Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 22.03.2020., 19:51   #241
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Moram priznati kad sam vidio da si postao u temu (a prije čitanja), da si opleo ti i/ili antena sa krova ...
Ide onaj txt iz crtanog: Izgleda da nije

Sve su to Log - periodic antene,
po dimenzijama ćeš vidjeti jeli pokrivaju VHF i UHF ili samo UHF band,
dovoljno je UHF band.

UHF = 470 - 890 Mhz, evo 2 kalkulatora pa izračunaj:
https://hamwaves.com/lpda/en/index.html
https://www.changpuak.ch/electronics/lpda.php

antena2 ima F konektor na kraju pa ti tako olakšava / ubrzava spajanje,
ostalima treba provlačiti coax kroz profil pa spajanje na vrhu.

Šta se tiče "tretiranja", malo proći brusnim papirom, alkoholom, znaš kako izgleda čisti aluminij a kako kad ima oksida.

I da, antena2 ima spoj u nosu kao i druge (samo je malo drugačije izvedeno), jedan profil je masa a drugi je srednji od coax - a.

Moglo bi biti zahebano za promijeniti interni komad, ovisi kad vidiš "unutra" kod F konektora.
Za početak nemoj mijenjati nego očisti oksid, najvažnije je srednji ...

Za novi materijal, biraj poznate trgovine, samo da nije čajniz šroteks (osjetiš kad uzmeš u ruku),
primjer > https://www.zed.hr/webshop/proizvod/...S-90dB-100-met.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 25.03.2020., 16:21   #242
prodo
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2010
Lokacija: zagreb
Postovi: 49
E da sam opleo sa krova znacilo bi da sam nesto i radio tj. moga radit. Ovako k...cina

Jos par pitanja koji ce mi pomoci prilikom planiranja/odredjivanja lokacije pojacala i spojeva u potkrovlju tj. mjesta koncentracije:

1. Da teoretski moras spojit 11 tv na 1 log antenu. Je li to uopce moguce? Ili je troskovno jeftinije/stabilnije da se ubace dvije antene u tu pricu?
2. Ako je moguce. Je li bolja opcija pojacalo sa 3 outa i tri 1 to 4 splittera ili pojacalo sa 2 outa i jedan 1 to 4, a jedan 1 to 8 splitter? Procita sam da su 6way i 8way splitteri smrt.
3. Gubi li se signal isto ako je recimo na 1 to 4 splitter spojeno 4 kabela al je samo na 1 kraju kabela trosilo, a druga 3 se ne koriste, kao i u varijanti kad su na sva 4 kraja kabela aktivna trosila?
4. Je li veci gubitak signala na 1to4 splitteru na koji su povezana samo 2 kabela, ili na 1to3 splitteru na kojem su povezana sva 3 kabela?
5. Je li znacajna razlika ako se pojacalo stavi 3 metra od antene ili 8 metara od antene?

I jedno pitanje nevezano s ovim gore:
6. Cemu sluzi opcija "napajanje antene" u postavkama tva i kad se to koristi?
prodo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 25.03.2020., 16:59   #243
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
1.- Može se samo sa jednom antenom ... one x2 logaritamske kod susjeda su glupost još preblizu jedna drugoj a kut im je oko 60° Hor.
2.- Pojačalo sa 1 izlazom je najbolje jer oni sa više su unutra samo paralelno spojeni ...bolje staviti spliter.
3.- Jednako je , jer pravi spliter ima transformatore impedance tako da ne utječu izlazi međusobno na signal.
4.- Nešto malo veći gubitak je na 1-4 spliteru.
5.- Pojačalo treba biti ako je moguće na max 1m od antene , tj. što bliže to bolje.
6.- Ima pojačala koji rade na 12V i nekih koji rade na 5-12V a TV većinom daje 5V pa tada se može napajati takvo pojačalo , a za 12V pojačalo je bolje uzeti adapter za 12V.
Problem je ako taj TV koji napaja pojačalo isključiš tada pojačalo nema napon i neradi pa na ostalim TV nema slike.


Napomena je da spliteri moraju imati propusnost napona za napajanje pojačala ( power pass) obično označeno crvenom linijom na samom spliteru ..dakle da sa adaptera od 12 V preko splitera dođe napon na pojačalo ali ne na ostale TV.

