Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 10.06.2015., 19:15   #31
X-Plosiv
Premium
Moj komp
 
X-Plosiv's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Pula
Postovi: 1,803
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Sličnu priču mi je pričao i drugi frend koji se u fušu bavio instalacijom klima uređaja.

E jbg kada nisu original hiltice. Stari mi je isto godinama radio sa klimama (i ja tukan od moje 14 do 20te me vukao)...imao je staru Makita koju je platio ohohoho i jednu Bosch običnu bušilicu. Kada je crkla Bosch, otišao je i dao 5-7k na drugu, i dan danas radi. Makitu je uspio izgubiti (posudio frendu koji se kune da ju je vratio)

Ja sam jučer uzimao laptop jedan (HP, ne Acer makar sam zamalo kupio) u Tehnomarketu ili kako se već zove za cca 2100 kn (ima OEM Win 8.1., samo zbog inspekcije ga uzeo) sa produženom garancijom na 5 godina za oko 2300-2400 kn, iovako ionako služi samo za račune i youtube radnicima. Na R1.
X-Plosiv je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2015., 20:44   #32
smirnoff
Premium
Moj komp
 
smirnoff's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: nisam u ZG!!!!!!!!
Postovi: 1,171
radim sa ljudima i svi redom su toliko škrti da uzmu najjeftinije brusilice i sličan alat i koriste ga 0-24...i očekuju da će dobit novi. e ima uvoznika koji nedaju da se samo mijenja nego ide na servis pa onda oni ili daju drugi ili ga popravljaju.kad kažem ljudima da to nije za profi uporabu (a sad i u mnogim uputama piše da alat nije za profi uporabu) oni onako po defoltu vele "kad su bolji aparati skupi"..i onda odu u birtiju i zapiju 100-150 kn...

i da, ima li gdje u NN naputak da SVI uređaji (crna/bijela tehnika, alati i ostalo) mora bit najmanje 2 godine po nekom EU naputku??? ili je to opet neka urbana legenda....
smirnoff je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 12.06.2015., 15:26   #33
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor smirnoff Pregled postova
/CUT/
i da, ima li gdje u NN naputak da SVI uređaji (crna/bijela tehnika, alati i ostalo) mora bit najmanje 2 godine po nekom EU naputku??? ili je to opet neka urbana legenda....
Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
Evo malo objašnjenje da ne kopate po propisima...

Svaki proizvođač može na tržište plasirati dvije linije proizvoda, tzv. consumer i tzv. business liniju, znači liniju za klasične "kućne" korisnike i liniju za poslovne korisnike. Upotreba consumer proizvoda u poslovne svrhe jednostavno nije predviđena ni dizajnom kućišta/hlađenja/dijelova (predviđena upotreba u poslovne svrhe je 8 h dnevno/7 dana u tjednu, ovo ovisi od proizvođača do proizvođača) pa se proizvođači ograđuju da je to
>>>> upotreba proizvoda izvan njegove namjene <<<<.
Zato se kupovina tih proizvoda od strane pravnih osoba smatra upotreba consumer proizvoda u poslovne svrhe i automatski se smanjuje jamstvo. Druga je priča to što će ti uređaji kod nekog doma uredno raditi tih 8 i više sati dnevno 7 dana u tjednu...
Treba li dodatno objašnjavati???
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 13.06.2015., 12:02   #34
rendula
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Zagreb, Trešnjevka
Postovi: 5,731
Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
Treba li dodatno objašnjavati???
Apsolutno nisi covjeku odgovorio time na pitanje. Onda trazi link na sluzbeni clanak/propis/zakon koji kazeda uredjaji moraju imati barem 2g garancije.
rendula je offline   Reply With Quote
Staro 13.06.2015., 12:34   #35
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,461
a što ako imaju 1 godinu garancije (PS4, iPhone)? hoće mi primit uređaj nakon godinu i 2 mjeseca?
__________________
mamutarka je offline   Reply With Quote
Staro 13.06.2015., 12:42   #36
partwish
Creeper
Moj komp
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: USS Enterprise (NCC-1701-B)
Postovi: 2,178
Citiraj:
Autor mamutarka Pregled postova
a što ako imaju 1 godinu garancije (PS4, iPhone)? hoće mi primit uređaj nakon godinu i 2 mjeseca?
Vjerojatno će te odbiti, a onda bi im trebao službeno poslati prigovor. Ako odbiju, onda inspekcija. Proizvođač može dati jamstvo 12 mjeseci, ali trgovac mora dati 24mj što bi značilo da drugih 12 mjeseci je odgovornost trgovca.
__________________
If the only thing keeping a person decent is the expectation of divine reward then, brother, that person is a piece of sh*t
partwish je offline   Reply With Quote
Staro 13.06.2015., 13:13   #37
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,461
znači proizvođaš za svoj proizvod garantira 1 godinu, a prodavač za taj isti proizvod mora garantirati dvije

