Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 07.09.2020., 13:31   #31
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,768
Citiraj:
Autor Guls Pregled postova
Moj sadašnji direktor pohađa MBA.
Tamo, navodno, sistemce (i općenito support & maintenance) smatraju TROŠKOM i neproduktivnim kadrom te su oni teret poduzeća, pogotovo u današnje vrijeme kada su sw/hw proizvodi "stabilni 24/7 i ne trebaju bitno održavanje". Poželjno je za svaku perspektivnu firmu riješiti se IT kadra te unajmiti vanjsku uslugu kada to zatreba, ili ako se IT kadra ne može riješiti, potrebno im je dodijeliti dodatne zadatke kao što su to rad u prodaji/marketingu/skladištu/održavanju objekta.
I onda kad se po ovom MBA receptu riješe internog IT-a, pa prijeđu na korištenje outsourceanih usluga, onda je plač, jer ih se šeće po helpdeskovima, nemaju dediciranu osobu (ili više njih) za "njihove potrebe", čekaju da netko vanjski dođe i riješi "ne radi nam Internet" i tome slične pizdarije, dok se istovremno priča kak su super napravili i srezali troškove u najrastrošnijem dijelu firme. Ja stvarno ne kužim, da li ti ljudi ne shvaćaju da je cloud hrpa servera u tuđem vlasništvu di ti imaš privilegiju mjesečno plaćati mogućnost korištenja određene usluge, te da outsource ne znači da se to onda čarolijom magije samo od sebe riješi u tren oka i ne košta ništa, jer je to sad van firme.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 07.09.2020., 13:34   #32
ALiEN17
Premium
Moj komp
 
ALiEN17's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Histria
Postovi: 1,138
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
...
Amen! (ni ja ne volim to postavljanje JA POSLODAVAC sam iznad TEBE RADNIKA)
__________________
ševa!
ALiEN17 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.09.2020., 13:50   #33
AiM
Premium
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Croatia
Postovi: 355
Citiraj:
Autor Guls Pregled postova
Moj sadašnji direktor pohađa MBA.
Tamo, navodno, sistemce (i općenito support & maintenance) smatraju TROŠKOM i neproduktivnim kadrom te su oni teret poduzeća, pogotovo u današnje vrijeme kada su sw/hw proizvodi "stabilni 24/7 i ne trebaju bitno održavanje". Poželjno je za svaku perspektivnu firmu riješiti se IT kadra te unajmiti vanjsku uslugu kada to zatreba, ili ako se IT kadra ne može riješiti, potrebno im je dodijeliti dodatne zadatke kao što su to rad u prodaji/marketingu/skladištu/održavanju objekta.

I joke you not. Ekonomski fakultet, 2019/2020 godina, MBA.
Srića i ekipa.
Ovo je budućnost, tako da mislim da sistemaški kadar lagano tone i da će vanjski izvođači i cloud zabiti čavao u lijes sve malobrojnijih sistemaša.
Osobno bi se bacio u bilo koji drugi dio it branše, pogotovo programiranje phyton kubernetes c java.


P.S. Sistemac sam 10 godina u jednoj firmi i ne mogu reći da mi se gadi posao koliko ljudi. Ali to bi mi se gadilo u svakoj drugoj firmi, tako da... nisam se pametno postavio od početka jer sam bio prebalav i sad je kasno za promjene, bar u ovom preduzeću.
Pa nego što su nego trošak, kao i svaki drugi radnik.


To je u skladu s onime, da radnika treba konstantno gurati do maksimalnih granica.

Naravno kao i sve, to je podložno dvojakom tumačenju. Budala će to shvatiti da radnika treba gaziti do krajnjih granica za istu plaću kako bi bio što produktivniji, dok će normalan poslodavac to shvatiti da treba profilirati radnika i pomoći mu da izgradi sebe i tako postigne dodatnu vrijednost za tvrtku.
AiM je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2020., 14:04   #34
tun3
Premium
Moj komp
 
tun3's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2018
Lokacija: Matulji
Postovi: 343
Nisam sistemaš ali sam "glupi" informatičar, ono basic tech level1/level2, od fizičkog postavljanja opreme, bilo korisničke bilo sistemske, do rješavanja glupih sitnica tipa "neće mi otvorit fajl" a selektiran krivi program za dotični. Koliko nas se kao IT cijeni ste već svi dobro objasnili, a sad vidim i da je kolega Exiled odlično objasnio glupav odnos prema IT-u i kako se poslije plače kad krene štekati.

