Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Aplikacije
Ime
Lozinka

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 18.09.2018., 15:05   #421
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,909
jel covik zeli bit legal.
geronimo_2 je offline  
Staro 18.09.2018., 15:21   #422
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
ACAD i slični programi imaju ovlaštene prodajne predstavnike/dilere/zastupnike i navedeni su za sve oblike kupnje (digital key, hard key + digital download itd.) i po regijama. Ima negdje na webu popis, sve ostalo je mačak u vreći u vezi legalnosti.
Sinac je offline  
Staro 18.09.2018., 15:38   #423
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,274
Nekidan sam gledao frendici licencu baš za AutoCAD. Onda sam otišao na Autodeskovu stranicu i vidio da više ne postoji klasična licenca nego sve ide putem pretplate. Uzmeš pretplatu za x PC-a na y godina i vozi. Za to vrijeme redovito ti stiže updatei, zakrpe,...
Na kraju je frendica uzela licencu kod ovlaštenog zastupnika za 10k kn.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline  
Staro 18.09.2018., 15:42   #424
Colop
Premium
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Split
Postovi: 953
Jel inspekcije još vrše svoj posao skeniranjem preko famoznog usb sticka ili ?
Colop je offline  
Staro 18.09.2018., 15:53   #425
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,909
mozda je zato za navedene CAD-ove sa baje licenca na 3 godine. samo otkud njima to i kako to da prodaju to za sicu mi nije jasno bas. jer neki kazu da je kao zato jer to dolazi sa pokvarnim kompom... to mi je malo nategnuto jer to nije OS. zasto bi neko kupovo komp sa CAD-om. sto je najbolje radi se o CAD 2019, a ne nekom starijem.

edit: jos jedna spoznaja. tamo se spominje stvarno na baji nesto u stilu educational version. sto bi znacilo da je to vjerovatno famozna student verzija koju svako moze skinut for free koliko sam skuzio, ali iza koje ostaje watermark kad se printa i na nacrtima sto znaci ako je tako da ti tipovi na baji muljaju i prodaju ljudima maglu pa mi nije jasno gdje je koji k baja da to skine ca. ocito su im bitnije pare nego postenje lol.

Zadnje izmijenjeno od: geronimo_2. 18.09.2018. u 17:48.
geronimo_2 je offline  
Staro 18.09.2018., 19:05   #426
Wozniak jR.
humanware
Moj komp
 
Wozniak jR.'s Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: zGb
Postovi: 455
Vidjeh temu pa jedno random pitanje ( ne, nemam svoju firmu i ne pricam o "prijatelju" ;D )

Sto ako netko ima instaliranu virtualnu masinu na kompu i na njoj stvari koje ne smije?
Wozniak jR. je offline  
Staro 13.08.2019., 14:28   #427
Pawzilla
Premium
Moj komp
 
Pawzilla's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 312
Dižem temu iz mrtvih, kako imam specifičan problem za koji nisam našao odgovor.

Obrtnik sam (moj OIB je OIB firme, nema poslovnog računa firme, nego samo moj žiro i time nema opreme koja je kupljena na firmu).

Oprema koju koristim je laptop s Windows 10 Pro licencom (OEM) koji sam otkupio od firme dje sam privatno zaposlen. Posjedujem račun o kupnji rashoda sa jasno definiranim modelom opreme i naznačenom Windows 10 Pro licencom. Sada bi htio od iste firme na isti način kupiti Office 2013 Retail gdje bi dobio originalnu kutiju i key.

Čitao sam Microsoft licence agreement: https://windowsreport.com/transfer-o...erent-pc-user/ - navodno bi trebalo biti ok tako koristiti licencu, ali me zanima ako tko zna može li biti problema u praksi?

Dodatno, zanima me u slučaju inspekcije, kako kao obrtnik vršim striktno intelektualan rad i nemam poslovni prostor, već sam svoj stan morao registrirati kao mjesto središta obrta, kada bi došla eventualna inspekcija, bi li gledala svu opremu u stanu (imaju li pravo na to) ili samo opremu koju im pokažem na kojoj pravim račune?

