Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 05.02.2019., 20:36   #1
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
"5G" ?

da ne pitam u nekoj tema o providerima već općenito - šta je to "5G" mreža koja se toliko spominje u zadnje vrijeme?

nisam baš skroz imbecil ali - u planu dodjele frekvencija našim providerima ne vidim nikakvih neznamkakvih novosti osim čini mi se dodjele 30mhz novog spektra, zaboravio sam u kojem bandu.
ne bi li taj "5g" trebao sjest na rupu koja je nastala gašenjem analogne tv (ili koja će nastati gašenjem viših frekvencija trenutnog dvbt-a)?

ne bi li osim toga to samo trebao i dalje biti samo LTE na dodatnoj frekvenciji? kao šta homebox ima 4g na 800mhz, da sad ovo bude 5g na (npr) 700mhz?
wikipedija piše da se u EU planira 24-27ghz band za 5g, zvuči mi nevjerojatno, za takvu vezu treba čisti LOS.

šta očekivati? i kada? ima li smisla ulagati u nekakvu opremu za 4g prijem u ruralnim krajevima ako će se kroz godinu-dve pokrenuti 5g koji neće bit kompatibilan?
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 05.02.2019., 20:51   #2
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
5G je sljedeća generacija koja će korsititi druge frekvencije od postojećih mreža. Primarni band koje će koristiti 5G je 3400-3800MHz, a za ruralna područja ovaj od 700MHz. No, onaj najbitniji spektar za europu će biti 26GHz gdje će biti dodijeljeno najviše frekvencija i gdje će biti moguće gigabitne brzine u gradskim područjima. Na 700MHz gigabitne brzine možeš zaboraviti jer jednostavno tamo nema dovoljno spektra, brzine kakve danas imamo, 150, 200 megabita je puno realnije. Pravi 5G zahtjeva otprilike 100MHz za ono što se reklamira da će donjeti. 5G može funkcionirati s 5MHz blokovima i naviše, ali to će biti 20-30% veća propusnost nego s 4G za istu količinu spektra. Na 3400-3800MHz ćemo vidjeti gigabitne brzine, ali za pravi 5G će trebati 26GHz.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.02.2019., 22:49   #3
skalar
Premium
Moj komp
 
skalar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,535
što se pokrivenosti kvalitetnim signalom tiće u ruralnim sredinama,ako je suditi kako je krenulo u njemačkoj,operateri osim ako im vlada izričito ne naredi(ako se to desi spremni su ići na sud),nemaju namjeru pokrivati 100% cijelu zemlju,pokrivenost će biti nešto veća,jer će morat pokrit sve važnije ceste(budučnost autoindustrije ovisi o tome,ključna tehnologija za samovozeće aute/kamione),bit će sve brže ali pokrivenost neće biti onako kako se očekivalo i to iz dva razloga ,potrebno je daleko više antena za 5g nego za 4g samim time je preskupo,drugi razlog je taj da nitko neće više antenu poviše svoje glave,operateri odbijaju svaku pomisao o zajedničkoj izgradnji mreže ovisno o udjelu na tržištu,to ti je trenutno stanje ,zakon o 5g mreži i licence se tamo tek trebaju donjeti,a to će biti svojevrstan putokaz kako će biti kod nas, ukratko ako se vlade neće mješat pokrivenosst će biti otprilike ravna današnjoj.ako pak hoče biti će 100% dok ne krene neznamo.
__________________
-

-

skalar je offline   Reply With Quote
Staro 05.02.2019., 23:07   #4
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
kako zapravo mi stojimo sa pokrićem ruralnog područja?
po kuda se ja krećem, nisam već duže vrijeme imao ispad signala (računam i na 2g, dakle mogućnost uspostave poziva). čak i "popularni" ruralni krajevi, ako pod time računamo učku, platak, risnjak, zeleni vir i taj đir prema delnicama, kao i kompletnu istru) su pokriveni signalom. desilo mi se da nisam imao internet pristup, ali poziv sam mogao ostvariti i u onoj rupčagi od vrajžeg prolaza koji je okružen brdima. risnjak je također cijeli pokriven. dalje nisam išao. ako 5g pokrije prazne točke , a ako će raditi i na 700mhz, trebao bi, bit će level up trenutnog stanja. a kako budu ljudi prelazili na 5g, tako bi se 4g mreža trebala malo rasteretiti pa bi brzine mogle bit i veće nego danas.

