Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking > Hlađenje
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 26.06.2012., 11:56   #241
Bruner
Registered User
Moj komp
 
Bruner's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2012
Lokacija: Novi Marof
Postovi: 30
Zanima me di se nalazi senzor koji ocitava temperature procesora? Na CPU ili MBO? Ako se nalazi na CPU, je li moguce da taj senzor ima donju granicu do koje moze ocitat temperature? Konkretno, imam Intel DC E5700 (nije clockan, stock hladnjak) i jos nikad nisam vidio da su se temperature spustile ispod (core0 35°, core1 45°). Maticna ploca je Asus P5G41T-M LX3, prije sam imao AsRock 4coredual-sata2 i na njoj je bila ista stvar, temperature se nisu spuštale ispod navedene granice. Molim pomoc!

Edit: i zabrinjava me ta razlika u temperaturi 1. i 2. jezgre. 10° je velika razlika.
Bruner je offline   Reply With Quote
Staro 26.06.2012., 14:19   #242
iggi
Premium
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: qǝɹƃɐz
Postovi: 434
Razlika od 10C nije rijetkost i ne treba te brinuti.
U loadu se ta razlika smanjuje.
Niti jedan procesor koji sam imao nije imao identične temp. po jezgrama, uvijek je bila razlika 5-10C između najtoplije i najhladnije.
Što se tiče temp. od 35-40C po jezgrama, pogotovo po ovoj vrućini na stock hladnjaku je sasvim ok.
Bitna je maksimalna temp proca u cjelini, koja kod tebe ne smije preći 74.1°C.
iggi je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 26.06.2012., 15:55   #243
JuiceBox
Premium
Moj komp
 
JuiceBox's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Keebwork
Postovi: 7,470
Citiraj:
Autor santos Pregled postova
Pozdrav ekipa!

Trebam pomoć sa svojim Acer aspire one modelom. (intel atom 1.6, giga rama)

Pošto su temperature zraka trenutno ludnica, i acer se grije ko lud.

Jučer sam ga rastavio na sastavne dijelove i začudio sam se kaj unutra uopće nema prašine, čak ni u ventilatoru!

Everest ultimate mi trenutno prikazuje sljedeće temperature:

temp hard diska (hitachi) - 41 stupanj celzijev
cpu dioda - 87 stupnjeva (ide i do 90 ako je vjerovati everestu)
cpu - 27 stupnjeva

pretpostavljam da je temperatura proca ovih gore 87 jer se odozdo sve grije ko blesavo.

dal neko ima kakav prijedlog kaj napraviti, nekakav cooling mod il nesto, jer meni ovo nije normalna temperatura...

Skini plastiku koja pokriva cpu kuler ( ako imas taj model) i kupi onaj netbook kuler ili od usb kabla i 120 mm venta si sam to napravi. Promjeni pastu svakako
__________________
The Rich pays to win. The Poor spends to lose.
JuiceBox je offline   Reply With Quote
Staro 26.06.2012., 17:45   #244
Bruner
Registered User
Moj komp
 
Bruner's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2012
Lokacija: Novi Marof
Postovi: 30
Citiraj:
Autor iggi Pregled postova
Razlika od 10C nije rijetkost i ne treba te brinuti.
U loadu se ta razlika smanjuje.
Niti jedan procesor koji sam imao nije imao identične temp. po jezgrama, uvijek je bila razlika 5-10C između najtoplije i najhladnije.
Što se tiče temp. od 35-40C po jezgrama, pogotovo po ovoj vrućini na stock hladnjaku je sasvim ok.
Bitna je maksimalna temp proca u cjelini, koja kod tebe ne smije preći 74.1°C.
Temperatura u loadu rijetko prelazi 60°, to me niti ne zabrinjava. Jedino mi je cudna ta donja granica, koja je ista sad po ljeti kao sto je bila i po zimi, uvijek je takva. Sve mi to smrdi na to da taj toplinski senzor na procesoru ne moze "snimit" manje temperature od core0 35°, core1 45°. A sad, zasto je to tako, je'l tako napravljen taj model procesora, je li doslo do greske u proizvodnji...to neznam. I nije da mi to bas tako jako smeta, al bi htio kroz neko vrijeme kupit aftermarket cooler za taj proc, a kad ga kupim, opet cu morati gledati te iste temperature i to ce me "peći za oči" i osjećat ću se ko' da sam bacil novce u vjetar
Bruner je offline   Reply With Quote
Staro 26.06.2012., 17:58   #245
iggi
Premium
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: qǝɹƃɐz
Postovi: 434
Čisto je moguće da su senzori u procu zablokirali i ne prikazuju nižu temperaturu od navedene. Realno to ne igra ulogu, osim što tebe bode u oči...
iggi je offline   Reply With Quote
Staro 26.06.2012., 19:35   #246
Bruner
Registered User
Moj komp
 