Radim u jednoj turističkoj firmi 9 godina i pokrivam 15 objekata +/-; prije smo bili dva terenca, sistemaš, troje za aplikativni support i direktor, da bi se u zadnjih godinu dana sistemski dio outsorceao, teren pokrivam samo ja, a aplikativno je solo kolegica (to se kresalo zadnjih 5 godina). Kako ovisimo o sezoni posao varira, pa je recimo period postsezone i početak zime miran, dok je predsezona i početak sezone pakao; posao naravno u kritičnom razdoblju počne štekat, pa je i ova predsezona bila paklena, i naravno puna obećanja kako će se uzeti dodatna osoba da možemo raditi normalno "pa ajde malo potegni, bit će teško ali poslije će bit super", standardne priče ali od novog managementa pa ajde, ponadaš se. Kako se ludnica stišala ploča se naravno okrenula pa po sadašnjim procjenama nije potreban dodatni čovjek. I sad će doslovno biti kako je Brko napisao, zub-dva na ručnoj, mahinalno odrađivanje nužnog i potraga za boljim.

I ovo što kaže Guls, ako se ne postaviš na vrijeme budeš je*an, iako to vrijedi za svaki posao.
tun3 je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2020., 14:17   #35
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Citiraj:
Autor AiM Pregled postova
Pa nego što su nego trošak, kao i svaki drugi radnik.


To je u skladu s onime, da radnika treba konstantno gurati do maksimalnih granica.

Naravno kao i sve, to je podložno dvojakom tumačenju. Budala će to shvatiti da radnika treba gaziti do krajnjih granica za istu plaću kako bi bio što produktivniji, dok će normalan poslodavac to shvatiti da treba profilirati radnika i pomoći mu da izgradi sebe i tako postigne dodatnu vrijednost za tvrtku.
Racunovodstveno place jesu trosak.

Business wise ne smiju biti u glavama managementa.

Svako radno mjesto je tu da bi kolektivu dalo vrijednost i zaradilo novac vlasnicima. Neka radna mjesta direktno, neka indirektno.

Problem quasi managera je sto ne razumiju vrijednost koju donose radna mjesta ciji je smisao indirektno pomaganje u profitu.

I tako dugorocno unistavaju svoje tvrtke. Ali nije bed ako su pokupili bonuse za smanjenje troskova i otisli upropastit neku drugu firmu.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
Elven je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2020., 14:22   #36
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
I onda kad se po ovom MBA receptu riješe internog IT-a, pa prijeđu na korištenje outsourceanih usluga, onda je plač, jer ih se šeće po helpdeskovima, nemaju dediciranu osobu (ili više njih) za "njihove potrebe", čekaju da netko vanjski dođe i riješi "ne radi nam Internet" i tome slične pizdarije, dok se istovremno priča kak su super napravili i srezali troškove u najrastrošnijem dijelu firme. Ja stvarno ne kužim, da li ti ljudi ne shvaćaju da je cloud hrpa servera u tuđem vlasništvu di ti imaš privilegiju mjesečno plaćati mogućnost korištenja određene usluge, te da outsource ne znači da se to onda čarolijom magije samo od sebe riješi u tren oka i ne košta ništa, jer je to sad van firme.


Nemoj tako generalizirati, sve se to može imati outsourceano i da radi kao po špagi. Samo malo korisnika to želi platiti, takvu uslugu.
A vjeruj mi, ima onih koji plaćaju takvu uslugu i dobivaju takvu uslugu, iako imaju outsourceani IT.



Citiraj:
Autor Guls Pregled postova
Moj sadašnji direktor pohađa MBA.
Tamo, navodno, sistemce (i općenito support & maintenance) smatraju TROŠKOM i neproduktivnim kadrom te su oni teret poduzeća, pogotovo u današnje vrijeme kada su sw/hw proizvodi "stabilni 24/7 i ne trebaju bitno održavanje". Poželjno je za svaku perspektivnu firmu riješiti se IT kadra te unajmiti vanjsku uslugu kada to zatreba, ili ako se IT kadra ne može riješiti, potrebno im je dodijeliti dodatne zadatke kao što su to rad u prodaji/marketingu/skladištu/održavanju objekta.

I joke you not. Ekonomski fakultet, 2019/2020 godina, MBA.
Srića i ekipa.
Ovo je budućnost, tako da mislim da sistemaški kadar lagano tone i da će vanjski izvođači i cloud zabiti čavao u lijes sve malobrojnijih sistemaša.
Osobno bi se bacio u bilo koji drugi dio it branše, pogotovo programiranje phyton kubernetes c java.


P.S. Sistemac sam 10 godina u jednoj firmi i ne mogu reći da mi se gadi posao koliko ljudi. Ali to bi mi se gadilo u svakoj drugoj firmi, tako da... nisam se pametno postavio od početka jer sam bio prebalav i sad je kasno za promjene, bar u ovom preduzeću.

Logično je da je IT trošak, kao što su i spremačice trošak i bilo koji drugi odjel koji troši pare/ljude/resurse a ne prihoduje ništa.
On sebi to gleda, imam zaposleno full time sistemca, a efektino ima 2 dana posla u tjednu. Samo ne računa da kad treba, kad je sranje, da će se taj sistemac spojit odmah i ako treba 3 dana i 3 noći neće ić kući, samo da se riješi i da proradi.


