Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 04.03.2016., 06:32   #121
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Citiraj:
Autor morph Pregled postova
Hrvatska i tak nije u sengenu, još. Tak da
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 04.03.2016., 07:59   #122
morph
*
 
morph's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,530
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Hrvatska i tak nije u sengenu, još. Tak da
Leti iz DE.
morph je offline   Reply With Quote
Staro 04.03.2016., 20:31   #123
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
Ako ima vezani let onda je bitno.
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 18.05.2017., 09:06   #124
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Dal se selio tko u Irsku skoro?

Ono što me zanima je koliko para mi treba da riješim sve inicijalne troškove (papiri, put, stanarina za minimum mjeseci, troškovi do prve plaće)?
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 18.05.2017., 09:17   #125
b1tterman
Takozvani influenser
Moj komp
 
b1tterman's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 648
Ja se selim u Englesku tokom idućeg mjeseca, poslovi su već tu, samo se bojim da se dugo čeka purple registration certificate, odnosno radna dozvola za hrvate.. :|
b1tterman je offline   Reply With Quote
Staro 18.05.2017., 22:18   #126
PointDexter
Premium
Moj komp
 
PointDexter's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Éire
Postovi: 1,808
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Dal se selio tko u Irsku skoro?

Ono što me zanima je koliko para mi treba da riješim sve inicijalne troškove (papiri, put, stanarina za minimum mjeseci, troškovi do prve plaće)?
1K u dzepu nakon sto sletis. Barem toliko ce ti trebati ako nadjes posao kroz 2-3 tjedna. Stanarine trenutno divljaju,... velika potraznja a mala ponuda smjestaja
__________________
alien-smilies-0046.gif von smiliesuche.de
PointDexter je offline   Reply With Quote
Staro 19.05.2017., 08:13   #127
ivan77
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor b1tterman Pregled postova
Ja se selim u Englesku tokom idućeg mjeseca, poslovi su već tu, samo se bojim da se dugo čeka purple registration certificate, odnosno radna dozvola za hrvate.. :|
U zadnje vrijeme, nasim ljudima plave i zute karte dolaze kroz otprilike 3 mj.
Tako da ne brini za sponzoriranu, nece dugo. Izgleda da su povecali broj ljudi ili nesto,
jer sad relativno brzo dolaze te dozvole.
  Reply With Quote
Staro 18.07.2019., 15:10   #128
Master_Hrc
Premium
Moj komp
 
Master_Hrc's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb/Bec
Postovi: 1,113
Dižem ovaj topic iz mrtvih jer savršeno odgovara mojim potrebama
Naime u zadnje vrijeme sve intenzivnije i učestalije razmišljam o odlasku van raditi. Razlozi nisu ekonomski već zato jer mi je dosta svega, jednostavno ne vidim ovdje nikakvu budućnost. Zanima me konkretno, kako ste došli do firmi koje traže ljude. Da li preko rekrutera, weba (slanje CV direktno), neke agencije, googla ili nesto četvrto. U ovom trenutku imam solidan posao pa bih pokušao izbjeci linkedin koji isto ima dosta potencijala, čisto iz razloga jer mi nije hića i htio bih to realizirati to u sljedećih godinu dana.
Trenutno sam dev ali razmisljam da se maknem od toga, ali da ipak ostanem u IT branši. Nije problem niti da vani počnem od nule kao junior dev ako je to prva stepenica dok ne naucim jezik i slično.
Znači ako može info iz prve ruke od ekipa koja je probala, nevezano da li je ta potraga završila uspješno/neuspješno.
Thx :cheers
Master_Hrc je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2019., 15:27   #129
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
Ma nemoj van ići, fali u RH kvalitetnih ljudi.

Ako si dev, bez brige možeš živjeti k'o lord u RH.

Zašto van ići? Ok, bez posla si, razumijem. No, ovakva branša + siguran posao, zešto pobogu?

Radije promjeni firmu, možda je u tome problem.

