Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 25.03.2019., 21:45   #5371
Momir
Premium
Moj komp
 
Momir's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,009
A što ne bi, recimo, zen 3 imao podršku i za DDR4 i DDR5, da ide u AM4 i AM5. Kao što smo imali i podršku za DDR2 i DDR3 na nekim phenomima.

Toliko ovdje nagadjanja, svatko neke svoje vizije, de kačite neke konkretne stvari
Momir je offline   Reply With Quote
Staro 25.03.2019., 21:54   #5372
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,751
Konkretno raspravljamo da AMD može složiti kaj god ih volja, jer čipset nema veze s podrškom za nove memorijske standarde. DDR4/DDR5 IMC + AM4/AM5 podrška nije nemoguća, već samo AMD-ova dobra volja.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 25.03.2019., 21:58   #5373
trpi
Guest
 
Postovi: n/a
evo mog nagađanja, dobit cemo po 2 jezgre na svakoj ryzen seriji i intel ce nas i dalje derati 20%+ u single threadu.
  Reply With Quote
Staro 25.03.2019., 22:04   #5374
Smartic
Premium
Moj komp
 
Smartic's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Varaždin
Postovi: 2,704
Citiraj:
Autor trpi Pregled postova
evo mog nagađanja, dobit cemo po 2 jezgre na svakoj ryzen seriji i intel ce nas i dalje derati 20%+ u single threadu.
Znači neće poboljšati niti IPC niti takt i imat će po 5 jezgri na svakom chipletu za Ryzen 7?
Smartic je offline   Reply With Quote
Staro 25.03.2019., 22:05   #5375
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,751
Citiraj:
Autor trpi Pregled postova
evo mog nagađanja, dobit cemo po 2 jezgre na svakoj ryzen seriji i intel ce nas i dalje derati 20%+ u single threadu.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 25.03.2019., 22:38   #5376
ansha
¯\_(ツ)_/¯
Moj komp
 
ansha's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sibenik
Postovi: 1,035
Citiraj:
Autor trpi Pregled postova
evo mog nagađanja, dobit cemo po 2 jezgre na svakoj ryzen seriji i intel ce nas i dalje derati 20%+ u single threadu.
Jedino ako ne bude napretka ni u ipc-u ni u taktu, a to je, jasno, nemoguce...
ansha je offline   Reply With Quote
Staro 25.03.2019., 22:44   #5377
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor Momir Pregled postova
A što ne bi, recimo, zen 3 imao podršku i za DDR4 i DDR5, da ide u AM4 i AM5. Kao što smo imali i podršku za DDR2 i DDR3 na nekim phenomima.

Zato što kad bude došao zen 3 nagodinu ddr5 još uvijek neće biti "a thing"...


Jednostavno je prekasno da ddr5 bude prisutan nagodinu, nema niti najmanjih naznaka
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 25.03.2019., 23:18   #5378
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,751
Iskreno, mogli bi luđaci u AMD-u složiti hibridni DDR4//DDR5 IMC za recimo Zen 4, ako već ne bude ništa od toga za Zen 3. Ono kaj stef i Momir spominju, imali smo već prije deset godina. DDR5 bude ziher skupa s novom AM5 platformom preskup za većinu koja bude ionak ostala na AM4, a novi Ryzen s DDR4/DDR5 IMC-om bi sjel kao fini prijelazni procesorček. Ryzen APU modeli budu imali najviše koristi od DDR5 čudesa, a opet bi dosta ljudi išlo na AM4 ploču + AM5 CPU u slučaju hibridnog IMC-a. Intel sad ima hrpu modela sa DDR3/DDR4 memorijskim kontrolerom, a AMD-u bi DDR4/DDR5 došlo ko dobar dan - pogotovo sad kad je I/O + IMC odvojeni chiplet. Za orginalni Ryzen nisu ni ECC reklamirali na sva zvona, pa ipak uredno podržavaju i taj standard. Kad je AMD u pitanju, više ništ nije čudno.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 26.03.2019., 23:15   #5379
alengrosevic
Premium
Moj komp
 
alengrosevic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Čakovec
Postovi: 3,742
X370 Prime Pro ima novi BIOS, AGESA 0072
https://www.asus.com/us/Motherboards...Desk_Download/

alengrosevic je offline   Reply With Quote
Staro 26.03.2019., 23:25   #5380
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Sve bolje ploče su dobile novi bios sa AGESA 0072. Polako kreće priprema i interna testiranja kod vendora

7.7. je za 3 mjeseca. Samo što nije.

Sent from Usreo 2nd Mobara
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 26.03.2019., 23:30   #5381
alengrosevic
Premium
Moj komp
 
alengrosevic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Čakovec
Postovi: 3,742
ako malo bolje pogledaš iznad označenog na slici, piše X370 PRON...
alengrosevic je offline   Reply With Quote
Staro 27.03.2019., 00:24   #5382
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Sve bolje ploče su dobile novi bios sa AGESA 0072. Polako kreće priprema i interna testiranja kod vendora

7.7. je za 3 mjeseca. Samo što nije.