Bruner's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2012
Lokacija: Novi Marof
Postovi: 30
Da. U tome je stvar. U međuvremenu sam dobio jos jedan takav odgovor, pa je vrlo vjerojatno to u pitanju. Hvala na pomoci!
Bruner je offline   Reply With Quote
Staro 13.09.2012., 20:27   #247
karl051
Shpongle
Moj komp
 
karl051's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2011
Lokacija: Rijeka
Postovi: 119
Pozdrav
koje su granice normale za i3 2100 ?
moj je 27-29 u idle-u i 33-35 u full loadu
__________________
karl051 je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2012., 02:08   #248
Mylo
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: HR
Postovi: 180
pitanje...i2500 (3.5 GH) mi sad ide od 36-40 u idle do 75 kad sam stavio renderirati 5 minuta HD videa

Sporo se penje do tih 75 al dođe...jesam šta fulao sa stavljanjem ventilatora i paste nanovo, ili je ovo za stock ok?

Imam dodatni ventilator 120mm na zadnjoj stranici koji vuče van zrak, vrti na 1200 rpm
Mylo je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2012., 08:09   #249
BojanZD
Premium
Moj komp
 
BojanZD's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Zadar
Postovi: 1,396
Pa 75°c je previše, nebi iznad 70-72°c trebalo ići, posebno ako već za 5mn dođe do toga...
Daj uredi opciju "moj komp" da vidimo ostatak komponenti.
I zašto si ponovo montirao cooler i stavljao novu pastu?! Jel već bilo problema s temperaturom ili ti je samo bilo dosadno?
BojanZD je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2012., 09:05   #250
Mylo
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: HR
Postovi: 180
Evo uredio "moj komp"...a šta se tiče skidanja paste, stavio sam pastu nanovo, iz razloga ako već mjenjam matičnu da stavim i novu pastu nakon godinu dana...malo sam propuhao hladnjak CPUa koji je imao dosta prašine, i sa malo acetona i gumice maknuo pastu na procu i na hladnjaku, stavio na sredinu jednu rižu paste i montirao.

Istina, par puta sam skidao hladnjak jer je taj serijski 1155 hladnjak i sistem montaže meni osobno krajnje retardiran...u uputstvima stare matične je pisalo da se zakrene one jeftine plastične kapice kad se stisne do kraja, a u uputstvu nove matične samo piše da se stisne dok ne napravi klik...

Probao sam na ruku i hladnjak se čvrsto drži, kad se pogleda matična od ispod vide se da su sva 4 pina izašla do kraja pa vjerujem da sam dobro stavio hladnjak...

Ali ta oscilacija od 36 stupnjeva mirno do 75 pod opterećenjem je too much, pogotovo sad kad ima dodatni ventilator koji vuče zrak van, a komp je na podu i nije blizu ničemu šta grije...

