Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 16.11.2010., 11:31   #181
baban
Premium
Moj komp
 
baban's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: DE
Postovi: 591
ako sam dobro razumio to je kolega i probao pa ne ide
Citiraj:
Probao sam disk management windows 7 i recimo dozvoli mi da oduzmem prostor sa D i i stvorim novi slobodni prostor ali ga ne mogu dodati na C particiju nego ga samo mogu ponovo pripojiti D particiji
imao sam i ja taj 'problem', cini mi se da sam ga rijesio uz pomoc ili acronis disk directora ili paragon partition managera (ne mogu se sjetiti koji je tad bio instaliran)
i preporucio bi ti backup vaznih podataka prije bilo kakve radnje
da ne bude kasnije kao kod mene

baban je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2010., 12:36   #182
dodo99
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: East of the eden
Postovi: 12
Evo uspio sam napraviti i to sa programom : EASEUS Partition Master 6.5.2 Home Edition

U biti je jednostavno , prvo smanjiš particiju D za koliko želiš i tada za toliko povečaš particiju D.

poz...
dodo99 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 17.11.2010., 11:54   #183
Joke
N00B
Moj komp
 
Joke's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Split
Postovi: 3,885
Citiraj:
Autor dodo99 Pregled postova
U biti je jednostavno , prvo smanjiš particiju D za koliko želiš i tada za toliko povečaš particiju D.
Mislis C: particiju?
PS. Obicno prije resizea i slicnih stvari, ide backup (kako je kolega naveo gore)..
A da ne govorimo da je sigurnije koristit neki bootable alat!
__________________
IE6
Linux is Not Windows
Joke je offline   Reply With Quote
Staro 18.11.2010., 13:19   #184
FiNiX
Premium
 
FiNiX's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Split
Postovi: 37
Citiraj:
Autor dodo99 Pregled postova
Evo uspio sam napraviti i to sa programom : EASEUS Partition Master 6.5.2 Home Edition

U biti je jednostavno , prvo smanjiš particiju D za koliko želiš i tada za toliko povečaš particiju D.

poz...
Nekako san bija uvjerenja da u tom slucaju D particija triba bit prazna, al ocito me vrime prigazilo.
__________________
Tko leti - vrijedi
Tko vrijedi - leti
Tko ne leti - ne vrijedi

__________________



CPU: AMD Ryzen R9 5950x

CLR: Kraken x73

MBO: Asus Crosshair VIII Hero

RAM: Kingston HyperX RGB 3600 32GB (4*8)

VGA: Gainward RTX 3080 Phantom

HDD: SAMSUNG 970 EVO 500GB M.2 ++ Kingston A1000 480GB M.2 ++ 2x SAMSUNG 850 EVO 500GB ++ WD Black 2TB

PSU: Antec HCG 750 Gold Modular

BOX: beQuiet! Silent Base 801

LCD: Acer Predator XB271HU @ QHD ++ LG 27UD58-B @ 4K

OS : MS Windows 10 Pro 64bit

Stick: Logitech/Saitek X56 + TrackIR5 + Oculus Rift S







CPU: AMD Ryzen R5 3600

CLR: Noctua NH-L12S

MBO: Asus Prime x370 Pro

RAM: G.Skill Trident Z RGB DDR4-3600 2x8GB CL16

VGA: Gainward RTX 2080 Phoenix GS

HDD: Samsung 850Evo 250GB M.2 ++ 2x WD Green 2TB

OPT: LG BD/HDDVD player

PSU: CoolerMaster MasterWatt 650W Modular

BOX: SilverStone GD09B

LCD: LG 49SJ810V @ 4K60Hz

OS : MS Windows 10 Pro 64bit








CPU: Intel i3 6300HQ @ 2800MHz (100x28 @ 0,920V)

MBO: Lenovo Ideapad 700-15ISK

RAM: DDR4 2133 16GB (2*8 = Hyundai Electronics 8GB 2133 + Kingston 8GB 2133)

