Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 18.06.2015., 19:54   #1
SniperWolf
Premium
 
SniperWolf's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,189
Smile -Pitanje - kamo bacati stedne zarulje?

dakle imam nekoliko stednih zarulja koje bi zamjenio s LED. gdje i kako ih baciti? cuo sam da nesmiju u obicni otpad - zbog zive i stetnih sastojaka unutra.


hvala na info!!! pozz
SniperWolf je offline   Reply With Quote
Staro 18.06.2015., 20:04   #2
Laszlo
Premium
Moj komp
 
Laszlo's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 321
Mozes ih predati na zelenim otocima i odlagalistima otpada. Nazalost u cijelom svijetu postoji samo jedno propisno odlagaliste stednih zarulja i cini mi se da je u danskoj.
Laszlo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.06.2015., 20:22   #3
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
ukratko - u smeće.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 18.06.2015., 21:10   #4
wooden
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: hr
Postovi: 804
Inače, kad kupuješ štedne žarulje u trgovini, donesi im stare jer su prodavatelji dužni po zakonu preuzeti EE otpad.
__________________
...
wooden je offline   Reply With Quote
Staro 18.06.2015., 21:16   #5
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
koji će završiti u mom postu iznad tvog
syss je offline   Reply With Quote
Staro 18.06.2015., 21:22   #6
wooden
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: hr
Postovi: 804
S obzirom na neke naše trgovce, ne bi bilo čudno ni da se te stare ponovno nađu na policama, pa ako prođe prođe...
__________________
...
wooden je offline   Reply With Quote
Staro 18.06.2015., 21:39   #7
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
Citiraj:
Autor SniperWolf Pregled postova
dakle imam nekoliko stednih zarulja koje bi zamjenio s LED. gdje i kako ih baciti? cuo sam da nesmiju u obicni otpad - zbog zive i stetnih sastojaka unutra.


hvala na info!!! pozz
iskreno....... mogu ti samo reci kako smo ih mi par rjesili. najcesce u najobicnijem smecu. no, prosle godine smo imali jednu stednu koja je lagano popucala plus sto smo "narucili" odvoz elektronickog otpada, pa ih je docekala i ta stedna zarulja. predali smo i nju skupa sa nekom starom elektronikom, ves masina je otisla, nekakvi stari TV-i itd itd.

covjek koji radi na tom zbrinjavanju je rekao da su te stedne zarulje ono, stetno do ibera. imaju zracenje same po sebi, imaju materijala i čuda u sebi sto su stetna i da - kostaju.

sada ih imam ukupno jednu . i ona stoji na terasi, druge su sto odvrnute, sto bacene u smece. zamjenile su ih LED zarulje sa ebay-a, kud me ispadne full jeftinije nego kupovina stednih kod nas, tu jos manje trose, tu nema zracenja, tu su dugotrajnije.......

sto htjedoh reci - treba stedne razulje IMHO izbaciti iz upotrebe jer ima alternativa koje nisu stetne (potencijalno i stvarno) kao doticne stedne, koje manje kostaju, manje trose . ugrubo, 5 komada E27 LED zarulja me izaslo 130 kuna sa postarinom, zamjenjuju ~90W klasicne zarulje, trosi stvarnih ~6W. nakon toga sam sebi uzeo 5 E14 LED reflektorica, prezadovoljan!
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Staro 18.06.2015., 23:43   #8
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,529
Daj malo linkova na ebay da vidimo šta je pametno uzet
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 19.06.2015., 00:01   #9
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
mislim da je malo teze fulati, ali izbjegavao sam osobno "kukuruz" oblik jer do sada sto sam ih vidio u akciji bas i nisam odusevljen.

ovo je E27, eno svih 5 gori veselo cold white, ne griju se klinca: KLIK

dok ove E14, iste ovakve: KLIK.

naravno, valja uzeti u obzir kut svjetlosti od 60°. ja sam se pomirio da nema prema gore svjetla (sto recimo stedna daje, kao i klasicna), ali osjeti se razlika prvih par dana. sada je sasvim normalno, u mojoj sobi je skroz uz strop reflektor sa 3 grla (ove E14), u dnevnoj starinski luster sa 3 grla i onim staklenim "casama", u kuhinji dva staklena tanjura na nekih 50cm od stropa.

u mojoj sobi se cak plafon osvjetli, takoder dnevna je fest osvjetljena (jer su tri zarulje i nisu okomito zbog lustera / oblika), dok bi u kuhinji dobro doslo jos malo vise sirenja svjetlosti.


no kako rekoh, s obzirom koliko kostaju, s obzirom koliko se malo griju, koliko malo trose, na zivotni vijek (jer su meni stedne krepavale poprilicno brzo, cca pola godine do godinu), te da su manje stetne......... LED!
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Staro 26.06.2015., 16:06   #10
SniperWolf
Premium
 
SniperWolf's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,189
hvala svima na info! :-)

ja sam svoju stavio u teglu i zatvorio. i u vrecicu(. dok ne skuzim di da ju bacim jos prije sam ju tako stavio.) da se ne razbije dok cekam info...


ok pitati cu malo po ducanima s elektronikom da li se moze njima predat...

:-) Links hg spot netcom su u Ri pa cu njih pitati... tnx :-) i moram s ebaya naruciti LED.. tnx :-).. !!!!
SniperWolf je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 26.06.2015., 16:36   #11
viper
super user
Moj komp
 
viper's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Houston, TX
Postovi: 1,805
Gledao sam prije neki dokumentarac o odlaganju tih žarulja i ispalo je da se sve to baca na isti otpad di i ostalo smece. super
__________________
viper je offline   Reply With Quote
Staro 26.06.2015., 17:17   #12
Laszlo
Premium
Moj komp
 
Laszlo's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 321
Citiraj:
Autor SniperWolf Pregled postova
hvala svima na info! :-)

ja sam svoju stavio u teglu i zatvorio. i u vrecicu(. dok ne skuzim di da ju bacim jos prije sam ju tako stavio.) da se ne razbije dok cekam info...


ok pitati cu malo po ducanima s elektronikom da li se moze njima predat...

:-) Links hg spot netcom su u Ri pa cu njih pitati... tnx :-) i moram s ebaya naruciti LED.. tnx :-).. !!!!

Pa odgovorio sam ti odmah gdje ih mozes predati, cemu hodat po hgsrotovima, linksima, itd. Znaci pravac zeleni otok ili neko odlagaliste otpada i predaj im
Laszlo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na