,064
Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova

@jp_rv
Misliš na ovaj set direktno od ER Perixxa?
https://eu.perixx.com/products/18043

70-ak km sjevernije sam od PU...
Nije problem donijeti niti poslati. ako ideš na ovu stranu ili ako ću ja dolje prema Rovinju ili PU... samo ako se dogovorimo kako bi boje podijelili
Gledao sama na amazon.de, recimo neku od ovih ali su cijene šarolike...
https://www.amazon.de/-/en/PERIPRO-3...04&sr=8-2&th=1

a fak, to je bilo na stranici od perixxa da, moj zajeb. mislio sam da je to bilo na onoj HR stranici.

eventualno amazon ali jednu onda..
upravo gledam, ovo je sasvim oke. 12 eura i gratis pošta do enija u fabio severo.

jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 28.01.2024., 20:02   #76
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,001
EU Perixx store ima free shipping preko 29€, a onaj set od 4 je 35.
Samo su boje koma: Red, Purple, Pink, Lavender
32€ je kugla za slimblade, a 12 su pojedinačne po bojama.

Za razmisliti. Ja bi najprije pričekao da XLR javi kako se ponaša perixx kugla na slimbladeu pa ako je bolja od originala, onda bi vjerojatno uzeo to +1 za M570, možemo ubaciti i još dvije za tebe u bojama po želji...
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 28.01.2024., 20:06   #77
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,779
Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova
@xlr
Otkuda si naručio kuglu za Slimblade?
Gledam ovu na amazonu, piše ne spominje se Pro model, valjda je ista veličina. Perixx PERIPRO-304 55 mm, amazon.de veli 42€ i nemaju direkt dostavu.
Perixx PERIPRO-304 55 mm Trackball - Glänzend - Rot - Kompatibel mit anderen Trackball Mäusen
https://amzn.eu/d/cyuWLDO

Nema direkt dostave, ide mi na mailbox. U komentarima ima vise potvrda da ide i na Pro model. Ima istu kuglu kao non-pro.

Narucio sam masu nekih drugih stvari + ta kugla pa nisam siguran sta bi se desilo da sad otkazem kuglu i ponudim ti da uzmemo skupa. Ne bih htio zeznuti ostatak narudzbe.

Ali postarina iz USA na mailbox me ispala free, bez ikakvih dodatnih davanja.

Probaj sljedece, ovako je kod mene islo, stavi neke normalne artikle u kosaricu i tu kuglu. Izaberi hr adresu, prodji checkout i bude ti kenjao da ne moze poslati kuglu na hr adresu. Dobiti ces opciju da samo nju usmjeris na drugu adresu i tu sam koristio mailbox. Na kraju checkouta mi oduzme tih dodatnih 9 eura postarine za kuglu jer sam vec platio 20 eura postarinu za sve one ostale iteme. Iako je sve ovo jedna velika narudzba, amazon ih je na kraju razvojio u dvije zbog kugle.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 28.01.2024., 20:14   #78
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,001
Vidi moj post iznad....
Čekam da javiš kako se ta kugla ponaša
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 28.01.2024., 20:24   #79
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,779
Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova
Vidi moj post iznad....
Čekam da javiš kako se ta kugla ponaša
Promaklo mi, da, sve pet! Mda, na perixx sajtu je 55mm sold out, to mi je bila prva stanica :/
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 28.01.2024., 20:30   #80
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,001
uf... nisam skužio da je sold out...
Ajd svejedno čekam recenziju.
Po onom zadnjem videu tvoj sad radi možda i bolje nego moj. Moj malo šteka kad idem jako polako po horizontali i to samo slijeva nadesno
S čime si to na kraju podmazao?
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 28.01.2024., 21:31   #81
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,779
Kao i svaku kuglicu do sad - trljam je u znojnim rukama i po vratu, da se namasti masnocom s koze. Skin oil, kako to vec zovu. Zajebo sam sto sam je prao alkoholom jer mozda je iz tvornice dosla premazana lanolinom.
Na dnu FAQ-a ima info o podmazivanju i bucnom kotrljanju:
https://customer.kensington.com/us/u...ball__k72327us

I meni malo steka pokret lijevo-desno, mislim da je to samo do prstiju i prirode samog pokreta. Vise misica/tetiva radi pri pokretu lijevo-desno pa vjerojatno ne radi cijela ruka jednako glatko nagadjam
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2024., 09:42   #82
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,001
Loše vijesti, Logitech trackballi su skoro pa nemoguće za servisirati.
M570 isto kao i prethodnik Logitech Trackman Wheel ima ležajeve (kuglice) nekako uprešane u plastično kućište gdje dolazi kugla i nije ih moguće izvaditi van i mijenjati.
S tom razlikom što su mi se na ovom starom trackballu ležajevi potrošili nakon 10g, a M570 nakon 2.
Tako da zasad nažalost odustajem od servisa M570. Ne pomaže nikakvo čišćenje i podmazivanje kuglice, negdje u ležajevima je problem.
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2024., 13:29   #83
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,779
Status update, otkad sam zadnji put pitao, kuglica na Slimbladeu se vrti ko luda i nije vise sticky. Tu i tamo je provrtim po rukama i to je to od odrzavanja. Nula prigovora, odlican trackball so far! Scroll je isto solidan, nemam primjedbi. Jednom kad sam podesio brzinu kursora postao sam i osjetno precizniji.

