Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 06.02.2020., 11:12   #1531
domina
Premium
Moj komp
 
domina's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: KC (HR)
Postovi: 898
Ma dim i pepeo mi je najmanji problem, problem su drva, sad su u garaži, ali ju planiram koristit za auto, pogotovo zimi. Tako da drva moraju u podrum ili negdje u dvorištu složit mjesto gdje bi se sušila, a nemam baš placa. Peć na drva jedino mogu stavit u podrum, skupa sa puferom i razdjelnikom topline i svim ostalim..a onda ću morat dva dimnjaka montirat..a trenutno u boravku imam rupu za vanjski/noviji fasadni dimnjak.
Druga stvar je da ta pozicija gdje bi došao kamin, tu baš imam antenu, telefon, struju.. a to mi nije baš vesela izvedba.
domina je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2020., 17:27   #1532
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,983
Citiraj:
Autor domina Pregled postova
Juče sam bio u IKOMI u Bjelovaru, malo se raspitivao o grijanju te sam zaključio da neću uzeti pirolitičku peć na centralno. Obzirom da moram zamijeniti postojeći plinski bojler, trebam savjet dal uzet atmosferski ili kondenzacijski. Stvar je u tome da ako stavim atm on ide na postojeći dimnjak i poso je gotov. Ako idem na kond., onda na tom istom mjestu moram radit novi dimnjak, a to je u kupaoni u prizemlju. Ta kupaona ima rupu za zrak tako da nema nekog straha od gušenja, a druga stvar je ta što je to taman sredina kuće i dimnjak bi moro bit bar 7m i bilo bi ga jako nezgodno postavit i majstor bi me lijepo naplatio.
Sad nazad razmišljam o kaminu na drva na centralno koji bi došao u boravak i bio bi glavno grijanje a plinski bojler bi bio za dogrijavanje kad nas nebi bilo tj. kad bi se vatra ugasila. U toj kombinaciji bi bio pufer od cca 500 l, a sad ne znam dal bit pametan pa uzet onaj da se kasnije može spojit na solarke pa da služi i ljeti za sanitarnu vodu. (sad ne bi stavljo solarke jer se ne isplati, a prvobitno jer ću morat renovirat krovište u bliskoj budućnosti).
A kad smo već kod solarki.. jel tko išta čuo o infracrvenim grijalicama? To bi definitivno imalo smisla u paru sa solarkama kak mi se čini.. makar ja to nebi uzimao, bar za sada.
Zašto bi morao radit novi dimnjak? Radi se sanacija dimnjaka tj. ubacuje se cijev u dimnjak. Mislim da se cifra vrti oko 650 kn/m cijevi.
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2020., 17:38   #1533
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,917
Citiraj:
Autor borny Pregled postova
Trebam savjet oko jedne situacije u zgradi.
Naime, susjedi do nas su odlučili preseliti vanjsku jedinicu klime sa balkona na fasadu. Od 150 stanova, oni su očito najpametniji i je*e im se za ostale.

Problem je lupkanje kapi koje padaju sa viših katova, što iz odvoda balkona preko kojih izlazi kondenzat klima, što kiše koja baš iritantno odzvanja po tom limu.

Predstavnik stanara je očito nemoćan jer je preko upravitelja dobio odgovor kako Grad Zagreb nema uređen akt/pravilnik koji definira postavljanje vanjskih jedinica klime izvan užeg centra grada, a mi smo na Krugama, tj. Komunalno gospodarstvo nam ne može pomoći.

Građevinska inspekcija također nije nadležna jer se ne narušavaju temeljni zahtjevi građevine, ne utječe na zdravlje ljudi, okoliš itd., a za postavljanje istih nije potrebna dozvola.

Što napraviti? Najradije bih prepilio nosače pa neka se je*u gamad jedna, ali to bi bilo preočito.
Može li se išta napraviti preko pitanja vlasništva? Tipa, oni su vlasnici samo unutar gabarita stana i balkona pa neka tamo rade što hoće, a nisu vlasnici vanjskog dijela zgrade, odnosno fasade i ne mogu provoditi svoju volju kako im se sprdne.