u gradu me ne brine, tu ćemo se uvijek pržiti u signalima.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 05.02.2019., 23:30   #5
skalar
Premium
Moj komp
 
skalar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,535
govorimo o kvalitetnom signalu gdje bi bila full brzina tehnologije moguća ,jer 5g je prije svega industriji potrebna,ako tako gledaš danas je negdje 20% pokriveno,jer bilo bi malo glupo da te uber vozi u taxiju bez vozaća i eto na semaforu na crvenom pukne veza zbog preopterečenosti mreže što je eto danas sasvim normalno.a ovo s uberom će bit kroz koju godinu realnost.
__________________
-

-

skalar je offline   Reply With Quote
Staro 05.02.2019., 23:34   #6
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Po zadnjem djelu teksta za niže freq. kaže da će se kasnije očistiti da bi se i one koristile za 5G ...
https://www.cablefree.net/wirelesste...ncy-bands-lte/
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 05.02.2019., 23:45   #7
skalar
Premium
Moj komp
 
skalar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,535
Citiraj:
Autor D/G Pregled postova
Po zadnjem djelu teksta za niže freq. kaže da će se kasnije očistiti da bi se i one koristile za 5G ...
https://www.cablefree.net/wirelesste...ncy-bands-lte/
ono što je gotovo sigurno je da će u prvih 5 godina biti svojevrsna konbinacija 4g i 5g mreža,a iza toga će ovisno o isplativosti polako nestajati 4g,ispativost je jedini kriterij u širenju,ferkvencija će biti do onda dovoljno, fm radio se totalno ukida sve prelazi na digitalizaciju upravo zbog toga.
__________________
-

-

skalar je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2019., 00:15   #8
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,888
Postoji određena (opravdana) bojazan zbog utjecaja frekvencija u milimteraskom području na zdravlje. Svakome imponira da se informira o tim tehnologijama. Što ne znači da će imati izobra ako se informiraju
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2019., 08:28   #9
Matta
El Mattador
Moj komp
 
Matta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Ljubuški<->Metković
Postovi: 1,815
Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
Na 700MHz gigabitne brzine možeš zaboraviti jer jednostavno tamo nema dovoljno spektra, brzine kakve danas imamo, 150, 200 megabita je puno realnije. Pravi 5G zahtjeva otprilike 100MHz za ono što se reklamira da će donjeti. 5G može funkcionirati s 5MHz blokovima i naviše, ali to će biti 20-30% veća propusnost nego s 4G za istu količinu spektra. .
Od svega ovoga mene najviše zanima taj 700MHz band (jer živim u ruralnom području). Same frekvencija je odlična jer će pokrivenost jednim skupom antena biti odlična ali me zanima gdje si dobio podatak o brzini. Slažem se da brzina neće biti gigabitna ali čak se i bojim da si previše optimističan glede 150-200Mbita. To bi morala biti neka opako bolja modulacija od 4G da bi se dobile te brzine na tom spektru.
__________________
Matta je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2019., 10:12   #10
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
Postoji određena (opravdana) bojazan zbog utjecaja frekvencija u milimteraskom području na zdravlje. Svakome imponira da se informira o tim tehnologijama. Što ne znači da će imati izobra ako se informiraju

..potpuno NEOPRAVDANA , zato jer npr. 2,4GHz je frekvencija molekule vode (mikrovalne ) a ljudi imaju 70% vode pa se ograničilo na 20dBm CE i 23dBm FCC.

Ove više freq. manje štete pa je zato max dozvoljena 5G snaga uređaja povećana sa 23dBm na 26dBm dakle duplo više mW.

Zadnje izmijenjeno od: D/G. 06.02.2019. u 10:27.
D/G je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 06.02.2019., 12:18   #11
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
svako zračenje je štetno, kako god okreneš. pitanje je koliko.
osim toga, šta je frekvencija niža, to je navodno bezopasnija. imaš kratkovalne odašiljače sa x megavata EIRPa. imaš FM sa 100-250kW , učka je za TV na 20tak KW ako se ne varam.
pa eto živi smo/ste već 70 godina koliko već traje emitiranje u HR.
s druge strane, 2.4ghz, 5 itd je limitiran na koliko već. realni EIRP kod većine nas je 20tak vati. 26dBm čip + 24dBi antena = xy vati, da sad ne tražim kalkulator.