Enivej, većina koji znam su ili imali poznanike ili Linkedin ili Eures. Eures ti je dobar, EU burza posla.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2019., 15:36   #130
Master_Hrc
Premium
Moj komp
 
Master_Hrc's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb/Bec
Postovi: 1,113
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
...
Enivej, većina koji znam su ili imali poznanike ili Linkedin ili Eures. Eures ti je dobar, EU burza posla.
Thx na konkretnom odgovoru.
Što se tiče odlaska nebih sada o tome da ne odemo u off topic ali jednostavno mi se cini da vise nemam tu sto raditi. Promijenio sam vec 3 firme i imam feeling da je to sve isto pakovanje
Master_Hrc je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2019., 15:40   #131
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
Ajde, ti znaš najbolje što je dobro za tebe.

Sretno u svakom slučaju.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2019., 15:40   #132
Master_Hrc
Premium
Moj komp
 
Master_Hrc's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb/Bec
Postovi: 1,113
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Ajde, ti znaš najbolje što je dobro za tebe.

Sretno u svakom slučaju.
Master_Hrc je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2019., 16:00   #133
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,148
Citiraj:
Autor Master_Hrc Pregled postova
Dižem ovaj topic iz mrtvih jer savršeno odgovara mojim potrebama
Naime u zadnje vrijeme sve intenzivnije i učestalije razmišljam o odlasku van raditi. Razlozi nisu ekonomski već zato jer mi je dosta svega, jednostavno ne vidim ovdje nikakvu budućnost. Zanima me konkretno, kako ste došli do firmi koje traže ljude. Da li preko rekrutera, weba (slanje CV direktno), neke agencije, googla ili nesto četvrto. U ovom trenutku imam solidan posao pa bih pokušao izbjeci linkedin koji isto ima dosta potencijala, čisto iz razloga jer mi nije hića i htio bih to realizirati to u sljedećih godinu dana.
Trenutno sam dev ali razmisljam da se maknem od toga, ali da ipak ostanem u IT branši. Nije problem niti da vani počnem od nule kao junior dev ako je to prva stepenica dok ne naucim jezik i slično.
Znači ako može info iz prve ruke od ekipa koja je probala, nevezano da li je ta potraga završila uspješno/neuspješno.
Thx :cheers
Super mi je to kako recimo mi infrastruktura / management bi promjenili i krenuli u developere, developeri bi prema nama. Poanta je da je vecina zasicena a malo je mogucnosti setanja medju strukom. Sjecam se da mi je svojevremeno receno da u Kanadi covijek promjeni u prosjeku tri branse. Hahahahha. Barem im nije dosadno. Treba te tri branse pohvatati u jednom zivotu.
mann je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2019., 16:02   #134
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
Citiraj:
Autor Master_Hrc Pregled postova
Thx na konkretnom odgovoru.
Što se tiče odlaska nebih sada o tome da ne odemo u off topic ali jednostavno mi se cini da vise nemam tu sto raditi. Promijenio sam vec 3 firme i imam feeling da je to sve isto pakovanje



zivis solo u svom stanu, rentas, s roditeljima, imas auto, imas svog namjestaja, tehnike, itd?



u koju zemlju hoces ici?



Hrvatska je predivna zemlja za zivot ako imas pristojna primanja, ne zaboravi to. Da ne govorim socijalni zivot koliko je kvalitetniji.
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2019., 16:08   #135
Master_Hrc
Premium
Moj komp
 
Master_Hrc's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb/Bec
Postovi: 1,113
Citiraj:
Autor Gabre Pregled postova
zivis solo u svom stanu, rentas, s roditeljima, imas auto, imas svog namjestaja, tehnike, itd?

u koju zemlju hoces ici?