Ljetna sezona se približava i već znam da ćemo izludit kad krene otvaranje prozora, klimatiziranje i ostala ljetna veselja.
Pa ovo je nevjerojatan dejavu, bio je jedan baš sličan primjer nekoliko desetaka stranica unatrag
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2020., 18:52   #1534
domina
Premium
Moj komp
 
domina's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: KC (HR)
Postovi: 898
Citiraj:
Autor fanATIk Pregled postova
Zašto bi morao radit novi dimnjak? Radi se sanacija dimnjaka tj. ubacuje se cijev u dimnjak. Mislim da se cifra vrti oko 650 kn/m cijevi.
u zidani dimnjak se ubacuje cijev? pa to bi bilo super.. nisam znao
domina je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2020., 19:15   #1535
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,983
Da. Plastična cijev (cijev u cijevi). Savitljiva, elastična. Sam kad ju vidiš, pitaš se kaj košta toliko. Nedavno u Smičiklasovoj, stan u prizemlju, novi kondenzacijski bojler. Došli dečki, penjali se na krov, ubacili cijev i voila.
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2020., 19:37   #1536
domina
Premium
Moj komp
 
domina's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: KC (HR)
Postovi: 898
Super! Hvala.
domina je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2020., 19:39   #1537
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,390
Moj je ujak radio istu stvar, dimnjak za obična drva je upotrijebio za kondenzacijski bojler tako da je samo dodao cijev za usis i nema problema.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2020., 20:07   #1538
tOta
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: ...
Postovi: 680
Ima li netko ideju kako montirati drvene gredice 6x4cm, nekih 250cm visine, okomito na zid bez vidljivih vijaka?

Netko kaže montažna PU pjena, netko se kune u ova nova (silikon) ljepila kao dvije sekunde treba držati... problem je kako čuvati pošto često ovakve gredice nisu 100% ravne. Postoje li neke kuke ili nešto slično za kačenje da drži dok ljepilo ne uhvati.

Najgore od svega, knauf zid.
tOta je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2020., 20:13   #1539
domina
Premium
Moj komp
 
domina's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: KC (HR)
Postovi: 898
jel ova cijev ide u zidani dimnjak ili?

sta mislis radit s tim gredicama?
domina je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2020., 20:58   #1540
tOta
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: ...
Postovi: 680
Citiraj:
Autor domina Pregled postova
jel ova cijev ide u zidani dimnjak ili?

sta mislis radit s tim gredicama?
Ma samo dekoracije radi.

One bi išle ovako: || 6cm razmak || 6cm razmak ||

|| - jedna gredica 6x4cm. One bi išle na zid, znači čista dekoracija, ne bi se ništa kačilo na njih. Sama težina gredice je između 4-4.5kg.

Do sada što sam pronašao, ovo ljepilo bi trebalo biti kao najače uz 2 sekunde potrebne za čuvanje: http://www.fi-x.expert/en/#fe/about

Zadnje izmijenjeno od: tOta. 06.02.2020. u 21:12.
tOta je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2020., 21:11   #1541
domina
Premium
Moj komp
 
domina's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: KC (HR)
Postovi: 898
za ljepilo ti ne znam
ali usarafit mozes sa strane ili direkt okomito na zid
u svakom slucaju treba predrupu napravit sirine glave sarafa da on utone unutra i kasnije zakitat.
posto je mali razmak izmedu gredica razmisli da sa strane sarafas, imas za kupit nastavke(sablone) za busenje takvih rupa, valjd kuzis o cem pricam, ne znam kak se tocno to zove
jos ak budes farbo gredice..
domina je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2020., 21:13   #1542
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor domina Pregled postova
Sad nazad razmišljam o kaminu na drva na centralno koji bi došao u boravak i bio bi glavno grijanje a plinski bojler bi bio za dogrijavanje kad nas nebi bilo tj. kad bi se vatra ugasila.
To bas nije dobra ideja u takvoj konfiguraciji. OK ali ne sa kaminom za centralno u dnevnoj ! No recimo i da pufer imas... Po zimi i kad je vani 0 ili - neki. to ce fantastikus raditi, milina.
Problemi ce nastupiti u proljece ili jesen jer uvjek imas hladnijih djelova kuce/stana koje treba zagrijati ako se boravi u njima a da bi to postigao temperatura vode mora ici preko 60C, kamin mora gorjeti i tu
onda dolazi do toga da umires u toj dnevnoj jer svi ti kamini zrace za 4-6kw u prostor a u takvim uvjetima kada je vani polu-toplo a u kuci hladnjikavo, to je previse snage za tu prostoriju. Klasicni kamin mozes
naloziti i prigusiti vatru, ono samo da tinja... kamin za centralno mora gorjeti inace propada kotao. Kuzis problematiku ? Moras raspiriti vatru da bude dovoljno voda zagrijana da dodje recimo do djecje sobe
na drugom kraju kuce a kroz staklo kamina izadje 5kw i ti umires u sobi ili drzis prozore otvorene, sa klasicnim kaminom je druga stavka jer on ne mora gorjeti ni 50% svoje snage... samo dimnjak "pati" recimo to.