tako da - nekako ne vjerujem da je mobilna komunikacija bezopasna, osobito šta ti mobovi zrače u rukama, dok su bazne stanice ipak vani.

edit, da ne budem skroz offtopik.
ja se samo nadam da će operateri ponuditi napokon pravi flat, i imati kapaciteta da pokriju jedan cijeli grad, kako bi korisnici imali 100+mbita u bilo kojem trenutku.prije ćemo vidjeti takvu mogućnost, nego optiku do doma. nama se i dalje 75% grada služi sa jednim dslamom. postavili su 2 fttc-a tek na rubne točke gdje je pristup netu bio ispod 4mbita. MI ne dobijemo optiku u narednih 5 godina. a 5g bi mogli.

Zadnje izmijenjeno od: jp_rv. 06.02.2019. u 12:24.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2019., 16:25   #12
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor skalar Pregled postova
govorimo o kvalitetnom signalu gdje bi bila full brzina tehnologije moguća ,jer 5g je prije svega industriji potrebna,ako tako gledaš danas je negdje 20% pokriveno,jer bilo bi malo glupo da te uber vozi u taxiju bez vozaća i eto na semaforu na crvenom pukne veza zbog preopterečenosti mreže što je eto danas sasvim normalno.a ovo s uberom će bit kroz koju godinu realnost.
Nikad neće postojati 100% pokrivenosti.
A ne dao bog da išta u stvarnom vremenu ovisi o bilo kojoj brzini neta. Bio to Uber ili nešto potpuno nebitno.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2019., 18:08   #13
Froxie24
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2015
Lokacija: Sisak
Postovi: 810
Citiraj:
Odašiljači i veze i Ericsson Nikola Tesla uspješno surađuju na projektu modernizacije infrastrukture odnosno zamjene telekomunikacijske opreme mobilnog operatora Hrvatski Telekom što će ujedno osigurati i spremnost infrastrukture za 5G mreže (HT WIRELESS SWAP/ROLLOUT).
Ericsson će u sklopu modernizacije isporučiti najnovija rješenja vezana uz mobilne mreže što će omogućiti bolju pokrivenost, veće brzine i kapacitet mreže dok je OIV angažiran na implementaciji predmetnih rješenja. OIV aktivnosti uključuju obilaske lokacija, izradu projektnih tehničkih rješenja te izvođenje SWAP radova na modernizaciji osnovnih postaja pokretnih komunikacija HT-a. Navedene usluge biti će pružene na području cijele Republike Hrvatske na kojem se trenutno odvijaju aktivnosti modernizacije.
HT kao dugogodišnji partner Odašiljača i veza koji za smještaj baznih postaja i antenskih sustava koristi i OIV-ovu elektroničku komunikacijsku infrastrukturu iskazao je zadovoljstvo kvalitetom isporučene projektne dokumentacije. Ova pohvala predstavlja još jedan dokaz da OIV raspolaže znanjem, tradicijom te vrhunskim kadrovima koji omogućuju da na tržištu ponudi široku lepezu usluga kako na polju projektiranja tako i na polju implementacije.
Izvor: Suradnja na projektu modernizacije radijske pristupne mreže HT-a s Ericsson Nikola Tesla
Froxie24 je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2019., 21:23   #14
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,888
Citiraj:
Autor D/G Pregled postova
..potpuno NEOPRAVDANA
Kategorički se ne slažem.

Činjenica je da nikada prava studija nije napravljena vezano za štetan utjecaj radijskih valova na ljude ali i na eko sustav, nemojmo jednom zaboraviti i na sve ono što živi oko nas a bez čega ne mžemo. Nije bilo u poslovnom interesu pa eto, jebiga, nije se kompanijama isplatilo niti ulaziti u to. A ni korisnike, kada se navuku, baš ne zanima to previše, glava u pijesak i buć.

Naravno da ulogu igra i susceptibilnost organizma na razne vanjske podražaje. Nisu svi ljudi/organizmi jednako osjetljivi. Kada držiš telefon na glavi, EMV ti u mozgu inducira struje koje proizvode toplinu. Ti ako smatraš da to nije štetno, super. Znaš onaj osjećaj kada se uho baš dobro ugrije za vrijeme malo duljeg razgovora? E, primijeni to na mozak.

