Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 17.01.2020., 15:40   #4651
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,922
kakvo ciscenje?
format x: nije dovoljno dobro?
geronimo_2 je online   Reply With Quote
Staro 17.01.2020., 17:40   #4652
Stipest
Registered User
 
Stipest's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Split
Postovi: 2,016
Ne format ( najlakše je udrit format C: ), nego baš neki prigram za čišćenje. CC Cleaner, Glary Utilitis i sl. Mislio sam da je netko ovdje koristio neki određeni i da mu se pokazao dobar. Win 7 je u pitanju.
Stipest je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2020., 17:54   #4653
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
BleachBit. Zaboravi CCleaner.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2020., 19:15   #4654
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,393
Integrirani disk cleanup i BleachBit su sasvim dovoljni.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2020., 14:34   #4655
Hombre
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2011
Lokacija: Ploče
Postovi: 263
Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova
Kako um informatičara komplicira stvari.

Inače, kada odeš na firefox stranicu, možeš ručno otvoriti en-US stranicu i skinuti "originalni" firefox. Druga mogućnost ako ti učita HR stranicu firefoxa, ispod tipke za preuzimanje imaš link na preuzimanje svih ostalih inačica, uključujući en-US.

Da ti uštedim pokretanje VPNa.
https://www.mozilla.org/hr/firefox/all/

Vidim da si razočaran pa da te utješim.
VPN je stalno uključen osim ako nisam na nekom pay siteu koji pamti IP adresu s kojom si se učlanio jer onda neće da te ulogira. Za sve ostalo je Japan, Brazil...
Lakše mi je kliknut na USA nego se razmišljati što ću dobiti na poklon, a i tako ga godinama nisam instalirao jer sam u Backupu prenosio instalaciju ko mačka mačiće s kompjutera na komjuter, s diska na disk ali od kada sam kupio drugi SSD instalirao bez gledanja, vidio da puno pričaju na naški i otišao po njih drugdje.
Hombre je offline   Reply With Quote
Staro 21.01.2020., 02:18   #4656
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,393
Citiraj:
Autor calypso Pregled postova
Cek malo... Jel ti to imas spojen eksterni monitor na laptop kada imas taj problem sa fontovima i ikonama? Ako da, onda iskljuci kloniranje displaya i slozi ili extend display ili external display only...
Donekle sam riješio tako što sam stavio custom scaling na 125%. Mislim da napravi istu ili sličnu stvar kao onaj tvoj tool, samo naravno ne treba ništa imati u startupu. Aplikacije koje nikako ne podržavaju scaling rade u 100% (video editori i slično), druge koje su isto bile blurane sad rade kao u Windows 8.1 i ostale koje su Windows 10 kompatibilne su i dalje istog izgleda.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2020., 17:16   #4657
Darira
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2019
Lokacija: Varaždin
Postovi: 19
Koristi tko Wumgr za ugasiti Win update, da veli kak to radi.
Darira je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2020., 17:35   #4658
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,922
meni je dobar. rjetko mi je win10 komp spojen na net (gaming masina), ali kolko vidim nikad se nije desio auto update/force update.
geronimo_2 je online   Reply With Quote
Staro 25.01.2020., 22:22   #4659
Hombre
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2011
Lokacija: Ploče
Postovi: 263
Već sam bio zaboravio.
Problem s nesretnim slovima je riješen na najelegantniji način. Obzirom da iako imam backup instalacija Win mi dođe ko budali pleska pa sam sve poinstalirao ponovo pogotovo što sam dao samo ponovnu instalaciju Win koji su zadržali više manje sve postavke i samo njih par je trebalo korigirati tako da sam izbjegao tlaku s podešavanjima programa kojih kod mene ima visoko specijaliziranih i koji traže fina uštimavanja, beskonačna ištekavanja uređaja spojenih na USB da bi se driveri digli pa onda uštekaj da driveri vide novu okolinu i tako više puta što nije baš zabavno.
Uglavnom sva su slova kako treba i ono što se dogodilo bilo je da je na Havajima leptir mahnuo krilima baš u trenutku instalacije...
Hombre je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2020., 15:54   #4660
Hombre
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2011
Lokacija: Ploče
Postovi: 263
Obzirom da se ovo odnosi na Windowse ljubazno upozorenje da se ne iznenadite ako vas kod slijedeće instalacije dočeka ovo Click image for larger version

