Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 08.12.2019., 09:09   #1921
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
AiO sami po sebi nisu tiši od boljih air coolera

BTW jesi probao sa PBO i auto OC opcijom?

Što se tiče manualnog OC-a R9 3950X bi možda mogao 4.4ghz
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2019., 18:06   #1922
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,453
Evo i ja uskočio u Ryzen vlak, bilo je vrijeme nadograditi računalo nakon dosta godina.

Vidim da se ljudi žale na boot time, meni je 22sekunde cold start do desktopa i onda još 4-5 sekundi da možeš raditi bez problema. To je kraće nego na i5 koji sam imao prije, tako da sam zadovoljan.

Malo sam se namučio dok nisam instalirao windowse na nvme disk. Nije upalilo dok nisam izvadio sve ostale sata diskove i ostavio samo nvme. Ostalo je proteklo bez problema.
Nema nikakvih rušenja i problema za sada, nadam se da će tako i ostati.

Temperature CPU-u su 35-40 u desktop korištenju. Kada sam pustio Prime95 nekih 45 minuta temperature su dosegnule CPU 80C, MOS 49C, PCH 43C, RAM 34C, NVME DISK 40C.

Nemam baš nešto ideju koje su normalne temperature Ryzena, ali meni to izgleda solidno.

Ryzen 5 3600 + MSI B450M Mortar MAX + ADATA SX8200
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2019., 18:51   #1923
goodie
Registered User
Moj komp
 
goodie's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2017
Lokacija: Rijeka
Postovi: 11
Koju memoriju imaš i kako ti radi?
goodie je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2019., 19:08   #1924
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Pa da u desktopu taj ryzen 5 3600x se krece oko 50C. Ali nedaj boze da pokrenes neku FPS igru sa ultra postavkama odmah je blizu 80C ak ne i preko. Neznam kak je to moguce? Na koliko uopce pocne trotlat?

Upravo sam otvorio topic za kuciste gdje mi ej taj zakuhani ryzen grijao GPU koja je ionak sama po sebi kuhala, ali akd se dvoje kuha unutra jedno do drugoga trotlalo se na sve strane.
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 09.12.2019., 07:01   #1925
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,400
Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova
Evo i ja uskočio u Ryzen vlak, bilo je vrijeme nadograditi računalo nakon dosta godina.

Vidim da se ljudi žale na boot time, meni je 22sekunde cold start do desktopa i onda još 4-5 sekundi da možeš raditi bez problema. To je kraće nego na i5 koji sam imao prije, tako da sam zadovoljan.

Malo sam se namučio dok nisam instalirao windowse na nvme disk. Nije upalilo dok nisam izvadio sve ostale sata diskove i ostavio samo nvme. Ostalo je proteklo bez problema.
Nema nikakvih rušenja i problema za sada, nadam se da će tako i ostati.

Temperature CPU-u su 35-40 u desktop korištenju. Kada sam pustio Prime95 nekih 45 minuta temperature su dosegnule CPU 80C, MOS 49C, PCH 43C, RAM 34C, NVME DISK 40C.

Nemam baš nešto ideju koje su normalne temperature Ryzena, ali meni to izgleda solidno.

Ryzen 5 3600 + MSI B450M Mortar MAX + ADATA SX8200
Čime ga hladiš?
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 09.12.2019., 07:26   #1926
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,453
Citiraj:
Autor Disco Pregled postova
Čime ga hladiš?
Arctic Freezer 34 eSports
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 09.12.2019., 09:54   #1927
Sam Fischer
Džabe si krečio!
Moj komp
 
Sam Fischer's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,184
Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova
Evo i ja uskočio u Ryzen vlak, bilo je vrijeme nadograditi računalo nakon dosta godina.

Vidim da se ljudi žale na boot time, meni je 22sekunde cold start do desktopa i onda još 4-5 sekundi da možeš raditi bez problema. To je kraće nego na i5 koji sam imao prije, tako da sam zadovoljan.

Malo sam se namučio dok nisam instalirao windowse na nvme disk. Nije upalilo dok nisam izvadio sve ostale sata diskove i ostavio samo nvme. Ostalo je proteklo bez problema.
Nema nikakvih rušenja i problema za sada, nadam se da će tako i ostati.

