Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 20.02.2008., 13:38   #1
RAK
Feldwebel
Moj komp
 
RAK's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: bolnica
Postovi: 3,735
Ugradnja i instalacija HDD-a i SSD-a

Ubrzo nakon kupovine računala nekim se korisnicima ukaže potreba za većom količinom mjesta na hard disku. Podaci se nesmiljeno gomilaju, a mjesta je sve manje i manje. Jedno od najboljih rješenja za te probleme je kupovina novog diska, koji će biti veći ili će dopunjavati postojeći prostor. No, sama kupovina hard diska nije dovoljna. Često se pojavi problem same instalacije.

Fizička instalacija nije neki problem. Disk se postavi u za to predviđeno mjesto i učvrsti vijcima. Ovdje valja pripaziti da se priključi na odgovarajući kabel i podesi jumper u pravi položaj. BIOS je često podešen na taj načina da odmah prepozna novi hard disk. Tako je završena fizička instalacija. No, novi diskovi dolaze neformatirani i potrebno ih je formatirati u odgovarajući file system. Ta radnja se može izvršiti na nekoliko načina. Jedan od njih je i unutar samih Windowsa. To je ujedno i najjednostavniji i najsigurniji način da se ta operacija napravi.

Korisnici često koriste neke programe koji rade istu stvar, ne znajući da se sve to može napraviti unutar Windowsa. Ti su programi vrlo često komercijalni, ali i vrlo opasni. Ne samo zbog nepažnje korisnika, nego i zbog njihovog načina rada. Osobno iskustvo govori da neki programi izvrše zadanu operaciju, ali ubrzo slijede problemi. Nekada zna doći i do gubitaka podataka.

Stoga ćemo mi koristiti i opisati rad sa Windows Disk Managementom.

Najjednostavniji put da se dođe do Windows Disk Managementa je desnim klikom na My Computer i odabirom opcije Manage.



Slika 1: Disk Management - put do

Tako se otvara Computer Management. U stablu se vidi da postoji opcija Disk management koja i nama treba za izvršenje zadatka. Pritiskom na nju se često pojavi dodatni prozor, Initialize and Convert Disk Wizard. To je put kojim moramo proći da bi Disk inicializirali, dok ćemo opciju Convert izbjeći. Opcija Convert služi za prebacivanje Basic (obični, jednostavni) disk u dinamic (dinamički) način rada. Dinamički rad diska omogućava rad diska u softwareskom RAID polju i mnoge druge napredne funkcije, ali to sa sobom donosi mnoge neženjene posljedice. Nakon konvertiranja dika će biti gotovo nemoguće podatke iz jednog računala u drugo, samo prebacivanjem diska. Isto tako će biti teško napraviti jednostavni back-up podataka.

Wizard kroz koji trebamo proći je vrlo jednostavan. Svega nekoliko klikova i ubrzo smo napravili sve što treba. Samo pratite sljedeće slike.



Slika 2: Initialize and Convert Disk Wizard – uvod



Slika 3: Initialize and Convert Disk Wizard – nastavak



Slika 3a: Initialize and Convert Disk Wizard - Select Disks to Convert



Slika 4: Initialize and Convert Disk Wizard – kraj

Nakon završenog wizarda pojavljuje se glavna slika Disk Managementa. Uočite dodatni hard disk koji javlja i kako na njemu još nisu kreirane particije.



Slika 5: Disk Management

Sada se korisnik treba odlučiti na koji način želi koristiti disk. Treba odrediti da li želi koristiti novi disk za novu instalaciju operativnog sistema, preslikavanje postojećeg ili samo za pohranu podataka.

U prvom i drugom slučaju će trebati napraviti jednu primarnu particiju koja će služiti kao particija za instalaciju operativnog sustava. Nadalje, trebati će napraviti i dodatnu Extended particiju za izradu Logical Driveova, koji će predstavljati dodatne particije za pohranu podataka. Ovdje valja upamtiti kako WindowsXP operativni sustav podržava maksimalno četiri primarne i veći broj Logical driveova. Najčešće se izrađuje samo jedna primarna i jedna Extended particija, na koju se postavlja veći broj Logical driveova. Njihov broj se može odrediti po želji korisnika.

U slučaju da će disk služiti samo kao dodatni disk za pohranu podataka, ne mora se izrađivati primarna particija, već samo Extemded particija sa proizvoljnim brojem Logical driveova.