jadni trgovci
__________________
mamutarka je offline   Reply With Quote
Staro 13.06.2015., 13:39   #38
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor rendula Pregled postova
Apsolutno nisi covjeku odgovorio time na pitanje. Onda trazi link na sluzbeni clanak/propis/zakon koji kazeda uredjaji moraju imati barem 2g garancije.
Svaki proizvođač se ograđuje od kvarova ukoliko se uređaj koristi izvan deklarirane namjene. To je dovoljno da na svakom sudu tužba za kraće jamstvo padne u vodu. Pojednostavjeno rečeno, recimo Lenovo ima modele poslovnih računala koji su predviđeni za poslovnu upotrebu i za kupnju od strane PRAVNE osobe i imaju 24 ili 36 mjeseci jamstva. Ako PRAVNA osoba (čitaj poduzeće) kupi računalo koje je namijenjeno kućnoj upotrebi, automatski se smanjuje jamstvo jer se računa da se to računalo koje je namijenjeno KUĆNOJ upotrebi koristi u POSLOVNE svrhe što nikako nije svrha niti namjena tog računala. Dakle, računalo se koristi izvan opisa namjene. Ja ne osporavam da svi uređaji moraju imati 2 godine jamstva ali objašnjavam gdje je razlika u tumačenju kupnje od strane fizičke i pravne osobe i zašto proizvođači smanje jamstvo ako određeni proizvod kupi pravna osoba.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 13.06.2015., 17:11   #39
Skrewdriver
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 62
Citiraj:
Autor smirnoff Pregled postova
i da, ima li gdje u NN naputak da SVI uređaji (crna/bijela tehnika, alati i ostalo) mora bit najmanje 2 godine po nekom EU naputku??? ili je to opet neka urbana legenda....
To je urbana legenda, koja je proizašla iz toga da ljudi krivo intepretiraju odgovornost za materijalne nedostatke stvari (što nema ama baš nikakve veze s jamstvom).

Trgovac odgovara za materijalni nedostatak stvari koji je postojao u trenutku prijelaza rizika na kupca. Prijelaz rizika na kupca je trenutak u kojemu kupac kupuje proizvod, dakle kada kupac uzima proizvod u svoje ruke, daje novac trgovcu a trgovac izdaje račun.

Dakle odeš u pekaru kupiti kruh od 800g (na izlogu piše "bijeli kruh 800g"), blagajnica izdaje račun, daješ novce, uzimaš kruh u ruke. Dolaziš doma, stavljaš kruh na vagu i vidiš da kruh ima zapravo 600g. Ustanovio si da postoji materijalni nedostatak stvari jer kruh nema deklariranu težinu od 800g nego puno manju. Ako je blagajnica tebi dala kruh od 800g, a on se smanjio na putu od pekare do doma za tih 200g (nebitno iz kojeg razloga), tada trgovac ne odgovara za taj materijalni nedostatak jer ga nije bilo u trenutku prijelaza rizika na kupca (u trenutku prodaje). Ako je taj kruh imao 600g u trenutku kada ti ga je blagajnica dala u ruke, onda trgovac odgovara za taj materijalni nedostatak.