Hrvatska je predivna zemlja za zivot ako imas pristojna primanja, ne zaboravi to. Da ne govorim socijalni zivot koliko je kvalitetniji.
Zivim sa skvo u svom stanu, imamo auto, imam i bebolina od skoro 2 godine (njih bih takionak povuko cim to krene), imam sve od namjestaja, 5.1 Denona pa do PS3, PS4

Definitvno sam za EU, nekako naginjem AU i DE.
IMO u Hrvatskoj je super ako imas love, doktora i pravnika frenda i najbolje od svega ako ih netrebas ali jednostavno mi se vise bljuje od ljudi, mentaliteta, politike, jednostavno
mi mindset vise ne odgovara i spreman sam za neke promjene.
Nebih sada da razglabamo o tome da ne odemo u offtopic.
Master_Hrc je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2019., 16:47   #136
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,337
Citiraj:
Autor Master_Hrc Pregled postova
Zivim sa skvo u svom stanu, imamo auto, imam i bebolina od skoro 2 godine (njih bih takionak povuko cim to krene), imam sve od namjestaja, 5.1 Denona pa do PS3, PS4

Definitvno sam za EU, nekako naginjem AU i DE.
IMO u Hrvatskoj je super ako imas love, doktora i pravnika frenda i najbolje od svega ako ih netrebas ali jednostavno mi se vise bljuje od ljudi, mentaliteta, politike, jednostavno
mi mindset vise ne odgovara i spreman sam za neke promjene.
Nebih sada da razglabamo o tome da ne odemo u offtopic.
Za AU nemogu pričat jer nikad nisam bio tamo. Ali DE - mogu. Prošao sam Ludwigshafen, Dizeldorf, Hannover, Ratingen, Berlin. Stacioniran sam u Minhenu već cca godinu dana i radim kao DevOps Inženjer. Ukratko - Njemci znaju samo za rad, rad i rad, dobijes sve fino plaćeno. Ako ti poštuješ Njemce i njihovu kulturu i znaš jezik - prihvaćaju te ko svog. Ima onih čudnih ali u tu grupu više spadaju naši ljudi (područje bivše Yuge). Smijem radit naravno samo 8 sati (sto je normalno naravno i poželjno) , prekovremeni se ne plaćaju, nema božićnice i sličnih sitnica na koje smo tu navikli (opet - i to je ok, ne smeta me). Problem je stan. I to usrano velik problem. Ili ih nema ili su skupi (računaj jednosobni cca 600-700 Eura mj. + režije cca 100 Eura). I ne - zaboravi da ćeš sa ženom i djetetom biti u jednosobnom stanu - trebaš barem 2,5 sobni stan. Zakonski. Cijene? Minimalno 1500 Eura mjesečno. Ako uspiješ nać nekoga tko će primit obitelj sa malim djetetom - ja to pokušavam vec godinu dana (klinac je sad 3 godine star). Da složiš to u kontekst - radim u firmi koja iznajmljuje svoje IT radnike drugim firmama - početna plaća 3000 Eura Brutto (35k godišnje - računaj 1890 Eura Netto sa poreznom klasom 3 (birokracija je problem za sebe, HR je mila majka prema ovom ovdje)). S obzirom na cijenu života - 3000 Eura u DE ti je ko 1000 Eura doma. U Njemačkoj je IT najjači u 2 grada: Minhen (općenito Bavarska) i Hamburg. Dali mi je žao što sam gore? I da i ne. Iskustvo koje sam skupio tu nebih tak brzo. No razdvojen život je banana. Iskreno - ako bih doma mogao imat placu cca 6-7k kuna i radit ovaj posao i da mi žena moze nać posao - nebih pomišljao selit se van. Što se tiče negative koje si naveo - ovdje ima toga također. Ne toliko izraženo možda ali - ima.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2019., 17:06   #137
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
Citiraj:
Autor Master_Hrc Pregled postova
Zivim sa skvo u svom stanu, imamo auto, imam i bebolina od skoro 2 godine (njih bih takionak povuko cim to krene), imam sve od namjestaja, 5.1 Denona pa do PS3, PS4

Definitvno sam za EU, nekako naginjem AU i DE.
IMO u Hrvatskoj je super ako imas love, doktora i pravnika frenda i najbolje od svega ako ih netrebas ali jednostavno mi se vise bljuje od ljudi, mentaliteta, politike, jednostavno
mi mindset vise ne odgovara i spreman sam za neke promjene.
Nebih sada da razglabamo o tome da ne odemo u offtopic.
Imas svoj stan na kojem nemas kredit?


Stari, ne da je glup potez otic van, nego ce ti to hiti zivorna greska.

