Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Intel
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 06.01.2018., 18:37   #91
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Kakav shitstorm se podigao

Sent from Mobara
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 06.01.2018., 18:45   #92
spaceman
Registered User
Moj komp
 
spaceman's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Našice
Postovi: 317
Odradio normalno danas update i nikakvih problema nema, sve radi kao i do sada. Od igara imam jedino wot i također sve ok i to na integriranoj grafi.
spaceman je offline   Reply With Quote
Staro 06.01.2018., 21:04   #93
fAg
Banned
 
Datum registracije: Dec 2017
Lokacija: u hr
Postovi: 125
Citiraj:
Autor Disco Pregled postova
Ne mislim imat ugasen apdejt zauvjek, nego ga imat ugasenog npr mj dana dok m$ zakrpa zakrpe i sve bude 100% radilo kako treba
I opet nećeš bit siguran hoće ti sve 100% radit tako da ti čekanje nemora ništa značit,može ti bit samo gore tj. OS ti je za to vrijeme ranjiviji.

Popis:
https://security-center.intel.com/ad...nguageid=en-fr
Ako imaš intela nema razloga ne prihvaćat update,nisu svi sistemi isti(AMD i drugi) i vjerojatno neće svi dobit isto.

Zadnje izmijenjeno od: fAg. 06.01.2018. u 21:20.
fAg je offline   Reply With Quote
Staro 06.01.2018., 22:30   #94
Amd_Shill
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2016
Lokacija: Sat
Postovi: 1,116
https://m.youtube.com/watch?v=RbHbFk...ature=youtu.be

Meltdown demo
#Intel

Poslano sa mog E6653 koristeći Tapatalk
Amd_Shill je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2018., 14:07   #95
keyser_s()ze
Premium
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Karlovac
Postovi: 583
Možda glupo pitanje, je li ovaj bug imaju i socket 775 xeoni?
keyser_s()ze je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2018., 14:40   #96
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Prema ovom ne.

Testovi:

https://youtu.be/JbhKUjPRk5Q

Sumarum - obuhvaća win update + asusov bios za Z370 - sintetika i productivity nisu pogođeni. Gayming sa i3 8100 i i7 8700K od ničeg pa sve do 3-4% max sa 1080Ti

Ssd-i dosta pogođeni u 4K benčmarcima (pogotovo nvme)
A vi što igrate MP igre ako ste imali problema ili čekanja ovih dana - guess what - serveri
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2018., 15:00   #97
keyser_s()ze
Premium
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Karlovac
Postovi: 583
E pa to su lijepe vijesti.

Bome vidio sam na jednom serveru u onostranstvu u petak svi datumi 01.01.1970... Evo onog y2k kojeg nikad nismo dočekali...
keyser_s()ze je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2018., 16:12   #98
MIK
no fear
Moj komp
 
MIK's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: ZAGREB
Postovi: 892
Po meni pravo pitanje je koliko se to dugo zna i tko je sve upoznat sa time?
Lako za nas obične smrtnike, prava igra je sa industrijskom špijunažom te još puno viši nivoi "igre". Zbog svega ne čudi me tolika skeptičnost i restrikcije kineza i rusa prema googlu, twiteri, fb itd...
MIK je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2018., 16:16   #99
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor MIK Pregled postova
Po meni pravo pitanje je koliko se to dugo zna i tko je sve upoznat sa time?
Lako za nas obične smrtnike, prava igra je sa industrijskom špijunažom te još puno viši nivoi "igre". Zbog svega ne čudi me tolika skeptičnost i restrikcije kineza i rusa prema googlu, twiteri, fb itd...
Ne bi bilo uopće čudno da je ovo u stvari "feature" a ne bug, ubačen od strane neke od troslovčanih agencija
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2018., 16:23   #100
fAg
Banned
 
Datum registracije: Dec 2017
Lokacija: u hr
Postovi: 125
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Prema ovom ne.

Testovi:

https://youtu.be/JbhKUjPRk5Q

Sumarum - obuhvaća win update + asusov bios za Z370 - sintetika i productivity nisu pogođeni. Gayming sa i3 8100 i i7 8700K od ničeg pa sve do 3-4% max sa 1080Ti

Ssd-i dosta pogođeni u 4K benčmarcima (pogotovo nvme)
A vi što igrate MP igre ako ste imali problema ili čekanja ovih dana - guess what - serveri
A šta je sa starijim procesorima? Oni testiraju samo ono najnovije i najskuplje.
I jel ima netko dovoljno stručan da pojasni,da li se sve može pokrpat 100% kroz update(software) ili problem i dalje ostaje makar malo(hardverski)? Kako stoji AMD? Kod njega je sve u redu?
fAg je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2018., 16:34   #101
Brzi Picek
Premium
Moj komp
 