Nadalje, spominjes automatiku kada se vatra u kaminu zagasi da preuzima bojler tj. pufer. Moze i to ali da bi bojler preuzeo on mora raditi stalno na prazno, ne grijati ali pumpa mora raditi i voda mora prolaziti kroz njega
ili se moze termoventilima i relejima napraviti kada temperatura vode u systemu padne da ventil prebaci na bojler kojeg ce relej upaliti te istovremeno ako ne zelis da onda u tom systemu kamin glumi radijator mora biti opet termoventil
koji ce otvoriti novi krug okolo kamina tj. da ga izbaci iz systema. Ako bi ukljucili UPS u sve to jer nisi doma a struje nestalo a kamin se gasi a ne zelis doci u ledaru onda su to malo zesce sheme jer i bojler treba kompletno na UPS staviti !

Jos jedan problem je taj da ako su kamin i kombi bojler u istom krugu i oba griju s time da bojler je samo prolaz vode te se ukljucuju plamenici kada temperatura vode padne recimo ispod 50C je taj da kamin nebi trebao slati vrelu vodu na povrat
bojlera jer je tamo pumpa od istoga, dakle ispravno bi bilo ako je vec takav krug grijanja slozen da vrela voda iz bojlera ide kroz kamin koji je dogrijava a ako na bojleru stavis termostat na 40C on ce samo pumpom tjerati vodu na kamin koji ce dizati
temp na recimo 70C i slati po radijatorima i taj kamin mora biti spojen tako da je cisto prolazan a ne da dobija sa neke račve vrelu vodu, dakle prolaz/ulaz kroz kamin pa odlaz iz kamina bar prema 2-3 radijatora pa tek onda sa njih ide povrat na bojler.

Sad na sve ovo nadoj ono prije "ako ne zelis da kamin glumi radijator" pa zamisli shemu jos i premosnice svega toga + pufer bi ti

Ja imam centralno u kuci na kombi bojler i imam kamin 9kw klasicni, milina svake zime a ne samo ove jadne. Kamin mi nije u dnevnoj, radijatori imaju termoventile na sebi, kombi bojler ne radi na udaljeni termostat nego na svoj tj. grije
se temperaturom vode u systemu a ne zraka po termostatu. Koliko ce biti toplo u prostoriji regulira termoventil na radijatoru ! Grijem oko 120 kvadrata, oko 80 kvadrata se konstatno grije. Trosim do 16m suhih drva i prosle godine je potroseno
oko 650 kubika plina na grijanje, kuhanje i kupanje. Prije 2 godine dok se grijalo po starom systemu gdje se troslilo 7m drva sporet a ostatak plin, se troslilo oko 1650 kubika za cjelu godinu sa kuhanjem i kupanjem. Uredio prostoriju,
stavio kamin i ukljucim bojler na 60C recimo. On grije, radijatori topli i kada dodje toplina od kamina u prostorije kuce, automatski termoventil zatvara ulaz na radijatorima i bojler se pali tek toliko svakih 20min mozda na 1-2min da odrzi vodu na 60C
u cijevima, kada kamin popusti ili se zagasi kad spavamo opet termoventili na radijatoru se otvore i bojler krene raditi jace i cesce, nalozis kamin i opet mir... Glavni trik je u tome da prostorija u kojoj je kamin je naslonjena na kucu, dobro izlorana i
ono glavno, nizja je 50cm od one u kuci gdje ide toplina ! Meni je visina plafona u prostoriji gdje je kamin na visini "210cm prostorije" gdje zrak ulazi u kucu, nemam gubitaka kroz plafon jer kuca sve "usisa" sa plafona doslovce tamo gdje je kamin a
kako je i 25cm prostorija nizja tamo gdje je kamin, ujedno ona usisava sav hladan zrak iz kuce, moze se reci da je na tim vratima/prolazu poprilicna promaja jer ako stanes tamo po glavi tuce topal zrak u kucu a po nogama hladan iz kuce no to je i
onako samo prolaz gdje niko ne boravi blizu njega i vec 1-2m dalje u kuci, promaje nema jer se topli zrak digne gore u kuci pa polagano spusta dolje kako se skupi veca kolicina ili hladi.
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2020., 21:43   #1543
domina
Premium
Moj komp
 