VGA1: Intel HD Graphic 530

VGA2: GeForce GTX 950M 4GB DDR3

HDD: Intel 600p 256gb ++ WD 1TB 5400rpm

LCD: BuildIn 15" FHD + Samsung 22" FHD

OS : MS Windows 10 Pro 64bit





FiNiX je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2010., 19:58   #185
Lenovo
Premium
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Split
Postovi: 79
Q: Spajanje particija na eksternom HDD-u

Kako spojiti dvije prazne (formatirane su) particije koje su na HDD-u u ladici? Kad stavim disk Win7 ga prepoznaju kao 3 removable drivea. Formatirao sam particije koje želim mergeati u jednu ali ne znam kako to izvesti.
Lenovo je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2010., 20:02   #186
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,390
Ako su prazne, obriši ih i napravi jednu. Ne vidim u čemu je problem...
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2010., 20:06   #187
6Finger
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zagreb, trešnjevka
Postovi: 1,166
Computer menagement / Disk Menagement / desni klik na svaku od particija - Delete volume
Kad napraviš na sve 3 opet desni klik inapraviš novu
6Finger je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2010., 18:32   #188
Lenovo
Premium
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Split
Postovi: 79
Puno hvala! Ovo je bilo brzo i ekspeditivno!
Lenovo je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2010., 14:37   #189
Anonymous_01
Premium
Moj komp
 
Anonymous_01's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 29
Za bilo kakve dodatne igrarije s particijama koristiti Partition Magic, pridruživanje prazne particije punoj i ostalo....
Anonymous_01 je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2010., 21:53   #190
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,390
Ti si zapeo u prošlosti... Danas bi uz Partition Magic morali prodavati i program za recovery podataka.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.12.2010., 22:10   #191
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,062
Meni partition magic uopće ne prepoznaje disk kako treba, javlja grešku. Disk je wd black iz moj komp. Majka za zajebancije sa particijama je acronis disk director. Nema premca među disk-prčkanje-programima.
D1viry je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2011., 14:58   #192
llepu
Premium
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: VG
Postovi: 67
Velicina particije

Dan,

dali velicina particije i velicina clustera na particiji utjece ujedno i na njezinu brzinu?

Uzeti u obzir i da sad imam jedan disk velicine 1 TB koji bi kasnije spojio u RAID sa jos jednim takvim.

LP
d.

Zadnje izmijenjeno od: llepu. 07.03.2011. u 15:04.
llepu je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2011., 15:21   #193
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,313
Naravno da će kontroler brže naći podatke na manjoj nego na većoj particiji. Zbog toga se tako veliki diskovi koriste za storage, a ne za OS.
Veličina clustera utječe na zauzeće prostora na samom disku i nije toliko vezano na brzinu nalaženja podataka.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2011., 15:36   #194
llepu
Premium
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: VG
Postovi: 67
Mislio sam napraviti aktivnu particiju za OS od jedno 25 GB, a sve ostale po 200 GB. Ili da ove od 200 GB jos vise smanjim?

I dali je moguce disk staviti u RAID ako su na njemu OS i particije?

Nemam sad neki posebni disk za OS.

Zadnje izmijenjeno od: llepu. 07.03.2011. u 15:44.
llepu je offline   Reply With Quote
Staro 28.04.2011., 12:06   #195
Ag008
RESPECT MY AUTHORITAH
Moj komp
 
Ag008's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 7,343
Particije

Budući da sam do sada imao samo 160GB disk koji je praktički pun, kupio sam novi, u disk manageru napravio Extended partition, jedan logical drive i sve super.
No, budući da imam stari XP, a imam i DVD na kojemu je sedmica, mislim da sam pogrješio što mi je cijeli disk extended (ili možda nisam). Je li moguće kasnije instalirati sedmicu na novi disk, je li uopće moguće imati tako dvije primarne particije.
Mogu li se instalirati tako dva operativna sustava na posebne diskove, je li onda pohranjivanje ograničeno, bilo kakva pomoć ili savjet je dobrodošao.
Inače, disk je i dalje prazan, pa imam vremena sve promijeniti.
__________________
.
Ag008 je offline   Reply With Quote
Staro 28.04.2011., 13:38   #196
vedranzeman
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Kloštar Podravski
Postovi: 1,019
Prebaci tu particiju u Primary, jer nećeš moći instalirati Windowse na nju.
Moj generalni savjet je pošto su na disku moguće 4 particije, od kojih jedna može biti Extended sa Logical Driveovima, ako mislite imati do 4 particije po disku neka sve budu Primary.
Jednostavno je manje problema sa kasnijim promjenama veličine particija i slično.