Naravno, telefon na uhu nije isto što i odašljač na par desetaka metara, intenzitet pada sa kubom udaljenosti, dakle dosta brzo.

5G će, između ostalog, uvesti OGROMAN broj odašiljača iz razloga što valovi nižih valnih duljina ne putuju pretjerano daleko. Umjesto jedne bazne stanice koja je koliko toliko udaljena od naših glava, imati ćeš desetine malih odašiljača, vjerojatno na svakoj banderi.

Ali neka, bitno da je brz internet. Jebo mater, ja tu na mobu na 4G znam imat neke blesave megabite po sekundi, 60-70, pa kolimo mi treba?
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2019., 22:34   #15
skalar
Premium
Moj komp
 
skalar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,535
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Nikad neće postojati 100% pokrivenosti.
A ne dao bog da išta u stvarnom vremenu ovisi o bilo kojoj brzini neta. Bio to Uber ili nešto potpuno nebitno.
nekužiš za prosječnog korisnika su brzine 150 sasvim ok,industrija je ta kojoj treba i brzina i propusnost,a pokrivenost 100% je predizborno obečanje politike a da je točno što sam gore zborio o tužbi eto baš danas je Telefónica-njemačka trežila hitno sucko zaustavljanje za dražbu za licence kojoj će se najvjerojatnije pridružiti i ostali veliki operateri u njemačkoj,za nas je to utoliko važno jer bolji uvjeti kod nas neće biti nego što su tamo,a i vlada nam je preslaba za bilo kakvu borbu sa operaterima,usko vezano sa 5g su svi automobili u razvoju svih proivođaća jer svi rade na samovozećim automobilima,ako misliš "nedaj bože da nešto ovisi o internetu" onda nisi svatio da polako ali sigurno ulazimo u "digitalno doba" i tko neće biti spreman (a u to između ostalog spada i dobra 5g mreža,promjena obrazovanja itd.) osudit će svoj narod na tmurnu budučnost

p.s. što misliš koliko će još dugo postajati radno mjesto čistačice,kad ti već danas svaki vlasnik iroobot-a može potvrditi da bolje usisavaju nego da ručno usisavaš,
naravno potrebno je još neko vrijeme usavršavanja za profesionalno čišćenje,ali to je neminovno i riječ je o par godina ne o desetlječima,ne kažem da je to dobro
ali je neminovno,jer koliko god koštao u startu aparat ,ako se računa koliko čistaćica i davanja za nju koštaju u toku radnog vijeka - aparat će biti isplatljiviji.
__________________
-

-


Zadnje izmijenjeno od: skalar. 06.02.2019. u 22:56.
skalar je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2019., 22:56   #16
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor skalar Pregled postova
nekužiš za prosječnog korisnika su brzine 150 sasvim ok,industrija je ta kojoj treba i brzina i propusnost,a pokrivenost 100% je predizborno obečanje politike a da je točno što sam gore zborio o tužbi eto baš danas je Telefónica-njemačka trežila hitno sucko zaustavljanje za dražbu za licence kojoj će se najvjerojatnije pridružiti i ostali veliki operateri u njemačkoj,za nas je to utoliko važno jer bolji uvjeti kod nas neće biti nego što su tamo,a i vlada nam je preslaba za bilo kakvu borbu sa operaterima,usko vezano sa 5g su svi automobili u razvoju svih proivođaća jer svi rade na samovozećim automobilima,ako misliš "nedaj bože da nešto ovisi o internetu" onda nisi svatio da polako ali sigurno ulazimo u "digitalno doba" i tko neće biti spreman (a u to između ostalog spada i dobra 5g mreža,promjena obrazovanja itd.) osudit će svoj narod na tmurnu budučnost
Nema 100% pokrivenosti, posebno vani, niti je itko treba.
Rat frekvencijama je standardan, no tu je puno veće pitanje tko uopće može financirati 5G.
A sve kritično ne može ovisiti o netu. Što bi se dogodilo sa autonomnim vozilima kod nestanka neta?
Povezuješ 5G i obrazovanje?
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2019., 23:14   #17
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
Kategorički se ne slažem.
Da ne raspirujem temu, od 1970. radim na radio uređajima sve do danas i snagama do 1kW KV i UKV , a tokom radnog vjeka bio na raznim odašiljačima diljem RH ( Učka, L.Plješivica, Biokovo, Srđ itd. ). Spominjem te veće jer se radi o velikim izračenim snagama a među zaposlenicima je broj oboljelih čak manji od prosjeka u RH...čist zrak