Temperature CPU-u su 35-40 u desktop korištenju. Kada sam pustio Prime95 nekih 45 minuta temperature su dosegnule CPU 80C, MOS 49C, PCH 43C, RAM 34C, NVME DISK 40C.

Nemam baš nešto ideju koje su normalne temperature Ryzena, ali meni to izgleda solidno.

Ryzen 5 3600 + MSI B450M Mortar MAX + ADATA SX8200
Pa djeluje sve normala

Čudi me ovo sa NVME diskom - fora ti je da kada ga ubaciš, gubiš 2 sata porta (kod mene su 5 i 6), ali tebe je izgleda nešto druo zezalo. Imamo relativno slične ploče, a kod mene je bilo plug&play po pitanju NVME. Možda bi ti pomogao nekakav update biosa, ali dobro, sad si već riješio
Sam Fischer je offline   Reply With Quote
Staro 09.12.2019., 10:59   #1928
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,453
https://www.msi.com/Motherboard/B450.../Specification

Sada gledam, ne piše da se gubi bilo koji SATA uključivanjem NVME diska.
Piše da se gubi PCI_E4 slot kada se koristi M2_2 slot (sporiji), koji ja ne koristim.
Inače ploča ima samo 4 SATA priključka, pa možda zato.

Problem kod instalacije windowsa je bio što nije htio prikazati NVME disk kao boot device, tako da ga nisam mogao postaviti kao prvi boot device. Nakon što sam odspojio sata kablove, pojavio se NVME, instalirao sve bez problema, nadogradio BIOS, kasnije priključio natrag SATA i sve radi.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 09.12.2019., 18:46   #1929
Zvonimir_s
Premium
Moj komp
 
Zvonimir_s's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 374
Upravo pokupio plocu..proc i ram iz ADMa...vele sve ok kod njih....Hmmmmm. Idem probat stavit dijelove iz starijeg kompa da vidim hoce li to raditi...
Zvonimir_s je offline   Reply With Quote
Staro 10.12.2019., 21:28   #1930
Zvonimir_s
Premium
Moj komp
 
Zvonimir_s's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 374
Izgleda da je cijeli problem s verijom windows + wirelles kartica. Sto najgore..prepozna ih (vise verzija) samo ujednom USB slotu.... kaf povadim to..radio 24 s dijelocam iz zeninog kompa (360W napajanje, ati4950, te neki slabo poznati SSD). Probao sam na 3 verzije Windows, ali tek ova zadnja radi kako spada...
Zvonimir_s je offline   Reply With Quote
Staro 11.12.2019., 06:52   #1931
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,400
Citiraj:
Autor Zvonimir_s Pregled postova
Izgleda da je cijeli problem s verijom windows + wirelles kartica. Sto najgore..prepozna ih (vise verzija) samo ujednom USB slotu.... kaf povadim to..radio 24 s dijelocam iz zeninog kompa (360W napajanje, ati4950, te neki slabo poznati SSD). Probao sam na 3 verzije Windows, ali tek ova zadnja radi kako spada...
Pliz malo detaljnije napiši, koja verzija win, koji USB utor, koji wifi kartica?
Čisto da drugi sa sličnim problemom znaju riješenje, a i mene zanima.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 11.12.2019., 07:03   #1932
Zvonimir_s
Premium
Moj komp
 
Zvonimir_s's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 374
Citiraj:
Autor Disco Pregled postova
Pliz malo detaljnije napiši, koja verzija win, koji USB utor, koji wifi kartica?
Čisto da drugi sa sličnim problemom znaju riješenje, a i mene zanima.
Posaljem.kad se vratim s posla.

ubacim SSD iz svoga kompa pa tu instaliram.
Sad je 1903 i radi ok...

