Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 21.07.2023., 18:27   #4201
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,922
nemam pojma zast ti smrdi mjesec dana poslije .
ja inace sam cistim sa sprejem i pjenom od ZEP-a. osjeti se, ali ne smrad nego parfemi od toga, 2-3 dana i to je to. nakon toga manje vise nema mirisa. naravno nakon pjene isperem vodom isparivac dobro da to posaljem vanka.



mozda ti majstor koristi neku pregadnu kemiju?
kod mene su bili na novoj klimi neki dan ocistit jer je u garanciji.
onak se osjetila klima lagano mozda 1 dan poslje samo, ali ne neugodan miris. nakon toga nista, neutralno.
a cak sam se iznenadio kako ociste, znaci sve su skidali ko sto ja radim (osim skidanje ventilatora sto ni nije potrebno jos), nisu fuseri da samo pospricaju sprejem klimu i odu ca.
geronimo_2 je offline   Reply With Quote
Staro 21.07.2023., 19:18   #4202
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,395
Na staroj Haier klimi sam koristio ZEP i nikad više, gušilo me cijelo ljeto, ne podnosim te umjetne mirise. Uzeo tada na preporuku da bi poslije čišćenja bilo još gore za disati. Sad ću zamutiti sodu bikarbonu s domaćim uljem od lavande pa kompresorom proći u par poteza.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 21.07.2023., 20:44   #4203
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,922
ne kuzim kakav miris od ZEP-a. doslovce 1 do 2 dana mi bude .


a bikarbona i ulje na isparivac, IMO no no. napravit ces potencjalno imulziju koja bi se mogla zacementirat na uglovima. a i napravit ces sloj filma ulja po isparivacu da se prasina i cestice lakse zalijepe, opet IMO, pricam iz dupeta.

kad ti smeta tolko miris udri sa destiliranom vodom nakon pranja klime. tako ja radim uvjek, ne zbog mirisa nego da maknem tu kemiju od osjetljivih nosica ukucana.



ne razumijem sta tocno radite sa kompresorom po isparivacu ? jel pricamo o kompresoru za zrak? kuzim ispuhivat, al ne kuzim kompresor + soda i ulje ?
geronimo_2 je offline   Reply With Quote
Staro 21.07.2023., 20:49   #4204
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,789
Majstor koristi nesto ful blago i mirisljavo (bolje i manje mi mirise od zep-a), a miris traje jedan dan otprilike. Znaci lik cisti klimu oko 45min, nema fusarenja, i na kraju je ispere cistom vodom dok ne prestane izlaziti smece van. Bog ce ga znati. Ni na jednoj klimi do sad to nisam imao, a sve sam ih cistio ja ili majstori. Ventilator mi se ful isprlja nakon jedne sezone. Ne kuzi se dok ne prodjem prstom.

Ulje od lavande, ne znam, ja to ne bih iskreno. Nemaju etericna ulja sta raditi u klimi. To je kao da stavljas boric na smrdljive carape. Genijalni koji su zivjeli ovdje prije mene su kapali etericna ulja po plastikama i filterima klime, sve su ukenjali. A klima unutra bila crna ko crni cigan...
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 21.07.2023., 21:12   #4205
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,922
majko mila.
to je to, umjesto da porade na problemu i uklone pravi uzrok (citaj: operi fa'kn klimu) oni maskiraju smrad sa mirisima i sve 5. to sto udisu to s*anje nema veze


edit: koja sredstva koristite osim ZEP-a? i gdje ih uzmete. BTW neki dan sam skuzio da i bauhaus sad drzi ZEP pa nemoram trcat bogu iz nogu u md klima-u.
geronimo_2 je offline   Reply With Quote
Staro 21.07.2023., 22:43   #4206
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,938
Zadnji put sam prao s ovim
https://www.dm.hr/sanytol-visenamjen...200700005.html

Kaze "trostruko djelovanje: baktericid, fungicid i virucid".

Od nekog sam cuo da je dobro pa sam odlucio isprobat i sasvim je ok.
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 21.07.2023., 22:56   #4207
buljaka
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,850
Skinete filtere i šta onda? spricati na one resetkice hladnjaka i unutra kod ventilatora?

