Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 16.01.2015., 15:17   #1
Gustavo
Premium
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Sisak
Postovi: 355
Popravak baterije laptopa

Ne znam jel koga ovo zanima, rastavio sam jednu mrtvu bateriju, skinuo sve uloške koji mi pokazuju pojedinačno napunjenost 4 volta što bi trebalo biti odlično, ukupni kapacitet od 6 uložaka je 8 volta, gdje bi mogla biti greška, tu bateriju mi uopće ne puni?

Zadnje izmijenjeno od: Gustavo. 16.01.2015. u 15:35.
Gustavo je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2015., 23:42   #2
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,099
U bms-u, tj onoj maloj pločici kod konektora na bateriji. Kapacitet se mjeri u mAh ili Ah pa i Wh, ne u voltima
lowrider je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.01.2015., 10:22   #3
Gustavo
Premium
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Sisak
Postovi: 355
Citiraj:
Autor lowrider Pregled postova
U bms-u, tj onoj maloj pločici kod konektora na bateriji. Kapacitet se mjeri u mAh ili Ah pa i Wh, ne u voltima
Kak da točno izmjerim jel uložak baterije valja ili ne valja?
Gustavo je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2015., 12:51   #4
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
- Napon jednog uloška nemože biti 4 V ( neznam čime mjeriš i kako ?).
- probaj analognim unimerom izmjeriti svaku ćeliju na kratki spoj ... dakle postaviš istrument na poziciju 5 ili 10A ( i pipaljke na pravo mjesto na instrumentu) i na tren manji od sekunde spojiš krajeve pipaljki na uložak baterije(pazi na + i -). Ukoliko se kazaljka trzne taj uložak bi trebao biti dobar ali to ne znači da ima puni kapacitet jer se on godinama smanjuje.
Mjerenje ovim načinom je ok ako su baterije punjene prije max tjedan dana....ako nisu treba ih puniti bar par sati pa onda sutradan mjeriti svaki članak posebno.
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2015., 20:26   #5
Gustavo
Premium
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Sisak
Postovi: 355
Budem to odnio meštru da mi izmjeri i ispita da vidim jel se isplati to popravljat, nekako mi sigurnije popravit bateriju nego kupovat neku sumnjive kvalitete, imam samo digitalni multimetar.
Gustavo je offline   Reply With Quote
Staro 19.01.2015., 10:18   #6
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Ne isplati se popravljati jer kad ode jedna ćelija to je znak da će uskoro i druge a i kapacitet je mali.
Bolje za laptop uzeti novu orginalnu

ps: mislio sam da te preostale ispravne članke misliš koristiti za neku drugu svrhu......
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 19.01.2015., 16:34   #7
Gustavo
Premium
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Sisak
Postovi: 355
Citiraj:
Autor D/G Pregled postova
Ne isplati se popravljati jer kad ode jedna ćelija to je znak da će uskoro i druge a i kapacitet je mali.
Bolje za laptop uzeti novu orginalnu

ps: mislio sam da te preostale ispravne članke misliš koristiti za neku drugu svrhu......
Za što bi se jošmogli iskoristiti? Danas smo mjerili amperažu i čini se dobra, budem još probao priključit žarulju od auta da vidim kako ih brzo i do koliko prazni. Imam još jednu bateriju koja drži prema batterymoon-u na 17000 kapacitet pa možda usporediti članke.
Gustavo je offline   Reply With Quote
Staro 19.01.2015., 16:58   #8
Mac_F
Pauk mrežar
Moj komp
 
Mac_F's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb (Bjelovar)
Postovi: 267
Nemoj ih ni slučajno prazniti do kraja, time ćeš ih samo oštetiti jer nemaju zaštitu na sebi. Kapacitet možeš izmjeriti najbolje sa punjačem za LiPo baterije (tipa Imax B6). "Reparirat" se ispati ako ti je otišao samo jedan/dva članka.
Napon LiPo ćelija se kreće između 2,7V do 4,2V (3,7V nazivno), i nemoj radit kratki spoj bezveze jer Lipo može dat popriličnu struju. To što može dat puno ampera odjedom ti baš i nije neki indikator kapaciteta ćelije.
D/G ili nezna ništa o Lipo baterijama ili je nešto pomiješao.
__________________
PCAP or it didn't happen
Mac_F je offline   Reply With Quote
Staro 19.01.2015., 18:23   #9
Gustavo
Premium
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Sisak
Postovi: 355
Nisam ih mislio praznit do kraja nego do tako 3,0 volti, meštar mi kaže da ako valjaju ne bi smjele ići ispod 3,6, sad ne znam koliko je to istina, vidio sam na net-u da je netko praznio s žaruljom 50 wata od auta i mjerio multimetrom, moram naći taj video. Znam da se isplati za jedan ili dva članka jer jedan košta oko 50 kuna, al ovo mjerenje je zeznuta stvar, alkalnu uzmeš multimetar i riješeno.
Gustavo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na