Zadnje izmijenjeno od: D/G. 25.03.2020. u 17:09.
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 25.03.2020., 20:21   #244
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Kolega je bio brži, samo mala nadopuna,
3. i 4. - tehnički bi bilo ispravno na ne iskorištene izlaze razdjelnika staviti F 75 ohm terminatore, slika > http://thomasonbbs.com/store/pc/cata...75_general.jpg
nije obavezno ali na taj način se postiže ispravno 75 ohm terminiranje a to se reflektira nešto malo višim signalom na spojene izlaze.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 25.03.2020., 20:51   #245
prodo
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2010
Lokacija: zagreb
Postovi: 49
Hvala obojici

Odgovor na 2. pitanje me dovodi do zakljucka da je bolje kupit pojacalo sa 1 outom pa splitter sa 3 outa pa na svakoj od 3 linije jos jedan splitter sa 4 outa (jer ne zaboravimo treba spojit 11 tva) nego pojacalo sa 2 ili 3 outa i samo jednim splitterom u svakoj liniji? Jesam to dobro skuzio?

Dajte onda jos marku pravog 1to4 i 1to3 splittera
prodo je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2020., 08:08   #246
trebampomoc
OP
Moj komp
 
trebampomoc's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2013
Lokacija: Zagreb / Novska
Postovi: 356
Molio bih savjet za stan na Borongaju, orijentacija I-Z, ne postoji zajednički antenski sustav zgrade. Stan je na zadnjem (5om) katu.
Cilj je hvatati samo "standardne" programe, HRT 1,2,RTL itd.

Koja bi bila optimalna solucija za tako nešto?
Je li dovoljna antena u stanu, na TV-u, ili treba nešto veće kao antena na prozoru, ili možda krovu zgrade?

Hvala
trebampomoc je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2020., 08:53   #247
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,526
Je li dovoljna antena u stanu - ne znaš dok ne probaš. Najbolje da se zaletiš do nekog dućana i pitaš možeš li vratiti kućnu antenu u slučaju da ti ne hvata, pa uzmeš doma i isprobaš.
tiki66 je online   Reply With Quote
Staro 12.08.2020., 19:19   #248
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
Citiraj:
Autor trebampomoc Pregled postova
Molio bih savjet za stan na Borongaju, orijentacija I-Z, ne postoji zajednički antenski sustav zgrade. Stan je na zadnjem (5om) katu.
Cilj je hvatati samo "standardne" programe, HRT 1,2,RTL itd.

Koja bi bila optimalna solucija za tako nešto?
Je li dovoljna antena u stanu, na TV-u, ili treba nešto veće kao antena na prozoru, ili možda krovu zgrade?

Hvala
Imaš li na zapadnoj strani pogled na Sljeme? Ako imaš, bilo koja antena kod prozora, čak i bez pojačala, će ti biti dovoljna.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 13.08.2020., 19:19   #249
dakky
Uptime freak
Moj komp
 
dakky's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Ri, Cro
Postovi: 2,726
Nabavih i ja DVB-T2 prijamnik ali mi nalazi samo "stare" T1 kanale. Sa Učke ide T2 na 23. kanalu tj. 490 MHz i kad ručno opalim scan, nađe T2 ali negledljivo. Slika se pojavi pa nestane itd. Običan T1 radi sa Signal 80, Quality 100. Nemam nikakve antene, komad žice je gurnut kroz prozor. Imam pogled na odašiljač, otprilike 20km udaljenost.

Eto, koju antenu uzeti? Gledam u Pevexu Infinity MX-7, mala i jeftina vanjska antenica, a pošto mi je coax već doveden vani, čini se kao idealno rješenje. Ali imam pitanje, nigdje ne vidim specifikacije, odnosno, piše da dolazi s adapterom 12V, znači li to da se ne može koristiti napajanje od receivera?

Ako ne ta, ima li koja druga aktivna antena da je cijenom prihvatljiva i da radi na 5V što sam receiver daje.

Lp
dakky je offline   Reply With Quote
Staro 13.08.2020., 20:22   #250
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Ako reciver daje 5V ta aktivna antena će raditi ali ne sa max. pojačanjem kakvo bi imala da je napajaš sa 12V.
Ako dobiješ napajanje / inserter u kutiji onda spoji preko toga a napajanje u reciveru ugasi.