Sent from my M2007J3SG using Tapatalk
buljaka je offline   Reply With Quote
Staro 21.07.2023., 23:20   #4208
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,922
- prije svega iskljucis klimu iz zida ili osigurac na off !!!!!!!!!


- plastike/oklop treba skinut nakon filtera. sve komade plasticne koji se skidaju lako, se skine. sve se opere u kadi/dvoristu. ja koristim kist i deterdent.

tip: na nekim klimama se neda skinut kadica, srecom na takve nisam jos naletio. uopce mi nije jasno kako se onda vadi ventilator.



- skidam kadicu, ako je jako prljava da je isto operem u kadi/vani. ak nije jako prljava onda je pustim da visi na odvodu i prebrisem je papirom i alkoholom.


- vadim ventilator/rotor AKO je potrebno (svaku 2. il 3. godinu) i perem u kadi/vani (ovo je najkriticniji dio jer moes zahebat cjelu klimu; citaj: plin baj baj jer moras natezat isparivac prema sebi da bi napravio mjesta za izvuc vent. ovoga se i serviseri boje jer nikad neznas kad ce cijev/spoj prdnut).
tip: najcesce ventilator ima skroz desno jednu lamelu koja fali i tu se nalazi vijak koji se otpusti da se skine sa osovine motora. ima modela klime koji nemaju ovak neg je vijak zakopan skroz desno izmedu motora i ventilatora. takvih se klonim jer to je nocna mora za skinut.



- brisanje svih plastika dostupnih, krpicom/papirom i alkoholom.


- vracanje ventilatora i kadice.


- spricanje isparivaca (ne spricas dole gdje je ventilator nego odozgora svugdje po insparivacu) sa pjenom/sredstvom. 15ak min pustis da narapvi svoje. ispirem sa vodom (pref destilirana, al sam lijen ponekad kupit) i rucnom spricom na napumpavanje.


- pustim da se ocjedi


- zatvaram sve, vracam oklope, plastike, "filtere"


- spricam sa zep sprejem plavim lagano sve za miris i dodatnu dezinf (overkill ).


ima jako dobrih videa na jubitu kako se ovo radi i tamo se sve lijepo nauci i vidi. najgori/najopasniji dio je vadenje venta, sve drugo je IMO jednostavno.


dec it.

next year all over again



edit: neznam kolko je pametno gore spomenuti sanytol jer neznam dal na njemu pise da je za isparivace u klimi. nekad sredstva previse nagrizaju i to moze ostetiti isparivac. valjda spojeve, neznam. tak da se drzim samo sredstava koji su bas za tu namjenu i svakako ispirem vodom da sprijecim bilo kakav problem.

Zadnje izmijenjeno od: geronimo_2. 22.07.2023. u 19:56.
geronimo_2 je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2023., 09:57   #4209
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,216
Ima. na ali exu kupit kesu za pranje, ja zovem covika svake 2 godine da opere, a ja dezinficiram izmedju. Gadosti izadju.

A gree ima
X-FAN MODE
Indoor Unit fan runs continuously after the cooling or dry mode cycle to dry off the evaporator coil
Helps inhibit the growth of bacteria and mildew

Daikin mi nema

Zadnje izmijenjeno od: OuttaControl. 22.07.2023. u 12:10.
OuttaControl je online   Reply With Quote
Staro 22.07.2023., 19:45   #4210
buljaka
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,850
Tnx geronimo

Koje sredstvo koristiš ti za isparivač?

Sent from my M2007J3SG using Tapatalk
buljaka je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2023., 21:40   #4211
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,395
Citiraj:
Autor geronimo_2 Pregled postova
ne kuzim kakav miris od ZEP-a. doslovce 1 do 2 dana mi bude .

a bikarbona i ulje na isparivac, IMO no no. napravit ces potencjalno imulziju koja bi se mogla zacementirat na uglovima. a i napravit ces sloj filma ulja po isparivacu da se prasina i cestice lakse zalijepe, opet IMO, pricam iz dupeta.

kad ti smeta tolko miris udri sa destiliranom vodom nakon pranja klime. tako ja radim uvjek, ne zbog mirisa nego da maknem tu kemiju od osjetljivih nosica ukucana.

ne razumijem sta tocno radite sa kompresorom po isparivacu ? jel pricamo o kompresoru za zrak? kuzim ispuhivat, al ne kuzim kompresor + soda i ulje ?
Ma kakvi, osjetio sam taj ZEP cijele sezone. Čistio sam klimu u apartmanu na moru svako ljeto početkom 6. mjeseca i negdje 9. ili 10. mjesec. Apartman se normalno koristio kroz ljeto, dođem u 9. mjesecu, i dalje mi smrdi. Nije to kao prvi ili drugi dan, ali osjeti se. I tako svaki puta, više ga ne kupujem.