PS Zašto ne promjeniš firmu? Bar sada ima posla ko blata.
__________________
Sent from AS/400.

Zadnje izmijenjeno od: Pupo. 07.09.2020. u 14:29.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2020., 14:40   #37
Guls
Premium
Moj komp
 
Guls's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Sveta Nedelja
Postovi: 2,937
Citiraj:
Autor Elven Pregled postova
Ali nije bed ako su pokupili bonuse za smanjenje troskova i otisli upropastit neku drugu firmu.
Well, that's about it... Drugačije je bilo kad su vlasnici bili uprava/voditelji.
Sada direktori idu ko na traci, svaki pobere vrhnje i ode dalje, a nek se netko drugi guzi s problemima.
Uprava ko uprava, dok je dobra dividenda, nitko ne pita.

Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
PS Zašto ne promjeniš firmu? Bar sada ima posla ko blata.
Pitam se to isto zadnjih 10 godina.
Najveći mi je problem što se sav posao nudi u Zg, a ja u Samoboru. Dok dođem na posao i s posla, gubim dva sata svaki dan (u najboljem slučaju). Ovdje sam za 10 min na poslu i 10 min natrag. Valjda zbog toga šutim trpim radim. Idealan radnik, kaj ćeš
__________________

HP Obelisk Desktop PC - 875-0040ny
Intel i7 9700F
32GB Hyper-X DDR4-2666
2TB 970Pro PCIe NVMe M.2
Palit GeForce RTX 3060 StormX 8GB
Windows 11 Professional

Periferija
2 x 27" Dell P2723D
Corsair SP2500 2.1
Logitech MK270

Lenovo Legion 5 17ACH6H 82JY007GSC
17,3 FHD IPS 144Hz
AMD Ryzen 7 5800H
16GB DDR4-3200 RAM
NVIDIA GeForce RTX 3060 6GB GDDR6
1TB PCIe NVMe SSD
Windows 11 Professional

Sony Playstation 5
Philips The One 75PUS8807/12 LED UHD 4K 120 hz
Logitech K400 wireless keyboard
Guls je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2020., 14:56   #38
AiM
Premium
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Croatia
Postovi: 355
Citiraj:
Autor Guls Pregled postova
Well, that's about it... Drugačije je bilo kad su vlasnici bili uprava/voditelji.
Sada direktori idu ko na traci, svaki pobere vrhnje i ode dalje, a nek se netko drugi guzi s problemima.
Uprava ko uprava, dok je dobra dividenda, nitko ne pita.



Pitam se to isto zadnjih 10 godina.
Najveći mi je problem što se sav posao nudi u Zg, a ja u Samoboru. Dok dođem na posao i s posla, gubim dva sata svaki dan (u najboljem slučaju). Ovdje sam za 10 min na poslu i 10 min natrag. Valjda zbog toga šutim trpim radim. Idealan radnik, kaj ćeš
S&T ?
AiM je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2020., 15:00   #39
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
radio kao sistemas, web admin, net admin, jack of all trades u HR. Prvo privatna firma 5 godina, onda 4 godine kao uhljeb u javnoj ustanovi. Nisam mogao vise i otisao van, kompletno promjenio posao i isao na brod. Sada radim posao sistemca (uz dodatak nekih drugih stvari) gdje me cijene i placaju koliko me cijene. Najbolja odluka ikada otici iz HR s tim dam sam zadrzao zanimaciju/hobby u prvoj industriji koja me najvise zanimala - ITu

najgora mi je ideja sto cu jednog dana stvarno morati u HR nesto raditi i nadam se da cu to ostvariti nekako, samo da to ne bude IT jer koliko se malo to cijeni dok nisu govna do grla to je nevjerojatno.
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2020., 15:01   #40
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Citiraj:
Autor Guls Pregled postova
Pitam se to isto zadnjih 10 godina.
Najveći mi je problem što se sav posao nudi u Zg, a ja u Samoboru. Dok dođem na posao i s posla, gubim dva sata svaki dan (u najboljem slučaju). Ovdje sam za 10 min na poslu i 10 min natrag. Valjda zbog toga šutim trpim radim. Idealan radnik, kaj ćeš
Štokolmski sindrom Neka, poslodavac voli takve


Neznam što bi ti rekao, ovo za putovanje je istina da je problem al ako si možeš podesiti radno vrijeme tipa 7:30-15:30, ideš mimo svih gužvi.
Da ne spominjem koronu, mjesecima već nemoram na posao.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.09.2020., 15:05   #41
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,768
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Nemoj tako generalizirati, sve se to može imati outsourceano i da radi kao po špagi. Samo malo korisnika to želi platiti, takvu uslugu.