A ovo ti govori emigrant.
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2019., 17:16   #138
GoGzS
Premium
 
GoGzS's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Novi Zagreb
Postovi: 979
Ako si u IT-u, i zivot u RH ti generalno odgovara, samo bi htio to sve sa malo manje birokracije i korupcije te malo vecim standardom i boljim prilikama, razmisli o Poljskoj.

Imao sam startup i zivio skoro 3 godine u PL, i ostao bi sigurno u PL da mi se roditelji nisu odselili u DE. U tom trenutku sam imao super ponudu za posao u Zagrebu (.Net dev sam inace) + kuca koju su roditelji izgradili je bila prazna, tako da...

Anyway, ono sto me fasciniralo sa Poljskom je da je zivot jedno 20ak% jeftiniji nego tu (sto stanarina/rezije, sto namirnice u ducanima) a s druge strane, place u IT-u su cudo. Kad sam napustao Poznan, niti jedna ponuda koju sam imao kao .Net developer sa malo vise od 3 godine iskustva nije bila ispod 10000 PLN netto (to je oko 17k HRK netto). IT u Poljskoj je imao problem da su im svi koji su valjali odlazili u Njemacku, a s druge strane su povlacili EU fondove, pokretali startupove i software houseve. Tako da su poceli nuditi jako dobre place za developere koji su valjali kako bi ih zadrzali u PL. Pa eto, potencijalno razmisli i o Poljskoj, pogotovo ako ne znas Njemacki, Poljski ce ti kud i kamo biti lakse za pohvatati (na prvu zvuci grozno, ali je jako slican Hrvatskom).

E sad, otkako sam se vratio (ima vec 3+ godine) u par navrata sam si stavljao na papir ponude koje sam imao vani, i jednostavno nema ekonomske racunice (meni, koji ne placa stanarinu, vec samo odrzavam kucu i placam rezije) da odem van u gradove iz kojih dobivam ponude (Stockholm, Zurich, Munchen, Hamburg, Berlin uglavnom). Problem kod tih velikih gradova su cijene zivota. Takodjer, pazi se, svabo kad nudi 5k-6k EUR, to je brutto. Meni (neozenjen, samac, bez djece) koji upada u Steuerklasse 1 (porezni razred) od tih 6k EUR brutto (a rijetke su takve ponude, obicno su izmedju 4.5k-5k EUR brutto, no eto, zbrog racunice) ostane 3.3k EUR mjesecno. Stan u bilo koja od ta 3 grada bi placao od 800 do 1100 EUR, i to ono, jednosoban stan, 30ak kvadrata negdje na periferiji grada (to mi je jako veliki downgrade naspram sad). Nakon toga jos rezije, hrana, prijevoz, izlasci… i od 6k EUR brutto, na kraju mjeseca ostane ni 1000 EUR ustede u najboljem slucaju, a to uspijem i ovdje, s tim da ovdje imam i auto, a u ovim gradovima o autu ne bi ni razmisljao jer se ne isplati.

Pa eto, dobro razmisli o svemu. Ima prednosti otici van (sto se birokracije tice, mozak sam odmorio dok sam zivio u PL, nitko mi nikad nije rekao "Fali ti jos jedan papir…") no nije toliko velik upgrade naspram zivotu u RH ako si u IT-u.

Jos da dodam, proputovao sam dobar komad Europe, zivio u dosta gradova po mjesec/dva od 2009. i znam IT ekipe svugdje, pa ako te zanima neki specifican grad, slobodno pitaj

EDIT: Takodjer mozda nesto sto mi se cesto desava, a vjerovatno ce te zanimati. Obicno kad mi se netko iz vana javi na LinkedIn, zahtjevam nerealnu placu (10k+ EUR netto mjesecno) ili zahtjevam placu + da mi osiguraju kucu sa dvoristem. To radim iz dva razloga: 1. da ih se rijesim i 2. ako netko to stvarno ponudi, onda mi se isplati ic van bez razmisljanja

