Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Periferija > Monitori, tipkovnice i miševi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 18.03.2024., 22:25   #3601
Doktor O
I encompass, and I eclips
Moj komp
 
Doktor O's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2010
Lokacija: Plazikur
Postovi: 899
šta znači ovaj kotačić gore desno, šta on radi?
__________________
Doktor O je offline   Reply With Quote
Staro 18.03.2024., 22:30   #3602
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Ima 3 funkcije:
1. volume control
2. zoom in/out
3. RGB mode

Pritisneš ga dolje za promjenu funkcije i vrtiš kao svaki drugi kotačić.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 22.03.2024., 08:59   #3603
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Da se i ja malo raspišem o toj Montech tipkovnici, stigla mi mrcina. Dakle, htio sam full-size tipkovnicu s hot-swap switchevima i kotačićem. RGB rasvjeta mi ne igra neku ulogu, ali je OK ako je tipkovnica ima.
Tipkovnica je teška i robusna, pomalo djeluje kao tenk, ne zbog dimenzija nego je stvarno čvrsta i vidi se da je napravljena od kvalitetnog materijala. Sve vodilice su tvornički utišane i to je glavna prednost uz sve moguće slojeve zvučne izolacije oko PCB-a. Uzeo sam Akko Fairy Silent switcheve koji slove kao best-buy silent linearni switchevi i mogu reći da su stvarno tihi. Ne bih ulazio u raspravu oko same kvalitete tih switcheva jer postoje i kvalitetniji, za ove Fairy Silent ima i oprečnih mišljenja, nekima smeta wobble, nekima smeta zvuk, ali sve u svemu sam wobble nije zamjetniji ni od Gatheron Pro Brown, ni Cherry Mx Red niti Silent Red, a po zvuku mi djeluju čak i tiši od Cherry MX Silent Red. Ovo zadnje ne mogu objektivno potvrditi jer imam Cherry tipkovnicu sa Silent Red switchevima, ali dotična nema nikakvu zvučnu izolaciju pa samo tipkanje djeluje dosta glasnije na toj tipkovnici. Ova moja Montech Darkness s Fairy Silent switchevima je gotovo nečujna pri tipkanju, što mi je i bio cilj postići. Osjećaj pri tipkanju je meni odličan, otpor tipki je dovoljno dobar, 50g pritiska daje dovoljnu sigurnost da tipku ne pritisnete slučajno, a upotreba tog switcha je time i neograničena, od profi tipkača, ureda, do bjesomučnog igranja. Naravno da će netko tko voli taktilne switcheve izbjegavati ovaj linearni switch. Taj Fairy Silent switch ima silikonske dumpere i to je i glavni razlog dobre tišine pri tipkanju.
Tipke s HR layoutom sam skinuo s Logitech G610 tipkovnice uz dodatak par tipki, lijevi CTRL, Shift, Caps Lock i Space iz Gloriousovog transparentnog seta pa su sve tipke crne s bijelo-transparentnim znakovima.
Softver koji dolazi uz tipkovnicu je rudimentaran, ali krajnje funkiconalan, još se nisam stigao pozabaviti u detalje, kontrolira macro fukcije i RGB rasvjetu. Kotačić je stvarno dobra stvar, ima 3 funkcije, kontrola zvuka, zoom in/out i promjena RGB moda rasvjete. Pritiskom prema dolje mijenja se funkcija kotačića, a svjetleći prsten oko kotačića promijeni boju u ovisnosti o funkciji.
RGB je per-key podesiv, igre/programi ne mogu mijenjati RGB po tipkama kao recimo kod Logitecha. Diode su južno orijentirane.
Ako je netko zainteresiran za takvu tipkovnicu, neka prati cijene na Casekingu, znaju biti popusti na Montech tipkovnice. Ako trebate hot-swap model, uzmite Darkness jer Freedom model nije hot-swap.

Zadnje izmijenjeno od: Sinac. 22.03.2024. u 12:21.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 22.03.2024., 16:14   #3604
Mirkopoter
Mirko, a ne Harry
Moj komp
 
Mirkopoter's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,863
Zašto svi bježe od GL Clicky tipkovnica?

Imam Logitech 915 i svako pita za switcheve i kad kažem GL Clicky kažu "šteta" i aj bok
__________________
Hala Madrid!
Mirkopoter je offline   Reply With Quote
Staro 22.03.2024., 16:48   #3605
conan
Premium
 
conan's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: BJ
Postovi: 80
Citiraj:
Autor Mirkopoter Pregled postova
Zašto svi bježe od GL Clicky tipkovnica?

Imam Logitech 915 i svako pita za switcheve i kad kažem GL Clicky kažu "šteta" i aj bok
Vjerojatno jer su čuli samo za cherry switcheve pa za ostale misle da ne valja.


From Tapatalk with love
conan je offline   Reply With Quote
Staro 22.03.2024., 20:53   #3606
Mirkopoter
Mirko, a ne Harry
Moj komp
 
Mirkopoter's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,863
Ma tactile nekakve svi spominju.

Ja sam svoju 815 uzeo i nisam tad znao koji su switchevi, a ne znam ni sad.
__________________
Hala Madrid!
Mirkopoter je offline   Reply With Quote
Staro 22.03.2024., 22:41   #3607
2 die 4
Premium
Moj komp
 
2 die 4's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,106
Ekipa, imam jednu ideju, ali ne znam koliko je izvediva i isplativa pa reko da pitam ovdje.
Posjedujem prvu generaciju Corsair K70RGB tipkalice.
Malo je reći da mi je dosadila i nikada nisam ni htio smeđe prekidače ali tada nije bilo izbora, a crveni su a bih no no, pa je to bio kompromis broj 1 naspram plavik koje sam htio.
E sada, kako je to starija tehnologija tipkovnice u smislu da ima 1cm debeli kabel koji nije odvojiv, prekidače koji nisu izmjenjivi bez lemilice i ostalih nedostataka (ima i hrpu prednosti, ali nećemo sada o tome ).
Zanima me da li postoji opcija da u kućište od ove tipkovnice uguram neki moderni PCB koji prima razne switcheve i da je hotswapable i da je kabel odvojiv ili još bolje, bežično?
Da li bi se to uopće isplatilo?
Sami oblik i konstrukcija tipkovnice su mi do jaja, kao i ergonomija, ali ovi stari nedostatci me tjeraju na nešto drugo otkako sam probao bežičnu varijantu 60% tipkalice, koju sam kupio za posao i tamo ju i koristim.
Ali za doma bi volio ipak full size opciju, a da ipak ne moram kupiti novu, odnosno, ovu baciti/prodati. Radije bih ju reciklirao na način koji sam opisao gore!
Mišljena i prijedlozi dobrodošli.
Tenks.
__________________


RedGreenBlue
2 die 4 je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na