Možeš bez problema imati dva OS-a na odvojenim diskovima.
__________________
Tko nije skršio Socket A procesor na bilo koji način, neka prvi baci kamen!
vedranzeman je online   Reply With Quote
Staro 28.04.2011., 22:27   #197
Ag008
RESPECT MY AUTHORITAH
Moj komp
 
Ag008's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 7,343
Negdje sam čitao da je potrebno ostaviti kao 10mb na disku radi dual boota, mogu li sada na primary particiju 1 staviti sedmicu i bez toga?
__________________
.
Ag008 je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2012., 23:23   #198
Newbie_Geek
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2012
Lokacija: Osijek
Postovi: 3
Preporuka za particioniranje

Kao prvo pozdrav svim forumašima!Novi sam ovdje i koliko sam uspio pregledati ovaj podforum nisam našao sličnu temu gdje bih postao pa stoga molio bih vaše preporuke kako da složim particije na 2 diska veličine 500 giga?Na prvom mislim instalirati prvo xp,win7 i ubuntu.Do sad mi je bilo složeno sve tako da su bile primarne (C:\50gb,D:\50gb,Ubuntu 50gb,ostatak za storage)Ako slična tema postoji ispričavam se unaprijed i neka modovi prebace ovo u temu predviđenu za to.
Newbie_Geek je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2012., 10:40   #199
perich
I hate mondays..........
 
perich's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Zagreb - Zaprešić
Postovi: 1,524
bilo bi dobro da znamo za kaj ces koji OS koristit? primjerice, ako ce ti xp bit samo onako, radi 2-3 starija programa, dosta ti je i 20-ak GB, ali ako ga instaliras radi igranja, onda mozes stavit 100,pa i vise, ovisno kolko ces igri instalirat... ista stvar i za sedmicu, samo za nju pocetno uzmi 50 gb, pogotovo ako ce ti bit primarni OS... sto se tice Linuxa, rekao bih da ti je dosta 10-ak gb + swap, ako nie primarni OS.

Ostatak stavi recimo kao "radnu" particiju, podijelis ju na dva dijela, jednu, manju za my documents i slicno, drugu za downloade i privremene stvari... drugi disk cijeli ostavi u jednoj particiji kao storage...

tako bi ja napravio otprilike...

EDIT: druga opcija je da ih slozis u Stripe polje pasi malo podignes performanse diska... ili u Mirror polje pa da imas kakav-takav backup podataka... samo onda nemas 2 diska od 500gb nego prakticno sam ojedan...
perich je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2012., 19:35   #200
Newbie_Geek
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2012
Lokacija: Osijek
Postovi: 3
Citiraj:
Autor perich Pregled postova
bilo bi dobro da znamo za kaj ces koji OS koristit? primjerice, ako ce ti xp bit samo onako, radi 2-3 starija programa, dosta ti je i 20-ak GB, ali ako ga instaliras radi igranja, onda mozes stavit 100,pa i vise, ovisno kolko ces igri instalirat... ista stvar i za sedmicu, samo za nju pocetno uzmi 50 gb, pogotovo ako ce ti bit primarni OS... sto se tice Linuxa, rekao bih da ti je dosta 10-ak gb + swap, ako nie primarni OS.

Ostatak stavi recimo kao "radnu" particiju, podijelis ju na dva dijela, jednu, manju za my documents i slicno, drugu za downloade i privremene stvari... drugi disk cijeli ostavi u jednoj particiji kao storage...

tako bi ja napravio otprilike...