Izgleda da ću morat danas opet to stavljat...prošli put sam stavljao na prst, najlon preko i razmazao po procu...ovo sa rižom mi baš i nije uspjelo izgleda
Mylo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.11.2012., 10:55   #251
BojanZD
Premium
Moj komp
 
BojanZD's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Zadar
Postovi: 1,396
A kolika je temp. bila prije nego si mjenjao ploču i pastu...jer ako je bila niža sa istim coolerom onda imaš 2 moguća problema!
Prvi-cooler nije dobro sjeo!
Drugi-loše nanešena pasta i imaš zračni džep između coolera i procesora!
Ova osnovna temp od 36°c nije nikakav pokazatelj i ajmo reći da je normalna ako ti je u sobi temp viša od 22°c ili tu negdje.
BojanZD je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2012., 14:15   #252
Mylo
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: HR
Postovi: 180
Ne znam iskreno, nešto ko da mi zvoni 29 idle iz sjećanja al nisam 100%...danas ću to nanovo napraviti...
Mylo je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2012., 19:34   #253
Mylo
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: HR
Postovi: 180
Evo rastavljano sastavljeno, sa programom SpeedFan temp procesora je par stupnjeva manja od programa na kojem sam jučer gledao (asrock xtreme tuner)...

Idle je oko 34 ili tu negdje, pa sam probao onaj Prime95 par benchmarka odvrtit ali mi se nije dalo čekat dulje od par minuta, dok je benchirao temp nije išla preko 45

Onda sam išao u Premiere i renderirao isti klip kao jučer, par minuta full hd na profilu 5.0 maximum depth itd itd...još uvijek se renderira al ja surfam, malo youtube i to, nemogu čekat dok on to rodi...ali temp je došao polako na 61 i sad tu stoji već nekoliko minuta dok on u pozadini radi video

Vjerovatno je sad sve ok


Edit - odvrtio sam 3D mark i eto ovo je ispalo


ful sporo išli testovi, al nema veze nije mi to toliko bitno...

Zadnje izmijenjeno od: Mylo. 08.11.2012. u 20:13.
Mylo je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2012., 21:36   #254
HB_BHF
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2012
Lokacija: Bihać
Postovi: 1
Core 2 Quad Q6600 problem sa temperaturom

Pozz svima

Ovako. Imam problem sa Q6600... Temperatura uglavnom ovako izgleda:


Još kad pokrenem nešto zahtjevnije, prelazi preko 70C. Radio sam test sa Intel Burn i temperatura mi je dostizala 88C :S.

Nije mi stock cooler već neki "lijevi"... Na njemu piše +Xilence i kao što vidite radi do 2500 RPM...
Ima li rješenja za ovo? Ako je to novi cooler, molio bih vas da mi preporučite neki. Ne planiram raditi overclocking. Znači samo da mi temperatura bude normalna.

Konfiguracija je:
Asrock G41M-VS3
Intel Core 2 Quad Q6600
4 GB DDR3 1333 Mhz
ATI HD 6450
160 GB SATA
450W Gigatech

HB_BHF je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2013., 07:50   #255
isalopek
Premium
Moj komp
 
isalopek's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Zemlja
Postovi: 196
Pitanje
i2500k sa trenutnim arctic freezer 7 pro mi je idle cca 36-40 stupnjeva (ovisno kako koja jezgra) a nakon pola sata prime95 mi je 61-64 stupnja (kako koja jezgra) da li je to malo previše s obzirom na taj cooler, jer mi se čini da bi slične temperature bile i sa stock coolerom??
hvala
isalopek je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2013., 08:10   #256
iggi
Premium
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: qǝɹƃɐz
Postovi: 434
Računaj još kojih +10C.
Meni je 2500k na stocku, po ljetnim vrućinama išao na 70C+ (normalno ne klokan).
iggi je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2013., 13:03   #257
isalopek
Premium
Moj komp
 
isalopek's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Zemlja
Postovi: 196
Ma ne računam svoga niti clockati, dovoljno mi je i ovo, al mi je opet malo previše.... neznam bili štogod više dobio sa i30 ili hyperom 212evo...
isalopek je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2013., 19:08   #258
iggi
Premium
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: qǝɹƃɐz
Postovi: 434
Dobio bi par stupnjeva niže ali ako ne misliš klokati, nemaš potrebe za time.
iggi je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2013., 19:29   #259
BojanZD
Premium
Moj komp
 
BojanZD's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Zadar
Postovi: 1,396
Undervolt čuda radi....
BojanZD je offline   Reply With Quote
Staro 24.06.2013., 16:27   #260
Atrax
Premium
Moj komp
 
Atrax's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 553
Question

Pozdrav

Može li mi netko u kratko pojasniti ovo označeno na slici


1. Crveno označeno- Koja je razlika između CPU temp i CPU Core temperatura?
Tj, znam da su core temp otprilike izračunate tj nisu fizičke za razliku od CPU temp, ali me zanima na koje vrijednosti treba obračani pažnju, jer razlika je poprilična.
Core temp mi u full load nakon cca 2h benchmarka dođe do 70-75C, a CPU temp na nekih 60. Koja od tih temp je zapravo temp procesora? Ako je 75C, onda mi se to čini puno i previše za duži rad u full loadu.