Ispitivanja o štetnosti neionizirajućeg radio zračenja su rađena još 70tih godina kad je i prvi puta ograničena snaga ručnih uređaja na 5W jer se sa antenom ručnog uređaja od 10W UHF ispred glave čelo ugrijalo za 15 min +0.2°C.
Kad uporedimo sa 15min stajanja na zračenju sunca to je malo , ali ipak se ograničilo . a danas još puno više nego tada dok ispitivanja još uvjek traju.


Mommistake je najbolje napisao ..

Zadnje izmijenjeno od: D/G. 06.02.2019. u 23:24.
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2019., 23:35   #18
skalar
Premium
Moj komp
 
skalar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,535
naravno da povezujem neka radna mjesta će nestat pojaviće se nova i za to treba ljude pripremit a to se zove obrazovanje,a 5g se vani računa kao start "digitalnog doba" i ako iz škola neće izlaziti ljudi koji će biti sposobni se nositi s tim dobom nepiše nam se dobro,njihova ministrica je napravila lapsuz pa je izjavila (u interesu operatera) "da nije potrebno da svaka kanta za mljeko bude povezana sa 5g mrežom" na što joj je mlječna industrija odgovorila-"da bi oni vrlo rado povezali svaku kantu iz preventivnih razloga bolest, promjena prehrane itd,ali da iz razloga popusnosti trenutnih mreža nije moguće" naravno iz čisto ekonomskih razloga jer bi na taj način imali uvid u stanje krave kod svakog svojeg kooperanta u realnom vremenu,velim nekažem da je to dobro, ali ako računaš na bilo kakvu socijalnu osjetljivost - onda si bogme na krivom putu,jer sa 5g mrežom internet će barem 5 puta više biti prisutan u realnom životu nego što je danas,i to ne mislim na facebook & co ,nego na stvari koje čovjek jednostavno neće moći izbječi i zato je obrazovanje ključno u svemu tome jer 5g mreža je samo "alat" koji može bit iskorišten za boljitak,ako znaš što ćeš s njim!

Citiraj:
Autor D/G Pregled postova
Da ne raspirujem temu, od 1970. radim na radio uređajima sve do danas i snagama do 1kW KV i UKV , a tokom radnog vjeka bio na raznim odašiljačima diljem RH ( Učka, L.Plješivica, Biokovo, Srđ itd. ). Spominjem te veće jer se radi o velikim izračenim snagama a među zaposlenicima je broj oboljelih čak manji od prosjeka u RH...čist zrak

Ispitivanja o štetnosti neionizirajućeg radio zračenja su rađena još 70tih godina kad je i prvi puta ograničena snaga ručnih uređaja na 5W jer se sa antenom ručnog uređaja od 10W UHF ispred glave čelo ugrijalo za 15 min +0.2°C.
Kad uporedimo sa 15min stajanja na zračenju sunca to je malo , ali ipak se ograničilo . a danas još puno više nego tada dok ispitivanja još uvjek traju.


Mommistake je najbolje napisao ..
slažem se stobom ,ali fama je takva da bez neke velike nužde vrlo teško ljudi pristaju na antene na krovovima svojih zgrada/kuća/brda ili već čega pa operaterima nije baš lako naći nova mjesta za postavljanje.
__________________
-