A vjeruj mi, ima onih koji plaćaju takvu uslugu i dobivaju takvu uslugu, iako imaju outsourceani IT.
Vjerujem da ima, ali znamo i ti i ja da nisam baš pretjeral u ovome i da se većina tih outsourceanih IT poslova svede na čisti monitoring, slanje maila u stilu "ponestaje vam diskovnog prostora" i budemo nekoga poslali da provjeri.

Kod nas možda MekDonalc stvarno i dobije plaćeno, ali naše firme se više boje da ne dođu na loš glas kad je takav klijent u pitanju, pa zapravo (od)rade kak spada.

Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Logično je da je IT trošak, kao što su i spremačice trošak i bilo koji drugi odjel koji troši pare/ljude/resurse a ne prihoduje ništa.
Oni to gledaju kao trošak, a kasnije kad je sve u oblaku i outsourceano, onda im više nije trošak, mada su cifre višestruko veće, jer i tzv. virtualni ured košta za popizditi, čak i kad nema ljudi, papira i opreme.

Evo čak i sad kad je većina u režimu rada od doma i kad su svi skužili da se posao može odraditi bez da osam sati sjediš u uredu, pa opet trebaju neki oblik IT-a koji je upoznat s poslovanjem firme.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 07.09.2020., 15:08   #42
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,207
Neko ovde sa foruma je Sistemac ako se ne varam, sa puno iskustva, radi iz Hrvatske za Londonsku firmu, za bolesnu placu(8000 funti bruto? nezz tocno). Ima doduse neka dezurstva i kad je dezurni mora sve bit spremno i nije lagan posao, ali za tu placu

E sad ko je bio u pitanju, jel burmuz il neko vjerodostojniji, i detalja nezz al i to je opcija, a ne moras putovati na posao
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2020., 15:23   #43
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,936
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Pa zato postoji dijalog. Kažeš fino što ti tišti grud i je li se može na tome poraditi. Ako vidiš da ne može ili da netko s tobom ni je želi razgovarati i da je tako kako je, nastaviš raditi, radiš minimalno što je za radno vrijeme i platu propisano (na 1 zubu ručne) i tražiš posao negdje drugdje. Kad ga nađeš, daš otkaz i sa smješkom odeš.

To govorim za slučaj koji si naveo, za one koji ne mogu samo tako se ustati i direktora pljasnuti kitom po čelu.
Slazem se.

Al mislim da kad bi svi imali takav stav da bi svi imali po 30+ poslodavaca u radnoj knjizici u periodu manjem od 10 godina
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2020., 15:31   #44
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Citiraj:
Autor Cuky Pregled postova
Slazem se.

Al mislim da kad bi svi imali takav stav da bi svi imali po 30+ poslodavaca u radnoj knjizici u periodu manjem od 10 godina
Ne nužno, pa Brko se nije zapolsio kod onog lika šta je pričao niti ga ima u radnoj knjižici.

Zato je bitno jasno i artikulirano reći šta ti želiš i očekuješ, da ne bi došlo do potpisivanja ugovora, a niste si dobar match.
Elven je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2020., 15:36   #45
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,936
Dobro, i to stoji sto kazes.
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2020., 16:23   #46
Mihael
Premium
Moj komp
 
Mihael's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Home
Postovi: 2,186
Citiraj:
Autor Guls Pregled postova
Well, that's about it... Drugačije je bilo kad su vlasnici bili uprava/voditelji.
Sada direktori idu ko na traci, svaki pobere vrhnje i ode dalje, a nek se netko drugi guzi s problemima.
Uprava ko uprava, dok je dobra dividenda, nitko ne pita.



Pitam se to isto zadnjih 10 godina.
Najveći mi je problem što se sav posao nudi u Zg, a ja u Samoboru. Dok dođem na posao i s posla, gubim dva sata svaki dan (u najboljem slučaju). Ovdje sam za 10 min na poslu i 10 min natrag. Valjda zbog toga šutim trpim radim. Idealan radnik, kaj ćeš
Sv. Nedjelja Rimac traze sistemca
Mihael je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2020., 18:54   #47
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
Neko ovde sa foruma je Sistemac ako se ne varam, sa puno iskustva, radi iz Hrvatske za Londonsku firmu, za bolesnu placu(8000 funti bruto? nezz tocno). Ima doduse neka dezurstva i kad je dezurni mora sve bit spremno i nije lagan posao, ali za tu placu

E sad ko je bio u pitanju, jel burmuz il neko vjerodostojniji, i detalja nezz al i to je opcija, a ne moras putovati na posao
Ako je to rekao Burmuz, nekako nisam siguran da povjerujem u njegovu priču, pogotovo ako uzmemo u obzir onu o autima i bemveu

No ako takav poso postoji, blago onom ko ga ima, ko ga ljubi, dok Toni guta noćima.

Citiraj:
Autor Cuky Pregled postova
Slazem se.