Možda imaš pravo za emulziju iako bi to bila kap ulja na pola litre vode, zanemarivo. Soda je korisna kod bakterija i gljivica jer stvara lužnato okruženje što njima ne odgovara. Osim sode jedino možda varikina ili MMS kapi, s tim sam skidao plijesan sa zidova, fino je sišlo, a miris nestane za par sati.

A čime da nanesem bilo koje home-made sredstvo za čišćenje kroz cijeli isparivač od 10-15 cm debljine nego kompresorom? Na njemu mogu fino regulirati protok zraka, vode i širinu mlaznice. Prskalicom ne mogu ništa, baci puno vode, a ne dođe do svih krajeva.

Došao danas kod čovjeka u Petrinju, nova kuća, klima Daikin tek postavljena i osjetio sam isti smrad vlage i kiseline kao kod sebe. Valjda je to onda normalno kad se postavi viša temperatura. Meni je inače sve ispod 27-28°C već dosta neugodno, a o spavanju pod klimom nema govora.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2023., 21:50   #4212
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,922
neznam, u mene nije tako, ko sto rekoh, pjenu isperem sa puno vode nakon sto odradi svoje. a zep sprej nemoras stavit, to je kod mene overkill for sure, al mene ne smeta.
ja osobno nebih nanosio na isparivac nista sta nije dedicirano namjenjeno za to, jer sve drugo je potencjalna opasnost da ce ostetiti. ja tak razmisljam.
varikina je super za zidove i jeftina sto je najbolje, ali ja stime nebi na isparivac nikako. ako se ne varam neke novije/skupe klime imaju premaze na fin-ovima bla bla pa bi se to mozda moglo ostetiti/nagrist samo tako (mozda drobim bezveze). MMS nemam pojma sta je.


ja isto nevolim niske temp na klimi. 26-28 je nasa postavka. fan na min ili silent.

spavanje ispod klime je smrt.
geronimo_2 je offline   Reply With Quote
Staro 23.07.2023., 20:13   #4213
Ziiky
Premium
Moj komp
 
Ziiky's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,865
Dal se itko upuštao u čišćenje daikin klime do razine ventilator?
Čini mi se krajnje jednostavno, teže je sklopiti komp 🙄
https://youtu.be/39ShMAsUTk8
__________________




CPU: Intel™ i5@3,0GHz & CM Hyper EVO 212+
MBO: MSI Mortal
RAM: Crucial DDR4 8gb
GPU: Gigabyte GF GTX 1050 ti
HDD: SSD 128gb + WD blue 1TB
RW: LG
MON: Acer 24"
CASE: Antec Fusion Remote Max
PS: Fortron 550w modular
KB+MICE: Logitech™ K800 illuminated & G500
NAS: Synology 210j WDred4TB
HEADPHONES:Bluedio t3 plus BT





TV: Philips 55pus7805
REC: DENON x1600H
ZVUČNICI: Q Acoustics = QA3050i, QA3010i, QA3090i
SUB: SVS PB1000
MEDIAPLAYER: CoreELEC @ BeeLink GT King

Ziiky`s HTPC (some kind of it) ... LINK na topic






Trenutno ništa ...






Moje njuškalo



Ne svađaj se sa budalom jer će te spustiti na svoju razinu i pobijediti iskustvom

Zadnje izmijenjeno od: Ziiky. 24.07.2023. u 18:49.
Ziiky je offline   Reply With Quote
Staro 23.07.2023., 22:02   #4214
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,922
gdj je vijak? to mozes visit bez da ista rastavljas vjerovatno. samo svjetlo unutra i vrti dok ne vidis da fali jedan fin. tamo bi trebo bit vijak. ak ga nema onda je gore opisan nacin skidanja i to je IMO nocna mora.
javi da znam izbjegavat daikin lol.
geronimo_2 je offline