-


Zadnje izmijenjeno od: skalar. 06.02.2019. u 23:49.
skalar je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2019., 00:02   #19
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor skalar Pregled postova
naravno da povezujem neka radna mjesta će nestat pojaviće se nova i za to treba ljude pripremit a to se zove obrazovanje,a 5g se vani računa kao start "digitalnog doba" i ako iz škola neće izlaziti ljudi koji će biti sposobni se nositi s tim dobom nepiše nam se dobro,njihova ministrica je napravila lapsuz pa je izjavila (u interesu operatera) "da nije potrebno da svaka kanta za mljeko bude povezana sa 5g mrežom" na što joj je mlječna industrija odgovorila-"da bi oni vrlo rado povezali svaku kantu iz preventivnih razloga bolest, promjena prehrane itd,ali da iz razloga popusnosti trenutnih mreža nije moguće" naravno iz čisto ekonomskih razloga jer bi na taj način imali uvid u stanje krave kod svakog svojeg kooperanta u realnom vremenu,velim nekažem da je to dobro, ali ako računaš na bilo kakvu socijalnu osjetljivost - onda si bogme na krivom putu,jer sa 5g mrežom internet će barem 5 puta više biti prisutan u realnom životu nego što je danas,i to ne mislim na facebook & co ,nego na stvari koje čovjek jednostavno neće moći izbječi i zato je obrazovanje ključno u svemu tome jer 5g mreža je samo "alat" koji može bit iskorišten za boljitak,ako znaš što ćeš s njim!
Ajmo smanjit' malo ribu s 5G i "novim dobom".
Novo doba je odavno došlo, kao i IoT i sve ostalo. 5G je samo jedan od koraka naprijed, ali da je obavezan za sve to - nije, kao što neće biti ni uzrok "5 puta više prisutnosti neta" ili da je ključan za obrazovanje.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2019., 01:24   #20
skalar
Premium
Moj komp
 
skalar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,535
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Ajmo smanjit' malo ribu s 5G i "novim dobom".
Novo doba je odavno došlo, kao i IoT i sve ostalo. 5G je samo jedan od koraka naprijed, ali da je obavezan za sve to - nije, kao što neće biti ni uzrok "5 puta više prisutnosti neta" ili da je ključan za obrazovanje.
opet mjenjaš pojmove nije on ključan za obrazovanje ,nego je obrazovanje ključno za iskoristivost onog što dobro može donjeti,hipotetski: kad smo već kod iroobota sigurno će bolje raditi i čistiti ako će biti povezan na neki server u kojim su pospremljena sva iskustva (jer broj senzora će vremenom rasti) svih iroobota na svijetu,zaradit mogu samo oni koji su ga izmislili i napravili i oni koji će držati te servere i država u startu na pdv-u,e sad uvođenjem profesionalnog robota čistaća ostat će par sto tisuća večinom žena bez posla,koje su u pravilu slabo obrazovane ili neobrazovane,koje novi posao nači neće,i naravno past će na teret države,kompletne troškove zbrinavanja tih žena neće ni u promilima pokrit zarada od pdv,troškovi će past na sve nas i neće biti mali koliko god bila socijalna pomoć.
rešenje za tu fiktivnu situaciju je ulaganje u obrazovanje tako da iz škola izlaze ljudi koji će moći izmisliti strojeve slične našem fiktivnom iroobotu ili bar pisati softwere za njih,ili biti sposobni organizirati da se kod nas polja servera postave,svatiti koliko je bitna infrastruktura,i na kraju da od najranije dobi nauće djecu da su niko i ništa bez škole.ono gdje ti griješiš je da se 5g mreža ne uvodi zbog toga da bi ti umjesto sadašnjih(optika) 15 min skinuo dvd za 1 minutu,nego iz razloga koji će mnogo više utjecat na nas nego što si možemo i zamislit.
a i moram ti priznat da mi je malo zagonetno zbog ćega si protiv boljeg obrazovanja?

p.s. dosad je bila digitalizacija, 5g će omogučit ulazak u digitalno doba zbog toga što će omogućiti nebrojenom broju uređaja spajanje na net i međusobnu komunikaciju,što baš i neće biti previše dobro,ako se nebude dobro pazilo,ali nas za to nitko pitat neće, naravno da iza 5g će doći 6g pa 7g ...itd,ali 5g će biti početak i start komercionalne međusobne komunikacije uređaja manje ovisno o čovjeku,i zato se to zove digitalno doba
__________________
-

-


Zadnje izmijenjeno od: skalar. 07.02.2019. u 01:39.
skalar je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2019., 23:55   #21
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,888
Citiraj:
Autor D/G Pregled postova
Spominjem te veće jer se radi o velikim izračenim snagama a među zaposlenicima je broj oboljelih čak manji od prosjeka u RH...čist zrak
To se zove anegdotalni dokazi.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2019., 10:18   #22
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
To se zove anegdotalni dokazi.