Probao sam 2 verzije prije toga .jedna je 18xxx..te jos tri peije njei. (jedna je bila 15063 os). Razlog zasto su mi te prije bile bolje jer 1903 je imala problem s firewire karticom ..no tad pak nije bila cijela vec samo uodateovi. Cisto me strah dalje slagat i dodje mi da ostanem na FXu
Zvonimir_s je offline   Reply With Quote
Staro 11.12.2019., 09:56   #1933
MAHER
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,581
Ma ok Zvonimir ali compatibility kurac se moze dogoditi na svakom stroju, pa cak i fx-u. Nike Ryzen tu nista kriv.
MAHER je offline   Reply With Quote
Staro 11.12.2019., 10:34   #1934
Flood
Into my head it goes
Moj komp
 
Flood's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: space de luxe
Postovi: 776
Upravo to.Meni recimo FX neće raditi na zadnjoj verziji win10,freeza se.Na win7 radi bez greške godinama...Ne pada mi na pamet sada opet isprobavati clokanje na win10 da proradi...
__________________
...help me understand the best I can...
Flood je offline   Reply With Quote
Staro 11.12.2019., 11:55   #1935
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Ja pak imam drugaciji compatibility problem, kazu po netu da RYzen 5 3600x radi na 3200MHZ Rama, meni radi na 3600MHZ.

Kao sto kolega kaze, svasta se moze dogoditi. Zato je mozda najbolje koristiti partpicker stranicu jer ona navodno posalje alert ako je nesto nekompatibilno.
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 12.12.2019., 18:56   #1936
Zvonimir_s
Premium
Moj komp
 
Zvonimir_s's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 374
Ok..suma sumarum.. nakon sto sam isprobao sve sto mi pada na pamet...evo sad 24 sata radi intell burn test i sve šljaka..

Ako nekom zapadne ista stvar -

1. Skinuti novu instalaciju 1903 - windows10
2. Napraviti image da se instalira kao UEFI (nikakav legacy)
3. Napraviti format diska prije instalacije
4..iskljuciti update windowsa

Za ovaj 4 je upitno jos..no kad bi radio update s bilo koje verzije na 1903, sustav nije bio stabilan par sati...nekad vise nekad manje....
Zvonimir_s je offline   Reply With Quote
Staro 12.12.2019., 20:46   #1937
Splitska Posla
Premium
Moj komp
 
Splitska Posla's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2019
Lokacija: Split
Postovi: 96
Riknula nam je klima u stanu pa sam uzeo Ryzen 7 3700X zajedno s matičnom pločom MSI B450 Tomahawk Max, napajanjem be quiet! System Power 9 500W , 16 GB radne memorije Aegis. Kako ipak ne bi bilo prevruće, odlučio sam se za aftermarket cpu hladnjak be quiet! Pure Rock s nazivnim TDP-om od 150 W.

Od svih mogućih ventilatora, pored onog u napajanju i onog jednog na cpu hladnjaku nije bio niti jedan. Za prikaz slike odlučio sam se za dobru staru GeForce GT 710. Kućište s bočne strane ima rupice predviđene za ugradnju ventilatora širine 120 mm no ja sam ipak stavio filter za prašinu kupljen u chipoteci (15kn). Inače, kad bi tu stavio ruku, osjetio bi da kućište tu ulvači zrak jer je unutra tlačna sila naspram vani. Super, ubaciću filter tako da duže živimo i kompjuter i ja..

U biosu su sve postavke bile po defaultu. Zatim sam upalio X-Amp za memoriju te kliknuo i na Game Boost ne znajuči što to znači. Prilagodio sam još i brzinu vrtnje cpu ventilatora i zadao da do 75 °C RPM bude na 50% a preko 75°C da uključi 100% RPM.

Pokrenuo sam računalo, uključio psensors applet, malo prevrtao po netu, a zatim pokrenio program handbrake i zadao da prekodira mp4 datoteku. Još sam pokrenuo program "stress" tako da je sustav imao posla preko glave.





Kako sam se sinoć poigravao s procesorom i mjerenjem temperature (s namjerom da optimiziram buku ventilatora odnosno broj okretaja), nemalo sam se iznenadio kad sam vidio da je temperatura procesora prešla 87°C koliko je sinoć bio maksimum u vrlo sličnom scenariju. Temperatura je nastavila rasti i ja sam pritisnuo par puta Prins Screen očekivajući svaki tren da se računalo resetira jer se pregrijava. No Ryzen se nije dao i dalje je ugodno grijao kuću.



Onda mi je sinulo da sam, za razliku od sinoć uključio "Game Boost" opciju koja frekvenciju procesora fiksira na vrtoglavih 4 milijarde i dvjesto milijona herca. (4.2 Ghz).