Name:	Izaberite vas jezik.jpg
Views:	275
Size:	119.0 kB
ID:	21932
Hombre je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2020., 18:31   #4661
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,930
Jesi li probao odabrat taj jezik
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2020., 22:24   #4662
Hombre
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2011
Lokacija: Ploče
Postovi: 263
Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
Jesi li probao odabrat taj jezik

Sinoć slučajno naišao na to i kažem kad već stalno pričamo o problemima hajde da se malo i nasmijemo.
Hombre je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2020., 23:28   #4663
ibme74
Premium
 
ibme74's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2013
Lokacija: Planet Zemlja
Postovi: 1,417
...delete...

Zadnje izmijenjeno od: ibme74. 11.02.2020. u 23:35.
ibme74 je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2020., 23:48   #4664
santos
Premium
Moj komp
 
santos's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Čakovec / AT
Postovi: 1,782
mozes ili u vlc-u ili u notepadu staviti na east europe i dobro bude ti prikazivalo sve znakove s kvacicama.
__________________
slow is smooth, smooth is fast...
santos je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2020., 23:51   #4665
ibme74
Premium
 
ibme74's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2013
Lokacija: Planet Zemlja
Postovi: 1,417
Ma nije problem u playeru vec u windows encodingu, ugl radilo je i vcr upalim film i opet ne radi, pa sam sve maknuo sa hrv na eng, resetirao pc, ponovno stavio sve na hrv, opet restart i sada opet prikazuje slova.

Zadnje izmijenjeno od: ibme74. 12.02.2020. u 00:43.
ibme74 je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2020., 23:55   #4666
santos
Premium
Moj komp
 
santos's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Čakovec / AT
Postovi: 1,782
bitno da si rjesio
__________________
slow is smooth, smooth is fast...
santos je offline   Reply With Quote
Staro 13.02.2020., 13:54   #4667
pogi
aka Mali Mirko
Moj komp
 
pogi's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Rijeka
Postovi: 3,018
Kako vi držite Windows Update na Win 10 (pro x64)? Jeste li ga isključili?

Ja sam relativno friški na win10 otkad sam udpejtao hw na PCju, imam ih par mjeseci već mi je došlo barem 5-6 updatea. Ja bi htio kontrolu nad procesom updatea...

Pokušao sam prema uputama sa ineta i isključit ga preko Group Policyja:
"Computer Configuration" > "Administrative Templates" > "Windows Components" > "Windows Update".
Double-click "Configure Automatic Updates".
Select "Disabled" in Configured Automatic Updates on the left, and click Apply and "OK" to disable the Windows automatic update feature.

Međutim, nakon toga, zvuči blesavo ali je fakat tako, sinu više nije htio raditi Fortinite (ili kako se već zove ta igra). Pri startanju bi javila nekakvu grešku. I morao sam na isti način ponovno enejblati WUpdate i igra je ponovno normalno radila.

Razmišljam probati disable pomoću Registtryja, da vidim što se tada dešava...

Ali ponavljam, disejblate ili ne?
pogi je offline   Reply With Quote
Staro 13.02.2020., 13:57   #4668
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,451
https://www.novirusthanks.org/products/win-update-stop/

Ja ih puštam uredno da se update-tu i nikad nisam imao problema do sada, istina da me naživciraju kada svako malo promjene nešto u izgledu ili lokaciju nekih postavki
Alister je offline   Reply With Quote
Staro 13.02.2020., 14:06   #4669
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,922
Wumgr. I svakako prije svakog updejta image.
geronimo_2 je online   Reply With Quote
Staro 13.02.2020., 14:11   #4670
Kuzo
Premium
Moj komp
 
Kuzo's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: zg,sk
Postovi: 126
Zašto bi blokirao updateove? Stvarno me zanima.

a odgovor na tvoje pitanje, možda možeš u host tablicu utrpati microsoftove adrese i navesti ih na localhost. Tipa ovo

https://superuser.com/questions/9553...ows-10-updates
Kuzo je offline   Reply With Quote
Staro 13.02.2020., 14:26   #4671
pogi
aka Mali Mirko
Moj komp
 
pogi's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Rijeka
Postovi: 3,018
Citiraj:
Autor Kuzo Pregled postova
Zašto bi blokirao updateove? Stvarno me zanima.
zato što mi se više sviđao način koji je bio na W7. Mogu ga potpuno disejblati, sam pogledati koji su updejti došli od mojeg zadnjeg updejta, za svaki mogu pročitati što radi, mogu proguglati reakcije na pojedine updejte na guglu i selektivno odlučiti što želim a što ne.