Al mislim da kad bi svi imali takav stav da bi svi imali po 30+ poslodavaca u radnoj knjizici u periodu manjem od 10 godina
Pa ne baš. Ovo nije stvar za generaliziranje. Problem ljudi kod nas je takav da sami sebe podcjenjuju. Jasno da ne treba nastup "ja sam direktor svemira" ali trebati imati vjeru u sebe u svoje vrline i svakako dat jasno do znanja i ono što želiš/očekuješ. Ako ideš na razgovor za poso pokunjen i odma se postavljaš kao "jebite me ali samo mi dajte đob", onda nisam siguran koliko ćete uspjeti na tom poslu.

Jasno, kad je u pitanju osoba bez radnog iskustva, tu nema pametnih savjeta. Onda je često "daj šta daš". Ali kad natovariš 5+ godina staža i EKSPERTIZE u nečem pa još dodaš kake ćertifikate ili slično, tada se ne smiješ bojati postaviti. Da, može te se tretirati kao početnika u toj firmi, ono dok ne naučiš gdje je čenifa, gdje se gabla i ko tovari malu iz fotokopiraone tj dok ne pohvataš kak firma diše, ali sve kasnije se treba boriti.

Sad tu ima more primjera jer kako ima svakavih poslodavaca, ima i još svakakvijih zaposlenika pa to ide u nedogled. Poanta priče bi bila - bez straha i samopouzdanje. Bio sam na obje strane razgovora, i kao netko tko traži poso i netko tko sluša onog tko želi poso, tako da nebi dalje pilio o tome. Samo ovo dvoje gore.


Citiraj:
Autor Elven Pregled postova
Ne nužno, pa Brko se nije zapolsio kod onog lika šta je pričao niti ga ima u radnoj knjižici.

Zato je bitno jasno i artikulirano reći šta ti želiš i očekuješ, da ne bi došlo do potpisivanja ugovora, a niste si dobar match.
Upravo to. One fore, plaća u firmi je od 4 do 10 iljada kuna pa ti da 4600. Ili sad je 4, a kasnije može biti i 10. Onda kažeš "dođem kasnije kad bude 10". I odeš.

Reko sam da neću puno drvit po forumu ali ova tema mi je izuzetno zanimljiva
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2020., 19:20   #48
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,768
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Jasno, kad je u pitanju osoba bez radnog iskustva, tu nema pametnih savjeta. Onda je često "daj šta daš".
Neovisno o sistemaštvu, ali ima i tu (slučaj friških bez radnog iskustva) kojekakvih primjera gdje njih sve odmah već na prvom razgovoru pripada. Jučer se završi xyz faks (može, ali i ne mora biti) tehničke prirode, konkrentog znanja i iskustva se nema, kak god se okrene, ali njih pripada i oni imaju pravo, jer su pričali na faksu i kolege idu u inostranstvo, piše na Internetima, a i preCednica je rekla, pa ne dolazi u obzir ništa ispod 10.000 kn neto (za početak), obavezno službeni laptop i mobitel u rangu €2.000 da im se kolege s faksa ne smiju kad su na kavi poslije (napornog) prvog radnog dana, mada bi najbolje bilo da je u startu neki Mac, na stranu sad da je cijela infrastruktura firme i klijenata posložena tak da će Macom samo čitati mailove, ako ne misle imati neku Windows + Linux virtualnu mašinu sa strane.

I onda dođe trenutak kad nekoga vraga treba i odraditi, pa krene spajanje na SQL server na način da se FQDN ili adresa upisuju direktno u web-preglednik u kojem su tak jasno već logirani sa svojim privatnim mailom, pa se šalje mail da ne radi SQL server ili su im dati krivi podaci. Kasnije su slični problemi prilikom spajanja putem običnog RDP-a, jer eto imam faks, ali nisam školovala, pa napokon skuže da im treba SSMS, ali joj, pa nikad to nismo radili, kak se to podesi, znate ja vam više razvijam u Pythonu, pa se na to odmah s moje strane spomene, OK hoćeš Anacondu?, pa se malo premišljaju, jer im taj film baš i nije nekaj, a i J.Lo kao glumica malo fuša. Reko, jeste svi pali s Marsa ili koji kurac.

Na kraju se ispostavi da su ošli kod Rimca u marketing.

#svaka sličnost sa stvarnim osobama i situacijama je samo hipoteCke prirode
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 07.09.2020., 20:31   #49
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,565
Hehe, jesi razmišljao da pišeš scenarije / romane, ide te 😁
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2020., 21:13   #50
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,768
Mogel bi komotno, treba mi samo pseudonim, jer svakodnevnog materijala definitivno ne nedostaje. Zajebanciju na stranu, bolje da ne lajem previše, jer stvarno ima(mo) ovakvih slučajeva, pa se svi redom čude da ih nitko ne želi zaposliti takve stručne i školovane, a sami sebi nisu u stanju priznati da su se u IT branši našli prije svega, zbog popularnosti iste i priča o enormnim svotama, pa je kasnije šok i vjeverica, jer oni nisu prodžekt menadžeri, a jučer su završili Vern, znaju što je kanban, imaju i lijepi Vennov dijagram koji fino prikazuje njihove jake strane, ali von Neumannov model im se baš ne sviđa, oni su više tač-skrin generacija.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 07.09.2020., 21:31   #51
tizhu
Premium
 