Brzi Picek's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2011
Lokacija: Ri,De,Čk,Zg itd
Postovi: 473
Citiraj:
Autor segregator Pregled postova
Ne bi bilo uopće čudno da je ovo u stvari "feature" a ne bug, ubačen od strane neke od troslovčanih agencija
dobro jutro , pomalo se shvaća o čemu se zapravo radi
__________________
Brzi Picek
Brzi Picek je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2018., 17:51   #102
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Citiraj:
Autor MIK Pregled postova
Po meni pravo pitanje je koliko se to dugo zna i tko je sve upoznat sa time?
Intel je službeno upozoren polovicom 2017., ali prve naznake za Meltdown i Spectre su krenule koju godinu prije.
Citiraj:
Autor fAg Pregled postova
...da li se sve može pokrpat 100% kroz update(software) ili problem i dalje ostaje makar malo(hardverski)? Kako stoji AMD? Kod njega je sve u redu?
Ne može se sve pokrpati. Metldown je manje zlo od ova dva propusta, dok je Spectre glavni razlog za sveopću paniku. Primjera radi, Raspberry Pi nije uopće zahvaćen, a usput na službenom blogu lijepo objašnjavaju zbog čega nisu.

Intel je nažalost zahvaćen uzduž i poprijeko, a obzirom da Spectre iskorištava propust u samoj arhitekturi, sve ove zakrpe samo umanjuju mogućnost zloupotrebe, ali ih ne uklanjuju u potpunosti.

Obzirom da je AMD krajem prošle godine počeo konkurirati (1 - 2) tamo gdje je uistinu bitno, ova situacija bi im mogla pomoći da uzmu što veći dio tržišta.

Kaj se AMD strane tiče, oni su svoj dio priče već pokrpali, samo je pitanje, da li će se naknadno pronaći još kakvi propusti.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 07.01.2018., 17:53   #103
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor fAg Pregled postova
A šta je sa starijim procesorima? Oni testiraju samo ono najnovije i najskuplje.
I jel ima netko dovoljno stručan da pojasni,da li se sve može pokrpat 100% kroz update(software) ili problem i dalje ostaje makar malo(hardverski)? Kako stoji AMD? Kod njega je sve u redu?
Sve ti je objašnjeno u tom linku što sam stavio. Vjerojem da će testirati i starije platforme (1151 i 1150) ako dobiju bios zakrpe.

Uglavnom postoje 3 - meltdown (samo intel) i dva spectrea, od kojem je jednom podložan i AMD, ali se može pokrpat softverski. Intel može poboljšati situaciju, ali kaže da jednog nikako ne mogu riješiti jer je propust hardverskog tipa

Što se tiče znanja o propustu, sjećam se da sam stavljao linkove možda stare i koju godinu (možda i na ovoj temi) o "velikom sigurnosnom propustu" (extremetech i/ili arstechnika) u intelovim procesorima, pa se i sam čudim otkud odjednom baš sad hajka.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2018., 18:22   #104
fAg
Banned
 
Datum registracije: Dec 2017
Lokacija: u hr
Postovi: 125
Znači osim windows update ide i bios update? Jel to znači da će onda i puno starije platforme dobivat update biosa? Tipa LGA1336,LGA1156,LGA1155 prema novijima. LGA775 nije zahvaćen koliko vidim.
Ovo je stvarno zanimljivo,očito su znali za to,ne svi normalno.Nego tko je otkrio Meltdown i Spectre,jel se to zna?
Intel sigurno surađuje sa troslovnim agencijama,i to ne samo oni,umiješani su vjerujem mnogi.To je očito sve borba protiv terorizma,kim jong-una i drugih.Mogućnost da se u svakom trenutku čim brže reagira i nekoga prati,od terorista do industrijske,nuklearne špijunaže itd.

Zadnje izmijenjeno od: fAg. 07.01.2018. u 18:46.
fAg je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2018., 18:45   #105
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,909
mos mislit kako ce starije dobivat bios update LOL.
nece ni neke novije. zna se kako to ide ne... daj boze samo da oni naprave patch koji ne uspore previse u igrama i da je to onda sigurno, al sve mi ovo smrdi da se tu previse okolisa i da se jedan od ovih nece nikako moci pečat, a to znaci da intelu treba napravit novi s*pak jer ce se user morat pomirit stime ili bacit komp...
geronimo_2 je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2018., 18:54   #106
fAg
Banned
 
Datum registracije: Dec 2017
Lokacija: u hr
Postovi: 125
Kupit ćemo novega intela ili amd-a,je da će nas i dalje pratit ali ionako nemaju šta,barem kod mene Amerikanci se panično boje svačega.
Sad će intel bacit van nove procesore koji imaju sve ispravljeno i koji su "sigurni 100%" i onda opet za 10 godina ili manje isto
Bitno je jedino da je intel i dalje najbolji za igrice
geronimo_2,možda tvoj intel 2500k procvjeta,dobiješ novi bios,prebaci se na windows 10 i evo ti još više ubrzanja u igrama.Još je meni čudno,šta god staviš na windows 10 on odmah prepozna i zna.Evo primjer,stavim staru dvd pržilicu i sve radi,prepozna kako se zove.A šta je najbolje,netreba ti nikakav nero ili sličan program za "prženje" jer "prženje" radi samo po sebi.

