Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 08.11.2019., 16:53   #31
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
UPS gori Bubba se češlja.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 10.11.2019., 11:51   #32
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,539
Iduci tjedan se rjesavam kupovina UPS-a i zamjena EI Nis produznog kabla, pa javim (ili citate u crnoj kronici ) je li opet gorilo...
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 10.11.2019., 13:58   #33
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Nemoj da moram da dolazim na parastos te trošim pare na čitulju
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 10.11.2019., 16:04   #34
lobo64
Premium
Moj komp
 
lobo64's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,327
Nisam najpametniji, ali ipak: inrush current, tj. špic struja prilikom uključenja UPS-a; neka napajanja (čak i ona vrlo skupa i kvalitetna razvikanih proizvođača) znaju imati špic struju prilikom uključenja odnosno prelaska na UPS od 50 pa do preko 100A. Ako elektronika UPS-a nije dovoljno kvalitetna odnosno moćna (radi se o milisekundama, ali ipak) prilikom uključenja će se dogoditi gau...
Nisam 100% siguran da je gore navedeno posrijedi, ali ako bude od pomoći, drago mi je.
Po mome mišljenju trafo za peglanje napona i struje (APC ima par modela) bi možda mogao pomoći. Radi se o trošku veličine nekoliko stotina kuna...
__________________
Dabogda ti Chris Bangle radio facelift.
lobo64 je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2019., 14:07   #35
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,541
Ma nema ni babe ni Bubbe

Samo za info, proizvođači su pomalo počeli raditi modele sa lithium baterijama, ne rijetko pakirane kao stare olovne SLA baterije pa treba dobro gledati / čitati.

Obzirom na inicijalno pitanje evo jedan primjer sa UL60601-1 (medical grade) standardom:
https://www.tripplite.com/smartpro-2...time~SMX700HGL
gdje i za koliko nofčića nabaviti ne znam

Na temu produžnog, nabavi i složi tako da ga ni nema,
ako treba novi kabel utičnica > UPS
+
1 ili 2 ili 3 UPS > potrošač (pc, monitor, ...
C13 i C14 utikača ima u Chipoteke.

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 12.11.2019. u 14:13.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2019., 14:44   #36
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Ajmo ovako... tehnički niti jedan UPS ne pegla napon.

Online UPS drži konstantan napon preko invertera neovisno o ulazu. To su (puno) skuplji i najpoželjniji tipovi UPSeva jer razdvajaju ulaz od izlaza. Drugim riječima ulaz i izlaz su dva odvojena strujna kruga. Bez obzira na ulazni napon on će preko invertera davati sinusni napon koji je podešen na izlazu npr. 230V 3% THDa. U slučaju prebacivanja napajanja na bateriju nema nikakvog prekida u napajanju.

Line interactive UPSevi su stalno u bypassu dokle god ima struje, a sklopka prebacuje na bateriju kad nestane struje i uzrokuje kratak prekid napajanja (par milisekundi). Oni bolji imaju buck/boost convertere, pa u slučaju kad napon padne ispod neke granice ili poraste preko neke druge granice onda počnu grubo kompenzirati napon, ali nipošto peglati.

Kvalitetan UPS zna reći ZAŠTO se prebacio na bateriju i kada, te zna reći kada je upalio buck/boost. Zna reći što mu se pokvarilo često i zbog čega. Neki online UPSevi čak aktiviraju bateriju ako napon mreže previše poraste i isključe se s gradske mreže kako bi zaštitili opremu budući da u tom slučaju sve gori.

Najjeftiniji šrot UPS sa simuliranim sinusom na koji je spojeno ATX napajanje s aktivnim PFCom je jako loša ideja. Takve UPSeve se ne smije spajati na računala.
Sorry na malom offtopicu, ali ovo vjerojatno i druge zanima.

Pošto vidim da se razumiješ, šta kupiti ako mi ne treba UPS (ili neki tek toliko da safely ugasim računalo), ali želim kvalitetan ispravljač napona (znači da mi računalo, skupi TV i ostala ekipa (svaki na svom ispravljaču ofc) , za ne previše novaca (pod previše novaca ne mislim na određeni budžet, nego ako se to može kupiti za 1000kn, onda ću kupiti za 1000kn, ali ako se može kupiti za 300, kupiti ću za 300). Jer kažem, ne treba mi baterija UPS-a...

trenutno samo koristim APC produžne, koji bi trebali imati zaštitu od pre-napona, ali nekako ne vjerujem da su "online" u smislu koji si ti opisao.
Elven je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2019., 20:23   #37
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,937
APC prenaponske letve (Schneider Electric) jako dobro rade svoj posao. Meni se doma u 10god ništa nije pokvarilo što je bilo spojeno na njih. Na poslu imamo 20ak letvi i ista stvar. Riknula je jedna letva zbog jednog od mnogih strujnog udara, ali je prekinula strujni krug i nije propustila udar u opremu. Sve osim letve je preživjelo. Tako da iz prve ruke mogu potvrditi da funkcioniraju. Te letve uz prenaponsku zaštitu imaju filtere koji filtriraju visokofrekventne smetnje. U pravilu trebaš kupiti najveću letvu jer ima najjače filtere i trpi najveći udar.

Postoje inverterski regulatori napona. To je u biti online UPS bez baterije. On će te zaštititi od kontinuirano povišenog napona i filtrirat će napon preko invertera. Međutim to košta 10ak puta više nego prenaponska letva.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2019., 20:50   #38
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
APC prenaponske letve (Schneider Electric) jako dobro rade svoj posao. Meni se doma u 10god ništa nije pokvarilo što je bilo spojeno na njih. Na poslu imamo 20ak letvi i ista stvar. Riknula je jedna letva zbog jednog od mnogih strujnog udara, ali je prekinula strujni krug i nije propustila udar u opremu. Sve osim letve je preživjelo. Tako da iz prve ruke mogu potvrditi da funkcioniraju. Te letve uz prenaponsku zaštitu imaju filtere koji filtriraju visokofrekventne smetnje. U pravilu trebaš kupiti najveću letvu jer ima najjače filtere i trpi najveći udar.

Postoje inverterski regulatori napona. To je u biti online UPS bez baterije. On će te zaštititi od kontinuirano povišenog napona i filtrirat će napon preko invertera. Međutim to košta 10ak puta više nego prenaponska letva.
Thanks, ostajem na APC letvama
Elven je offline   Reply With Quote
Staro 13.11.2019., 12:38   #39
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 982
Radi APC i stabilizatore napona i nije to baš neka skupa priča :

https://www.apc.com/shop/us/en/produ...lator/P-LE1200
Night je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2019., 23:03   #40
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,541
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Ma nema ni babe ni Bubbe
Od Bubbe ni traga a baba u međuvremenu dobila trajnu, po koju plastičnu operaciju i tko zna šta još dok prozvani riješi UPS
Nikky je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na