Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 07.01.2017., 02:00   #1
sestar
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2017
Lokacija: Earth
Postovi: 3
Question Kako podesiti FritzBox 7390 za Telekom BBTF (voice/sip deo)?

Postovana Gosposodo,

Trenutni sam korisnik Telekomovg VDSL2 50/2 NET paketa sa telefonskom linijom realizovanom preko BBTF (sip) platforme.

Hteo sam da ZTE H367N zamenim sa FritBox-om 7390.

Kontaktirao sam tehnicku podrsku vise puta da mi daju parametre i nacin podesavanja, naravno dobio razne odgovore koji bas ne drzi vodu ali ajde....

Uspeo sam da izvucem parametre iz ZTE modema user i sifru za vdsl konekciju kao i kombinaciju za voice deo user i odgovarajucu sifru

Uglavnom posle igranja sa FritzBox-om DSL je uspesno proradio, iako su mi tvrdili da nece moci, te mac adresa te ne znam ti sta.. (bio sam spreman da upisem i mac zte-a u friz ako je to kljuc )

Dovoljan je username password i vlan id 300 i posle toga internet deo sljaka odlicno kako je i ocekivano.

Podesavanje BBTF-a iz nekog razloga ne funkcionise, probao sam vlan 100 i vlan 101 za voice part medjutim nista. Friz prijavljuje DNS gresku ili timeout na njegovom log-u.

Pokusao sam SIP telefon Gigaset da prikljucim na port bridzovan na ZTE gde bi trebao da ide sip telefon podesio parametre, medjutim nista od konekcije.

Pokusao sam neki Soft Sip, zoipper, sjphone (vise njih) da podesim sa parametrima iz modema medjutim nisam uspeo uspesno da povezem sip client sa pc-a windows 7.

Koristio sam sledece parametre za zoiper:

SIP account options:

Domain: ims.telekomsrbija.com

Username: 3811177xxxxx
Password: f0xxxxxx (pasword je duzine 8 karaktera)

Caller id Name: 3811177xxxxx


Outbound options:

Auth username: 3811177xxxxx@ims.telekomsrbija.com
Use outbound proxy (checked)
Outbound proxy sbc.ims.telekomsrbija.com

(svi parametri su prepisani iz voice dela ZTE modema tako da ako sa njima radi ZTE trebao bi i Soft SIP ili Fritz)

Koliko sam uspeo da shvatim, ims.telekomsrbija.com i sbc.ims.telekomstbija.com nisu bas dostupni sa Internet izlaza modema (vlan 300).

Probao sam da pingujem bilo sta od voice hostova: voice gateway 10.180.0.1 kao i voice dnsove 10.10.3.66 10.10.3.69, bezuspesno.

Logicno bi bilo da sa parametrima kojima moze da se ZTE H367N spoji na voice, trebalo bi da moze i FrtizBox ili soft sip telefon.

Izgleda da nesto nisam podesio kako treba.

Jel ima neko da je uspesno podesio bilo kakav drugi uredjaj osim modema koji dodje od telekoma na voice, drugi sip telefon, soft sip, bilo sta ?

Koliko mi se cini i u Hr su neke stvari resene slicno kao i ovde .

Vecina uglavnom koristi to kupljeno univerzalno resenje, stim da je u Hr veci broj Fritz uredjaja na terenu prisutan.

Mozda neko ima neki savet ?

Hvala!
sestar je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2017., 10:41   #2
Tuco Ramirez
Bandit
 
Tuco Ramirez's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2016
Lokacija: Berlin
Postovi: 79
Postovani,

kao prvo moras biti 100% siguran za VLAN ID koji se koristi za voip. Inace nista od toga.

Za postavke pogledaj tu:

http://forum.pcekspert.com/showpost....7&postcount=20

Par klasicnih gresaka:

Kod Fritza probaj (nakon reseta) prvo ubaciti podatke za voip i tek onda za internet.

Kod telefonskog broja nekad moras dodati "+" ili "00". Ravnaj se po ZTE-u.

Ako se za proxy koristi fiksna IP adresa onda upisi nju umjesto "sbc.ims.telekomsrbija.com".

