Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 28.03.2024., 10:25   #1
Aedan
Registered User
Moj komp
 
Aedan's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2023
Lokacija: Osijek
Postovi: 73
(riješeno) USB portovi prestali raditi

Matična je ova koja mi je u opisu, kupio sam je 2022., mislim da je još uvijek pod garancijom.

Dakle sinoć idem spojiti mobitel s kompom i to kabelom, i krenem spajati usb-c (onaj od mobitela novi konektor) na kompjuter, odnosno u port na matičnoj jel, nažalost radio sam to naslijepo, odnosno nisam gledao gdje stavljam i slučajno ga turnio u krivu rupu, odnosno nekakako sam ga uspio ugnijezditi u običan usb port. Odmah sam ga naravno izvadio van, pa zavukao glavu iza i onda ga stavio u usb-c portt, ali nakon toga su mi prestala raditi 4 usb port iznad toga, u koju su bili uštekani miš, tipkovnica i slušalice. Prebacio sam ih u druge portove koji rade, ali bi jako volio da ih mogu vratiti u ove u kojima su bili ranije.

Šta se tu moglo dogoditi?
Aedan je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2024., 10:28   #2
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,418
Kratki spoj, nesto pregorilo.

Sent from my CPH2449 using Tapatalk
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.03.2024., 11:16   #3
Aedan
Registered User
Moj komp
 
Aedan's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2023
Lokacija: Osijek
Postovi: 73
Citiraj:
Autor nino Pregled postova
Kratki spoj, nesto pregorilo.

Sent from my CPH2449 using Tapatalk
jel to znači da otpisujem cijelu matičnu ili mogu koristiti ostalo bez straha? Da mi ne bi i grafa i procesor pregorili

edit: i također, jel tu ima kakve opcije garancije ili ništa?

Zadnje izmijenjeno od: Aedan. 28.03.2024. u 11:19. Razlog: dodatak
Aedan je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2024., 11:38   #4
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,792
Identicna stvar se i meni dogodila, gadjao sam usb-c port na slijepo i nesto je puknulo u kucistu, komp se nije htio upaliti. I nece pa nece... Trebao sam iskopcati kabel od napajanja i odonda sve normalno radilo. Vjerojatno me spasila neka zastita u napajanju.

Nisam ugurao usb-c u krivi port, samo sam pipkao pozadi dok ga ne ubodem. Moguce da sam samo taknuo susjedni usb3 port.

Probaj ugasiti napajanje kompu, tako iskopcanog stisni mu power tipku da se "isprazne" kondenzatori i onda vrati napajanje.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2024., 12:15   #5
Aedan
Registered User
Moj komp
 
Aedan's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2023
Lokacija: Osijek
Postovi: 73
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Identicna stvar se i meni dogodila, gadjao sam usb-c port na slijepo i nesto je puknulo u kucistu, komp se nije htio upaliti. I nece pa nece... Trebao sam iskopcati kabel od napajanja i odonda sve normalno radilo. Vjerojatno me spasila neka zastita u napajanju.

Nisam ugurao usb-c u krivi port, samo sam pipkao pozadi dok ga ne ubodem. Moguce da sam samo taknuo susjedni usb3 port.

Probaj ugasiti napajanje kompu, tako iskopcanog stisni mu power tipku da se "isprazne" kondenzatori i onda vrati napajanje.
e hvala puno, nekad sam čak i čuo za ovu power opciju a nije mi bome palo na pamet. Sad sam na poslu, al čim dođem kući ću isprobati, pa javim
Aedan je offline   Reply With Quote
Staro 29.03.2024., 08:17   #6
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,539
Ako je još uvijek u garanciji, reklamiraj je.
tiki66 je offline   Reply With Quote
Staro 29.03.2024., 11:22   #7
Aedan
Registered User
Moj komp
 
Aedan's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2023
Lokacija: Osijek
Postovi: 73
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Identicna stvar se i meni dogodila, gadjao sam usb-c port na slijepo i nesto je puknulo u kucistu, komp se nije htio upaliti. I nece pa nece... Trebao sam iskopcati kabel od napajanja i odonda sve normalno radilo. Vjerojatno me spasila neka zastita u napajanju.

Nisam ugurao usb-c u krivi port, samo sam pipkao pozadi dok ga ne ubodem. Moguce da sam samo taknuo susjedni usb3 port.

Probaj ugasiti napajanje kompu, tako iskopcanog stisni mu power tipku da se "isprazne" kondenzatori i onda vrati napajanje.
u pravu si bio s ovom "power" opcijom, hvala ti puno. Izvukao sam kabel od napajanja i držao tipku power 10 sekundi. Nakon toga sam vratio kabel i u trenutku kontakta je unutar kučišta kao "bljesnulo" svjetlo i nakon toga mi se prvo uopće nije htio upaliti komp. Pa sam opet izvukao kabel za napajanje i vratio ga, te kliknuo power off-power on na napajanju, i nakon toga se sve upalilo i bilo je sve ok. Rade svi portovi i sve štima na kompu.