E sad, cesto mi se desi da mi kazu "Ma 10k EUR netto nije problem, kad mozemo poceti sa interview-om?" i onda krenu tech interview-i koji traju sve do trenutka dok mi ne postave pitanje na koje ne znam odgovor napamet iz glave (a to se zna oduziti po par sati, u par navrata sam namjerno odgovorio krivo samo da ih se rijesim) i onda bude "Ufff, za 10k EUR netto smo ocekivali da to znate, pod ovim okolnostima mozemo ponuditi max. 3.5-4k EUR" lol. Uglavnom, pazi da ti ekipa ne krade dzabe vrijeme, izigravaju cicije i nude puno manje nego si inicijalno ocekiva

Zadnje izmijenjeno od: GoGzS. 18.07.2019. u 17:34.
GoGzS je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2019., 17:30   #139
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
bravo gogzs



o tome se radi, samo ljudi zive u oblacima, pa eto tu se na forumu pisalo da je u njemackoj najmanje 3000 eura placa.... a kad sam im napisao da je 150-2000 onda su drvljem i kamenjem..


a eto koelga pise gore da je 1900E



problem zivota vani u zadnjih par godina su abnormalno visoki mjesecni troskovi.

Nekretnine su cijenom otisle gore 2 do 3 puta, znaci, ista placa prije 5 godina ti je kupovala stan od 100m2, a danas ista ta placa ti ne moze kupiti ni 30m2.



Tko u Hr ima rijeseno stambeno pitanje, i da nema kredita na njemu, selidba bilo kuda je apsurd.
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2019., 18:00   #140
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Gabre i Gogsz su ti sve odlicno rekli.
Volio bih se nac na kavi s vama (well Gabre obviously a bit harder), ali Gogsz, Hrc... Pokrece se neka prica vrlo brzo i htio bi imati network dobrih devova. Pogotovo .net ali moze i Java kao Hrc.

Pare nisu problem, para nikad nema Sala.. 10k netto sigurno nece bit (niti brutto :P).

Imace ni vani ne cvjetaju ruze po pitanju organizacije poslova.
Jedino gdje mi je to super funkcioniralo je bilo kad sam radio sa Svicarcima. To je bila milina!
Elven je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2019., 18:22   #141
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
Citiraj:
Autor Elven Pregled postova
Gabre i Gogsz su ti sve odlicno rekli.
Volio bih se nac na kavi s vama (well Gabre obviously a bit harder), ali Gogsz, Hrc... Pokrece se neka prica vrlo brzo i htio bi imati network dobrih devova. Pogotovo .net ali moze i Java kao Hrc.

Pare nisu problem, para nikad nema Sala.. 10k netto sigurno nece bit (niti brutto :P).

Imace ni vani ne cvjetaju ruze po pitanju organizacije poslova.
Jedino gdje mi je to super funkcioniralo je bilo kad sam radio sa Svicarcima. To je bila milina!
e da, i ta jos jedna hebena zabluda da je vani sve posteno, cvijece, a u biti je isti K ko i doma, samo je puno vise ljudi, puno vise posla, i onda se toliko ne primijeti, a vijesti su vrlo limitirane, i jednostavno se "lose" vijesti jako filtriraju... zasto, zato sto stvaraju nezadovoljstvo medju narodom, depresiju... narod ne zna, narod zadovoljniji.

HR stalno fila negativnim vijestima, a te vijesti nemaju posljedice, nista ne mijenjaju, osim stvaraju mrzovoljni i nezadovljni narod.

ovdje ces jako rijetko procitati o aferama, ili prozivanje imenima, a ima ih da se useres, poslovni se namjestaju, natjecaji se namjestaju, politicari namjestaju....

upravo radimo na projektu gdje je bivsi gradonacelnik sebi namjestio zemljiste i lokacijsku dozvolu koju nitko nikada tako nije dobio... i nikom nista....

btw, ja nisam u IT-u, vec u gradjevini....
ali za kavu sam uvijek, postoji sansa da dodjem u 9-om mjesecu, i planiram neke zdere organizirati sa forumasima..


P.S. TomekVZ je isto jako dobro opisao situaciju
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2019., 18:44   #142
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Netko je tu napisao da može zašparat 1000€ mjesečno, al nek je i 500€. Stvar je što ja u HR si nemogu zašparat 500€ mjesečno.