Zadnje izmijenjeno od: Pawzilla. 13.08.2019. u 14:37.
Pawzilla je offline  
Staro 13.08.2019., 14:42   #428
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,104
Nedugo bila inspekcija kod frenda.

Imaju neki USB, piknu u PC, on izbaci koja je vrsta Windowsa, da li je legalna i da li je aktivirana, to je to.

Nakon toga samo traže R1 račun.

I to je to.

Ako ta firma od koje bi kupio izdaje R1 račun ne bi trebalo biti problema.
Mommistake je offline  
Staro 14.08.2019., 21:50   #429
atjeroid
dežurno smetalo
Moj komp
 
atjeroid's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Krapinske Toplice
Postovi: 284
Trebam ocu za obrt, jednu licencu Win 10 Pro, te licencu za Office (bilo koja verzija, samo da otvara normalno docx format).

Sad pošto on nije u sustavu PDVa, treba ići preko R1 ili kak to drugačije ide. Također, ako netko ima preporuku gdi je najbolje uzeti?
atjeroid je offline  
Staro 16.08.2019., 16:31   #430
Problem
Pijem samo KAJ
Moj komp
 
Problem's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Vž
Postovi: 2,664
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Nedugo bila inspekcija kod frenda.

Imaju neki USB, piknu u PC, on izbaci koja je vrsta Windowsa, da li je legalna i da li je aktivirana, to je to.

Nakon toga samo traže R1 račun.

I to je to.

Ako ta firma od koje bi kupio izdaje R1 račun ne bi trebalo biti problema.
Samo Windowsa ili svega instaliranoga? Dali je jednaka kazna za 1 ilegalni i za recimo 10 komada softwarea?
Problem je offline  
Staro 16.08.2019., 16:36   #431
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,104
Ne znam ti to iskreno.

Mi imamo sve legalno, ne znam što su konretno tražili i kako.

Frend otvara igraonicu u VŽ-u uskoro, dobio info da će mu samo windowse provjeravati s tim usb-om.

Što se kazne tiče, nije ista.

Jedan kolega s posla u obitelji ima kafić u ZG-u. Poharala ih inspekcija, imao je instaliran Team Viewer u non-commercial svrhe + neki office ilegalni. Dobio masnu kaznu, i to najviše zbog TV-a.
Mommistake je offline  
Staro 16.08.2019., 16:46   #432
Problem
Pijem samo KAJ
Moj komp
 
Problem's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Vž
Postovi: 2,664
A se barem inspekcija najavi ili samo bane? Čisto informativno pitam. Mi radimo građevinu i imamo jedan laptop na kojem je sve legalno (w10 pro, software za fakture, besplatni office).

Ja sam dao otkaz u bivšoj firmi i doregistrirali smo našu (obiteljsku) firmu za projektiranje, fotogrametriju i 3D lasersko skeniranje i uskoro se kreće u nabavu nove opreme. To ce kostat da glava zaboli.

Dobio sam licencu u trajanju 1 god. za fotogrametrijski software kao nagradu za osvojeno 1. mjesto na natjecanju - kako gledaju na to?
Problem je offline  
Staro 17.08.2019., 11:24   #433
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,890
Dakle, inspekcija rokne kaznu za Team Viewer. Baš me zanima kamo ode ta lova
mkey je offline  
Staro 17.08.2019., 11:38   #434
acmevagabundo
Premium
 
Datum registracije: Jul 2015
Lokacija: ZG
Postovi: 260
TeamViewer ima QuickSupport verziju. Ona služi samo kao host, a ne možeš biti remote. Ali ako se samo trebaš spojiti u kafić sa nekog drugog računala, to će ti biti dovoljna opcija.
acmevagabundo je offline  
Staro 17.08.2019., 11:44   #435
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994
Citiraj:
Autor Problem Pregled postova
A se barem inspekcija najavi ili samo bane? Čisto informativno pitam. Mi radimo građevinu i imamo jedan laptop na kojem je sve legalno (w10 pro, software za fakture, besplatni office).

Ja sam dao otkaz u bivšoj firmi i doregistrirali smo našu (obiteljsku) firmu za projektiranje, fotogrametriju i 3D lasersko skeniranje i uskoro se kreće u nabavu nove opreme. To ce kostat da glava zaboli.