Zadnje izmijenjeno od: fAg. 07.01.2018. u 19:10.
fAg je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2018., 21:54   #107
fAg
Banned
 
Datum registracije: Dec 2017
Lokacija: u hr
Postovi: 125
Citiraj:
Autor spaceman Pregled postova
Odradio normalno danas update i nikakvih problema nema, sve radi kao i do sada. Od igara imam jedino wot i također sve ok i to na integriranoj grafi.
Hvala svima na odgovorima prije svega.Danas ti je znači došao taj update za meltdown i spectre,veličina? Meni nije još ništa ali sam napravio benchmark testove za ssd disk i jedan za gpu(unigine superposition).Nakon šta dođe windows update onda ću ponovit da vidim koliki je gubitak.Kako god bilo svi inteli su uništeni i nepopravljivi,sve do najnovijih,update će nešto popravit ali opet nije to to.
fAg je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2018., 21:59   #108
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,909
nisam siguran da je update za to na WU. samo manualno, bar na win7 AFAIK. i nisam siguran da ima uopce jos za spectre. nisam danas cito jos pa sam mozda u krivu.

edit:
https://www.theregister.co.uk/2018/0...cpu_flaw_sued/

nego meni nije jasno zasto nijedna tuzba u EU, bar ja nisam cuo? sta je to nemoguce iz nekog razloga? nemoze si to narod priustit? prilicno sam siguran da ce neki dobar advokat ic na onu foru da digne postotak zar ne, a obzirom da pricamo o suludim ciframa trebalo bi da iskacu iz pastete ne ?

Zadnje izmijenjeno od: geronimo_2. 07.01.2018. u 22:07.
geronimo_2 je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2018., 22:47   #109
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Citiraj:
Autor fAg Pregled postova
Danas ti je znači došao taj update za meltdown i spectre,veličina?
Prve (critical) zakrpe su puštene kroz (automatski) Windows Update prije tri-četiri dana, a veličina ovisi o tome koji OS je u pitanju.
  • Windows 7 SP1 - KB4056894 (1 - 2)

  • Windows Server 2012 - KB4056896 (1 - 2)

  • Windows 10 Pro - KB4056891 (1 - 2)
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 07.01.2018., 22:59   #110
skydec
Premium
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Koprivnica
Postovi: 120
Dali ti propusti imaju veze sa prošlogodišnjim propustima pronađenim u Intel MEI sustavu koji nisu bili toliko razvikani ali izgledaju kao veći problem.
Čak i kad se OS softverski pokrpa MEI sa svojim ring -3 pristupom može očitavati i mjenjati memorijske podatke bez da OS ili bios opće zna da se nešto dešava i poslati ih preko mreže bez da OS zna da se nešto odaslalo.
Intel je MEI propust označio kao "critical remotely exploitable", patch je izdan ali mi se čini da ga je malo ljudi instaliralo.
__________________
skydec je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2018., 23:11   #111
Dottore
Extrema Thule
Moj komp
 
Dottore's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: 「 ✖ ✖ ✖ 」
Postovi: 7,299
Čudno, moje verzije su 1709 , os build 16299.192

edit.
ipak je instalirano https://support.microsoft.com/hr-hr/...date-kb4056892
__________________


Lenovo ThinkPad T14 Gen 1


CPU: Intel Core i7-10510U
RAM: 16GB soldered + 16GB Samsung DDR4-2666
SSD: Kioxia/Toshiba XG6 512 GB NVMe M.2
Graphic: Intel UHD Graphics
LCD: 14" Matte IPS @ 1920 x 1080
OS: Windows 11 Pro 23H2

Mice: Logitech MX Master 3S
External storage: uGreen M.2 enclosure USB-C + WD SN570 2 TB

Connected To A1 optical 1 Gbit



Lenovo ThinkPad T14s Gen 1

CPU: AMD Ryzen 7 PRO 4750U
RAM: 16GB soldered LPDDR4
SSD: Samsung 970 EVO Plus 512 GB NVMe M.2
Graphic: AMD Radeon
LCD: 14" IPS @ 1920 x 1080
OS: Windows 11 Pro 23H2

