Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Intel
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 22.05.2021., 16:50   #391
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 22.05.2021., 17:54   #392
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor Starsylph Pregled postova
To je to. Ja mislim da bi RL ispao dobro da su ostali na 10nm ili krenuli na 6 nm arhitekturu.
Daj nam molim te pojasni što je to 10nm a što 6nm arhitektura?
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 22.05.2021., 20:39   #393
Starsylph
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Sfera
Postovi: 399
Citiraj:
Autor Brko Pregled postova
Daj nam molim te pojasni što je to 10nm a što 6nm arhitektura?
Zapravo nemam pojma. Al očito je da RL troši više od prijašnje generacije.
Starsylph je offline   Reply With Quote
Staro 22.05.2021., 20:56   #394
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,773
Rocket Lake na 10nm procesu je zapravo Tiger Lake, jer je riječ o istoj arhitekturi, samo kaj su ju za desktop sfušali s 14nm procesom. Mada, sudeći po Tiger Lake-H recenzijama, čak ni to ne bi bilo dovoljno da Intel bude nadmoćan u odnosu na AMD. Potrošnja bi bila donekle prihvatljiva, ali performanse ne bi nekim čudom odjednom bile nešto posebno super turbo. Budemo pričekali Alder Lake još koji mjesec, ali i to bi moglo opet biti u rangu dosadašnje visoke potrošnje, samo to budu ovaj put s manjim šparnim jezgrama zamaskirali koliko god je moguće u nadi da nitko ne postavlja previše pitanja, ako imaju performanse bolje od Zen 3 modela koji će u vrijeme Alder Lake izlaska biti godinu dana na tržištu.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 22.05.2021. u 21:01.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 26.05.2021., 13:08   #395
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,434
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 27.05.2021., 23:20   #396
igofanatic
Guest
 
Postovi: n/a
krajem godine će biti 7godina kako imam ovu konfu. tada kad sam je kupovao misao vodilja je bila da se uzme sve da bude nešto ispred vrmena tada i da potraje dugo. evo čak i pre dugo. mada opet komp me odlično služi i dalje, ali već neko vrijeme mislim da bi ga pojačao ili išao možda na nešto novo.
i7 4790k je opcija bila i na početku kad sam kupovao, ali tada sam smatrao da je onda ta cifra za proc pretjerana. rekoh možda jednog dana. i tako nikada. ovaj proc je odličan, ali grafika bi nekad htjela nešto jače. pogotovo novi naslovi igara, kao i neki programi koje koristim.

i tako reko ovih par dana malo čitam o tim svim generacijam koje su bile i koje jesu sada. nisam imao sve ove godine potrebe pratiti to sve. i ne vjerujem da je intel tako pao, odnosno nije više na tronu. mislim, moj prvi komp nekad davno je bio amd, ali dugi niz godina sam na intelu i nekako bi ostao tu. a koliko vidim koje cifre baca amd za bolje proceve, mislim da je to meni nepotrebno. sa druge strane koliko vidim intel trenutno ne nudi ni to što ima po bajnim cijenama, jer je sve poskupilo zadnjih par mjeseci.

šta vi mislite, strpiti se do nove generacije intela, ujedno pričekati da ovo ludilo krize i korone prođe te da se sve unormali, pa onda nešto poduzeti ili sada to rješavati?
jel ima još koja solucija za moju konfu da ju nadogradim, jer mbo je prilično močna dan danas?
  Reply With Quote
Staro 27.05.2021., 23:23   #397
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
ako imaš tu gtx 1060 onda zaboravi, kad nabaviš bolju grafu onda kupuj i ostatak.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 27.05.2021., 23:27   #398
igofanatic
Guest
 