Zaključak:
1. Ne uključivati Game Boost.
2. Ispod filtera s bočne strane ubaciti ventilator koji ubacuje svjež zrak

2.a namjestiti da bočni ventilator ne prelazi 700-800 RPM radi ugodnog, nečujnog i tihpg rada.
3. Ubaciti ventilator iza procesora koji zrak iza procesora ispuhuje van.

3.a Pronaći optimalan RPM za taj ventilator s obzirom da je nečujan rad računala zapadnjački techno Zen čiji sam sljedbenik.



Molim dodatni savje, a svaka preporuka je i više nego dobro došla. Čak poželjna.
Splitska Posla je offline   Reply With Quote
Staro 12.12.2019., 21:31   #1938
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Citiraj:
Autor Splitska Posla Pregled postova
Zaključak:
1. Ne uključivati Game Boost.
Meni su tu na forumu rekli kad sam to napravio da sam onda komotno mogao kupiti bez x verziju, u mojem procesoru radilo se o kakvih 300 kuna. naravno da sam odmah vratio boost natrag i juri sad na 4.2.

Ja sam prozracio kuciste, stavio fanove da se vrte kad si digne temperatura blizu 80C odnosno cak i prije maksimalno.

Imam i grafu unutra koju sam isto stavio da maksimalno ventilira kad dodje na 75C, Zotac 1080ti mini 11gb, navodno kao sto su mi i tu rekli na forumu ova grafa se grije na 82C. Na PUBG sam testirao iako imam abnormalnu nadmoc nad vecinom igraca u roosteru ipak suxam. U nekim situacijama je cak i smjesno, nemogu me pogoditi s pola metra, a ja kad naciljam i stisnem na tikvu insta kill. No grafa je na 82C minimalno. FPS ne pada ispod 120, a krece se od 120 do 180.

Probao sam i CSGO, tamo se ne grije grafa tako jako.

Uglavnom savjet je prozraciti i ako imas pare kupiti pravi cooler.
A GT 710 isto nema ventilator ili iams verziju s ventilatorom? Neznam na koliko se ta grafa grije, imam takvu doma, nikad je nisam uspio natjerat da nesto rpetjeranor adi pa nisam ni skuzio na koliko se grije, ali nema ventilatore.
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 12.12.2019., 23:50   #1939
ansha
¯\_(ツ)_/¯
Moj komp
 
ansha's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sibenik
Postovi: 1,035
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
AiO sami po sebi nisu tiši od boljih air coolera

BTW jesi probao sa PBO i auto OC opcijom?

Što se tiče manualnog OC-a R9 3950X bi možda mogao 4.4ghz
Ni blizu, najbolje sta silicon lottery bin-a je 4.15ghz i idu po 1500$
ansha je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2019., 01:11   #1940
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Svaki review što sam pogledao je mogao barem 4.3ghz (TH, guru3d, techspot/HUB a GN i 4.4ghz ako de ne varam), tako da ovi prodaju muda pod bubrege vjerojatno. A i moraš biti debil da duplo platiš overclockiran cpu
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2019., 01:56   #1941
ansha
¯\_(ツ)_/¯
Moj komp
 
ansha's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sibenik
Postovi: 1,035
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Svaki review što sam pogledao je mogao barem 4.3ghz (TH, guru3d, techspot/HUB a GN i 4.4ghz ako de ne varam), tako da ovi prodaju muda pod bubrege vjerojatno. A i moraš biti debil da duplo platiš overclockiran cpu
Review-eri u 90% slucajeva imaju brzinski napravljene nestabilne OC-ove i uz to s previsokim naponom za 24/7...
ansha je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2019., 02:40   #1942
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Ne zvuči mi puno...

Here’s a quick look at overclocking performance, using 1.325v the 3950X ran 100% stable at an all-core of 4.3 GHz. It’s possible we could have pushed it to 4.4 GHz, but with limited time to validate the overclock we stopped at 4.3 GHz.*

A GN je dobio 4.4ghz sa 1.325v
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2019., 11:02   #1943
JC Denton
dr. sc. tech. dipl. ing.
Moj komp
 
JC Denton's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Rijeka-Opatija
Postovi: 3,130
Citiraj:
Autor dada-as Pregled postova
Ja pak imam drugaciji compatibility problem, kazu po netu da RYzen 5 3600x radi na 3200MHZ Rama, meni radi na 3600MHZ.