A sad? Korisnik nema nikakve kontrole.

Misliš da to nisu dobri razlozi?
pogi je offline   Reply With Quote
Staro 13.02.2020., 14:42   #4672
Kuzo
Premium
Moj komp
 
Kuzo's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: zg,sk
Postovi: 126
fair and square za kontrolu, slažem se. Mislio sam potpuno blokirati.

ja obicno puštam sebi odmah na patch tuesday da vidim jel ima kakih problema, što iz mojeg iskustva u zadnje vrijeme nema.
feature updateove čekam mjesec, dva. To je ipak posebna priča.
Kuzo je offline   Reply With Quote
Staro 13.02.2020., 19:57   #4673
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,930
Citiraj:
Autor Kuzo Pregled postova
Zašto bi blokirao updateove? Stvarno me zanima.
Zato što ljudi imaju ogromnih problema i to u potencijalno dosta nezgodnim trenutcima. Recimo kada radiš nešto za ozbiljno a windowsi odluče da je vrijeme da ti sjebu dan.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 13.02.2020., 21:36   #4674
santos
Premium
Moj komp
 
santos's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Čakovec / AT
Postovi: 1,782
Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
Zato što ljudi imaju ogromnih problema i to u potencijalno dosta nezgodnim trenutcima. Recimo kada radiš nešto za ozbiljno a windowsi odluče da je vrijeme da ti sjebu dan.
istina. to mi se jednom dogodilo na nastavi... trebam upisat ocjene iz ispita i windowsi na skolskom laptopu odluce da ce se apdejtati... otiso u zbornicu po svoj netbook, vratio se, ulogirao se u e-dnevnik i poceo upisivat ocjene, vec sam bio na pola razreda dok je apdejt bio gotov... katastrofa.
__________________
slow is smooth, smooth is fast...
santos je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2020., 06:58   #4675
Hombre
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2011
Lokacija: Ploče
Postovi: 263
Citiraj:
Autor santos Pregled postova
istina. to mi se jednom dogodilo na nastavi... trebam upisat ocjene iz ispita i windowsi na skolskom laptopu odluce da ce se apdejtati... otiso u zbornicu po svoj netbook, vratio se, ulogirao se u e-dnevnik i poceo upisivat ocjene, vec sam bio na pola razreda dok je apdejt bio gotov... katastrofa.

