Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 18.12.2008., 12:45   #1
maxell
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: solin
Postovi: 2
Veliki, veliki problem kod umrežavanja

Završio sam fakultet informatike, ali mreže mi slabo idu.
Jedan poznanik(koji je zaključio pošto sam završio fakultet sve znam o informatici) ima veliku firmu, nebitno čime se bavi,u Zadru i sada bih htio otvoriti još jednu u Splitu koja se bavi istom djelatnosti.
Sad tu nastupam ja. Trebao bi spojiti 10 računala u jednoj zgradi i 30-40 metara u drugom dijelu bi bila još 2 računala.
Ovako je zamišljeno: Sve se spaja bežično, ima jedan server sa kojega ostala računala uzimaju podatke i spremaju podatke na to računalo, ali mogu pristupiti samo određenim dijelovima i to jednom dijelu mogu pristupiti svi, a dodatno još svako računalo ima svoj dio kojem može pristupiti.
Znači računalo 1 može pristupiti mapi zajednicki dokumenti i dokumenti_rac1.
Računalo 2 može pristupiti mapi zajednicki dokumenti i dokumenti_rac2 itd...
Sa servera bih se trebalo moći u svakom trenutku moći vidjeti šta tko radi i trebalo bi se ograničiti korištenje interneta odnosno da na neki uopće nemaju internet, a oni koji imaju imaju ograničen odnosno mogu ići na samo neke stranice. I još server u splitu bi se trebao povezivati sa serverom u zadru da bi mogli ažurirati neke podatke-predpostavljam da bi to trebalo napraviti preko dns servera.
U obzir dolazi samo wirelles, jedino da je baš nemoguće preko wirelessa to izvesti onda kabel, ali kabel je zadnje.
Za korištenje imam 12 računala P4 3.0 i jedan koji bi trebao biti server sa E2161 procesorom.
Maxadsl priključak i bežični router thompson koji daje t-com.
Na raspolaganju imam 15000kn. Trebam uzeti 13 wireless kartica i što još.
Koji programi. Kako n1praviti ograničenja koja trebam i puno toga.


Neznam kako to treba izvesti zato vas molim da mi pomognete.
Znam da tražim previše ali pomognite koliko možete barem nešto.
Nezaposlen sam, a ako sve uspijem riješiti kako treba dobit ću posao u toj firmi kao administrator.
Samo vas molim bez glupih komentara tipa kao bezveze si studirao informatiku kad neznaš spojiti mali mrežicu itd..

Tko može i zna kako pomoći neka pomogne.
I može li se iz onog routera izvući antena za wireless.

Tekst je malo duži pa svoje prijedloge mi možete poslati i na mail:
maxxxxell@gmail.com

Unaprijed zahvaljujem
maxell je offline   Reply With Quote
Staro 18.12.2008., 13:16   #2
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,319
Mislim da si zagrizao malo preveliki zalogaj za svoje mogućnosti tj. da si se precjenio.

Thompson nema odvojivu antenu tj. na njega ne možeš spojiti drugu antenu. D-Link G684 (ili neki noviji) je tu bolji izbor.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.12.2008., 13:24   #3
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor maxell Pregled postova
Neznam kako to treba izvesti zato vas molim da mi pomognete.
Znam da tražim previše ali pomognite koliko možete barem nešto.
Nezaposlen sam, a ako sve uspijem riješiti kako treba dobit ću posao u toj firmi kao administrator.
Aha.

I onda ces doci za 3 dana pitati "administratorska" pitanja ne bi li zadrzao taj isti posao? Ja sam na slican naci, doduse, htio biti ginekolog u OUR-u za zgodne djevojke od 18-25, ali avaj...

Get a grip. Ili nadji nekoga tko ce ti to napraviti pro bono a ti ces gledati i pokusati nauciti sto vise, ili promijeni profesiju.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 18.12.2008., 13:40   #4
4444josip4444
Premium
 