Ono zbog čega bi ja van prvenstveno, nisu financije već nesređena država i mirovinski sustav. Djecu još nemam pa na to ne gledam, al vjerujem da bi i tu našao par razloga zašto ići van.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2019., 18:53   #143
GoGzS
Premium
 
GoGzS's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Novi Zagreb
Postovi: 979
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Netko je tu napisao da može zašparat 1000€ mjesečno, al nek je i 500€. Stvar je što ja u HR si nemogu zašparat 500€ mjesečno.

Ono zbog čega bi ja van prvenstveno, nisu financije već nesređena država i mirovinski sustav. Djecu još nemam pa na to ne gledam, al vjerujem da bi i tu našao par razloga zašto ići van.
Ovdje je bila prica o IT poslovima. Moji roditelji se npr. bave ugostiteljstvom, i zivot kakav sada imaju u DE tu nisu mogli ni sanjati. Tako da stvarno ovisi o hrpi stvari da li se isplati van ici ili ne.

A sto se tice nesredjenosti drzave, tu se slazem. Svakih malo birokracija i gluposti nadju nacin da me toliko nazivciraju da bi najradje sve spalio i otisao dalje. Zivot u Poljskoj me stvarno razmazio sto se organiziranosti tice.
GoGzS je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2019., 18:57   #144
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Na sreću ili ne, radim u HR u IT sektoru, u urednoj firmi s ok uvjetima i ono što mi je najbitnije, s mogućnošću napredovanja.

Da radim bilo što drugo, vjerujem da bi il bio mehaničar ovdje il davnih dana u DE ili negdje.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2019., 19:29   #145
Immortalis
Slobodan leni seronja
Moj komp
 
Immortalis's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zg
Postovi: 842
Citiraj:
Autor Gabre Pregled postova
btw, ja nisam u IT-u, vec u gradjevini....
ali za kavu sam uvijek, postoji sansa da dodjem u 9-om mjesecu, i planiram neke zdere organizirati sa forumasima..


P.S. TomekVZ je isto jako dobro opisao situaciju
Ako smijem pitat...
Koliko si vani vec, imas svoju firmu ili radis za nekog? Na kojem polozaju radis i koji ti je stupanj obrazovanja?

Pitam jer uskoro zavrsavam građevinu, magisterij, ali radim vec u struci, i vazem ici van ili ne. Svakako bih se vracao nazad, ali vise mi se ide van zbog nekog iskustva.
Imam dosta iskustva sa americkim nacinom gradnje, crtanjem, etc...
Moze i na pm.

Hvala
Immortalis je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2019., 20:10   #146
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Citiraj:
Autor Gabre Pregled postova
e da, i ta jos jedna hebena zabluda da je vani sve posteno, cvijece, a u biti je isti K ko i doma, samo je puno vise ljudi, puno vise posla, i onda se toliko ne primijeti, a vijesti su vrlo limitirane, i jednostavno se "lose" vijesti jako filtriraju... zasto, zato sto stvaraju nezadovoljstvo medju narodom, depresiju... narod ne zna, narod zadovoljniji.

HR stalno fila negativnim vijestima, a te vijesti nemaju posljedice, nista ne mijenjaju, osim stvaraju mrzovoljni i nezadovljni narod.

ovdje ces jako rijetko procitati o aferama, ili prozivanje imenima, a ima ih da se useres, poslovni se namjestaju, natjecaji se namjestaju, politicari namjestaju....

upravo radimo na projektu gdje je bivsi gradonacelnik sebi namjestio zemljiste i lokacijsku dozvolu koju nitko nikada tako nije dobio... i nikom nista....

btw, ja nisam u IT-u, vec u gradjevini....
ali za kavu sam uvijek, postoji sansa da dodjem u 9-om mjesecu, i planiram neke zdere organizirati sa forumasima..


P.S. TomekVZ je isto jako dobro opisao situaciju
Pa engleski politicari su izmislili korupcija i namjestanja.
Sta ljudi misle da su Bastard, Mućke, Da ministru (premijeru) napravljeni po uzoru na "Balkan"?

