Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 20.03.2016., 15:40   #1
Street_Racer
Ulični trkač
Moj komp
 
Street_Racer's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 312
Xeon s771 - dim iz matične?

Pozdrav,
imam jednu kantu koja se sastoji od:
Gigabyte G41m-combo s775 matične modificirane za xeone,
GSkill 2x2GB DDR3 1600 MHz
Chieftec 400W napajanje
grafička je integrirana

Do danas je na toj ploči uredno radio xeon E5420 kupljen na ebayu. Naljepnica je stavljena na njega, kodovi u bios i sve 5.
Neki dan mi stigne jedan E5410 s ebaya i idem ga ja danas testirati na toj ploči kad ono osjetim smrad elektroničke komponenete kako izgara i lagani dim izađe iz kučišta, reko neispravan cpu, izgorio je vjerojatno. Kad ono na CPU nikakvih tragova, nije se niti zagrijao. A komponenta koja se užarila i zasmrdila je ova za slike, na matičnoj ploči.
http://i68.tinypic.com/33op6c5.jpg

Što je ta komponenta i što se tu zapravo dogodilo?

Reko idem vratiti onaj xeon E5420 koji je do sada radio da vidim jel mi ploča spaljena, kad ono normalno boota, ulazi u windowse, sve radi. Sad mi nije jasno što se dogodilo. Je li moguće da je za to kriv neispravan CPU i jel mi to sad napravilo nekakvu trajnu štetu na ploči?
__________________
I live my life a 1/4 mile at a time! Nothing else matters...
For those 10 seconds or less...I'm free!

Poštene trgovine: #1 #2 #3 #4
Street_Racer je offline   Reply With Quote
Staro 20.03.2016., 16:28   #2
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,578
To je nekakav tranzistor ili voltage regulator,
čak bi ga se moglo i promijeniti novim kad bi znao točno koji je + dobro iskustvo i oprema za lemljenje po mobo.

Šta se desilo možeš pogađati, možda ti taj E5410 nije "sjeo u ležište" kako treba, pogotovo radi ove modifikacije 775 - 771 ili je neispravan.
Trebalo bi usporediti funkcije pinova između ta dva (E5420 - E5410), mada pretpostavljam da razlike nema jer "samo" model razlike.

Za sada nemoj vaditi proc i izbjegavaj to raditi u buduće,
sa alatima provjeri jesu li svi naponi u potrebnom opsegu, pogotovo ovi vezani za cpu i chipset.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 20.03.2016., 17:26   #3
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
To je Mosfet tranzistor kaze google...

http://www.hardwaresecrets.com/every...tor-circuit/2/

Lako moguce da je otisao dio regulacije napona za procesor no prema njegovom polozaju vise vuce na lan, usb ili nesto trece... mozda i od northbridge-a mada sumnjam da bi onda ploca upalila.

Chipset faze su obicno uvijek juzno, za memoriju desno i za procesor okolo njega tako da polozaj ovoga definitivno vuce na nesto van toga.
Pregledaj si sve usb konektore dali rade a ovako napamet 90% sam siguran da je to mozda regulacija napona od serial ili parallel porta !
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 20.03.2016., 20:20   #4
Street_Racer
Ulični trkač
Moj komp
 
Street_Racer's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 312
Ok, isprobat ću sve portove čim uhvatim malo više vremena, iako paralelni i serijski ne znam ni kako bih isprobao, tj. više nemam s čim. Ako je već nešto moralo krepati onda bi bilo super da je nešto od tih portova koje nikad ne koristim.
Ali mene više muči kako je to mogao uzrokovati taj procesor, imao sam do sada susreta s neispravnim i poluispravnim procesorima, ali ovo mi je skroz čudno. Sad bi rado taj procesor isprobao na još jednoj ploči, ali ne bi htio da završi dimnim signalima
__________________
I live my life a 1/4 mile at a time! Nothing else matters...
For those 10 seconds or less...I'm free!

Poštene trgovine: #1 #2 #3 #4
Street_Racer je offline   Reply With Quote
Staro 20.03.2016., 21:08   #5
iNoob
Game Collector
Moj komp
 
iNoob's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Viškovo (Rijeka)
Postovi: 366
Možda je najepnica na procesoru krivo naljepljena ili si procesor okrenuo na krivu stranu(ako je ploča modana lako se desi) pa je struja krenula krivim putem.
__________________
Trust me - I know what I'm doing!
iNoob je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na