Fritz: "Use additional connection for Internet telephony via DSL (PVC)"

Ovo moze biti ON ili OFF. Ovisi o provajderu. Posto je VLAN rekao bih ON ali ne mora biti. U Njemackoj mi treba OFF, u Hrvatskoj ON, a isti vlasnik. Pa ti vidi.

Kod Fritza izgasi opciju "Festnetz aktiv".
Tuco Ramirez je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.01.2017., 14:49   #3
sestar
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2017
Lokacija: Earth
Postovi: 3
Question

Click image for larger version

Name:	zte_voice_ata config.jpg
Views:	556
Size:	80.2 kB
ID:	17475

Click image for larger version

Name:	zte_voice_ata config2.jpg
Views:	341
Size:	54.4 kB
ID:	17476

Click image for larger version

Name:	zte_voice_ata config3.jpg
Views:	355
Size:	31.0 kB
ID:	17477

Click image for larger version

Name:	zte_voice_ata config4.jpg
Views:	484
Size:	69.3 kB
ID:	17478

Click image for larger version

Name:	fritz_line_config.jpg
Views:	349
Size:	143.9 kB
ID:	17479

Click image for larger version

Name:	fritz_phone_number.jpg
Views:	387
Size:	176.5 kB
ID:	17480

Click image for larger version

Name:	fritz_log.jpg
Views:	326
Size:	224.6 kB
ID:	17481


Fritz iz nekog razloga ne kreira drugi network interface za voip tako da pri telnetu na fritz, komanda ifconfig ne pokazuje uopste interfejs za voip.

Zte uredno kreira voip interfejs sa parametrima gore navedenim moze da se vidi kroz telnet.

Probao sam sve i svasta, skoro sve moguce kombinacije cak i da u voip deo ukucam rucno ip adresu, gateway, dns i sve ostalo medjutim bilo kakav ping ili traceroute to i dalje rutira preko internet interfejsa sto ne bi trebalo

Sve sto sam uspeo da nadjem na drugim forumima sam pokusao da primenim medjutim rezultati su isti.

Da sam bolji poznavalac unix-a verovatno bi ga nekako prisilio da proradi na misice ovako..

Jel mogu na fritzu da se promene negde mac adrese za specifican interfejs. Probao sam preko FBeditora i environment variabli u adam2 modu na fritzu ali nista uspesno.

Neki hint?

Hvala
sestar je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2017., 18:20   #4
Tuco Ramirez
Bandit
 
Tuco Ramirez's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2016
Lokacija: Berlin
Postovi: 79
Barem ja ne vidim da si nesto krivo unijeo u Fritz!Box. Da nije mozda Fritz!OS prestar? Postoji verzija 6.53 za 7390. Nece ti raditi telnet ali mislim da mozes vratiti opet staru verziju poslije ako napravis backup.

Ne mislim da te blokiraju po MAC adresi. Internet ti uredno radi. Ali tko zna? Imas li susjeda, kolegu ili rodbinu, netko koji bi ti nakratko posudio ruter od Telekoma Srbije? Vidis da li radi. Mada ni tada ne bi mogao biti siguran da nema MAC blok.

Nemam vise druge ideje. Sorry. Ali svakako javi ako ti uspije.
Tuco Ramirez je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2017., 21:43   #5
sestar
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2017
Lokacija: Earth
Postovi: 3
Probao sam sa 6.53 pa sam ga spustio na 6.20 kako bi pokusao da vidim kroz telnet sta se desava, imao sam isti problem tako da mi se cini da nije do toga.

Ja imam ZTE H367N od TS koji radi odlicno ali sam hteo umesto njega da prikljucim FB 7390.

Nisam bas poznavalac Nemackog, inace najveci broj foruma i informacija je upravo na DE tako da..

U svakom slucaju hvala!

Poz
sestar je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2019., 19:38   #6
euromatik
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: May 2015
Lokacija: SR
Postovi: 20
Kod Telekoma Srbija BBTF priključak osim VoIP user/pass na platformi se registruje i po MAC adresi.
Probaj sa FBEditorom da uneseš MAC adresu od Telekomovog modema u FRITZ-a i sačekaj da vidiš hoće li proći autorizaciju na platformi.
euromatik je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na