Anglosaksonci su ko i mi, "balkan" svijeta. Vidis i po njihovim turistima (u bilo kojoj drzavi, ne samo kod nas).

Germanci su nesto bolji, ali radio sam i 6 mjeseci za njemacku firmu.. to se nije znalo tko pije tko placa.. toliko o organizaciji.

Švicarska i Skandinavija, bar u mojim ocima, prednjace po pitanju organizacije.

Uglavnom ko radi u IT-u tesko da ima racunicu ic van. Ugostiteljstvo je vec drugo.
Ali evo i u gradjevini (tu brojim sve, ne samo "mjesam mort i motam zicu") kod nas rastu place. Majstora tesko nac, a dobrog jos teze. I svi dizu cijene. Dogovori jedan posao za 10,000kn, pa ga pitas jel spobodan, je, ali za 15,000, pa da onaj od 10,000 malo priceka...

Slobodno se javi za kavu ili zdere
Elven je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2019., 20:13   #147
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
vani vec punih 6 godina, radim za jednu omanju firmu (godisnje radimo oko 5 do 7 mil prometa), radim na polozaju operations managera, a u biti sam prvenstveno zaposlen kao estimator, ali se to prosirilo na neko tekuce odrzavanje, koordinaciju, place, itd.. U Zagrebu sam zavrsio Ekonomski, no to mi nista ovdje ne znaci niti me ko pitao za diplomu.



Priucio sam se ovom poslu, kao i sve drugo se moze nauciti ako imas volje i lezi ti jezik.



Placa je pristojna, nekakav prosjek, no istovremeno nikakva posto s njom mogu guzicu obrisati a ne razmisljati o svojoj nekretnini. Sto si unazad 5-7 godina sa svojom placom mogao uzeti kucu, danas ne mogu ni pola. I to me sada satra, jer placamo rentu 1900$, plus rezije, gorivo, osiguranja, klinci, uzas... zena ne radi posto imamo sada bebu opet (barem sam 4 djece narpavio ovdje pa sam zadovoljan )
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2019., 22:08   #148
Campeonato
Premuim
 
Campeonato's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,746
Nisam dev, ali imam iskustva iz de, pa da napisem koju recenicu jer je moje iskustvo totalno drugacije od tomekovog.

Ugl, radim kao automaticar (plc-elektrotehnika) vec evo 3 godine. Placa je solidna, osnovna mi je cca 60k godisnje brutto. Porez je brutalno visok ako imas iznadprosjecnu placu. Netto ispadne cca 3k mjesecno (+ regres 100%, + do 55% bozicnica, ali se oporezuje jos jace). S prekovremenima i terenima (50% tereni, samo eu) mi je prosjek zadnjih mjeseci cca 4,5k na racun. Lako i daleko se napreduje, prije 3 godine (friski s hrvatskog faksa) sam poceo s 1,8k u losijoj firmi i jos imam mnogo potencijala prema gore.

Radni uvjeti, top. Radim u jednom koncernu u industriji. Osnovno radno vrijeme je 35h tjedno. Maksimalno smijem raditi 10h dnevno, 55h tjedno, iznad toga se dobivaju opomene. Dok sam u firmi klizno radno vrijeme, kad god mi nesto treba samo se javim sefu da idem negdje nesto obaviti i nikad nisam dobio odbijenicu. 30 dana godisnjeg, prekovremene mozes isplatiti ili mjenjati za dodatne slobodne dane.

Kao stranac bez pravih (njemackih) referenci se tesko upada u ozbiljniju firmu. Kao dev mozes proci i samo sa savrsenim engleskim, inace se mora znati dobro (tecno) njemacki za bolji posao. Poceo sam u losijoj firmi, skupio 2 godine iskustva pa sam mogao birati di cu. I eto me tu di sam.

Sto se tice zivota, s zenom uzivam, stigne se sve, cak i previse aktivnosti za mene. Njemci su ok prema tebi ako znas i ucis njemacki. Na terenima se svaki dan moze izaci s kolegama (vecere, izlasci, izleti). Cesto bude i teambuildinga, odemo mi ekipa s posla na pice, karting, rodjendane.