Mice: Logitech VX Nano
External storage: uGreen M.2 enclosure USB-C + Samsung 980 1TB



Lenovo X1 Carbon 7th Gen

CPU: Intel Core i7-8665U
RAM: 16GB soldered LPDDR3
SSD: Samsung 970 EVO Plus 512 GB NVMe M.2
Graphic: Intel HD 620
LCD: 14" IPS @ 2560x1440
OS: Windows 11 Pro 23H2




Zadnje izmijenjeno od: Dottore. 07.01.2018. u 23:22.
Dottore je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2018., 23:21   #112
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Citiraj:
Autor fAg Pregled postova
Ovo je stvarno zanimljivo,očito su znali za to,ne svi normalno.Nego tko je otkrio Meltdown i Spectre,jel se to zna?
Wired ima sve na jednom mjestu, pa baci pogled. ArsTechnica također ima nekolicinu zanimljivih sitnica.
Citiraj:
Autor skydec Pregled postova
Dali ti propusti imaju veze sa prošlogodišnjim propustima pronađenim u Intel MEI sustavu koji nisu bili toliko razvikani ali izgledaju kao veći problem.
Nemaju, Intel Management Engine je šou za sebe, dok su Meltdown i Spectre dodatna sol na ranu.

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 08.01.2018. u 00:28.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 08.01.2018., 00:08   #113
spaceman
Registered User
Moj komp
 
spaceman's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Našice
Postovi: 317
.Kako god bilo svi inteli su uništeni i nepopravljivi,sve do najnovijih,update će nešto popravit ali opet nije to to.[/QUOTE]

Nisam baš primijetio da mi je uništen komp kao ni laptop jer su u njima ti nepopravljivi procesori. Sve i dalje radi normalno bez ikakvog pada performansi a ako me netko želi špijunirati nek izvoli
spaceman je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2018., 01:20   #114
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Da, osim windows updejta treba i bios update preko kojeg ide novi microcode, no ugl. taj problem jednostavno ne mogu u potpunosti rješiti. Također sam skeptičan da će sve platforme dobiti update.

Performanse padaju zbog toga što "branch prediction" postaje manje efektivan, pa malo pada IPC (rečeno u linkanom videu)
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2018., 09:09   #115
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,909
Citiraj:
...a ako me netko želi špijunirati nek izvoli
bas me interesira dal ces tako govorit/razmisljat kad ti nestane par desetaka tisuca ili stotina tisuca kuna vrijednosti zbog tih propusta.
geronimo_2 je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2018., 10:20   #116
ivo_k
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: .hr, .com
Postovi: 448
Citiraj:
Autor MIK Pregled postova
Po meni pravo pitanje je koliko se to dugo zna i tko je sve upoznat sa time?
Lako za nas obične smrtnike, prava igra je sa industrijskom špijunažom te još puno viši nivoi "igre". Zbog svega ne čudi me tolika skeptičnost i restrikcije kineza i rusa prema googlu, twiteri, fb itd...
rusi nemaju restrikcije i kod njih se uvelike koriste navedene usluge.
kinezi su druga prica, no kod njih su skepsa i restrikcije zbog kineske spijunaze i cenzure, odnosno nemogucnosti provodjenja takvih radnji.

naravno da drzavne i privatne organizacije koje rade s klasificiranim informacijama drugacije pristupaju sigurnosti, odnosno neki koriste vlastiti dizajn chipova i operativnih sustava ili postojece provjeravaju i prilagodjavaju u suradnji s proizvodjacem.

isto vazi i za europske odnosno americke organizacije, barem one ozbiljne.
naravno da u hrvatskoj to ne vazi pa se koriste kineski serveri i racunala bez ikakve provjere, a softveri nisu patchirani godinama pa tako nece ni za ovaj propust.
ivo_k je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2018., 12:27   #117
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor geronimo_2 Pregled postova
bas me interesira dal ces tako govorit/razmisljat kad ti nestane par desetaka tisuca ili stotina tisuca kuna vrijednosti zbog tih propusta.
Prvo ih treba imati
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2018., 13:43   #118
New One
Premium
Moj komp
 
New One's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 469
Ja odmah potpišem da mi ta svota nestane jer onda mora još toga biti na drugim računima što je već puno bolje nego sadašnje stanje
New One je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2018., 13:58   #119
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,909
geronimo_2 je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2018., 14:15   #120
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor geronimo_2 Pregled postova
A zato je moj punac ostao bez Windowsa. I još ja pogubio jučer 2 sata pokušavajući osposobiti čistu instalaciju na njegovom starom laptopu.
Sinac je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na