domina's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: KC (HR)
Postovi: 898
dobar post
hvala na savjetu, ovo za kamin je jos jedan razlog zas cu stavit pec na drva u podrum za centralno.
morat cu porazgovarat sa majstorom koji ce mi to radit, a dotle skupljam vasa iskustva
a kolko sam ja shvatio, to bi funkcioniralo preko razdjelnika topline, kad se vatra ugasi, ventili od peci se zatvaraju i otvaraju pod plinskog bojlera.. samo jos treba vidit kak tu ugurat pufer
drugo pitanje je dal uopce treba pufer i dal bi se voda u puferu dala zagrijat na cca 60 celz paralelno sa ostatkom kuce, pa kad se prestane lozit da pufer odrzava grijanje jos par sati
domina je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2020., 22:03   #1544
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor domina Pregled postova
drugo pitanje je dal uopce treba pufer i dal bi se voda u puferu dala zagrijat na cca 60 celz paralelno sa ostatkom kuce
Naravno da ti treba ! taman da u teskoj zimi pufer uopce ne uspije zagrijati se bude ti dobro dosao u jesen ili proljece. Dakle nalozis vatru i kada temp vode ode na 80C ili proizvoljno kako si vec odredis, pufer se grije od viska koji ce pec napraviti jer si je pustio da normalno gori. Cuvas si pec/loziste sa puferom jer neka nalozis 3 vatre preko dana a po noci pufer grije ili odrzava temperaturu kako u radijatorima tako i u samom kotlu peci !

Citiraj:
Autor domina Pregled postova
kad se vatra ugasi, ventili od peci se zatvaraju i otvaraju pod plinskog bojlera..
Moze ali to nije zdravo za kotao... kondezacija kotla i za par godina rupa u koltlu. To sto loziste peci vise ne grije ne znaci da i kotao mora biti ohladjen ! Treba sloziti da se bojler ukljuci ali da i dalje topla voda prolazi
kroz kotao. Tu ces imati nekih gubitaka topline jer je to podrum ali da je kamin u nekoj prostoriji to nebi bili gubici jer bi on grijao mada slabije... To je cist tvoja odluka hoces cuvati kotao ili imati neke gubitke topline.
__________________
trebaš seedbox?

Zadnje izmijenjeno od: silver_tip. 06.02.2020. u 22:10.
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2020., 07:23   #1545
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,983
Citiraj:
Autor tOta Pregled postova
Ima li netko ideju kako montirati drvene gredice 6x4cm, nekih 250cm visine, okomito na zid bez vidljivih vijaka?

Netko kaže montažna PU pjena, netko se kune u ova nova (silikon) ljepila kao dvije sekunde treba držati... problem je kako čuvati pošto često ovakve gredice nisu 100% ravne. Postoje li neke kuke ili nešto slično za kačenje da drži dok ljepilo ne uhvati.

Najgore od svega, knauf zid.
Kupi si jednu tubu mamut ljepila. Njega tu i tamo točkasto nanesi na tu gredicu, a na ostatak gredice nanesi niskoekspanzivnu PU pjenu. Mamut je ljepilo velike gustoće i odmah hvata za razliku od drugih ljepila koja su dosta rijetka pa ih valja pridržavat dok ne osuše. Mogao bi i cijelu gredicu Mamutom, no bacaš novac. Pjena drži ko mutava. Ili čak s ovom pjenom, treba je kratko pridržavat no brzo je suha. Al s kombinacijom Mamuta i obične niskoekspanzivne PU pjene nećeš fulat, provjereno u praksi.

