Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 08.05.2019., 00:41   #1
BRLEE
Registered User
 
Datum registracije: Apr 2019
Lokacija: Rijeka
Postovi: 58
RUNE Rural Network Infrastruktura

https://www.ruralnetwork.eu/hr.html


Sta kažete na ovo forumci? Dali je jedna od klasicnih priča koja ce propast ili ima nade? Vec je sve potpisano koliko vidim na portalima i na ovoj stranici i ima dosta xlsx fileova di ima preko 100k adresa za Primorsko Goransku i Istarsku županiju i sve je ljepo poslozeno i izgleda uvjerljivo.

Nadam se da ce to proradit jer znam za Primorsko Goransku da dijelovi Rijeke nemaju optiku a po slavoniji u dosta malim gradovima i selima vec se radi optika od manjih operatera tipa proping itd itd.

Nekazem da je loše sta rade prvo po malim gradovima i selima ali nerazumijem zasto prvo nerješe dijelove velikih gradova pa onda dalje.

Isto sam tako kontaktirao Šašu direktora RUNE-Adria i dobio sam odgovor "Pri kraju smo izrade web aplikacije putem koje će se na našim stranicama moći provjeriti dostupnost za svaku pojedinu adresu.
Molimo za još malo strpljenja i zahvaljujemo na podršci."

Malo više o projektu : http://novilist.hr/Zivot-i-stil/Zani...a_refresh=true

Update : Došla mapa prije par minuta : http://www.ruralnetwork.eu/maps/

Zadnje izmijenjeno od: BRLEE. 10.05.2019. u 02:23.
BRLEE je offline   Reply With Quote
Staro 08.05.2019., 09:02   #2
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,077
bilo bi lijepo... s obzirom da ispada da će biti "free" za korištenje od strane bilo kojeg operatera, možda ćemo (ako zaživi) imati slobodu promjene providera kao šta sad imamo tu mogućnost na bakru.
jp_rv je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.05.2019., 09:31   #3
d0X
Kostolomac
Moj komp
 
d0X's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,162
Guštam u optici već skoro deset godina tako da pozdravljam svaku inicijativu njenog širenja. Ako Grobnik dobije optiku selim se nazad
d0X je offline   Reply With Quote
Staro 09.05.2019., 00:32   #4
BRLEE
Registered User
 
Datum registracije: Apr 2019
Lokacija: Rijeka
Postovi: 58
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
bilo bi lijepo... s obzirom da ispada da će biti "free" za korištenje od strane bilo kojeg operatera, možda ćemo (ako zaživi) imati slobodu promjene providera kao šta sad imamo tu mogućnost na bakru.
Nerazumijem te baš ovo za "free" korištenje ali da stavili su da kad naprave infrastrukturu da se moze birat " OPERATOR (PRUŽATELJ) USLUGA / poslovni subjekt koji na tržištu nudi usluge TV, interneta, telefona i sl. usluge putem otvorene mreže (ISP-telekom operatori usluge-HT, ISKON, VIP, OT, TERRAKOM...) "
BRLEE je offline   Reply With Quote
Staro 09.05.2019., 00:34   #5
BRLEE
Registered User
 