Postovi: n/a
trenutno kako stoje stvari sa ovim vrtlarima loool nebi išao na neku 3xxx. a to je plan.
zato bi se konfa nadogradila, a gpu stigne kasnije doći. meni ne treba za sada pre moćna gpu, je ri ovo za šta mi treba je ona dovoljna. ali ju ovaj proc ne može dovoljno pogurati da zadovolji neke novije naslove igara
  Reply With Quote
Staro 27.05.2021., 23:29   #399
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Ako ćeš čekati da stanje bude "kao nekad" - budi spreman čekati do kraja iduće godine. Prije tog se stanje neće stabilizirati. U najbolju ruku možeš pričekati par mjeseci da izađe Alder Lake i kupiti čim se pojavi na tržištu.
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 27.05.2021., 23:32   #400
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Onda prati cijene, trenutno su koma...a nova generacija Intela brijem može biti još skuplja. Ljudi kupuju cijele konfe samo zbog grafe, koju izvade pa prodaju ostatak da se riješe...prati.
Ak ti nije žao para onda ryzen 5800X, bolje nema za gaming.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 27.05.2021., 23:39   #401
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,773
Kaj se s ovom Comet Lake kombinacijom kakvu Mladen ima, jer čak i novo iz dućana je opet OK po sasvim solidnim cijenama, a itekak je bolje od trenutnog 4790K i poslužilo bude u godinama koje dolaze.

Alder Lake bude sigurno skup, ako ništa drugo onda zbog DDR5 platforme, a i ko zna koju mudroliju budu naposljetku smislili s cijelom big.LITTLE hibridnom arhitekturom.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 27.05.2021., 23:57   #402
igofanatic
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor MadBoY Pregled postova
Ako ćeš čekati da stanje bude "kao nekad" - budi spreman čekati do kraja iduće godine. Prije tog se stanje neće stabilizirati. U najbolju ruku možeš pričekati par mjeseci da izađe Alder Lake i kupiti čim se pojavi na tržištu.
iskreno ne znam šta za pravo znači pojam "kao nekad", jer sad već 7 godina nisam ništa o tome trebao znati niti me previše zanimalo. samo sam vidio po komentraima da su cijene ovih zadnjih proceva svih skočile po par stotina kn.

Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Onda prati cijene, trenutno su koma...a nova generacija Intela brijem može biti još skuplja. Ljudi kupuju cijele konfe samo zbog grafe, koju izvade pa prodaju ostatak da se riješe...prati.
Ak ti nije žao para onda ryzen 5800X, bolje nema za gaming.
da, možda se nešto pojavi.
taj ryzen je zver. samo i papreno skup. i7 4790k je bio jeftiniji prije 7 godina kad sam ga gledao pa nisam uzeo. tak da mi je ovo i više nego besmislica.
jer sam mišljenja da proc da bude poprilično dobar nebi treba biti skuplji od 1500kn. sve iznad toga mi je besmisleno dati toliko para, niti mi trebaju tako bijesni procevi.

Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Kaj se s ovom Comet Lake kombinacijom kakvu Mladen ima, jer čak i novo iz dućana je opet OK po sasvim solidnim cijenama, a itekak je bolje od trenutnog 4790K i poslužilo bude u godinama koje dolaze.

Alder Lake bude sigurno skup, ako ništa drugo onda zbog DDR5 platforme, a i ko zna koju mudroliju budu naposljetku smislili s cijelom big.LITTLE hibridnom arhitekturom.
to kaj je Mlađo uzeo je odlično tržio. gledao sam ga i ja na tržnici ali sad znam di je završio. looool
da, Comet mi se čini bolj aopcija očenito od rakete. i da naravno da mi je možda zgodnije za budućnost odmah uložiti malo više i preći na novu konfu, nego to igrati dalje sa 4790k.
mada bi radije da imam igpu. i7-10700 je zanimljiv. s time da ako bi išao na drugu konfu, htio bi ovaj puta imati "k" verziju.
neka cijene nešto padnu čini mi se zanimljivim i5-10600K.
jedino kaj svi ti novi procevi "k" sišu pun kufer struje i griju se dosta to sa vidio.
i ak i uzmem neki proc sa 125w da guta, jel bi moj psu to trpio?

i još me nekaj zanima. naišao sam na drugim pod forumima da ljudi spominju kopovinu tih starijih modela proca, tipa ovaj 4790k preko aliex itd trgovina. jel to netko ikada tu naručivao i dal se zna šta dobiješ