Citiraj:
Autor domina Pregled postova
jel ova cijev ide u zidani dimnjak ili?
Je, i to je cijev za kondenzacijski bojler, to su jednom kroz jedan stan provlačili iz prizemlja na krov no zato što nema dimnjaka. Te se mogu koristit kad radiš vanjski dimnjak. Ali ako ima mjesta, može se i sa tim cijevima. Ovo gdje su dečki vukli savitljivu, bio je dosta uzak dimnjak i pretpostavljam da su išli s tim krutim cijevima, postojala bi mogućnost da se spojnica dvije cijevi otkači u procesu guranja toga u dimnjak. I onda si u banani.
Imaš ovdje malo više o tome.
https://www.vaillant.hr/downloads/sa...010-155534.pdf
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2020., 09:08   #1546
domina
Premium
Moj komp
 
domina's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: KC (HR)
Postovi: 898
Hvala na informacijama! Ovo puno znaci, a pogotovo da majstoru znam rec sta u kako hocu.
domina je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2020., 10:06   #1547
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,099
Citiraj:
Autor tOta Pregled postova
Ima li netko ideju kako montirati drvene gredice 6x4cm, nekih 250cm visine, okomito na zid bez vidljivih vijaka?

Netko kaže montažna PU pjena, netko se kune u ova nova (silikon) ljepila kao dvije sekunde treba držati... problem je kako čuvati pošto često ovakve gredice nisu 100% ravne. Postoje li neke kuke ili nešto slično za kačenje da drži dok ljepilo ne uhvati.

Najgore od svega, knauf zid.
Ne znam da li je dugoročno pametno. U biti zalijepit ćeš drvo za vanjski sloj papira knaufa.
Obrađene i suhe letve su poprilično ravne.
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2020., 17:05   #1548
tOta
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: ...
Postovi: 680
Citiraj:
Autor lowrider Pregled postova
Ne znam da li je dugoročno pametno. U biti zalijepit ćeš drvo za vanjski sloj papira knaufa.
Obrađene i suhe letve su poprilično ravne.
Trebale bi da budu, ali ipak na 2.5m nije očekivati da su 100% ravne.

U načelu nakon što se zid ofarba bojom (ima li to veze sa prijanjanjem) onda ide ljepljenje gredica.

Misliš pri pokušaju odljepljivanja da ne dođe do kidanja knaufa ili misliš da će sa vremenom popustiti?

Danas sam pokušao zalijepiti na betonski stup, poslije par sati ne može se skinuti, još nije Mamut nego TKK HT ljepilo, kako li tek Mamut drži.
tOta je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2020., 17:12   #1549
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,983
Citiraj:
Autor lowrider Pregled postova
Ne znam da li je dugoročno pametno. U biti zalijepit ćeš drvo za vanjski sloj papira knaufa.
Obrađene i suhe letve su poprilično ravne.
A što se može dogodit? Odvojit će se papir od gipsa? Nisam to još vidio. Eventualno ako će netko jahat po tome ili uzet pajser pa ić odvajat.

__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2020., 00:07   #1550
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor domina Pregled postova
Juče sam bio u IKOMI u Bjelovaru, malo se raspitivao o grijanju te sam zaključio da neću uzeti pirolitičku peć na centralno. Obzirom da moram zamijeniti postojeći plinski bojler, trebam savjet dal uzet atmosferski ili kondenzacijski. Stvar je u tome da ako stavim atm on ide na postojeći dimnjak i poso je gotov. Ako idem na kond., onda na tom istom mjestu moram radit novi dimnjak, a to je u kupaoni u prizemlju. Ta kupaona ima rupu za zrak tako da nema nekog straha od gušenja, a druga stvar je ta što je to taman sredina kuće i dimnjak bi moro bit bar 7m i bilo bi ga jako nezgodno postavit i majstor bi me lijepo naplatio.
Atmosferski je jednostavno neisplativ jer za njih već sad nema dijelova, novi atmosferski bojleri su zabranjeni tako da se prestaju proizvodit i oni i zamjenski dijelovi. A onda dolazi u pitanje redovni servis i sve dalje što ide s time.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2020., 19:51   #1551
MAHER
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,581
Atomosferski ti trosi i vise plina. Vidi da li majstor tu rupu za zrak moze iskoristiti za novi dimnjak. Lakse tako ako ide.
MAHER je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2020., 21:42   #1552
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,998
Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
Atmosferski je jednostavno neisplativ jer za njih već sad nema dijelova, novi atmosferski bojleri su zabranjeni tako da se prestaju proizvodit i oni i zamjenski dijelovi. A onda dolazi u pitanje redovni servis i sve dalje što ide s time.
Sreća pa je Bosna na ni 100km odavde, tamo su dostupni bojleri, majstori, djelovi i sve.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2020., 22:03   #1553
goran1985
Ili jesi ili nisi
 