Kao sto kolega kaze, svasta se moze dogoditi. Zato je mozda najbolje koristiti partpicker stranicu jer ona navodno posalje alert ako je nesto nekompatibilno.



Jel ti ovo trolaš ili je ovaj forum otišao u onu stvar?




Citiraj:
Autor Splitska Posla Pregled postova
Riknula nam je klima u stanu pa sam uzeo Ryzen 7 3700X zajedno s matičnom pločom MSI B450 Tomahawk Max, napajanjem be quiet! System Power 9 500W , 16 GB radne memorije Aegis. Kako ipak ne bi bilo prevruće, odlučio sam se za aftermarket cpu hladnjak be quiet! Pure Rock s nazivnim TDP-om od 150 W.

Od svih mogućih ventilatora, pored onog u napajanju i onog jednog na cpu hladnjaku nije bio niti jedan. Za prikaz slike odlučio sam se za dobru staru GeForce GT 710. Kućište s bočne strane ima rupice predviđene za ugradnju ventilatora širine 120 mm no ja sam ipak stavio filter za prašinu kupljen u chipoteci (15kn). Inače, kad bi tu stavio ruku, osjetio bi da kućište tu ulvači zrak jer je unutra tlačna sila naspram vani. Super, ubaciću filter tako da duže živimo i kompjuter i ja..

U biosu su sve postavke bile po defaultu. Zatim sam upalio X-Amp za memoriju te kliknuo i na Game Boost ne znajuči što to znači. Prilagodio sam još i brzinu vrtnje cpu ventilatora i zadao da do 75 °C RPM bude na 50% a preko 75°C da uključi 100% RPM.

Pokrenuo sam računalo, uključio psensors applet, malo prevrtao po netu, a zatim pokrenio program handbrake i zadao da prekodira mp4 datoteku. Još sam pokrenuo program "stress" tako da je sustav imao posla preko glave.





Kako sam se sinoć poigravao s procesorom i mjerenjem temperature (s namjerom da optimiziram buku ventilatora odnosno broj okretaja), nemalo sam se iznenadio kad sam vidio da je temperatura procesora prešla 87°C koliko je sinoć bio maksimum u vrlo sličnom scenariju. Temperatura je nastavila rasti i ja sam pritisnuo par puta Prins Screen očekivajući svaki tren da se računalo resetira jer se pregrijava. No Ryzen se nije dao i dalje je ugodno grijao kuću.



Onda mi je sinulo da sam, za razliku od sinoć uključio "Game Boost" opciju koja frekvenciju procesora fiksira na vrtoglavih 4 milijarde i dvjesto milijona herca. (4.2 Ghz).



Zaključak:
1. Ne uključivati Game Boost.
2. Ispod filtera s bočne strane ubaciti ventilator koji ubacuje svjež zrak

2.a namjestiti da bočni ventilator ne prelazi 700-800 RPM radi ugodnog, nečujnog i tihpg rada.
3. Ubaciti ventilator iza procesora koji zrak iza procesora ispuhuje van.

3.a Pronaći optimalan RPM za taj ventilator s obzirom da je nečujan rad računala zapadnjački techno Zen čiji sam sljedbenik.



Molim dodatni savje, a svaka preporuka je i više nego dobro došla. Čak poželjna.

Moram priznat da ne znam kakve ovo dvoje ima veze, bilo je vjerojatno jeftinije popravit klimu Ovaj thread je otišao na kvasinu...
JC Denton je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2019., 11:05   #1944
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,400
Citiraj:
Autor Splitska Posla Pregled postova
Riknula nam je klima u stanu pa sam uzeo Ryzen 7 3700X zajedno s matičnom pločom MSI B450 Tomahawk Max, napajanjem be quiet! System Power 9 500W , 16 GB radne memorije Aegis. Kako ipak ne bi bilo prevruće, odlučio sam se za aftermarket cpu hladnjak be quiet! Pure Rock s nazivnim TDP-om od 150 W.

Od svih mogućih ventilatora, pored onog u napajanju i onog jednog na cpu hladnjaku nije bio niti jedan. Za prikaz slike odlučio sam se za dobru staru GeForce GT 710. Kućište s bočne strane ima rupice predviđene za ugradnju ventilatora širine 120 mm no ja sam ipak stavio filter za prašinu kupljen u chipoteci (15kn). Inače, kad bi tu stavio ruku, osjetio bi da kućište tu ulvači zrak jer je unutra tlačna sila naspram vani. Super, ubaciću filter tako da duže živimo i kompjuter i ja..

