Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 17.08.2023., 14:56   #68641
GoGzS
Premium
 
GoGzS's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Novi Zagreb
Postovi: 979
Citiraj:
Autor GRdiamond9A Pregled postova
Doslovno post nakon ili prije ovoga sam prošao većinu stvari šta si ti tu napisao.

Da ti nećeš toliko goriva u životu nećeš izgorit? Sva sreća pa si sam na svijetu pa je usporedba jedan brod=jedna osoba s autom.

Kako to da nitko ne radi usporedbu potrošenog goriva 1 brod (koji prevozi 15 000 kontejnera) i 15 000 kamiona.

I opet ona baljezgarija da jedan brod zagadi koliko i xy milijuna auta, šta to točno znači, zagadi čime, svi spominju to ali nitko ne napiše konkretno da je u pitanju sumpor kojeg u gorivu od auta gotovo nema uopće. Tako da je ta usporedba potpuno glupa
Ja sam konkretno pisao o tome koliko se dizela spali i ciljam na to koliko se CO2 ispusti u tom procesu. I jos sam napomenuo na pocetku da znam da je shipping brodovima najefikasniji i da predjemo na kamione zagadili bi red velicine vise. Al to i dalje ne negira cinjenicu da je prljavo. A kad se mislim na 1 brod vs XY milijuna auta, gleda se lifespan average broda (koji je 25-30 godina) i koliko ce tokom svoje exploatacije spalit dizela i koji je to ekvivalent average automobila (12 godina, 250k km)...

Na kraju je poanta i da obrisemo sve aute na svijetu, ili ih zamjenimo elektricnim i pravimo se da struja za njih dolazi iz 100% obnovljivih izvora, promjena koju bi imali na ekologiju (na bolje) je prakticki statisticka pogreska.

Ali se na aute sa ICE-ima nasrnulo ko da su sav izvor sveg zla i oneciscenja i kad se to rijesi, utopija. Eto, taj dio me iritira. Kuzim da ti lokalni golf 2 dizel smeta kad ti prodje pod prozorom, ili kad se vozis iza njega etc... al micanjem njih sa ceste u globalu neces nista postici, a svi policy-i koji se guraju, prodaju nam se kao da rijesavaju globalan problem.
GoGzS je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2023., 15:09   #68642
Mario92
Omicron Alpha resident
Moj komp
 
Mario92's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Bistra
Postovi: 4,772
Citiraj:
Autor papčić Pregled postova
Pojeo mi je mozak jedan Swift "Sport" Hybrid na staroj cesti prema Krku prošli mjesec. Kako može usporavat nizbrdo bez da stopke svijetle. Kad se makno stigla me karma i krenula me Octavia zahebavat da smo jedva došli kući s GO.








Kak takav auto može biti na cesti?
__________________

Ryzen 7 5700G

AsRock B550 Pro4

HyperX Fury DDR4 3000MHz (4 x 16GB)

Kingston A2000 1TB NVMe

Intel 660p 1TB NVMe

Fortron Hexa 400W

Random PC case

Proxmox VE

95% of the world is retarded, I'm glad I am the 10%.
HP Elitebook 840 G7

Intel i5 10310U

Corsair Vengeance 2x16GB 3000MHz

SK Hynix P31 Gold 1TB

14" FHD IPS

Mario92 je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2023., 15:10   #68643
CatKiller
al se nekad dobro jelo...
Moj komp
 
CatKiller's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 3,310
Citiraj:
Autor GoGzS Pregled postova

Na kraju je poanta i da obrisemo sve aute na svijetu, ili ih zamjenimo elektricnim i pravimo se da struja za njih dolazi iz 100% obnovljivih izvora, promjena koju bi imali na ekologiju (na bolje) je prakticki statisticka pogreska.
Promet je odgovoran za 23% CO2 emisija
Od toga preko pola otpada na osobna i laka transportna vozila.

Da li je 10-15% puno, ostavljam za raspravu .