Datum registracije: May 2011
Lokacija: vrgorac
Postovi: 704
Citiraj:
Autor domina Pregled postova
dobar post
hvala na savjetu, ovo za kamin je jos jedan razlog zas cu stavit pec na drva u podrum za centralno.
morat cu porazgovarat sa majstorom koji ce mi to radit, a dotle skupljam vasa iskustva
a kolko sam ja shvatio, to bi funkcioniralo preko razdjelnika topline, kad se vatra ugasi, ventili od peci se zatvaraju i otvaraju pod plinskog bojlera.. samo jos treba vidit kak tu ugurat pufer
drugo pitanje je dal uopce treba pufer i dal bi se voda u puferu dala zagrijat na cca 60 celz paralelno sa ostatkom kuce, pa kad se prestane lozit da pufer odrzava grijanje jos par sati

Imam kombinaciju pirolitičkog i pelet kotla plus pufer 1000l i 200l PTV. Dovoljno je imati nepovratne ventile u krugu svakog kotla i neće biti neželjene cirkulacije jedan kroz drugi.
Malo bi shema grijanja bila drukčija nego kod mene jer ja i za pelet i drva koristim pufer dok za plinski kotao treba spojiti malo drukčije. Uglavnom, i tu se sa par nepovratnih ventila riješi taj problem...

Koliki ti je budžet za kotlovnicu ako smijem pitati? Zašto si rekao da odustaješ od pirolitičkog kotla, cijena?

Zadnje izmijenjeno od: goran1985. 09.02.2020. u 22:18.
goran1985 je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2020., 22:11   #1554
domina
Premium
Moj komp
 
domina's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: KC (HR)
Postovi: 898
Ma već je pala odluka na kond bojler, te imam novu informaciju za servise. Radije uzet vaillant nego npr bosch bojler jer je teže nać servisera za bosch, što znači i da ako ga ima da je skuplji, ne?
Rupu za zrak u kupaonici teško da mogu iskoristit jer bi između bojlera i te rupe za dimnjak bio prozor, pa ne dolazi u obzir.
Ali pošto imam drugu kupaonicu iznad te, koja se nebude renovirala, mogo bi tamo nabacit bojler jer ima priprema za njega, a i dimnjak bi bio kraci za cca 2,3m.

Ma trebo bi nacrtat da se vidi u bokocrtu kako to izgleda i di bi smjestio pufer i peć u podrum ispod kupaonice.. pa sve to sumirat, ali ako nađem vremena.
Imam preporuku majstora koji bi to sve sam odradio, ali moram se raspitat, zato sam tu.. On će mi i preporučit šta i kako, ali volim pitat za takve informacije iz više izvora..objektivno razmišljanje..
Sad sam u proučavanju pufera, dal uzet skuplji, da danas sutra spojim solarke. To su te dileme..

@goran
nije problem da plin bojler dogrijava pufer, više je sranje kad ga od nule ide zagrijat.. al to ću pitat majstora, a još i ako sanitarnu vodu stavim preko pufera onda itekako ima smisla.. iako nemam pojma kako to funkcionira (cijevi sa sanitarnom vodom prolahe kroz pufer i griju se ?)

Budžet je fleksibilan, tj rastegnut ću se na svako rješenje koje je dugotrajnije i efektivnije.
Pirolitički kotao je skup da, ali nije toliko problem cijena nego pitanje vijeka trajanja, a neka mi kotao sprhne kao što me kolega gore uplašio.. onda radije kupim nekoliko običnih peći. Također skladištenje drva mi je problem i nisam siguran da bi mogla ostat dovoljno suha.

Zadnje izmijenjeno od: domina. 09.02.2020. u 22:20.
domina je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2020., 22:44   #1555
goran1985
Ili jesi ili nisi
 
Datum registracije: May 2011
Lokacija: vrgorac
Postovi: 704
Ni slučajno plinskim bojlerom grijati pufer, to nema smisla. Pufer ti ima svoje gubitke cca 7%. On je tu baš zato da produži trajnost kotla na drva, podigne mu iskoristivost da se vatra ne prigušuje, i naravno komocija da ne treba ujutro ložiti nego grijanje krene iz njega.
Ako imaš lošu izolaciju slabo ćeš koristi imati od njega.