Citiraj:
Autor dakky Pregled postova
Nemam nikakve antene, komad žice je gurnut kroz prozor. Imam pogled na odašiljač, otprilike 20km udaljenost.
Normalno da treba "pristojna" antena. Ne znam zašto ljude "pale" te male (aktivne) igračke.

Mislim da ćeš biti zadovoljan sa običnom antenom, samo je uredno usmjeri.
E sad gdje ćeš kupovati ... primjeri:
https://pevex.hr/vanjska-logaritamsk...ra-054223.html
https://pevex.hr/a-v-program-antena-...db-331034.html

zgodno bi bilo ako nađeš novije izvedbe na F konektor, prvo navedena Iskra P-2845 F,
jer se ove logaritamske spajaju u nosu antene.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.08.2020., 20:28   #251
dakky
Uptime freak
Moj komp
 
dakky's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Ri, Cro
Postovi: 2,726
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Ne znam zašto ljude "pale" te male (aktivne) igračke
Zato jer je nemam di stavit. Na krov ne smije, stambena je zgrada u konzervatorskoj zoni, na prozor bi pak morao nosač stavljati. Mala aktivna antena bi mogla stati taman između prozora i roleta bez bušenja zidova i nosača i svejedno imati pogled prema odašiljaču.
dakky je offline   Reply With Quote
Staro 13.08.2020., 20:32   #252
driftwood
Premium
 
driftwood's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: .
Postovi: 660
Nećeš znati dok ne probaš. Ako se Učka vidi, vrlo izgledno da će dobro raditi.
__________________
Dazed and confused
driftwood je offline   Reply With Quote
Staro 13.08.2020., 20:38   #253
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,015
ma nađi staru antenu negdje, skini joj dipol i stavi taj dipol na prozor.
ja imam direktan pogled na učku, skoro 50km , imam dipol od pol stoljeća stare iskra antene zaljepljen za žgurnu i skoro 50 metara kabela do tv-a. sve šljaka.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 13.08.2020., 20:43   #254
dakky
Uptime freak
Moj komp
 
dakky's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Ri, Cro
Postovi: 2,726
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
ma nađi staru antenu negdje, skini joj dipol i stavi taj dipol na prozor.
ja imam direktan pogled na učku, skoro 50km , imam dipol od pol stoljeća stare iskra antene zaljepljen za žgurnu i skoro 50 metara kabela do tv-a. sve šljaka.
Jel to govoriš za DVB-T2 ili T1? I meni šljaka DVB-T bez ikakve antene, ali T2 nema šanse.
dakky je offline   Reply With Quote
Staro 13.08.2020., 20:47   #255
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,015
T1. TV kod staraca nije dvbt2 kompatibilan.

u mom stanu T2 povremeno šljaka sa učke, a antena gleda na italiju (samo 1 antenu imam). učka mi je u tom slučaju pod gotovo 90 stupnjeva u odnosu na antenu, talijani emitiraju na istom kanalu, ali naš T2 se vidi. tako da vjerujem da neće biti problema.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 13.08.2020., 21:18   #256
dakky
Uptime freak
Moj komp
 
dakky's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Ri, Cro
Postovi: 2,726
Evo izračunao da bi ukupna duljina antene za 490MHz trebala biti 30.6cm, pogrešno izmjerio i pogrešno odrezao kabel



Ali ovo lovi T2 na nekih Signal 70 Quality 70, povremeno radi glatko, a povremeno se kocka, više gledljivo nego negledljivo.

Znači... doslovno bi dipol radio ili bilo kakva antena Hvala svima

edit. odrezao na 15.30 cm srednji dio kabela, više ne kocka i ne prekida. Signal oko 80, Quality oko 90.

Zadnje izmijenjeno od: dakky. 13.08.2020. u 21:24.
dakky je offline   Reply With Quote
Staro 13.08.2020., 21:48   #257
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Eto, možeš i izraditi nekakav diy dipol ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 13.08.2020., 22:56   #258
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,015
jel to na bulevardu? ovom ogavno zelenom bojom su i nama prefarbali škure.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 13.08.2020., 23:00   #259
dakky
Uptime freak
Moj komp
 