Datum registracije: Sep 2014
Lokacija: zagreb
Postovi: 722
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Da, može te se tretirati kao početnika u toj firmi, ono dok ne naučiš gdje je čenifa, gdje se gabla i ko tovari malu iz fotokopiraone tj dok ne pohvataš kak firma diše, ali sve kasnije se treba boriti.
ja sam više HR nego IT pa rekoh da pitam jel se zna šta?
tizhu je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2020., 21:43   #52
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,768
Dok čekamo...
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 07.09.2020., 22:05   #53
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,929
Veselo je u kopiraoni.
mkey je online   Reply With Quote
Staro 07.09.2020., 22:21   #54
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,207
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Ako je to rekao Burmuz, nekako nisam siguran da povjerujem u njegovu priču, pogotovo ako uzmemo u obzir onu o autima i bemveu

No ako takav poso postoji, blago onom ko ga ima, ko ga ljubi, dok Toni guta noćima.
Dada, zbog price o autima i kazem da je moguće da je neko kao Burmuz, a moguce da je neko vjerodostojan Davno je to bilo Ali isto neka tema u vezi poslova ili skolovanja

Zadnje izmijenjeno od: OuttaControl. 07.09.2020. u 22:29.
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2020., 23:14   #55
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,768



Citiraj:
Autor burmuz Pregled postova
Mislim da ovisi to od čovjeka do čovjeka. Osobno vozim auto od 250 KS i nemam niti jedan prometni prekršaj već 5 godina a i više. Čak ni za parkiranje.

Tako da je, po meni, veći problem pod broj 1. kućni odgoj, pod broj 2. alkohol, i broj 3. neznanje i neopreznost.
Citiraj:
Autor burmuz Pregled postova
Odijela isključivo Varteks, čak potegnem autom do Varaždina da si uzmem nešto. Košulje isto Varteks ili Croata. Trudim se isključivo hrvatsko kupovati.

Galileo je isto ok, no meni ne odgovara jer više volim ozbiljniji i klasičniji look, dok je u navedenoj trgovini više nešto kao modernije itd. što mi nije baš...

Naravno, tko voli baš modno, ima P. Cardin trgovina u ZG i XYZ u Areni. Tamo si uzmem nešto ako me baš žuljaju novci u džepu
Citiraj:
Autor burmuz Pregled postova
Ja se nešto zezam s fondovima, ali to je za razonodu i ono, novac koji mi je viška. Uplaćujem 1 i 2 stup i više nedam državi lipe. Većinu novca držim na računu i ako bude nekog s... uvijek ga mogu dići.

Te neke fore sa osiguranjima itd.... ne znam, ne vjerujem ništa, znači odvajaš 40 godina lovu i onda ti kažu sorry itd... ili možeš dignuti samo 20% svojeg novca koji si uštedio, ostalo na rate i onda krepaš za koju godinu i bok.

Osobno volim imati novce pri ruci da znam da ih danas maltene mogu imati ako poželim.
Citiraj:
Autor burmuz Pregled postova
Zato učiš svaki dan i prilagođavaš se. Definicija inteligencije je mogućnost snalaženja u novim situacijama. Neće to biti preko noći i ako do toga dođe, biti će vremena da se čovjek snađe ( tko želi ).

Ne treba biti rastrošan i raspikuća, no meni je osobno bitno da koliko toliko uživam dok sam mlad a kad sam star ionako mi se neće dati ništa.

Da u mladost štediš da bi imao u starosti, apsulutno da do neke mjere, no opet ako moram birati radije ću voziti dobar auto, putovati itd. kad sam mlad nego da mogu kad sam star. Ali to svatko ima svoje jel
Citiraj:
Autor burmuz Pregled postova
Da, ali što kada kažu "sorry propalo" kao Ljubljanska banka pa ako dobiješ spor, dobiješ za 20 godina?

Ovako ti je novac uvijek pri ruci i digneš ga isti dan. Ne vjerujem nikome ništa, za 40 godina propadne Rimsko Carstvo kako ne bi fond.

Za banku ovo ne znam, ja sam u Zabi i samo koristim zaba invest preko mbankinga i tu ulažem, povlačim lovu itd.

Imam i osobnog bankara pa, kad mi nešto nije jasno, samo odem i popričam


-->
Mislim da nije on u pitanju u tom slučaju, ali daleko od toga da nema koju pametnu za reći na temu zapošljavanja, financija i života općenito.