Dokazi su stvarni , ali mi je tema smješna pa zato tako pišem , jednako kao kad pokušaš nekom zagriženom objasniti da zemlja nije ravna ploča.
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2019., 15:56   #23
santos
Premium
Moj komp
 
santos's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Čakovec / AT
Postovi: 1,782
zanimljivo, nitko ne spominje sta ce 5g raditi baterijama u mobitelima
__________________
slow is smooth, smooth is fast...
santos je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2019., 19:30   #24
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,888
Citiraj:
Autor D/G Pregled postova
Dokazi su stvarni , ali mi je tema smješna pa zato tako pišem , jednako kao kad pokušaš nekom zagriženom objasniti da zemlja nije ravna ploča.
Klasična primjena logičke pogreške asocijacije.


Citiraj:
Autor santos Pregled postova
zanimljivo, nitko ne spominje sta ce 5g raditi baterijama u mobitelima
Spomeni.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2019., 13:48   #25
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,178
Idealno vrime za ulozit u biznis powerbankova
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2019., 14:51   #26
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,694
@mkey


Sta ti praktično radis za sebe da se zastitis od negativnih utjecaja EMV-a?
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2019., 02:10   #27
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,888
Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
@mkey


Sta ti praktično radis za sebe da se zastitis od negativnih utjecaja EMV-a?
A relativno malo toga se može napraviti, osim da si životni prostor ogradiš s faradayevim kavezom. Ili da se omotaš vodljivom folijom.



Inače gledam da mi mob nije stalno negdje u blizini nego na "sigurnoj" udaljenosti, ne pričam na telefon dulje od par minuta (obično kada nešto dulje traje stavim na loudspeaker) i slične sitnice.


Imam sreće da mi nigdje oko glave nema bazne stanice (to mislim za doma). Sa 5G će to svakako biti zanimljivije pošto ću u vidnom polju u svakom trenutku imati jedno 30-40 odašiljača. Ali makar će internet biit jako brz, tih par giga što potrošim.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2020., 13:15   #28
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Da dignem ovu temu iz mrtvih, nije toliko star zadnji post, samo godinu dana. Evo u ovo doba korone se vidi da nam pod hitno treba 5G. I to pricam ja sa:

Meni Youtube sad zastajkuje, vjerojatno ne do mene nego sam citao da Youtube, Netflix i ostali smanjuju kvalitetu streamanja jer je navala kak je cjela europa doma i svi vrte mediju. Neka me netko ispravi ako krivo govorim, ali sa 5G to nebi bio slucaj. Svi bi gledali 4k rezoluciju bez problema. Imamo sad 4K rezoluciju za koju nevjerujem da se moze prek qrca gledat, pod time mislim da u susjednoj sobi sin gleda svoje 4k, zena svoje 4k i ja svoje 4k. To sa ovim brzinama jednostavno neide. Probao sam cak i s ovom svojom brzinom gejmat sa sinom u duetu neku smijesnu igru, i zamisli imao lag...

A pisem ovdje jer mi pocele iskakt peticije protiv 5G, navodno svicarska ukinula 5G. Nije mi jasno kako su mogli ukinuti? Jel postoje neki dokazi? Ja ih nisam nasao nigdje, pod nigdje mislim neka znansvtena istrazivanja objavljena u nekim znanstvenim webstranicama, a ne MFA webovima.

P.S. kolegu koji spominje bateriju razumijem. Vjerojatno ce trebat i drugacije baterije na mobitelu da to vrte, jer ovaj moj Xiaomi kad upalim 4g i hotspot se grije, a baterija se topi kao sladoled pa si mogu samo zamisliti sto bi bilo sa 5g.
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2020., 13:20   #29
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,453
Ne vidm razlog zašto bi 5G bio brži od tvoje 500/200 optike ako i ona zastajkuje?
Mislim da nije problem do pipe na tvom kraju, nego do širine ukupne pipe. 5G to neće promijeniti, spojit će se na istu tu pipu gdje su i svi ostali.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2020., 13:26   #30
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Hmm, gledao sam nekog lika slucajno na TV pa je rekao da bilo gdje da se nalazis a pokriveno je 5G da ces imat astronomske brzine, da sad ne bljezgnem brojku ali nesto tipa 20GB? Dok ova moja optika je 500mb/200mb.

Ajd ako tko znade nek napise tocno kolikoo to bi islo. A na ove pipe, prek cega te pipe idu? Mislim ako je tako dobra ta brzina onda neznam sto ce im 5g, koliko sam ja skuzio nije 5g da se nama korisnicima servira brza brzina, nego da oni mogu vrtit ove nebulozne brzine.
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na