Ergonomija je dobra, pase mi zasad.
Kupio sam onaj jastucic za zglob ali osjetim zatezanje i umor u ruci s njim. https://amzn.eu/d/gnNutfL

Perixx kuglica jos putuje, ali sve me strah da ce pomak biti samo marginalan sad kad je originalna kuglica lijepo "podmazana". Bumo vidli.

KensingtonWorks je uzasno los softver na win11 (nisam ga jos puno koristio na win10). Svaki dan kada upalim komp softver ne vidi trackballa iako on uredno radi i sve custom tipke rade. Moram ubiti app i opet upaliti i onda ga prepozna. Lose je jer sam jos u fazi da nastimavam tipki po appovima.
Scroll na winsima radi ful cudno. Pola dana mi scrolla excelice po jedan red, drugo pola dana po 10 redova i tako na random. Onda odem u postavke scrolla i pojacam ga - i bas nista se ne dogadja, i dalje skrolla po jedan red.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2024., 15:55   #84
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,001
Jel se može na winblowsima namjestiti onaj skrol da držiš neku tipku i vrtiš kuglicu?
To me spašavalo na M570, back+kugla i skrolam lijevo desno ili gore dolje munjevito.
Na kensingtonu mi je malo manje ergonomično, nijedna tipka mi ne paše za to
Javi kako ti se crtaju tratinčice kad dođe ta perixx kugletina
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2024., 11:44   #85
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,779
Osim ako imate ~45 eura viska, nema potrebe ici na Perixx kuglu. Originalna se u medjuvremenu toliko razvrtila i nauljila da ide ko puska, nemam vise ni jedne jedine zamjerke na njenu vrtnju. I postala je osjetno tisa.

Perixx imam tek jedan dan i ne osjetim neki skok u performansama. Jos je malo glasnija od originalne, valjda nije skroz masna i dat cu joj tjedan dana za test. Nije losija u okretanju, ali je trenutno samo na razini originalne, nista wow.

Boja baca na trulu visnju i teza je za punih 6 grama od originalne.

Ako se sjetim posaljem neki update za tjedan dana.

https://i.imgur.com/Ur9TkTx.jpeg

Kad sam je bio uzeo za Ergo tamo je skok u performansama bio vise nego osjetan od prvog trena.


Update: kugla nije postala nista bolja, ide nazad odakle je dosla.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.

Zadnje izmijenjeno od: xlr. 22.02.2024. u 15:28.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 15.03.2024., 08:00   #86
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,001
@xlr
Kako imaš spojen Slim na PC?
Imao sam do jučer na 2.4 i ponekad bi prestao reagirati, samo stane na sekundu-dvije, nema niti onog scroll kliketanja. Ponekad bi prošlo više tjedana sve ok, a onda opet 2-3puta tijekom dana.
Pitanje je da li prekid komunikacije s receiverom (npr. uslijed vanjskih smetnji na 2.4GGhz) može uzrokovati takav ispad ili je ipak hw problem u trackballu.Sad sam ga prebacio na bluetooth pa pratim. Zasad jedino primjećujem da se na BT malo dulje budi iz standbya.
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 15.03.2024., 08:58   #87
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,779
Na poslovnom kompu (gdje ga cesce koristim) je spojen na dongle i nisam imao nekih problema s prijemom, ali dongle mi je na stolu/docku i blizu je trackballu.

Na PC-u je spojen na BT i kao sto kazes, malo sporije se budi i tu i tamo mi zatrza jer je BT antena u p.m. iza kompa i sigurno ima smetnji. Taj dio me ne dira previse.

Al budem ti napravio test sa adapterom spojenim na kucistu i spojim jos usb disk na susjedni port. Unifying dongle je uvijek stekao u tom scenariju (usb 3 noise). Ako se dese smetnje, budem probao scroll ako se cuje. Editiram post za 15min.

EDIT:
Ne mogu postici da potpuno prekine komunikaciju i scroll prestane raditi ALI scroll mijenja zvuk kada se dese smetnje.

Znaci kursor mi trza ko lud, scroll nepravilno klikce kao da "preskace". Iskopcam usb disk, kursor opet glatko radi, scroll zvuk pravilno klikce.

Kod tebe se mozda desi neki prekid u komunikaciji i to ocito utjece i na scroll zvuk. A zasto dodje do prekida, treba tek utvrditi
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.

Zadnje izmijenjeno od: xlr. 15.03.2024. u 09:15.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 15.03.2024., 12:16   #88
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,001
Zaključujem da je moguće da je do smetnji, meni je dongle uštekan u usb 3 hub na monitoru. Očito i da bi scroll proizvodio zvuk mora imati komunikaciju s receiverom.Logitech unifying mi je u front USB 3 portu na kućištu radio brdo problema i sitnih prekida dok ga nisam spojio na monitor. Čak je bilo dovoljno i kratki produžni od doslovno 7-8 cm, odmah bi prestale smetnje. Ostao mi bio doma neki takav produžni, ali se ne sjećam od čega

EDIT: dodatni bonus za Slim preko BT je mogućnost praćenja stanja baterije što ne prikazuje ako je preko donglea
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 15.03.2024., 15:32   #89
kiki86
Tehničar
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,005
mislim da ako imas od logija aplikaciju onu za periferiju ti ona javi kad je nisko baterija, govorim za dongle. BT direkt windowsi javljaju stanje
kiki86 je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na