Datum registracije: Apr 2019
Lokacija: Rijeka
Postovi: 58
Citiraj:
Autor d0X Pregled postova
Guštam u optici već skoro deset godina tako da pozdravljam svaku inicijativu njenog širenja. Ako Grobnik dobije optiku selim se nazad
I ja sam razmišljao preselit se kod bake na gornju vežicu, ima 500/120 a pali laptop svaki drugi tjedan... jbg očito moraš živjet u zgradi da dobiješ optiku..
BRLEE je offline   Reply With Quote
Staro 09.05.2019., 08:37   #6
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,077
Citiraj:
Autor BRLEE Pregled postova
Nerazumijem te baš ovo za "free" korištenje ali da stavili su da kad naprave infrastrukturu da se moze birat " OPERATOR (PRUŽATELJ) USLUGA / poslovni subjekt koji na tržištu nudi usluge TV, interneta, telefona i sl. usluge putem otvorene mreže (ISP-telekom operatori usluge-HT, ISKON, VIP, OT, TERRAKOM...) "
free u smislu - neće biti u vlasništvu jednog providera koji će svima drugima naplaćivati korištenje. kao kad t-com stavi svoju optiku, pa ako neki drugi provider želi nudi usluge putem iste, moraju t-comu plaćati xy kn mjesečno. to sam vidio već u ugovorima za gradnju optičke mreže, provider-izgraditelj uvijek ostalim providerima naplaćuje korištenje. kod ovoga mi se čini da toga nema (neće biti - futur)
jp_rv je online   Reply With Quote
Staro 09.05.2019., 23:26   #7
BRLEE
Registered User
 
Datum registracije: Apr 2019
Lokacija: Rijeka
Postovi: 58
Update : Došla mapa dostupnosti prije par minuta : http://www.ruralnetwork.eu/maps/
BRLEE je offline   Reply With Quote
Staro 10.05.2019., 09:23   #8
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,151
Ha, sjecam se da je bio raspisivan natjecaj za ono razvoj optike (govorim o kvarneru) i da su neke "slotove" uzeli veliki telekomi a vecina toga RUNE i 3T cable. E sada kada ce to biti izgradjeno zivi bili pa vidjeli.
mann je offline   Reply With Quote
Staro 10.05.2019., 20:14   #9
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,077
na mapi su PLANIRANE zone pretpostavljam? jer niti jedna adresa iz pofarbanih zona nema dostupnu optiku.
jp_rv je online   Reply With Quote
Staro 10.05.2019., 20:46   #10
BRLEE
Registered User
 
Datum registracije: Apr 2019
Lokacija: Rijeka
Postovi: 58
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
na mapi su PLANIRANE zone pretpostavljam? jer niti jedna adresa iz pofarbanih zona nema dostupnu optiku.
Naravno planirano je tek. Gradnja je već počela na par lokaciju u Istri koliko sam vidio na par web portala a na Primorju nadam se da će što prije krenuti i da će prvo popunit naselja u Rijeci pa onda preči na manje gradove i sela.

Mapa je jako točna koliko sam proučio jer vidim da po velikim kvartovima u Rijeci tipa Škurinje i Gornja Vežica nisu stavljena za projekt jer svaka zgrada u oba ta kvarta ima več optiku.

Zasada jako obečavajuće ovo sve izgleda.
BRLEE je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.05.2019., 21:05   #11
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,077
za jugozapad istre nisu našli izvođače? lijevo od žminja propuh.
ćemo vidit. bilo bi lipo kad bi bilo.
jp_rv je online   Reply With Quote
Staro 10.05.2019., 21:06   #12
axo
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Pula
Postovi: 1,368
Ovoj puli je netko davno rekao laku noc.
Od optike ni o...
axo je offline   Reply With Quote
Staro 10.05.2019., 22:05   #13
BRLEE
Registered User
 
Datum registracije: Apr 2019
Lokacija: Rijeka
Postovi: 58
@jp_rv i @axo evo vam prijatelji ovo isto ako niste znali ima na stranici pa skinite i otvorite u office. Skoro sve adrese Primorsko Goranske i Istarske Županije pa pogledate ako vas zanima ima i dosta jos toga na stranici.

ADRESE link za download : http://www.ruralnetwork.eu/documents...addresses.xlsx

Ostale stvari : https://www.ruralnetwork.eu/procurement.php
BRLEE je offline   Reply With Quote
Staro 10.05.2019., 22:24   #14
sharkri
Premium
Moj komp
 
sharkri's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 675
Rijeka/mlaka ništa, prazno.
__________________
Sig-5 redova normalne veličine max
sharkri je offline   Reply With Quote