Imao sam običan kotao na drva 7-8 godina, sada pirolitički i to je otprilike razlika kao bicikl i automobil. Drva moraju biti suha za oba.
Trajnost? Ima stvarno svakakvog smeća kod nas, ali čak i tu je stvar ili lošeg goriva (mokra drva) ili nedostatak opreme (pufer). Osobno bi rađe uzeo austrijski kotao star 20 godina (kao što i jesam) nego npr Buderus modele koje trpaju kod nas, Atmos, Viessmann, o istočnim kotlovima da i ne govorim.

Pufer bi uvijek uzeo polovan, tu se nema što pokvariti. Inače za 1000l novi su cca 5000kn, 2000l 7-8k.
goran1985 je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2020., 23:04   #1556
domina
Premium
Moj komp
 
domina's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: KC (HR)
Postovi: 898
Ma to je neka moja ideja da se pufer podgrijava plinom kad nema vatre...
I ja bi da ide direkt u radijatore, al to ću vidit s majstorom dal je izvedivo.

Može kakva preporuka običnog i pirolitičkog kotla? Bar neki brand da imam što proučavat. (nešto iz ikome.hr?)
Planiram uzet 25kw znači tu bi išao 1000l pufer, vjerojatno novi.
Muče me drva jer ne znam dal ću ih na vrijeme nabavit svake godine pa da se stignu osušit, a još bi trebao prebacit većinu u podrum jer dvorište nije veliko. A nek stavim suha drva u podrum, vjerojatno će pokupit vlage.
Hvala na info! Noć
domina je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2020., 06:50   #1557
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,001
Nekoliko pitanja ...
1. Koje su opcije za zaštititi uglove zidova?
Ukućani svako malo tresnu nečim i odmah se skine glet do onog metala ispod, problem mi je to krpati svako malo pa gledam kako bi zaštitio onim L profilima. Vidim da ima toga u bauhausu, ali je izbor nekako ograničen, barem koliko sam vidio u prolazu.

Ti se profili uvijek lijepe i kakvim ljepilom?
Što s kasnijim bojanjem zida, skida se to ili ne?

Meni se čini da to ostaje kako je jednom kad se zalijepi.
2. Imam u planu neke pretumbacije po kuhinji, kako najjednostavnije izbušiti rupu za napu?

Zid na koji smo zamislili da bi to došlo je izvana termofasada, pokraj prozora nema baš puno mjesta, a sumnjam da neki kablovi od struje ili telefona idu po tom zidu. Nažalost, ne mogu provjeriti što je od instalacija i kuda točno provučeno kroz zid.
Kako bušiti obzirom da je termofasada, izvana, iznutra,... nekom krunom za bušenje,...?
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2020., 07:47   #1558
goran1985
Ili jesi ili nisi
 
Datum registracije: May 2011
Lokacija: vrgorac
Postovi: 704
Citiraj:
Autor domina Pregled postova
Može kakva preporuka običnog i pirolitičkog kotla? Bar neki brand da imam što proučavat. (nešto iz ikome.hr?)
Planiram uzet 25kw znači tu bi išao 1000l pufer, vjerojatno novi.
Muče me drva jer ne znam dal ću ih na vrijeme nabavit svake godine pa da se stignu osušit, a još bi trebao prebacit većinu u podrum jer dvorište nije veliko. A nek stavim suha drva u podrum, vjerojatno će pokupit vlage.
Bio Tec L od pirolitičkih, Ultima 2 i Bosch 2000b povećano ložište od običnih.
Drva za iduću sezonu ako nisi pripremio već ili ne možeš uskoro ne treba ni pomišljati na centralno na drva.

Zadnje izmijenjeno od: goran1985. 10.02.2020. u 08:02.
goran1985 je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2020., 08:02   #1559
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,998
Mi imamo 20 godina centralno na drva, i da dođe plin u selo, odmah bi ubacili plin, ne bih o drvima ni razmišljao više.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2020., 08:10   #1560
goran1985
Ili jesi ili nisi
 
Datum registracije: May 2011
Lokacija: vrgorac
Postovi: 704
+1

Iako imam vrhunski kotao na drva, potrošnju 10-12m3 drva za 200m2 plus ptv, da imam mogućnost plina uzeo bi ga. A tko ima podno i dobru izolaciju dizalica topline je zakon.

Zadnje izmijenjeno od: goran1985. 10.02.2020. u 08:16.
goran1985 je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na