U biosu su sve postavke bile po defaultu. Zatim sam upalio X-Amp za memoriju te kliknuo i na Game Boost ne znajuči što to znači. Prilagodio sam još i brzinu vrtnje cpu ventilatora i zadao da do 75 °C RPM bude na 50% a preko 75°C da uključi 100% RPM.

Pokrenuo sam računalo, uključio psensors applet, malo prevrtao po netu, a zatim pokrenio program handbrake i zadao da prekodira mp4 datoteku. Još sam pokrenuo program "stress" tako da je sustav imao posla preko glave.




Kako sam se sinoć poigravao s procesorom i mjerenjem temperature (s namjerom da optimiziram buku ventilatora odnosno broj okretaja), nemalo sam se iznenadio kad sam vidio da je temperatura procesora prešla 87°C koliko je sinoć bio maksimum u vrlo sličnom scenariju. Temperatura je nastavila rasti i ja sam pritisnuo par puta Prins Screen očekivajući svaki tren da se računalo resetira jer se pregrijava. No Ryzen se nije dao i dalje je ugodno grijao kuću.



Onda mi je sinulo da sam, za razliku od sinoć uključio "Game Boost" opciju koja frekvenciju procesora fiksira na vrtoglavih 4 milijarde i dvjesto milijona herca. (4.2 Ghz).



Zaključak:
1. Ne uključivati Game Boost.
2. Ispod filtera s bočne strane ubaciti ventilator koji ubacuje svjež zrak

2.a namjestiti da bočni ventilator ne prelazi 700-800 RPM radi ugodnog, nečujnog i tihpg rada.
3. Ubaciti ventilator iza procesora koji zrak iza procesora ispuhuje van.

3.a Pronaći optimalan RPM za taj ventilator s obzirom da je nečujan rad računala zapadnjački techno Zen čiji sam sljedbenik.



Molim dodatni savje, a svaka preporuka je i više nego dobro došla. Čak poželjna.
Ah Mint, ajd fino je vidit da neko koristi i Linux. Ja ne želim jer se volim igrat.
Nego, što je to GameBoost? To imaš MSI ploču, pa je to onaj njihov OC preset?
I da li Mint radi uredno sa Ryzenom, sve prepoznaje kako treba, sam instalira drivere...ili si imao nekih problema?
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2019., 11:19   #1945
JC Denton
dr. sc. tech. dipl. ing.
Moj komp
 
JC Denton's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Rijeka-Opatija
Postovi: 3,130
Citiraj:
Autor Zvonimir_s Pregled postova
Izgleda da je cijeli problem s verijom windows + wirelles kartica. Sto najgore..prepozna ih (vise verzija) samo ujednom USB slotu.... kaf povadim to..radio 24 s dijelocam iz zeninog kompa (360W napajanje, ati4950, te neki slabo poznati SSD). Probao sam na 3 verzije Windows, ali tek ova zadnja radi kako spada...

Win10 prilikom updatea zna radit probleme sa tim WiFi karticama.


Meni je na FXu se znalo dogodit da mi počne stalno pucat WiFi veza i random mi počne resetirat USB portove, pa uspori komp prije reseta, pa crkne USB tipkovnica (jer zbrejka USB)... onda je spojen pa niš ne skida sa neta, pa mu crkne konekcija na net... maknem USB WiFi komp i dalje resetira random USB, čovjek bi pomislio da nema veze sa WiFi sitckom. Uglavnom, teško sranje. Mislio sam da mi rikava MBO od FX-a.


Sad, pred koji tjedan, mi se isto dogodilo na Ryzenu. Onda sam pak mislio da mi crkava USB hub na novom monitoru (jer je USB WiFi upiknut u njega), da je nova novcata MBO u banani (što sam odbijao vjerovati)... zadnja opcija je da je WiFi USB stick nekompatibilno sranje ili da je "prdnuo u rosu"...