Od svih grana industrije i života ovdje je (uz grijanje) najlakše početi smanjivati emisije.
__________________
Zenfone 9 | Zephyrus M16 | HP Chromebook X2 | Tesla Model Y LR
CatKiller je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2023., 15:29   #68644
markecSMB
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Cro
Postovi: 945
Citiraj:
Autor GoGzS Pregled postova
Ja sam konkretno pisao o tome koliko se dizela spali i ciljam na to koliko se CO2 ispusti u tom procesu. I jos sam napomenuo na pocetku da znam da je shipping brodovima najefikasniji i da predjemo na kamione zagadili bi red velicine vise. Al to i dalje ne negira cinjenicu da je prljavo. A kad se mislim na 1 brod vs XY milijuna auta, gleda se lifespan average broda (koji je 25-30 godina) i koliko ce tokom svoje exploatacije spalit dizela i koji je to ekvivalent average automobila (12 godina, 250k km)...

Na kraju je poanta i da obrisemo sve aute na svijetu, ili ih zamjenimo elektricnim i pravimo se da struja za njih dolazi iz 100% obnovljivih izvora, promjena koju bi imali na ekologiju (na bolje) je prakticki statisticka pogreska.

Ali se na aute sa ICE-ima nasrnulo ko da su sav izvor sveg zla i oneciscenja i kad se to rijesi, utopija. Eto, taj dio me iritira. Kuzim da ti lokalni golf 2 dizel smeta kad ti prodje pod prozorom, ili kad se vozis iza njega etc... al micanjem njih sa ceste u globalu neces nista postici, a svi policy-i koji se guraju, prodaju nam se kao da rijesavaju globalan problem.
CO2 je neotrovan plin dobar za biljke i okoliš. Zadnja NASA istraživanja povezuju CO2 i forestizaciju i zaustavljanje dezertifikacije.
https://www.nasa.gov/feature/goddard...greening-earth

Problem kod dizla su partikulati i NOx, koji su reda 10x veći kod dizla nego kod benzinaca. To je problem u gradu, na selu il na moru se to rasprši.

Pogotovo za brodove, kog boli q pa nisu u gradu par m od mene.

Zato dizl van iz gradova! Naravno noviji €6 su puno bolji (trenutno), no uz malo godina i puno km i oni će čađit.
A prosječni seljober vozač dizla uvezenog iz njemačke (uglavnom euro 5 i manje), treba po đepu udarit.
Kvaliteta zraka u HR nam je inače jako loša (ne impliciram da je to sve zbog dizla).
https://www.iqair.com/croatia
markecSMB je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2023., 15:34   #68645
gil
Member
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Kutina
Postovi: 979
Naravno, svi vozimo stare dizele isključivo zato jer volimo zagađivati.


Osnovno je da motor mora biti ispravan, da je EGR i DPF u funkciji i onda nema problema.
Iza mog auta nema mirisa izgorene nafte ni crnog dima, auspuh možeš prstom preči i lagano je prljav na izlaznoj cijevi.
Mislim da više čestica ostavljaju gume i kočione pločice.

Zadnje izmijenjeno od: gil. 17.08.2023. u 15:56.
gil je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2023., 16:11   #68646
hash
Premium
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,431
Citiraj:
Autor calypso Pregled postova
Nuklearke jesu rjesenje, ali na zalost, mislim da se i tu zavrsava prica. Francuzi ostali bez rudnika urana u Nigeru nakon vojnog puca. Pricamo o oko 30% uvoza urana, tako da se Francuskoj smijesi da od izvoznika elektricne energije postane uvoznik.
Bacio sam malo oko na wiki: https://en.wikipedia.org/wiki/Nuclear_power_by_country