Citiraj:
Autor burmuz Pregled postova
Mislim da ovisi to od čovjeka do čovjeka. Osobno vozim auto od 250 KS i nemam niti jedan prometni prekršaj već 5 godina a i više. Čak ni za parkiranje.

Tako da je, po meni, veći problem pod broj 1. kućni odgoj, pod broj 2. alkohol, i broj 3. neznanje i neopreznost.
Citiraj:
Autor burmuz Pregled postova
Odijela isključivo Varteks, čak potegnem autom do Varaždina da si uzmem nešto. Košulje isto Varteks ili Croata. Trudim se isključivo hrvatsko kupovati.

Galileo je isto ok, no meni ne odgovara jer više volim ozbiljniji i klasičniji look, dok je u navedenoj trgovini više nešto kao modernije itd. što mi nije baš...

Naravno, tko voli baš modno, ima P. Cardin trgovina u ZG i XYZ u Areni. Tamo si uzmem nešto ako me baš žuljaju novci u džepu
Citiraj:
Autor burmuz Pregled postova
Ja se nešto zezam s fondovima, ali to je za razonodu i ono, novac koji mi je viška. Uplaćujem 1 i 2 stup i više nedam državi lipe. Većinu novca držim na računu i ako bude nekog s... uvijek ga mogu dići.

Te neke fore sa osiguranjima itd.... ne znam, ne vjerujem ništa, znači odvajaš 40 godina lovu i onda ti kažu sorry itd... ili možeš dignuti samo 20% svojeg novca koji si uštedio, ostalo na rate i onda krepaš za koju godinu i bok.

Osobno volim imati novce pri ruci da znam da ih danas maltene mogu imati ako poželim.
Citiraj:
Autor burmuz Pregled postova
Zato učiš svaki dan i prilagođavaš se. Definicija inteligencije je mogućnost snalaženja u novim situacijama. Neće to biti preko noći i ako do toga dođe, biti će vremena da se čovjek snađe ( tko želi ).

Ne treba biti rastrošan i raspikuća, no meni je osobno bitno da koliko toliko uživam dok sam mlad a kad sam star ionako mi se neće dati ništa.

Da u mladost štediš da bi imao u starosti, apsulutno da do neke mjere, no opet ako moram birati radije ću voziti dobar auto, putovati itd. kad sam mlad nego da mogu kad sam star. Ali to svatko ima svoje jel
Citiraj:
Autor burmuz Pregled postova
Da, ali što kada kažu "sorry propalo" kao Ljubljanska banka pa ako dobiješ spor, dobiješ za 20 godina?

Ovako ti je novac uvijek pri ruci i digneš ga isti dan. Ne vjerujem nikome ništa, za 40 godina propadne Rimsko Carstvo kako ne bi fond.

Za banku ovo ne znam, ja sam u Zabi i samo koristim zaba invest preko mbankinga i tu ulažem, povlačim lovu itd.

Imam i osobnog bankara pa, kad mi nešto nije jasno, samo odem i popričam


The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 07.09.2020., 23:30   #56
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,207
Pokusa sam izgooglat po forumu taj post ali nisam uspio nac
Znam da je osoba u temi spominjala da je radila xx godina u hrvatskoj i onda joj je iz nekih razloga prekipjelo i trazio je firmu koja nema apsolutno nikakve veze sa hrvatskom i da je dobio posao u engleskoj (mislim london) firmi da ima bolesnu placu(mislim 8000 al tocne cifre se ne sjecam) da nekad mora bit dostupan od 0-24 i da se radi puno više nego ovdje, i gotovo sam. siguran da je neki sis admin ili nešto IT infrastrukturno, al ima cca 4-5 godina od tog posta.

Eh burmuz nas legenda lipo me nasmijalo to sa njim i sad sta god citas od njega je smiješno
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2020., 23:33   #57
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,936









Gdje si samo ovo sve izvukao
-->
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Mislim da nije on u pitanju u tom slučaju, ali daleko od toga da nema koju pametnu za reći na temu zapošljavanja, financija i života općenito.









Gdje si samo ovo sve izvukao
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2020., 23:33   #58
Black Dragon
Premium
Moj komp
 