Uglavnom, nakon malo istraživanja po netu, našao sam da update Win10 često zbrlja WiFi USB stickove. Uglavnom, teškom mukom skinuo zadnje drivere s neta (dok je radilo u onih par minuta prije USB reseta), napravio uninstall drivera WiFi sticka, izvadio ga, restartao komp, "napamet" instalirao novi driver, upiknuo ponovno USB WiFi stick. I od onda nikakvih problema, radi k'o zmaj.


Dakle, ako se komp ruši, freeza, resetira USB, neće se spojit na net, puca veza na net i slično - prvo posumnjajte na zbrčkan update od Win10. Prije nego nove Ryzene bacite u smeće ili pošaljete na reklamaciju


EDIT: Da se razumijemo, iste probleme sam imao sa različitim updateima (verzijama) Win10... vrag nikad ne spava, nikad ne znaš kad će neš zbrejkat
JC Denton je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2019., 13:04   #1946
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726







Evo ovaj ram:
https://viper.patriotmemory.com/prod...ormance-memory

Citiraj:
Autor JC Denton Pregled postova


Moram priznat da ne znam kakve ovo dvoje ima veze, bilo je vjerojatno jeftinije popravit klimu Ovaj thread je otišao na kvasinu...
Predpostavljam da mu je riknula klima pa je dobio povrat novca iz garancije pa umjesto klime kupio masinu, pametno, pametno, ipak je klima secundarno sredstvo.
-->
Ne trolam, a forum je ok. Evo slike:







Evo ovaj ram:
https://viper.patriotmemory.com/prod...ormance-memory

Citiraj:
Autor JC Denton Pregled postova


Moram priznat da ne znam kakve ovo dvoje ima veze, bilo je vjerojatno jeftinije popravit klimu Ovaj thread je otišao na kvasinu...
Predpostavljam da mu je riknula klima pa je dobio povrat novca iz garancije pa umjesto klime kupio masinu, pametno, pametno, ipak je klima secundarno sredstvo.
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2019., 13:44   #1947
John Creasy
TossACoinToYourWitcher!
Moj komp
 
John Creasy's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,795







Evo ovaj ram:
https://viper.patriotmemory.com/prod...ormance-memory

ček.. ti imaš viper ram 3200mhz a on ti radi na 3600mhz? ili šta? ne kužim

nigdje nisi naveo koji ram imaš osim linka.. a kad link otvoriš, ima popis frekvi rama 4000/3600/3200.. i otkud da mi sad znamo u čem je problem.. pokreni cpu-z pa tamo pogledaj frekvu rama..
ili ti imaš 3600mhz ram, a nije ti jasno kako to da radi na 3600mhz - uključio si xmp profil u biosu

edit: popuni moj komp..
-->
Citiraj:
Autor dada-as Pregled postova
Ne trolam, a forum je ok. Evo slike:







Evo ovaj ram:
https://viper.patriotmemory.com/prod...ormance-memory

ček.. ti imaš viper ram 3200mhz a on ti radi na 3600mhz? ili šta? ne kužim

nigdje nisi naveo koji ram imaš osim linka.. a kad link otvoriš, ima popis frekvi rama 4000/3600/3200.. i otkud da mi sad znamo u čem je problem.. pokreni cpu-z pa tamo pogledaj frekvu rama..
ili ti imaš 3600mhz ram, a nije ti jasno kako to da radi na 3600mhz - uključio si xmp profil u biosu

edit: popuni moj komp..
John Creasy je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2019., 14:05   #1948
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Nemam ja problem, ja sam svoje probleme rijesio. Samo sam komentirao da compatibiliti problemi mogu biti i pozitivne naravi.

Neznajuci da Ryzen 5 3600X se preporuca 3200mhz sam kupio ovaj od 3600mhz. Naravno nije radio sa loadanjem xmp nego sam morao manualno sve podesiti da radi na 3600mhz.

Ovaj imam
Znaci 3600

imam vise kompjutera. Ovaj je Ryzen 5 3600x sa Gigabyte Aorus b450 plocom i ovim gorre spomenutim ramom.
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2019., 14:08   #1949
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
3600MHz sa kojim primarnim latencijama? Ako su preko 20, onda tih 3600MHz znači isto koliko i 2933MHz na C16...
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2019., 14:26   #1950
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726





-->
E to neznam, dvije su na 20. Ajd vidi i reci jel valja ovo sta?






__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na