dakky's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Ri, Cro
Postovi: 2,726
Belveder, iznad Guvernerove palače... pa vidi se
dakky je offline   Reply With Quote
Staro 13.08.2020., 23:05   #260
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,015
nisam uspijevao locirati, a nije da znam rijeku baš toliko, ova žuta kuća mi je bila poznata a guvernerovu nisam nikad iz tog kuta vidio :P
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 14.08.2020., 09:15   #261
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,526
Učinilo mi se da je slika uslikana tamo negdje osamdesetih zbog ovog "šuma" na njoj, ali ispalo je da je to zaštita za komarce
tiki66 je online   Reply With Quote
Staro 17.09.2020., 10:09   #262
picajzlaaa
Premium
Moj komp
 
picajzlaaa's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: eu
Postovi: 740
Ekipa, sa čime se danas glatko snima TV signal na kompu preko antene? Jesu još uvijek u igri one TV kartice šta su nekada bile ili danas ima neko pametnije riješenje? Thx
picajzlaaa je offline   Reply With Quote
Staro 17.09.2020., 22:29   #263
danex
Premium
Moj komp
 
danex's Avatar
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: zagreb
Postovi: 372
Dečki trebam vanjsku antenu za ove naše programe. Sad koristim sobnu al hvata samo 1,2,rtl,nova.Od HD programa ne lovi ni jedan.
Može preporuka dučana gdje mogu uzet sve kaj trebam i isto tako pribor koji mi je potreban. Antena,kabel,još nešto?
danex je offline   Reply With Quote
Staro 18.09.2020., 00:22   #264
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Pogledaj ranija pitanja - odgovore, precizna lokacija i usmjerenje prema odašiljaču ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 18.09.2020., 11:20   #265
danex
Premium
Moj komp
 
danex's Avatar
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: zagreb
Postovi: 372
Ma pročitao sam cijeli topic i djeluje mi kompliciranije nego što sam mislio.Tu gdje trenutno živim ima puno zidova, armature i sobna jednostavno ne funkcionira. Google kaze da cestom imam 18km do odašiljača na sljemenu. Lokacija je iznad maksimirske šume.
Antenu sam mislio stavit na ogradu balkona na katu. Do tv bi išao kabel od kojih 8-10m cca. Razmišljao sam dat cca 200kn za cijelu priču. Cilj je lovit mux m1, m2.Neznam kaj bi više dodao, ne kužim se
danex je offline   Reply With Quote
Staro 18.09.2020., 11:44   #266
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Poanta priče, jeli "vidiš" odašiljač na sljemenu sa tog balkona ?
Ako vidiš, 99% bude sve ok.
Treba ti antena (možda ranije spominjana iskra ili sl.) dovoljno coax kabela i iec konektor za u tv.

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 18.09.2020. u 14:14.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 18.09.2020., 12:31   #267
danex
Premium
Moj komp
 
danex's Avatar
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: zagreb
Postovi: 372
Jel dovoljno što vidim, sami toranj vidim s ceste? https://ibb.co/mC1KrPk
danex je offline   Reply With Quote
Staro 18.09.2020., 12:51   #268
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,705
Prošle godine sam uzeo ovakvu antenu, jedno 15ak m kabela i sve je šljakalo spojeno direktno u tv

https://www.chipoteka.hr/artikl/1057...cum-8071730369

E sad, ja se u te stvari i ne kužim baš nešto. S krova sam imao direktan pogled na odašiljač nekoliko km dalje. Sjećam se da sam antenu kupio prije jedno 2 godine, prije nego su došli novi digitalni kanali. Sve je uredno radilo prije i poslije. Je li future proof, ne znam, ne živim više tamo.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 18.09.2020., 14:30   #269
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
@danex
Vjerojatno je dovoljno jer si relativno blizu odašiljača,
vanjska antena bitno mijenja stvar (na bolje) u odnosu na sobne igračke.

Npr. uzmeš Iskra P-2845, poželjno P-2845 F verzija jer ta ima F konektor za spoj coax kabela.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 18.09.2020., 15:06   #270
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Ma on vidi odasiljac, ne treba mu antena sa takvim ostrim kutem prijema niti je radi ptica pozeljno da ima logaritamsku antenu jer one manje vole sletiti na direktore iste.
Blizu je odasiljac i samo treba nesto malo kvalitetnije da kod promjene vremenskih uvjeta, signal se drzi na stablinoj razini bez oscilacija u prijemu, ova recimo je OK.

https://www.zed.hr/webshop/proizvod/...12dB-LTE-1-kom

Tu leteca gamad moze eventualno sletiti na gornji reflektor i to je to... nece ni ptica cesto "parkirati" pod kutem da bi direktori bili ugrozeni.
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na