Sent from Usreo 2nd Mobara
Obicno mi ne ide pogadjanje i nagadjanje, ali se sad nadam da ce predstavljanje i launch biti pocetkom petog mjeseca .
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 27.03.2019., 23:29   #5383
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor stef Pregled postova
Novi IMC zahtjeva samo noviju reviziju IO chipa na procesoru. Ako to mogu provesti kroz postojeći pinout, ne vidim razloga zašto nebi ostao AM4.

IMC na AM3 procesorima je uredno podržavao DDR2 i DDR3, bez obzira za chipset. Odnosno, isti procesori su radili na AM2+ pločama sa DDR2, a na AM3/AM3+ pločama sa DDR3. Chipseti su nekad čak bili isti, najčešći slučaj je to bio sa A770+SB7xx
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Kaj sam htel reći, a da se usput nadovežem na ono kaj je stef već spomenul. Čipset je već jedno dulje vrijeme (svejedno da li je u pitanju Intel ili AMD platforma) zapravo nebitan kad je riječ o memorijskoj podršci.

Kak god bilo, čipset u ovome ne igra neku pretjeranu ulogu, a to je vidljivo i iz aktualnih X370/X470 ploča, a kad DDR5 (cijenom) stigne kak spada, AM4 platforma bude već zasluženo dala svoje.

Daleko od toga da AMD vrlo vjerojatno neće složiti AM5 socket + DDR5 memoriju, čisto radi toga, jer mogu u kompletu imati skroz frišku platformu.
Sve to stoji samo vodite računa o tome da je još daleko do realne primjene DDR5 memorije na matičnim pločama, sve je trenutno u planovima a najveća promjena je zapravo u voltaži. Sjetite se da je Intel a zatim i AMD mijenjao i sockete i chipsete upravo zbog promjene voltaže a bojim se da će ta promjena zapravo biti više odluka za većom zaradom na novim proizvodima - nove matične ploče i novi procesori - nego sušta tehnička zapreka za zadržavanjem starijih socketa i chipseta. Sjetite se da su 8xxx seriju Intela pokretali na Z270 pločama makar je Intel tvrdio da to ne može zajedno raditi.
Sinac je online   Reply With Quote
Staro 29.03.2019., 23:54   #5384
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 30.03.2019., 20:48   #5385
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,278
Zanimljivo ... 12nm Zen+ APU s Vegom.
Hoće li 3x00G serija isto biti Zen+ i Vega?
stef je offline   Reply With Quote
Staro 30.03.2019., 21:05   #5386
Smartic
Premium
Moj komp
 
Smartic's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Varaždin
Postovi: 2,704
Zen 2 + Navi
Smartic je offline   Reply With Quote
Staro 30.03.2019., 21:47   #5387
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,278
Kako bilo ... nekako mi se čini da APU varijante neće dolaziti u chipletima, nego će biti 12nm monolitni die.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 30.03.2019., 23:36   #5388
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Pa niti jedan zen nije monolitni die...


3xxx serija u laptopima je "current gen" tj. zen+ (12nm) i vega
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2019., 09:28   #5389
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,278
Do sad je bio monolitni, jedan je chip. Current gen APU na desktopu je 14nm.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2019., 10:32   #5390
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Sorry brainfart, dva su CCX-a, a jedan čip

No zen2 apu ipak nebi trebao biti monolitni ako je sastavni dio arhitekture I/O chip, a vjerojatno neće propustiti priliku i da gpu bude drugi die, mada jesu bili rekli nešto da će apu drugačije izgledati

Iz prijašnjih rasprava (ideja sa hbm die)

http://forum.pcekspert.com/showpost....postcount=1144

No IMO toliko CU, I/O die, hbm die - previše bi se to grijalo, možda je neostvarivo

Nadam se samo da se neće dogoditi da apu na desktopu (ili dio modela) ispadne current gen tehnologija kao na laptopima (zen+ na 12nm i/ili vega za igpu)

Zadnje izmijenjeno od: Manuel Calavera. 31.03.2019. u 10:44.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2019., 16:06   #5391
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Pitam se kako mi je do sada ovako nešto promaklo?


"There is hope for existing Ryzen systems, though. AMD representatives confirmed that 300- and 400-series AM4 motherboards can support PCIe 4.0. AMD will not lock the out feature, instead it will be up to motherboard vendors to validate and qualify the faster standard on its motherboards on a case-by-case basis. Motherboard vendors that do support the feature will enable it through BIOS updates, but those updates will come at the discretion of the vendor.