2. Crno označeno- što to točno znači, taj system temp? Je li to temperatura PSU?

Temperature sam gledao u HW Monitor i Aida64, oboje pokazuju iste vrijednosti, pa pretpostavljam da su više-manje točne.

Thnx unaprijed.
Atrax je offline   Reply With Quote
Staro 25.06.2013., 12:55   #261
iggi
Premium
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: qǝɹƃɐz
Postovi: 434
Core temp. - temp. svake jezgre pojedinačno (uvijek je veća od temp. samog procesora)

CPU temp. - temp samog procesora (ono što intel navodi kao max. dozvoljena temp. procesora)

System temp. - temp. tvoje matične ploče (northbridge)
iggi je offline   Reply With Quote
Staro 25.06.2013., 19:50   #262
JuiceBox
Premium
Moj komp
 
JuiceBox's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Keebwork
Postovi: 7,470
@atrax probaj popratit temp sa realtemp-om
__________________
The Rich pays to win. The Poor spends to lose.
JuiceBox je offline   Reply With Quote
Staro 29.06.2013., 15:42   #263
esc
Lynnfield
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2012
Lokacija: HR
Postovi: 1,023
i5 760 4GHz,real temp maksimalna temperatura je 69,battlefield 3, jel to još uvijek ok ili bi trebao bolji hladnjak?
esc je offline   Reply With Quote
Staro 30.06.2013., 00:21   #264
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor esc Pregled postova
i5 760 4GHz,real temp maksimalna temperatura je 69,battlefield 3, jel to još uvijek ok ili bi trebao bolji hladnjak?
To je još uvijek ok, ukoliko senzori dobro pokazuju.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 17.07.2013., 19:09   #265
MARVIN
Premium
 
MARVIN's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 77
Pozdrav,

Kupio sam neki dan računalo bazirano na i7 4770 i matičnom pločom Asrock h87 pro4. Svi djelovi su mi stigli osim ssd-a njega još čekam. Sastavio sam komp, pokrenuo i skužio da mi je temperatura procesora u UEFI-u/BIOS-u malo pre visoke. Temperatura se kreće između 46 i 53C, ovisno stavim li cpu fan na max ili min. Kako još nemam ssd ne mogu potvrditi kolika su očitanja unutar OS-a. Temperatura sobe je nekih 28C, a temperatura u kučištu je oko 33C. Kad sam stavljao proc, stavio sam pastu, a cooler je obična stock intel verzija. Vcore je standardnih 1.7V
Mislite da su temperature pre visoke?? CPU cooler mi izgleda dobro montiran, ne mrda nigdje. Ima tko kakvu ideju kako smanjiti temp i zašto je tako visoka?
MARVIN je offline   Reply With Quote
Staro 17.07.2013., 19:17   #266
santos
Premium
Moj komp
 
santos's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Čakovec / AT
Postovi: 1,782
ne znam kak je za "i" seriju, meni je c2d(e4600, 2.4 ghz) u ovom trenutku 42-44 stupnja, obje jezgre u prosjeku opterecene nekih 20-tak posto.
ventilator stock, nikad skidan od dana kad je kupljena konfa (cca 5 godina)
__________________
slow is smooth, smooth is fast...
santos je offline   Reply With Quote
Staro 17.07.2013., 22:52   #267
Bolnum
#define yes no;
Moj komp
 