Stanovi, firma mi je trazila ovaj di sam sad, bio uvjet s moje strane na razgovoru za posao. Placam povoljno za usporedivo u ovom okruzenju. Dvosobni sa svime cca 900€. Za okolicu stuttgarta cist oke.

Sto se tice drustva i politike, uhljeba ima koliko i u hrvatskoj. Ali nisu toliko pohlepni i mentalno ograniceni. Promet u usporedbi s hrvatskom fenomenalan. Divljaci su marginiralizirani i nemaju pravo glasa. Ako se izbjegavaju ghetta i centri gradova, zivot je miran i ugodan. Djeca i zenske su prerazmazeni. Te stanovi i kuce brutalno skupi za kupit.

Sto se tice trazenja posla, mogu napisati par ideja i prijedloga ako ti padne na pamet ozbiljno ici.
__________________

| Intel Core 2 Quad Q9650 @3,00 GHz, c.w. Noctua NH-L9x65 |
| Zotac 9300-ITX-WiFi | Mushkin 8GB DDR2 @800 MHz |
| Sapphire Pulse Radeon RX 570 4G, 4096 MB GDDR5 |
| Samsung 860 Evo 500GB SSD | Windows 10 Pro x64 |
| Seasonic Prime Fanless PX-450 | Phanteks Enthoo Evolv ITX TG |
| Dell UltraSharp U2419H @1080p | Dell KB216 | Roccat Kone Pure SE | Roccat Taito | Creative Pebble |

| AMD Ryzen 5 4500U @2,30 GHz |
| Lenovo IdeaPad Flex 5 14ARE05 | 8GB DDR4 @3200 MHz |
| AMD Radeon Vega 6, Shader cores: 384 @1500MHz |
| SKHynix NVMe 512GB SSD | Windows 10 Home x64 |
| 14" LED @1080p | Logitech M720 | Sony XB-22 |

| Sony PS4 Pro 1TB |
| Sony KD-55XG8096 |

| Intel Xeon E3-1535M v6 @3,1 GHz |
| Dell Precision 7520 | 32 GB DDR4-SDRAM @2400 MHz |
| nVidia Quadro M2200, 4 GB GDDR5 |
| Toshiba XG5 NVMe 512GB SSD | Windows 10 Pro x64 |
| UltraSharp IPS-Display, 15,6" @1080p |

Zadnje izmijenjeno od: Campeonato. 18.07.2019. u 22:41.
Campeonato je offline   Reply With Quote
Staro 19.07.2019., 07:59   #149
CatKiller
al se nekad dobro jelo...
Moj komp
 
CatKiller's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 3,310
Campeonato oteo si mi esej iz prstiju :-D

Skupio sam vec 5,5 godina staza u Stuttgartu, tu sam sa zenom i dvoje male djece. Potpisujem i stavljam pecat na to sto si napisao. Otisao sam zbog sebe, ali ostati cu zbog njih, mogucnosti i buducnosti koje im se ovdje pruzaju.

U pocetku ne cvatu ruze, ali se u usporedbi s HR (gdje sam 7 godina radio ) napreduje se eksponencijalno.



P.S. nisam dev nego elektroinzenjer (energetika), ali radim cesto s developerima i jos se nijedan nije zalio, a ima ih stvarno od svukud (Kina, Kamerun, Poljska, Madjarska, domaci).
__________________
Zenfone 9 | Zephyrus M16 | HP Chromebook X2 | Tesla Model Y LR
CatKiller je offline   Reply With Quote
Staro 19.07.2019., 08:52   #150
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
Dev u RH mora zaraditi bar duplu prosječnu plaću.

S financijske strane, nema ni jedan razlog za otići van.

S neke mentalne, mindset strane, shvaćam, no financije nikako, pošto vidim da ste se svi uhvatili love.

Pazi, govori to čovjek koji je s 25. godina završio ekonomski faks, prešao u IT i do 30. godine kupio novi stan i novi auto bez pomoći staraca.

PS. nisam dev, Network Engineer mi je trenutni status.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na