4444josip4444's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2004
Lokacija: VG
Postovi: 846
nađi čovjeka sa kojim ćeš to napravit, plati mu, gledaj kako radi, nađi ljude koje možeš nazvat u bilo koje doba da ti pomognu, ništa nije teško naučit, nitko se nije rodio a da je znao
4444josip4444 je offline   Reply With Quote
Staro 18.12.2008., 14:42   #5
maxell
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: solin
Postovi: 2
Nije baš da ništa neznam. U teoriji znam kako bi trebalo biti, ali nikad to nisam radio pa u praksi neznam. Dosta stvari koje sam napisao su banalne i 90% ljudi na ovom forumu ih zna. Za softver sam mislio ubaciti mikrotik. Kakva su vaša iskustva s njim.
To što vas pitam neke stvari ne znači na ja to neznam nego tražim najbolje moguće riješenje.
I bubba zašto ti misliš da ću te za 3 dana pitat administraforska riješenja, jer ja nisam rekao da to neznam nego sam tražio pomoć u vidu spajanja i stavljanja u pogon navedenog. Ugledaj se na coconut-a i 4444josip4444-a oni su dali neki odgovor iz čega se može nešto napraviti.
maxell je offline   Reply With Quote
Staro 18.12.2008., 14:56   #6
mahoona
Premium
Moj komp
 
mahoona's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: ZG
Postovi: 284
Auuuu, nema pametnog čovjeka koji ide na wireless opciju, ako je kabel izvediv! Tom poznaniku prvo ukaži na tu problematiku, a onda kreni dalje.
A za dalje, na PC koji će biti server instaliraj serverski OS, ja bih išao sa Win2003 serverom - standard editiion, digao bi na njemu domenu i AD radi lakšeg administriranja računala, dodjeljivanja prava korisnicima itd. Na tom serveru bi postavio i network share i na njemu definirao po folderima tko i gdje ima pravo pristupa - odvajaš odjelne stvari i stvari kojima pristup ima samo pojedinac (share i ntfs permissioni tu rade apsolutno sve).

Onda na svaki PC, i lagano dodavanje u domenu, kreirati za svakog zaposlenog user account......mapirati mu njegov "network share"....

Sve se to može napraviti i preko workgrupe, ali onda imaš puuuno više posla sa administracijom! Ako ideš na domenu, obavezno postaviš na 2 server računala AD.

Dvije lokacije (St-Zd) povezuješ VPN-om, ne DNS-om.

Bojim se da ne uletiš u ovo i izgoriš negdje u sredini....

Ajde sretno u svakom slučaju!
mahoona je offline   Reply With Quote
Staro 18.12.2008., 15:49   #7
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor maxell Pregled postova
Znam da tražim previše ali pomognite koliko možete barem nešto.
Nezaposlen sam, a ako sve uspijem riješiti kako treba dobit ću posao u toj firmi kao administrator.
Bez obzira na ovo zadnje, nemoj se primati posla ako nemas nekoga tko ce te voditi za ruku.
Ima tu previse detalja na kojima mozes zapeti, a i sama ideja tog "dizajna" je upitna.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 26.12.2008., 16:56   #8
beroland
to te ja pitam
Moj komp
 