Most older motherboards could support a PCIe 4.0 x16 connection to the first slot on the motherboard, but the remainder of the slots could revert to PCIe 3.0 signaling rates. That's because any trace routing on the motherboard that exceeds six inches requires newer redrivers and retimers that support PCIe 4.0's faster signaling rates. That means the PCIe slot nearest to the CPU will easily support PCIe 4.0, while the other slots, including M.2 ports, could run at PCIe 3.0. Support could be limited to slots based upon board, switch, and mux layouts."
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2019., 19:22   #5392
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Sve je to OK, ali što će nam pci-e 4.0? Tko će zasitit 3.0 uopće...
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2019., 20:40   #5393
Tajl3r
Dobro je sve.
Moj komp
 
Tajl3r's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2012
Lokacija: 00001
Postovi: 2,151
Od viska glava ne boli ili ti ga bolje imat opciju/e nego ne.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
Tajl3r je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2019., 20:54   #5394
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,751
Škot po škoCki...
...na današnji dan.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 02.04.2019., 03:25   #5395
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Sve je to OK, ali što će nam pci-e 4.0? Tko će zasitit 3.0 uopće...

Pa recimo u taj slot ubaciš neki kontroler za diskove i kada na njega nakalemiš par SD diskova mislim da bi se osjetila razlika između pci-e 3.0 i pci-e 4.0, možda griješim ali mislim da je to jedna od primjena koja mi trenutno pada na pamet kako iskoristiti pci-e 4.0 a i nisu samo tako išli dizat standard na 4.0 da nema potrebe za tim. Ja sam uvijek za cijev veće propusnosti jer nikad ne škodi, a realno gledano neće to izazvat značajno povećanje troškova.


Kako to izgleda danas probaj na ploču povezati više diskova i onda istovremeno kopirati sa diska 1 na disk 2, te seliti fajlove sa diska 3 na disk 4 i istovremeno probati strimati neki film sa diska 5 na mrežu na TV, istovremeno skidati par desetaka torrenta sa mreže, pa mi javi kako to radi. Mislim procesoru to nije neki problem, no propusnost je problem.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2019., 06:10   #5396
Gigi1
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,138
Skupe se troskovi, za pcie 4.0 je potrebno 8 do 10 slojni pcb, isto tako amd gura 32MB rom, a proizvodjaci mbo zele da ostane na 16MB itd.

Amd je preuzeo chipset na sebe, pitanje koliko on bude kostao, vj. ce biti i masivniji i skuplji od 3xx/4xx koje je radila asmedia.

Za odlikase koji zele najbolju kombo kod zen2 ce vjerojatno biti premium price tag i na proc i na mbo
__________________
Gigi1 je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2019., 09:13   #5397
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2019., 10:07   #5398
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor Gigi1 Pregled postova
Skupe se troskovi, za pcie 4.0 je potrebno 8 do 10 slojni pcb, isto tako amd gura 32MB rom, a proizvodjaci mbo zele da ostane na 16MB itd.

Amd je preuzeo chipset na sebe, pitanje koliko on bude kostao, vj. ce biti i masivniji i skuplji od 3xx/4xx koje je radila asmedia.

Za odlikase koji zele najbolju kombo kod zen2 ce vjerojatno biti premium price tag i na proc i na mbo



Istina što zboriš, no ne mislim utrčati na prvu loptu, a na godinu će se cijene ipak malo popeglati. Do onda će i i7-6700K i dalje odrađivati svoj posao, realno gledano nema potrebe trenutno za nečim jačim. Ako je izdržo tri godine dana izdržat će još jednu.


A kao što onaj link kaže i na postoječim pločama se u prvom slotu nadogradnjom BIOS-a može dobiti pci-e 4.0, tako da ovo samo govori da se do pci-e 4.0 može i za male novce i na hardveru koji se već posjeduje. Kako nemam AMD CPU onda ću morat kupiti novu ploču kada pređem na AMD CPU, naravno da se onda nabavlja ono što je novije i bolje. No to će još pričekati najmanje godinu i pol da do toga dođe, a vrlo lako da to bude i malo dulje.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 03.04.2019., 09:15   #5399
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575

Službena potvrda:


Citiraj:
Taiwan External Trade Development Council (TAITRA) announced today that the 2019 COMPUTEX International Press Conference will be held with a Keynote by AMD President and CEO Dr. Lisa Su. The 2019 COMPUTEX International Press Conference & CEO Keynote is scheduled for Monday, May 27 at 10:00 AM in Room 201 of the Taipei International Convention Center (TICC) in Taipei, Taiwan with the keynote topic “The Next Generation of High-Performance Computing”.


...



Upcoming products include 7nm AMD EPYC™ datacenter processors, 3rd Gen AMD Ryzen™ desktop processors and graphics cards based on the next-generation “Navi” architecture – all of which are designed to create exceptional experiences for gamers and creators as well as help solve many of the toughest challenges in our lives. During the CEO Keynote, Dr. Lisa Su and other high-profile guests will highlight new details of upcoming products and showcase how the industry is building a new high-performance computing ecosystem that will push technology to the next level.
https://www.computextaipei.com.tw/en...94382A4DFCD609
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 03.04.2019., 12:13   #5400
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Pretpostavljamo onda da to bude i službeno predstavljanje i launch ili još jedan demo "evo samo što nije"? Nadam se ovo prvo
Epyc nam je uglavnom nebitan no svakako bi voljeli vidjeti konkurentnu GPU i taktove novog Ryzena.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Brko je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na