Dobio sam licencu u trajanju 1 god. za fotogrametrijski software kao nagradu za osvojeno 1. mjesto na natjecanju - kako gledaju na to?
Jesi SW dobio ti ili firma?
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline  
Staro 17.08.2019., 12:22   #436
Problem
Pijem samo KAJ
Moj komp
 
Problem's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Vž
Postovi: 2,664
Ja

Ali ja sam prokurist u firmi i licenca je vezana na mail.

Ja neznam na koje načine sve pojedinci varaju državu, ali mi konkretno radimo sve preko računa i ogromne količine novca dajemo državi (porez, ova davanja, ona davanja). Da me oglobi za legalni software koji imam na službenom računalu, zatvorio bih firmu i otvorio u njemačkoj gdje već sada imam ponude da živim 10x bolje nego u ovoj jadnoj državi.

I još jedan slučaj. Kad ja radim za državu (općine, razni zavodi i ustanove) dobim ugovor na kojem piše da mi po izdanom računu plačaju u roku od 30 dana i redovito prekoračuju taj rok. A kad ja nešto moram platiti imam plafon 10 dana ili odmah šalju kamate.

Puno puta se pitam što me ovdje drži
Problem je offline  
Staro 17.08.2019., 12:41   #437
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Problem Pregled postova
Ja

Ali ja sam prokurist u firmi i licenca je vezana na mail.
Ako je licenca na tebe, nije na firmu, tu je problem.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline  
Staro 17.08.2019., 13:49   #438
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,104
Citiraj:
Autor Problem Pregled postova
A se barem inspekcija najavi ili samo bane? Čisto informativno pitam. Mi radimo građevinu i imamo jedan laptop na kojem je sve legalno (w10 pro, software za fakture, besplatni office).

Ja sam dao otkaz u bivšoj firmi i doregistrirali smo našu (obiteljsku) firmu za projektiranje, fotogrametriju i 3D lasersko skeniranje i uskoro se kreće u nabavu nove opreme. To ce kostat da glava zaboli.

Dobio sam licencu u trajanju 1 god. za fotogrametrijski software kao nagradu za osvojeno 1. mjesto na natjecanju - kako gledaju na to?
A trebala bi samo banuti.
No masa ljudi ima info prije nego dođu, što ne bi trebalo biti normalno, tj. nije po zakonu. Veze čuda rade.
Mommistake je offline  
Staro 11.09.2019., 18:56   #439
kiki86
Tehničar
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,000
Di mogu najjeftinije kupit windowse koji sigurno prolaze inspekciju? vidim da su u linksu 1200 oem verzija i 1800 retail. koja je razlika? mogu na slozenac oem verziju puknut? Treba mi za jednu firmu 4 licence pa gledam di najjeftinije kupit...
kiki86 je offline  
Staro 11.09.2019., 19:17   #440
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,929
Ukratko ako vec imas kompove instalirane onda ti treba Retail (ti su prenosivi), ako kupujes komp sa windowsima onda mozes OEM (da bude na istom racunu kao taj hardware ali ti nisu prneosivi tj. ostaju vezani za taj hardware).
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline  
Staro 12.09.2019., 10:29   #441
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 978
OEM verzija se prodaje sa računalom i vezana je za njega, vjerojatno se u našim dućanima može kupiti i zasebno, ali i to je lagano sumnjivo jer je OEM licenca namjenjena da je prodavač zalijepi na računalo koje prodaje, a ne da je ljudi kupuju zasebno i lijepe na što hoće.

Retail je kompletan proizvod, i ako postoji i najmanja šansa da će se provjeravati legalnost Windowsa onda je Retail licenca najbolji izbor za biti siguran.