EDIT: druga opcija je da ih slozis u Stripe polje pasi malo podignes performanse diska... ili u Mirror polje pa da imas kakav-takav backup podataka... samo onda nemas 2 diska od 500gb nego prakticno sam ojedan...
Već godinama instaliram os-eve na način opisan u mom prvom postu ali me zaintrigiralo to što sam pročitao ovdje i proučavajući po netu o malo drukčijem pristupu particioniranja na način da odvojim Windows folder od ostalog,prvu particiju napravim primarnu i ne veću od 8-12gb radi boljeg rada samog diska(defragmentacije),a ostalo extended,Ubuntu kao i swap instaliram na 2.disk itd itd.Inače probao sam i RAID0 ali zbog nedostatka još jednog diska ne bih se upuštao u te pustolovine opet.Igre ponekad zaigram,koristim razno razne video editore,konvertiranja,vbox strojevi....
Backup radim isključivo sa Acronisom u Acronis Secure Zone koji se nalazi na drugom disku.Zanima me isključivo koji je efikasniji način particioniranja ili to nije toliko bitno što se tiče performansi,održavanja?Za sad sam isprobao jedino mjenjati min. i max. veličinu virtualne memorije (tzv swap) kao i sam položaj iste prebacivši je na drugi hdd i čini mi se da se vidi neznatna razlika prilikom rada sa nekim softverima ili je to samo placebo efekt
Hvala na odgovoru Ima li još netko kakav prijedlog.
Newbie_Geek je offline   Reply With Quote
Staro 23.08.2012., 12:02   #201
goranmw1
Premium
 
goranmw1's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 43
Vidim da si pažljivo prionuo poslu i da hoćeš izvući maksimum performansi, ali mi je malo čudno, što će ti XP? Mislim, sad je već i finalna verzija Win-a 8 vani, XP je sad već 12 godina star OS! Ako imaš neke programe koji rade samo na XP-u, instaliraj XP Mode i na taj način se "riješi" XP-a. A Linux, isprobaj virtualizaciju. Zašto ne instalirati VM Ware ili VirtualBox i tu podići Linux? Osim toga, možeš i tu napraviti jednu virtualku sa Win XP i imaš sva tri OS-a dostupna u istom trenutku, bez potrebe za davljenjem sa nekoliko particija! Performanse možeš održati tako da ne zatrpaš disk na kojem je instaliran OS, isključivanjem nepotrebnih programa prilikom pokretanja OS-a (msconfig), CCleaner..., a glede sigurnosti, napravi redirekciju foldera My Documents. Isto tako, glede backupa - oblak! Za većinu prosječnih korisnika kvote koje su dostupne na SkyDriveu, Dropboxu, Google Driveu,... su više nego dovoljne. Nema potrebe za bekapiranjem svega i svačega, u većini slučajeva, ne kažem da je to tvoj slučaj, ali ljudi znaju radit backup cijelog diska, a kud ćeš veći gubitak prosotora od beskorisnog backupa kojeg velika većina nikad niti neće koristiti?

Ja bi napravio jednu praticiju od 200GB, instalirao tu Win 7, ostatak prostora (druga particija) na tom disku bio bi mi za download, neke veće instalacije i pohranu virtualnih mašina. Drugi disk - jedna particija za sve ostalo što već držim na računalu. Redirekciju My Documentsa napravio bi na taj drugi disk, to ti je ujedno i backup, a čitav sadržaj tog foldera staviti, recimo na SkyDrive (uvijek i bilo gdje dostupno i nema šanse da ostaneš bez toga, a kad jednom instaliraš Win 8, u "Metro-u" će te dočekati svi tvoji podaci sa SkyDrivea) - naravno, osim ako u tom folderu ne čuvaš instalacije igara, nemaš "bekapiran" Pirate bay ili sl.
goranmw1 je offline   Reply With Quote
Staro 23.08.2012., 12:35   #202
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,062
Citiraj:
Autor goranmw1 Pregled postova
Zašto ne instalirati VM Ware ili VirtualBox i tu podići Linux? Osim toga, možeš i tu napraviti jednu virtualku sa Win XP i imaš sva tri OS-a dostupna u istom trenutku, bez potrebe za davljenjem sa nekoliko particija!
Što manje particija, to bolje. VIrtualke su dobra stvar i tu si mu dao dobru ideju.