Da bi pokazali sve mogućnosti, krenuti ćemo od izrade primarne particije. Primarna particija se mora izraditi prije Extended particije. Ona se izrađuje tako da se miš postavi na slobodni prostor diska i odabere New partition.



Slika 6: Disk Management - nova particija

Tim se odabirom otvara Wizard koji će nas voditi kroz postupak izrade primarne particije.



Slika 7: New Partition Wizard

U nastavku odabiremo tip particije koju želimo. U našem slučaju to je primarna.



Slika 8: New Partition Wizard – odabir vrste particije

Tada slijedi određivanje veličine primarne particije. Možemo odabrati i cijeli disk, ali preporučamo da se ta mogućnost nikako ne koristi. Najidealnija veličina primarne particije, koja će poslužiti samo za instalaciju operativnog sustava, je između šest i osam (6-8) gigabytea. Sve instalacije dodatnih programa, dokumente i ostale vrste podataka ćemo držati na odvojenoj particiji.



Slika 9: New Partition Wizard – odabir veličine primarne particije

U idućem koraku odabiremo slovo koje će predstavljati tu particiju. Za sada nije nužno da odaberemo pravo slovo jer se to može i naknadno napraviti.



Slika 10: New Partition Wizard – odabir slova

Sljedeći korak je vrlo važan. Na tom mjestu odabiremo File system u kojem želimo formatirati disk. Za operativni sustav Windows 2000 i Windows XP preporučamo da se koristi NTFS. Za Windows 98, 98 SE i ME koristiti FAT32. Allocation unit size ostavimo u Default vrijednosti. Volume label je proizvoljni naziv diska. On ne bi trebao biti duži od osam znakova i ne bi smio sadržavati interpunkcijske znakove ili razmake. Perform a quick format može služiti samo ako je disk već korišten. Preporučano da se svaki puta koristi full format, odnosno da se na tom mjestu ne postavlja kvačica. Isto vrijedi i za Enable file and folder compression.



Slika 11: New Partition Wizard – odabir file systema

Zadnja slika pokazuje nam koje smo parametre uzeli za kreiranje i formatiranje particije. Dobro bi bilo još jednom pregledati postavke.



Slika 12. New Partition Wizard – pregled postavki

Rad na postavljanju primarne particije tu nije do kraja gotov. Tada će računalo krenuti u izradu particije prema postavkama koje je korisnik odredio i formatiranje. To može potrajati, ovisno o veličini particije i snazi računala.



Slika 12a: Kreirana je primarna particija

Kada smo kreirali primarnu particiju, možemo krenuti i na kreiranje Extended particije. U ovom trenutku će krenuti sa formatiranjem i svi oni koji žele dodatni disk koristiti samo za čuvanje podataka. Kao i u prethodnom slučaju, opet će se miš postaviti na prazan prostor grafički prikazanog diska, pritisnuti desna tipka miša i odabrati New partition. Tada kreće još jedan Wizard.



Slika 13: New Partition Wizard

Nakon toga ćemo odabrati izradu Extended particije.



Slika 14: New Partition Wizard - odabir vrste particije

Idući korak je odabir veličine Extended particije. Ona bi trebala biti pune veličine preostalog prostora na disku.



Slika 15: New Partition Wizard - odabir veličine Extended particije

Na kraju slijedi pregled postavki za kreiranje Extended particije.



Slika 16: New Partition Wizard – pregled postavki

Kreiranje Extended particije će biti gotovo u svega nekoliko sekundi. Biti će obojana u zelenu boju i pisati će Free space (slobodan prostor).

Nakon kreiranja Extended particije slijedi kreiranje Logical driveova, koje će korisnik vidjeti kao particije. Njihov broj može biti proizvoljan, ovisno o veličini diska i potrebama korisnika. Kreiranje kreće nakon postavljanja miša na slobodan prostor, pritista desne tipke miša i odabira New logical drive.



Slika 17: New Logical Drive…

Već uobičajeni wizard kreće.



Slika 18: New Partition Wizard

Ovoga puta ćemo od ponuđenih vrsta particije moći odabrati samo Logical Drive.



Slika 19: New Partition Wizard – odabir vrste particije

Slijedi odabir veličine pojedinog logical drivea. Kao što smo napomenuli, on može biti proizvoljan, a u ovom slučaju smo odabrali punu veličinu slobodnog prostora jer bi kreiranje više particija bilo ponavljanje ove radnje do iskorištenja punog prostora na disku.