Black Dragon's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Agram
Postovi: 2,973
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Štokolmski sindrom Neka, poslodavac voli takve
Yup ... ali i Švedi dođu sebi pa čak i u državnoj / javnoj upravi ... nakon 13 godina, ne mogu reći da mi je bilo loše, svih 13 godina, prvih 6 je bilo OK, a onda je uslijedio niz ono dna, dna, ravnatelja postavljenih političkih do zadnjeg kojem je IQ manji od broja cipela, a pohlepu ni crna zemlja neće moći pokriti. Došao sebi i rekao idem hebo sve što sam napravio zadnjih 13 godina to nitko ne cijeni i ne poštuje ... dosta mi je slaganja i osmišljavanja kako će sustav raditi na teritoriju cijele RH sa minimalnim sredstvima jer auti, službena putovanja,školovanje tajnica od srednje do doktorata (14% bonus na plaću) i pijanke su važnije od sveg drugog, ... jednostavno potrošilo se svo domoljublje i vjerovanje u bolje sutra ... rekao odoh u privatne vode, znam, dokazao sam, već sam i bio i idem ...
Kad ono zvoni telefon, državni tajnik ... halo kako to misliš ideš ? Pa ti si zadnja živuća osoba koja zna kako sve funkcionira i koja zna sve passove i koja je postavila većinu sustava na noge i zna gdje je što i kako radi što. Ne može na razgovor do mene, odmah.
Eto ponovo patim od Štokolmskog sindorma, priča je bila prelaziš k meni i ne mrdaš dok sam ja tu i ideš na EU, odnosno za ne upućene 30%+ na plaću. Čovjek jednostavno ne vjeruje da je to priča iz RH ali eto, Šveđanin sa sindromom u poznim 40tima se okuražio otići sa državnih jasli kad eto ne daju ... ima još ljudi koji znaju da je negdje netko nešto napravio i ostavio trag u sustavu.
Uglavnom, ako znaš i vjeruješ u sebe i fakat si neki quraz napravio i radio u životu (kako ovo zvuči otrcano, ko kakva reklama za Erste ) šta te boli kiki, svijet je velik idi i BUDI ljude. Ako si radio godinama i nešto napravio onda je to netko i vidio, pa čak i u ovoj nakaradi od državnog aparata u RH. A ozbiljan privatnik to zna, ali većina je škrta ili ti optimizira poslovanje i ako se ne buniš neće te promaknut, pomaknuti i povećati plaću ukoliko to ne dokažeš ili pokažeš. Želi najviše za najmanje, kao i veliki broj ljudi na svijetu

PS, nije sve bajno. I dalje je sranje, bedaci su prisutni svuda oko nas i jednaki su na svim razinama ali ih trpim sada za 30% veću plaću. Ponedjeljak - petak 08:00 - 16:00 (dobro, malo sam i dalje glup pere me ono glupo domoljublje i vjerovanje u bolje sutra pa znam i dulje ostat i pisat projekte i funkcionalne specifikacije subotom i nedjeljom, ali to radim iz gušta, a ne zato jer moram), platili bi me više u u nekoj privatnoj firmi ali bi očekivali 24/7/365, ovdje ja to odlučujem i to isto ima neku cijenu koju smatram da novci ne mogu nadoknaditi, život je resurs koji ne možeš kupiti, kada prođe, prođe ...
Ako misliš ostati u RH, a da si mlad, nadobudan i pun sebe, a iza sebe trenutno nemaš ništa, nikakav rezultat niti kakvu Josipu Rimac, šuti i radi ili idi van. Dokaži se i to jasno i glasno kaži, da to sam ja napravio ... U ITu sam od 90tih, zlatna vremena su prošla za prosječne bez zaleđa, ako nisi top sa specifičnim znanjima i još k tome bez rezultata ili pozadine nema onda zaboravi priče želim, auto, mobitel, notebook, 35+ dana godišnjeg, tajnica, i 20k kn startno ... jednostavno puno nas je, a tržište je sve manje i manje, kako je netko napisao sustavi su sve bolji i bolji. Stariji se sjećaju jednostavnih i trivijalnih radnji od banalnih instaliranja OSa. Win 3.11 ili 95Pan ili Me se reinstalirao na satnoj bazi, sada se u poslovnom okruženju komp rashoduje sa izvornom instalacijom OSa ... i tako je sa svime drugim.
Piva previše i kucam previše ali i nas je previše i konkurencija je sve veća.
__________________

Some men aren't looking for anything logical. They can't be bought, bullied, reasoned or negotiated with. Some men just want to watch the world burn.
Black Dragon je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2020., 23:37   #59
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,768
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
Pokusa sam izgooglat po forumu taj post ali nisam uspio nac
Da nije možda Boris Spremo - Viši tehnički konzultant u tvrtki TIS OIS d.o.o.? Priča se poklapa, samo je pitanje ko ju je ispričal.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 07.09.2020., 23:39   #60
zgmmax
(-(-(-(--)-)-)-)
Moj komp
 
zgmmax's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,617
Znam dečka, Linux/Unix sistemaš otišao iz jedne banke u Hrv. u drugu banku u Dubai za 6k€.

Radio sam u IT firmama sve osim programiranja 10g,iste spike kao i vaše. Nakon kaj sam skupio iskustvo otišao dalje, pa mi i tam dopizdilo da me se zove poslije radnoga vremena i otišao sada u stranu firmu.

totalno druga priča. nemam službeni mob, sve ide preko emaila, skypa,teamsa.
Završim u 16 ugasim laptop i do ujutro u 8 me nitko ne traži...
Preporodio se..

Zadnje izmijenjeno od: zgmmax. 07.09.2020. u 23:45.
zgmmax je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na