Citiraj:
Autor goranmw1 Pregled postova
Nema potrebe za bekapiranjem svega i svačega, u većini slučajeva, ne kažem da je to tvoj slučaj, ali ljudi znaju radit backup cijelog diska, a kud ćeš veći gubitak prosotora od beskorisnog backupa kojeg velika većina nikad niti neće koristiti?
Ako backup diska smatraš beskorisnim, onda ga nemoj ni raditi, ali budi spreman na gubitak vremena i živaca pri reinstalaciji sustava u slučaju problema. IMO je bolje imati mrtvih 50 GB na drugom disku i odmah (10 minuta) nakon havarije imati sistem kao da se ništa nije dogodilo, nego instalirati sve ponovno, pa restorat podatke nazad, podešavat koješta i gubit vrijeme.

Citiraj:
Autor goranmw1 Pregled postova
Ja bi napravio jednu praticiju od 200GB, instalirao tu Win 7, ostatak prostora (druga particija) na tom disku bio bi mi za download, neke veće instalacije i pohranu virtualnih mašina.
Totalno je nepotrebno raditi 200GB particiju za sistem. 50 je sasvim dovoljno.
S jedne strane govoriš kako je beskoristan backup i bačen prostor (mislim wtf?), a s druge strane daješ 200GB sistemu.
Od kako je izašao xp, nikada mi nije trebalo više od 30 GB za sistemski disk (naravno i programa je bilo gore), a za sedmicu još uvijek imam 50GB particiju na kojoj je nekih 15GB slobodno.

@Newbie_Geek
Sistemska particija treba biti ono što joj ime govori (samo sistemska), a sve ostalo bubaj na drugu particiju. Osnovne programe i drivere, naravno, ostaviš na sistemskoj particiji. Kad ti se nešto desi, lako je (i ekstra brzo) vratiti sve nazad.
__________________
I'd rather have a bottle in front of me than a frontal lobotomy.
Pošten trgovac: 1,2,3,4,5,6
D1viry je offline   Reply With Quote
Staro 23.08.2012., 16:19   #203
M.U.P.
Premium
Moj komp
 
M.U.P.'s Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Rijeka - malo iznad :)
Postovi: 372
ja bi na prvom disku napravio 3 particije za osi - win7 50gb, xp 20gb, za ubuntu neznam..

zatim na drugom jednu od 20-ak gb za page file na kojem bi bio pagefile i od sedmice i od xpa..
i dobra je ideja napravit jos jednu za backup, al mozda i nepotrebno jer se moze i folderima rjesit..

a ostalo po zelji.. mozes jos koju particiju ako volis odvojeno il odvoji folderima..
ostaje ti jos program filesi koji mogu bit u istom kosu i za xp i za sedmicu, takodjer i igre i ostalo - filmovi, glazba..
M.U.P. je offline   Reply With Quote
Staro 25.08.2012., 01:18   #204
Newbie_Geek
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2012
Lokacija: Osijek
Postovi: 3
Citiraj:
Autor goranmw1 Pregled postova
Vidim da si pažljivo prionuo poslu i da hoćeš izvući maksimum performansi, ali mi je malo čudno, što će ti XP? Mislim, sad je već i finalna verzija Win-a 8 vani, XP je sad već 12 godina star OS! Ako imaš neke programe koji rade samo na XP-u, instaliraj XP Mode i na taj način se "riješi" XP-a.
Ovo boldano je jedan od razloga što još imam XP,a i zbog nedostatka drivera za jedan vrlo bitan komad hardware-a.Ovo za XP mode moram priznat da prvi put čujem pa ću malo proučit o tome više.
Za Win8 ni čuti.To je teški promašaj za Desktop PC.