beroland's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 572
Vidim da te ekipa malo izkritizirala. Imaju u jednoj mjeri i pravo jer si dosta toga napisao u premalo riječi (imaš puno napisanih riječi, ali za sve ovo trebalo bi napraviti u najmanju ruku i pisani plan implementacije ovakvog rješenja). Ali evo, možda male pomoći, jer uvijek treba pokušati pomoći dok god čovjek koji traži pomoć ne pretjra. Evo:
Citiraj:
Autor maxell Pregled postova
Jedan poznanik(koji je zaključio pošto sam završio fakultet sve znam o informatici) ima veliku firmu, nebitno čime se bavi,u Zadru i sada bih htio otvoriti još jednu u Splitu koja se bavi istom djelatnosti.
Sad tu nastupam ja. Trebao bi spojiti 10 računala u jednoj zgradi i 30-40 metara u drugom dijelu bi bila još 2 računala.
Ovako je zamišljeno: Sve se spaja bežično, ima jedan server sa kojega ostala računala uzimaju podatke i spremaju podatke na to računalo, ali mogu pristupiti samo određenim dijelovima i to jednom dijelu mogu pristupiti svi, a dodatno još svako računalo ima svoj dio kojem može pristupiti.
Znači računalo 1 može pristupiti mapi zajednicki dokumenti i dokumenti_rac1.
Računalo 2 može pristupiti mapi zajednicki dokumenti i dokumenti_rac2 itd...
To stvarno nije nikakav problem napraviti, pogotovo informatičaru. Digneš Win 2k3 sp2 (NTFS particije obavezno) i namijestiš file sharing i ovlasti za svakog usera. Da se banalizira može se čak i sa workgroup, ali svakako bi za veće rješenje kakvo ti tražiš trebalo dignuti i domenu (active directory).
Citiraj:
Autor maxell Pregled postova
Sa servera bih se trebalo moći u svakom trenutku moći vidjeti šta tko radi i trebalo bi se ograničiti korištenje interneta odnosno da na neki uopće nemaju internet, a oni koji imaju imaju ograničen odnosno mogu ići na samo neke stranice.
Tu moraš razmišljati o setupu routera-servera. To nije neki strašno veliki problem za napraviti. Gore si spomenuo MikroTik. To je svakako vrlo profesionalno i lowcost rješenje koje ti objeručke preporučujem, ali s obzirom da ti mreže nisu jača strana, kako si rekao, trebat ćeš dosta naučiti.
Citiraj:
Autor maxell Pregled postova
I još server u splitu bi se trebao povezivati sa serverom u zadru da bi mogli ažurirati neke podatke-predpostavljam da bi to trebalo napraviti preko dns servera.
IMHO to svakako mora biti VPN i tu ti dolazi još jedan MikroTik remote server
Citiraj:
Autor maxell Pregled postova
U obzir dolazi samo wirelles, jedino da je baš nemoguće preko wirelessa to izvesti onda kabel, ali kabel je zadnje.
Kako ti je ekipa već rekla wireless probaj izbjeći za sigurno corporate rješenje ako ikako možeš, ali ako baš inzistiraš onda napravi bežićno. Princip je isti, a jedino je sigurnost i stabilitet manji, ali imaš i neke prednosti, prije svega fleksibilnost.
Citiraj:
Autor maxell Pregled postova
Za korištenje imam 12 računala P4 3.0 i jedan koji bi trebao biti server sa E2161 procesorom.
Server ti je svakako preslab, mislim proc ko proc nije mjerilo svega ali pošto je proc low level mislim da ni ostale komponente nisu na serverskoj razini, Svakao razmisli o nečem jačem, ali za prvu ruku i ako ti "budući" šef nije informatički jako potkovan sve to može proć, ali je previše, previše amaterski i imati ćeš dosta problema kada to crkne u neko dogledno vrijeme i onda budeš morao...uf...ne želim ni zamišljati...nadam se najboljem.
Citiraj:
Autor maxell Pregled postova
Maxadsl priključak i bežični router thompson koji daje t-com.
Maxadsl je svakako malo preslabo rješenje, razmisli o dedicated fiksni IP (btw, koliki je ukupni prihod tvrtke za kou ćeš raditi?). Također, Thompsona odmah u smeće frkni jer je to shit, a što je još gore čak ne može ni u bridge mode pa da preko njega barem spojiš MT-a.
Citiraj:
Autor maxell Pregled postova
Na raspolaganju imam 15000kn. Trebam uzeti 13 wireless kartica i što još.
Koji programi. Kako n1praviti ograničenja koja trebam i puno toga.
Tu si pak najtanji. 15k kuna je jako premalo za napraviti sve ovo, toliki corporate LAN, site to site VPN, wireless i ostalo, moraš računat hardware, software i što je najvažnije i često najskuplje - ljudski rad - koji svi često zaboravljamo.


Citiraj:
Autor maxell Pregled postova
Neznam kako to treba izvesti zato vas molim da mi pomognete.
Znam da tražim previše ali pomognite koliko možete barem nešto.
Nezaposlen sam, a ako sve uspijem riješiti kako treba dobit ću posao u toj firmi kao administrator.
Samo vas molim bez glupih komentara tipa kao bezveze si studirao informatiku kad neznaš spojiti mali mrežicu itd..
Nadam se da sam ti malčice pomogao i svakako, srtetno s poslom + sugestija: nemoj da te šef drži sa low cost rješenjima jer će te to koštati u budućnosti sigurno, puuuuno truda, živaca i zdravlja, a premalo para. SRETNO!
__________________
1: Intel Badaxe2 () C2Q Q6600 () 2x2GB Kingmax 800MHz () Gigabyte GF 7300GT () 2 x Seagate 7200.10 320GB SATA II () Corsair VX 550W () DVD±RW LG H22 () Rebel 12 Economy
2: Gigabyte GA-965GM-S2 () C2D E6400 () 2x1GB Kingmax 667MHz () Seasonic S12 380W



beroland je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na