Zakon kaže da se pretpostavlja da je materijalni nedostatak koji je otkriven u roku 6 mjeseci, postojao u trenutku kupnje osim ako trgovac dokaže suprotno. Odnosno unutar prvih 6 mjeseci teret dokaza je na trgovcu. To se dokaziva između ostalog i vještačenjem. Ako trgovac dokaže da je taj kruh u trenutku kupnje imao 800g, onda trgovac ne odgovara za taj materijalni nedostatak. Ako trgovac to ne uspije dokazati i ako to ne proizlazi iz naravi stvari ili naravi nedostatka, onda trgovac odgovara za taj nedostatak.

Zakon kaže da, kada prođe 6 mjeseci, onda je teret dokaza na kupcu. Znači ako nakon npr 18 mjeseci se sjetiš da taj kruh ima 600g umjesto 800g i tvrdiš da je u trenutku kupnje imao 600g umjesto 800g, onda to moraš dokazati. Ako dokažeš onda će trgovac odgovarati za taj materijalni nedostatak. Ako ne dokažeš onda ništa od toga, osim što plaćaš sve troškove koje si prouzročio svojim zahtjevima (od vještačenja nadalje)

Zakon kaže da kupac može obavijestiti trgovca o tom nedostatku koji je postojao u trenutku kupnje, najkasnije u roku 2 godine. Možeš zadnji dan prije isteka tih 2 godine obavijestiti trgovca da ti je isporučio kruh od 600g umjesto 800g. Trgovac odgovara za to samo ako uspiješ dokazati da je kruh imao 600g u trenutku kada ti ga je blagajnica dala u ruke. Ako se ispostavi da se kruh naknadno smanjio, onda trgovac ne odgovara za to.

Ukratko razlika između jamstva i odgovornosti za materijalni nedostatak:

Jamstvom trgovac ili proizvođač jamče da će proizvod ispravno funkcionirati u određenom periodu i da će biti siguran za korištenje (trajanje jamstva i ostale uvjete pod kojima se jamstvo ostvaruje - određuje trgovac ili proizvođač)
Odgovornost za materijalni nedostatak je odgovornost trgovca za nedostatak stvari koji je postojao u trenutku prodaje

Citiraj:
Autor partwish Pregled postova
Vjerojatno će te odbiti, a onda bi im trebao službeno poslati prigovor. Ako odbiju, onda inspekcija. Proizvođač može dati jamstvo 12 mjeseci, ali trgovac mora dati 24mj što bi značilo da drugih 12 mjeseci je odgovornost trgovca.
Nije istina.

U zakonu lijepo piše da jamstvo određuje trgovac ili proizvođač, odnosno određuju koliko će jamstvo trajati i pod kojim uvjetima. Osim toga zakon ne obvezuje niti trgovca niti proizvođača da uopće daju jamstvo. Zakon kaže "ako prodavatelj jamči za ispravnost stvari u tijeku određenog vremena...." i isto tako "ako proizvođač jamči za ispravnost stvari u tijeku određenog vremena...." i opet isto tako: "Jamstvo obvezuje pod uvjetima pod kojima je dano"
- drugim riječima davanje jamstva/garancije uopće nije obavezno zakonom, nego zakon samo određuje da trgovac ili proizvođač moraju poštovati uvjete koje su oni sami utvrdili u jamstvenim uvjetima. Ako trgovac/proizvođač kažu da jamstvo vrijedi 5 dana, onda vrijedi 5 dana. Koliko piše u jamstvenim uvjetima toliko vrijedi

Citiraj:
Autor partwish Pregled postova
Vjerojatno će te odbiti, a onda bi im trebao službeno poslati prigovor. Ako odbiju, onda inspekcija. Proizvođač može dati jamstvo 12 mjeseci, ali trgovac mora dati 24mj što bi značilo da drugih 12 mjeseci je odgovornost trgovca.
Što ćeš napisati u prigovoru? Nešto tipa: "partwish na forum.hr tvrdi da trgovac mora dati 24mj jamstvo i zato inzistiram da mi rješite problem o svom trošku!!! Ako odbijete tužit ću vas inspekciji. I upravi vodovoda također."

Onda kada te odbiju i kada ih prijaviš inspekciji, i kada ti inspektor kaže da nisi u pravu, onda ćeš što, tužit inspektora?
Skrewdriver je offline   Reply With Quote