Citiraj:
Autor goranmw1 Pregled postova
A Linux, isprobaj virtualizaciju. Zašto ne instalirati VM Ware ili VirtualBox i tu podići Linux? Osim toga, možeš i tu napraviti jednu virtualku sa Win XP i imaš sva tri OS-a dostupna u istom trenutku, bez potrebe za davljenjem sa nekoliko particija! Performanse možeš održati tako da ne zatrpaš disk na kojem je instaliran OS, isključivanjem nepotrebnih programa prilikom pokretanja OS-a (msconfig), CCleaner..., a glede sigurnosti, napravi redirekciju foldera My Documents. Isto tako, glede backupa - oblak! Za većinu prosječnih korisnika kvote koje su dostupne na SkyDriveu, Dropboxu, Google Driveu,... su više nego dovoljne. Nema potrebe za bekapiranjem svega i svačega, u većini slučajeva, ne kažem da je to tvoj slučaj, ali ljudi znaju radit backup cijelog diska, a kud ćeš veći gubitak prosotora od beskorisnog backupa kojeg velika većina nikad niti neće koristiti?
Ovo sa oblacima me totalno ne zanima niti mi je pouzdano,osim možda pri korištenju nekog tableta ili kod nedostatka prostora na disku,a backup cijelog diska se podrazumijeva,tu se baš ne slažemo.Linux mi je uvijek tu pri ruci uz Windowse,a virtualke su priča za sebe,više onako za testiranje i sl.

Citiraj:
Autor goranmw1 Pregled postova
Ja bi napravio jednu praticiju od 200GB, instalirao tu Win 7, ostatak prostora (druga particija) na tom disku bio bi mi za download, neke veće instalacije i pohranu virtualnih mašina. Drugi disk - jedna particija za sve ostalo što već držim na računalu. Redirekciju My Documentsa napravio bi na taj drugi disk, to ti je ujedno i backup, a čitav sadržaj tog foldera staviti, recimo na SkyDrive (uvijek i bilo gdje dostupno i nema šanse da ostaneš bez toga, a kad jednom instaliraš Win 8, u "Metro-u" će te dočekati svi tvoji podaci sa SkyDrivea) - naravno, osim ako u tom folderu ne čuvaš instalacije igara, nemaš "bekapiran" Pirate bay ili sl.
Ovo za 200GB particiju za OS mi baš i nije neko rješenje.


Citiraj:
Autor D1viry Pregled postova
Što manje particija, to bolje. VIrtualke su dobra stvar i tu si mu dao dobru ideju.



Ako backup diska smatraš beskorisnim, onda ga nemoj ni raditi, ali budi spreman na gubitak vremena i živaca pri reinstalaciji sustava u slučaju problema. IMO je bolje imati mrtvih 50 GB na drugom disku i odmah (10 minuta) nakon havarije imati sistem kao da se ništa nije dogodilo, nego instalirati sve ponovno, pa restorat podatke nazad, podešavat koješta i gubit vrijeme.
Potpisujem


Citiraj:
Autor D1viry Pregled postova
Totalno je nepotrebno raditi 200GB particiju za sistem. 50 je sasvim dovoljno.
S jedne strane govoriš kako je beskoristan backup i bačen prostor (mislim wtf?), a s druge strane daješ 200GB sistemu.
Od kako je izašao xp, nikada mi nije trebalo više od 30 GB za sistemski disk (naravno i programa je bilo gore), a za sedmicu još uvijek imam 50GB particiju na kojoj je nekih 15GB slobodno.