P.S. Legalni Win7 ili Win8 se mogu još uvijek nadograditi na Win10 koji su uredno aktivirani, Microsoft je kao prestao nuditi tu mogućnost, ali to još uvijek normalno radi, samo djeluje mi kao siva zona.
Night je offline  
Staro 12.09.2019., 11:01   #442
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,448
pa siva zona je, ali s obzirom da je prije bilo legalno teško je dokazati kada si to napravio - mislim upgrade
Alister je offline  
Staro 12.09.2019., 11:10   #443
kiki86
Tehničar
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,000
a laptopi koji dolaze sa windowsima uredno prolaze? bez obzira jeli home ili pro verzija?
kiki86 je offline  
Staro 12.09.2019., 12:23   #444
veve
woot!!!
Moj komp
 
veve's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Varaždin
Postovi: 2,472
Prolaze ako je na R1 računu prikazano da laptop dolazi s windowsima ili su zasebna stavka.
veve je offline  
Staro 12.09.2019., 12:49   #445
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,104
Citiraj:
Autor kiki86 Pregled postova
a laptopi koji dolaze sa windowsima uredno prolaze? bez obzira jeli home ili pro verzija?
Na računu se mora vidjeti da je laptop došao s windowsima, u opisu mora biti konfa + pisati npr. windows 10. R1 račun ofc, i to je to.
Mommistake je offline  
Staro 12.09.2019., 13:41   #446
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994
Citiraj:
Autor kiki86 Pregled postova
a laptopi koji dolaze sa windowsima uredno prolaze? bez obzira jeli home ili pro verzija?
Home verzija se zove home zbog nekih mogućnosti, najveća manjkavost je što se home nemože dodati u domensko okruženje. Ali home verzija kao takva se može koristiti u poslovne svrhe bez problema.

Naziv nema veze s "lokacijom" korištenja, već samo s mogućnošću OS-a.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline  
Staro 12.09.2019., 16:18   #447
kiki86
Tehničar
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,000
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Home verzija se zove home zbog nekih mogućnosti, najveća manjkavost je što se home nemože dodati u domensko okruženje. Ali home verzija kao takva se može koristiti u poslovne svrhe bez problema.

Naziv nema veze s "lokacijom" korištenja, već samo s mogućnošću OS-a.

aj jos samo jedno pitanjce, jel ista stvar i sa office? vidim da postoji office 2019 home and student, i links ima akciju ako kupis hp laptop sa win 10 se akcijski za jos 300kn moze dobit i taj office. Ali pise u opisu artikla: Namijena: Kućna uporaba - nije za poslovnu uporabu. Vidim da je taj office slabiji, ima samo word excell i powerpoint ali to je dovoljno za ono za što mi treba.
kiki86 je offline  
Staro 12.09.2019., 16:29   #448
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,104
To je za doma, ne možeš to u firmi koristiti.

Windows home uz domenu, nema RDP, tako da je i to problem.
Mommistake je offline  
Staro 12.09.2019., 16:30   #449
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,448
ne, Office ne može biti home and student za korištenje u poslovnom okruženju, mora biti home and business ili jača verzija tipa PRO
Alister je offline  
Staro 12.09.2019., 16:42   #450
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,695
Citiraj:
Autor Problem Pregled postova
Ja

Ali ja sam prokurist u firmi i licenca je vezana na mail.

Ja neznam na koje načine sve pojedinci varaju državu, ali mi konkretno radimo sve preko računa i ogromne količine novca dajemo državi (porez, ova davanja, ona davanja).

Kao i sve pravne osobe koje rade legalno.



Citiraj:
Autor Problem Pregled postova
Da me oglobi za legalni software koji imam na službenom računalu, zatvorio bih firmu i otvorio u njemačkoj gdje već sada imam ponude da živim 10x bolje nego u ovoj jadnoj državi.

Ja ne kuzim zasto čekaš? Globu?



Citiraj:
Autor Problem Pregled postova
I još jedan slučaj. Kad ja radim za državu (općine, razni zavodi i ustanove) dobim ugovor na kojem piše da mi po izdanom računu plačaju u roku od 30 dana i redovito prekoračuju taj rok. A kad ja nešto moram platiti imam plafon 10 dana ili odmah šalju kamate.

To kao da inače zivis u Svedskoj pa se cudis ko pura dreku





Citiraj:
Autor Problem Pregled postova
Puno puta se pitam što me ovdje drži

Odi dok te nisu oglobili
__________________

srale7 je offline  
Zaključane teme


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na