Ne bi imao ništa protiv da mi neko ukaže na to ako bi se trebao brinuti oko tih stvari koje su se izdogađale
Aedan je offline   Reply With Quote
Staro 29.03.2024., 11:58   #8
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,792
Nisam bio potpuno siguran da je i kod tebe ista situacija, ajde super da je proradilo. To sto je "bljesnulo" u kompu je mozda neka od statusnih led-ica na maticnoj.

I mene bi zanimalo sto je to poslo po zlu, tj kakve vradzbine se dogadjaju i nestaju kada se ugasi napajanje kompu. Mozda neki fail safe switch u napajanju koji pamti stanje sve dok ga ne resetiras.

Sad si me sjetio, ja sam isto morao ugasiti prekidac na napajanju. Da bi to napravio, morao sam otvoriti kuciste jer mi prekidac nije dostupan izvana. Sjecam se samo da sam se oznojio ko pas i mantrao da se pc napokon boota
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 29.03.2024., 14:34   #9
Aedan
Registered User
Moj komp
 
Aedan's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2023
Lokacija: Osijek
Postovi: 73
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Nisam bio potpuno siguran da je i kod tebe ista situacija, ajde super da je proradilo. To sto je "bljesnulo" u kompu je mozda neka od statusnih led-ica na maticnoj.

I mene bi zanimalo sto je to poslo po zlu, tj kakve vradzbine se dogadjaju i nestaju kada se ugasi napajanje kompu. Mozda neki fail safe switch u napajanju koji pamti stanje sve dok ga ne resetiras.

Sad si me sjetio, ja sam isto morao ugasiti prekidac na napajanju. Da bi to napravio, morao sam otvoriti kuciste jer mi prekidac nije dostupan izvana. Sjecam se samo da sam se oznojio ko pas i mantrao da se pc napokon boota
na svu sreću meni je vani power switch. AL dobro, bitno da je riješeno, nadam se da neće biti novih zavrzlama
Aedan je offline   Reply With Quote
Staro 29.03.2024., 15:28   #10
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Tko malo zna, razumije elektroniku onda mu je jasan slijed događaja:
- napravio si pi***ju tj. kratki spoj na usb portu
- nekada je zaštita u krugu napajanja usb - ova bila izvedena sa malim ali klasičnim osiguračima a danas je "pametna" self reset
- ta self reset se resetira na način da se isključi napajanje na neko vrijeme
- slično postoji i u sklopu samog napajanja
- slijedeći štos u nizu, jeli se usb kontroler i 5V za usb portove napaja sa std. +5V koji se pale i gase skupa sa ostatkom kompa ili se napaja sa +5V stand-by koji radi čim si uštekao AC kabel u napajanje i stavio prekidač na On ako ga ima
- cijeli stand-by dio možeš resetirati jedino kako je gore rečeno, izvadi AC kabel iz napajanja, može dodatno i ovaj pokušaj paljenja kompa na On taster
- kada vratiš AC kabel ide inicijalizacija svega iz početka, ako nema kratkih spojeva svijetlit će ona +5V stand-by Led i na taster komp će se upaliti


That's all folks

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 29.03.2024. u 17:36.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 29.03.2024., 15:43   #11
BinaryJesus
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2021
Lokacija: Sveti Petar
Postovi: 175
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Nisam bio potpuno siguran da je i kod tebe ista situacija, ajde super da je proradilo. To sto je "bljesnulo" u kompu je mozda neka od statusnih led-ica na maticnoj.

I mene bi zanimalo sto je to poslo po zlu, tj kakve vradzbine se dogadjaju i nestaju kada se ugasi napajanje kompu. Mozda neki fail safe switch u napajanju koji pamti stanje sve dok ga ne resetiras.

Sad si me sjetio, ja sam isto morao ugasiti prekidac na napajanju. Da bi to napravio, morao sam otvoriti kuciste jer mi prekidac nije dostupan izvana. Sjecam se samo da sam se oznojio ko pas i mantrao da se pc napokon boota
Ja sam imao problem s nekim jeftinim USB -> SATA/M2 adapterom s Aliexpresa koji je došao s 12V adapterom za 3.5 inčne hardove.
Nešto nije bilo u redu s adapterom i preko varistora je bacao visoki napon na masu od USB porta. Kad sam ga uštekao prvi put u komp zaiskrilo na USB portu i nestala slika ne ekranu. Nakon restarta više grafička nije radila, bila je disejblana u Device Manageru. Već sam se usro sad mi ode grafička ali proradilo je nakon nekoliko hard power cyclova. Rastavil sam taj 12V adapter, odcvikao varistor koji i od tada je sve ok.
BinaryJesus je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2024., 10:56   #12
Deamon101
Premium
Moj komp
 
Deamon101's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 507
Neka je sve dobro ispalo, i sretan Uskrs dobri ljudi
Deamon101 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na