Bolnum's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Rijeka
Postovi: 153
Možda te zapao jedan od gorih primjeraka proca. Ipak ti Hashfejli imaju jako lošu pastu ispod IHS-a. Da li osjetiš tu temperaturu....
Uuuuu, sada sam skužio, mislim da je 1.7V malo puno previše za cpu. Ako se ne varam default mu je na 1.15-1.2
Bolnum je offline   Reply With Quote
Staro 17.07.2013., 22:59   #268
MARVIN
Premium
 
MARVIN's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 77
Citiraj:
Autor Bolnum Pregled postova
Možda te zapao jedan od gorih primjeraka proca. Ipak ti Hashfejli imaju jako lošu pastu ispod IHS-a. Da li osjetiš tu temperaturu....
Uuuuu, sada sam skužio, mislim da je 1.7V malo puno previše za cpu. Ako se ne varam default mu je na 1.15-1.2
Nope, čitam po netu da je normalno za haswelića da je 1.7 vcore jer ima onaj regulator napona prebačen na sam proc pa se tih 1.7 interno dijeli. Tako google veli

hm... sad sam opet našao negdje da nije tako... nemam pojma više!

EDIT2: eto ako nekog zanima kod haswella je 1.7V ipak normalno

http://www.intel.com/content/www/us/...datasheet.html

na strani 98 sam našao tablicu, gdje piše da je min VID 1.65V srednji VID 1.7V i max VID 1.86V za normalan rad... dok kod ivy-a VID ide od 0.25V do 1.52V (ako se ne varam VID i Vcore su na default postavkama ista stvar).

Zadnje izmijenjeno od: MARVIN. 17.07.2013. u 23:34.
MARVIN je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2013., 11:27   #269
JuiceBox
Premium
Moj komp
 
JuiceBox's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Keebwork
Postovi: 7,470
ne kuzim kako mu moze bit 1.7 vcore normala ako ih ljudi na 4.x voze na 1.25 do 1.4x. Onda intel namjerko krka voltazu procevima ?

edit : ah so : http://www.overclock.net/t/1401976/t...cking-oc-guide

Klokanje haswella je malo kompliciranije, posto je vrm kontroler u samom procu , VRIN (vin) je kompletna voltaza koju vrm salje procu i uvijek mora biti veca od vcore-a a vcore je direktna voltaza procesora.

vise o tome u jako dobrom tutorijalu za gigabyteove ploce : http://www.overclock.net/t/1401976/t...cking-oc-guide

Jos malo korisnog stiva http://hwbot.org/news/9347_intel_has...core_i7_4770k/
__________________
The Rich pays to win. The Poor spends to lose.

Zadnje izmijenjeno od: JuiceBox. 18.07.2013. u 11:54.
JuiceBox je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2013., 14:20   #270
MARVIN
Premium
 
MARVIN's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 77
Citiraj:
Autor xulos Pregled postova
ne kuzim kako mu moze bit 1.7 vcore normala ako ih ljudi na 4.x voze na 1.25 do 1.4x. Onda intel namjerko krka voltazu procevima ?

edit : ah so : http://www.overclock.net/t/1401976/t...cking-oc-guide

Klokanje haswella je malo kompliciranije, posto je vrm kontroler u samom procu , VRIN (vin) je kompletna voltaza koju vrm salje procu i uvijek mora biti veca od vcore-a a vcore je direktna voltaza procesora.

vise o tome u jako dobrom tutorijalu za gigabyteove ploce : http://www.overclock.net/t/1401976/t...cking-oc-guide

Jos malo korisnog stiva http://hwbot.org/news/9347_intel_has...core_i7_4770k/
Hvala na štivu, skužih neke stvari!
Asrock je imao bug u prvom biosu gdje mu je na mjestu Vcora pisao napon CPU inputa (ukupnog)... stavio sam novi bios i sad piše CPU input oko 1.7V i Vcore oko 0.965V...
Međutim ništa od toga nije riješilo pregrijavanje, proc i dalje u biosu ima temperaturu 51C... Skinuo sam cooler i vratio, probao pritusnuti ga bolje u radu u nadi da ću vidjeti opadanje temperature.
Može li biti da je neka loša pasta u igri s intelove strane??
Danas mi stiže SSD pa ću vidjeti kakva je situacija kad stavim OS gore, možda su očitanja senzora u biosu kriva!
MARVIN je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na