Upravo čovjek da ne povjeruje. Uz metered connection tu je i Pause update od 7 dana , a ako se pogleda bolje može se odgoditi i do 35 dana što znači da se mislilo na svakojake probleme koje bi ljudi mogli imati kad bi im update banuo na vrata u neželjeno vrijeme, a postoji opcija da te upozore da je restart potreban i čekaju kao vijerni psić dok ne odobriš.
Iako svaki update napravim za sve probleme uzrokovane nekim od njih postoji rješenje koje nije samo rješenje problema koji update može napraviti nego stvar opće kompjuterske kulture koja se zove backup i ne samo onaj koji ima brdo programa i stvari na boot disku koje mora poštimavati nego svatko kome kompjuter nije usputna zanimacija ili uživa u ponovnim nstalacijama ga treba napraviti. Obzirom da su USB 3.0 stickovi odavno prešli kapacitet potreban da se smjesti backup zajedno sa svim programima, a koštaju kikiriki sam USB na trakicu oko vrata i nosiš ga gdje i kako hoćeš.
Inače svatko onaj koji ima važne podatke trebao bi imati dva backupa na dva odvojena fizička medija na različitim fizičkim lokacijama gdje je druga lokacija po mogućnosti bančin sef ili neki od onih u atomskim skrovištima, a da ne govorim o poljima, cloudima ...
Kada sam prije x godina pitao svog doktora kome su se pojavili bad sectori na disku i kojem sam rekao da kupi novi disk te jedne neradne subote u roku keks napravio clone ima li backup baze podataka, a kad me samo blijedo pogledao pitao sam ga što bi da se nešto dogodi, a on je odgovorio da bi se ubio. Uglavnom je kupio USb i svako nekoliko dana presnimavao ne predugačku datoteku u kojoj su stotine pacijenata s opisima bolesti, liječenja, lijekova koji su im propisani... a kad sam predložio backup na dva odvojena mjesta nije to napravio ali me za nekoliko mjeseci nazvao da je kupio i HDD za backup koji stoji doma jer mu je kolegi u Senju prije tjedan dana potpuno izgorila ordinacija.
Opravdanja nema. Zamašan backup traje par minuta, njegovo vraćanje kada turiš USB s WinPe još kraće ako imaš SSD i prst u uho. Napominjem svakako USB 3.0 jer potrebita ponovna instalcija Windowsa koji ne diraju postavke u slučaju već starih USB 2.0 zna potrajati. Ja ima dva backupa ali ih nisam nosao na odvojena mjesta jer da se desi neka katastrofa podaci i komjuter bi mi bili na zadnjem mjestu ali od kada mi je lopovska gamad odnijeela sve moguće medije uključujući i video kameru, fotoaparat koje su mi vratili kada su vidjeli d u njima nema ništa interesantno ali USB s WinPe i ostalima na kojima se nalaze njima totalno nevažni podaci meni važni jesu dok su mi prijatelji koji misu slušaju jako blizu oltara državnog odvjetništva rekli da sve to skupa ako se odluče na optužbu mirne duše mogu čekati 4 godine, a nakon toga sve skupa sve to u smeće jer će biti zastarjelo, baterija u laptopu koja je skupa i mijenja se u servisu, baterija u mobitelu bit će totalno mrtve tako da me kretenluk oko lažne optužbe koju je DO progutalo mamac s udicom već došlo sasvim lijepog izdatka oko kupovine svega i svačega.
Uostalom, ako radite nešto izuzetno važno iskopčajte prokleti kabel od Interneta ili privremeno isključite Wireless.

Zadnje izmijenjeno od: Hombre. 15.02.2020. u 07:15.
Hombre je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2020., 09:01   #4676
nathan.fake
Premium
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: n/a
Postovi: 1,258
Citiraj:
Autor Hombre Pregled postova
Upravo čovjek da ne povjeruje.
problem ti je sto ekipa odgađa update 30+ dana, onda windows kaze vise ne moze i pocne s nadogradnjom... onda su windowsi i bil gejc krivi

Citiraj:
Autor Hombre Pregled postova
Uostalom, ako radite nešto izuzetno važno iskopčajte prokleti kabel od Interneta ili privremeno isključite Wireless.
ne moze upisivat e-dnevnik bez neta ali da je mogo dan-dva prije (kad mu nije gorilo) stisnut "azuriraj sad" onda nebi imo o cemu dramit po forumu
nathan.fake je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2020., 15:33   #4677
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,930
Ili to ili jednostavno da MS dozvoli korisniku da sa SVOJOM instalacijom dozvoli da radi kako ga je volja.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2020., 16:08   #4678
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,922
Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
Ili to ili jednostavno da MS dozvoli korisniku da sa SVOJOM instalacijom dozvoli da radi kako ga je volja.

neki ocito imaju premalo maste da shvate da je to uprav onak kak bi trebalo bit i kak i je bilo u proslosti AFAIK.
mi placamo hardver, placamo softver, placamo sve, pa koji k oni imaju ista forsat. sad ce neko rec pa onda ovi "slabiji" useri nece bit dovoljno zasticeni jer nece dovoljno cesto updejtat bla bla.
who gives a f. nek se potrude ili nek budu nezasticeni. sad tu veliki MS glumi neku dobru vilu. mos mislit.
geronimo_2 je online   Reply With Quote
Staro 15.02.2020., 16:11   #4679
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,565
Pa o tome drobimo od kada je izašlo to smeće,
"genije" iz Redmonda je odlučio da tvoj privatni / službeni pc ili komp mora biti "up to date",
nebitno sad odgađanje ili u kojem periodu je odgoda ili moraš tražiti alternativna rješenja za ugasiti tu napast.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2020., 16:18   #4680
alen.s
Premium
Moj komp
 
alen.s's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Split
Postovi: 1,441
neznam za vas ali moj windows se ne apdejta sam od sebe ili kad njemu dođe....
alen.s je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na