@Newbie_Geek
Sistemska particija treba biti ono što joj ime govori (samo sistemska), a sve ostalo bubaj na drugu particiju. Osnovne programe i drivere, naravno, ostaviš na sistemskoj particiji. Kad ti se nešto desi, lako je (i ekstra brzo) vratiti sve nazad.
Citiraj:
Autor M.U.P. Pregled postova
ja bi na prvom disku napravio 3 particije za osi - win7 50gb, xp 20gb, za ubuntu neznam..

zatim na drugom jednu od 20-ak gb za page file na kojem bi bio pagefile i od sedmice i od xpa..
Odlična ideja za page file.
Citiraj:
Autor M.U.P. Pregled postova
i dobra je ideja napravit jos jednu za backup, al mozda i nepotrebno jer se moze i folderima rjesit..

a ostalo po zelji.. mozes jos koju particiju ako volis odvojeno il odvoji folderima..
ostaje ti jos program filesi koji mogu bit u istom kosu i za xp i za sedmicu, takodjer i igre i ostalo - filmovi, glazba..
Slažem se
Newbie_Geek je offline   Reply With Quote
Staro 03.10.2012., 01:21   #205
New One
Premium
Moj komp
 
New One's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 469
Kako mi vrag neda mira odllučio sam nabaviti SSD, makar sam nedavno piknuo samsung f4 320gb sa komentarom da je isto solidno brz hard. Ali ajde.
Ideja je prema najčešćoj preporuci Vertex 4 128gb (na matičnoj Asrock p67 pro3).

Složio bi SSD sa 2 particije, 30gb win, 89gb igre....te taj samsung f4 za ostalo.
Da li je taj setup ikako nemoguć, loš ili nekompatibilan?
New One je offline   Reply With Quote
Staro 03.10.2012., 08:37   #206
Alfa_R
Registered User
Moj komp
 
Alfa_R's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,863
Zašto se ograničavati particijama?
__________________
Kako vratiti robu u webshop (protis, adm) u roku od 7 dana -> Link...
Plaćeno preko neta, podignuto u trgovini je isto kupovina na daljinu -> Link...
Poslali vam stvar sa reklamacije o vašem trošku? -> Link...
Kupnja na daljinu- povrat unutar 14 dana? -> Link...
Alfa_R je offline   Reply With Quote
Staro 03.10.2012., 09:09   #207
QuidZz
Premium
Moj komp
 
QuidZz's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Sinj
Postovi: 3,528
Citiraj:
Autor New One Pregled postova
Kako mi vrag neda mira odllučio sam nabaviti SSD, makar sam nedavno piknuo samsung f4 320gb sa komentarom da je isto solidno brz hard. Ali ajde.
Ideja je prema najčešćoj preporuci Vertex 4 128gb (na matičnoj Asrock p67 pro3).

Složio bi SSD sa 2 particije, 30gb win, 89gb igre....te taj samsung f4 za ostalo.
Da li je taj setup ikako nemoguć, loš ili nekompatibilan?
OS i programe na SSD, igre i storage na HDD i amen.
__________________
Pošten trgovac: 1, 2, 3 ,4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ,17, 18, 19
QuidZz je offline   Reply With Quote
Staro 03.10.2012., 09:10   #208
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,466
Particioniranjem SSD-a ces jos dodatno smanjiti kapacitet: jer ces na svakoj particiji ciljati da imas X prostora free, etc... ukratko, ne isplati se nimalo zezati s particioniranjem SSD-a (pogotovo 60/120GB modela).
Citiraj:
Autor QuidZz Pregled postova
OS i programe na SSD, igre i storage na HDD i amen.
OS, programi i igre na SSD!
120GB je dosta za to.
Nick7 je offline   Reply With Quote
Staro 03.10.2012., 09:16   #209
QuidZz
Premium
Moj komp
 
QuidZz's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Sinj
Postovi: 3,528
I loadat ce mu se igre mrvicu brze a zauzet ce dragocjeni prostor na SSD-u. Moze slobodno stavit igre na HDD ( koji je 7200rpm btw )
__________________
Pošten trgovac: 1, 2, 3 ,4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ,17, 18, 19
QuidZz je offline   Reply With Quote
Staro 03.10.2012., 09:26   #210
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,466
Pa.. meni je recimo razlika da li iz meni screena udjem u WoW recimo za 6 sekundi ili 40-ak sec.
Uostalom, 120GB disk je dosta za to.
Sto bi trebao pola toga drzat prazno?
Koje ti to imas aplikacije koje pocuclaju 60GB?
Nick7 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na