Francuska generira jedno 11% svjetske nuklearne enrgije, a 63% vlastite. 30% od toga je fina cifra. Al nekako sumnjam da ce Niger zatvoriti te rudnike, ili da Francuska nece moci naci novi izvor. Nemam pojma, nisam informiran.
hash je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2023., 16:31   #68647
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
@ buljo…Pa i nije bas tako. Sretno sa sivim/bijelim/srebrnim autima u magli.
Hamm je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2023., 16:34   #68648
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,348
Ekipa vidim zaboravlja zasto se islo na dizel kao cistu alternativu benzincima. Ozonski omotac (izmedu ostalog). Al znamo danas da nijedno ni drugo nije "cisto". Elektro i potencijalno vodik su jedine alternative trenutno za osobna prometala ali sve je to samo kap u moru. Mana ima ali s vremenom bi se to moglo speglat ako bude vise interesa nego love za pojedine guzice. Di su kamioni, brodovi, avioni, i na kraju - sama industrija - bez svega toga nemozemo a nit je to sve jednostavno prebacit na EV filozofiju. Mi se tu svadamo oko autobomobila dok se neki bune da su krave stetne za okolis...Zeleni su dobili malo previse na vlasti a mnogi nemaju veze sa znanoscu...i jedni i drugi se trebaju nac na sredini.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2023., 16:59   #68649
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,792
Citiraj:
Autor Hamm Pregled postova
Da i ne. Default ti je da ako ti rade DLR ne rade ti pozivije iza. Eko drkarija.
Citiraj:
Autor buljo Pregled postova
Pa realno i ne treba iza. Dnevna su da te ostali vide kad ides prema njima sto je oduvijek bio i je problem, kad nema dost svijetla palis kratka i bok.
Dok Evropa nateze kozicu oko karbon futprinta dviju crvenih ledica, skandinavci imaju svoj drl "standard" gdje zadnje pozicije uredno svijetle. Greta na aparatima

Nista gore nego kad naletis na sivonju u magli koji ne zna upaliti svjetla. Hebene ledice i auti pametniji od vozaca.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2023., 17:35   #68650
Garro
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,354
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Dok Evropa nateze kozicu oko karbon futprinta dviju crvenih ledica, skandinavci imaju svoj drl "standard" gdje zadnje pozicije uredno svijetle. Greta na aparatima

Nista gore nego kad naletis na sivonju u magli koji ne zna upaliti svjetla. Hebene ledice i auti pametniji od vozaca.
Potpis na ovo. Broj neosvijetljenih auta u magli i po kiši je zastrašujuc. Sram me priznati da prvih par dana s novim autom nisam znao da mi danju ne svijetle stražnje pozicije kad je prekidač na “auto”.

Čak sam pokušao u servisu iskodirati “Nordic DRL” na F11, ali kažu da nemaju tu opciju. Kad uhvatim vremena budem sam to probao, do tada palim svjetla ručno kad je neka dvojbena situacija. Fun fact: tad mi ne rade adaptivna svjetla…
Garro je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2023., 18:28   #68651
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Garo se zapalio.

Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2023., 19:05   #68652
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,348
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Garo se zapalio.


Primjeti kako se ne samozapaljuje nakon gasenja
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2023., 19:39   #68653
WraGG
Premium
 
WraGG's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Stuttgart
Postovi: 1,548
Citiraj:
Autor Garro Pregled postova
Potpis na ovo. Broj neosvijetljenih auta u magli i po kiši je zastrašujuc. Sram me priznati da prvih par dana s novim autom nisam znao da mi danju ne svijetle stražnje pozicije kad je prekidač na “auto”.

Čak sam pokušao u servisu iskodirati “Nordic DRL” na F11, ali kažu da nemaju tu opciju. Kad uhvatim vremena budem sam to probao, do tada palim svjetla ručno kad je neka dvojbena situacija. Fun fact: tad mi ne rade adaptivna svjetla…

Jos sam do nedjelje u Hercegovini, pa onda 5 dana Makarska rivijera. Ako budes blizu, rjesim ti to za 5 minuta, pa mozemo onda mjeriti ciji vise dimi
WraGG je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2023., 19:40   #68654
sinisa1989
Bazinga
Moj komp
 
sinisa1989's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Križevci
Postovi: 3,877