Slika 20: New Partition Wizard – odabir veličine Logical Drivea

Slijedi odabir slova.



Slika 21: New Partition Wizard – odabir slova

Kod odabira formata logical drivea vrijedi isto kao i kod kreiranja primarne particije.



Slika 22: New Partition Wizard - odabir file systema

Na kraju je tu pregled postavki koje smo upotrijebili za kreiranje Logical Drivea.



Slika 23: New Partition Wizard – pregled postavki

Nakon svakog kreiranja Logical Drivea valja pričekati dok računalo odradi postavljanje i formatiranje. Kada je cijela veličina popunjena slika će izgledati otprilike kao i na slici. Ako postoji više particija, slika će biti malo drugačija.

__________________
Tih kao mačka
Brz kao gepard
Jak kao lav
Elegantan kao leopard

Nisam to ja, to je moj komp.
RAK je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2008., 13:39   #2
RAK
Feldwebel
Moj komp
 
RAK's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: bolnica
Postovi: 3,735
Slika 24: Disk Management

Gore je rečeno da se slova koja označavaju određenu particiju mogu naknadno mijenjati. To se radi tako da se postavi miš na željenu particiju, pritisne desni gumb miša i odabere Change Drive Letter and Paths.



Slika 25: Change Drive Letter and Paths

Otvori se prozor u kojem piše trenutno slovo koje označava particiju. Tu odaberemo Change.



Slika 26: Change Drive Letter and Paths – nastavak

Tada se otvara prozor u kojem vršimo promjenu slova particije. Sva slova koja su trenutno dostupna biti će prikazana u padajućem meniju.



Slika 27: Change Drive Letter and Paths – odabir slova

Tada slijedi poruka o tome kako promjena slova može dovesti do toga da određeni programi neće raditi kako bi trebali. To se odnosi na one slučajeve kada mijenjamo slovo kada je na toj particiji već instaliran kakav program ili sa te particije vodi kakav shortcut. Ovdje je opisano formatiranje novog diska te se na tu poruku ne treba obazirati.



Slika 28: Change Drive Letter and Paths – upozorenje

Na kraju slijedi dodatno uputstvo za one koji žele napraviti sliku postojećeg diska na novi uz pomoć nekog od programa koji služi za preslikavanje diskova sa diska ili image datoteke koja je već ranije spremljena (kao Norton Ghost ili Drive Image).

Za taj slučaj je potrebno postaviti primarnu particiju kao aktivnu. Radnja je jednostavna i dovoljno je da se postavi miš na primarnu particiju, pritisne desni gumb miša i odabere Mark partition as Active.



Slika 29: Mark partition as Active

Nekada će korisnik željeti napraviti obrnutu radnju – uklanjanje particija. To se radi tako da se miš postavi na particiju, pritisne desni gumb miša i odabere Delete Logical Drive (za Logical Driveove) ili Delete Partition (za primarnu i Extended particiju). Taj postupak u potpunosti uklanja podatke sa tog diska. Zato korisnik mora biti siguran da to zaista i želi.

Sve gore opisane radnje su jednostavne za korištenje, ali ujedno i vrlo opasne, uz mogućnost gubitaka postojećih podataka. To se može dogoditi samo ako se za radnju odabere krivi disk, onaj koji je trenutno u upotrebi. Zato valja biti vrlo oprezan pri radu sa diskovima.

Sretno.
__________________
Tih kao mačka
Brz kao gepard
Jak kao lav
Elegantan kao leopard

Nisam to ja, to je moj komp.
RAK je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 20.02.2008., 13:44   #3
Z-man
¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤
Moj komp
 
Z-man's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Bjelovar - Zagreb
Postovi: 1,079
Svakačast za trud, ovo je za sticky
__________________
««-´`-´`·..·´`-´`-»»
Z-man je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2008., 13:51   #4
subtex
Premium
 
subtex's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 328
Koja je idealna veličina particije ako koristim Vistu (ultimate 64bit) ??? I jel bitno stavit i tamo kvačicu na enable compression ??? ja to nikad nisam stavljao, koja je razlika ??
__________________
Abit AB9 Pro \\ INTEL E6300 1.86Ghz & CoolerMaster Gemini II + 2X Xsilence RedWing 120mm \\ G.E.I.L PC26400CL5 2GB \\ Sapphire 3870 TOXIC 512mb
Seagate Barracuda 320GB 16mb SATA2 + 2x WD 500Gb, 16mb,SATA2 \\ DVD-RW SAMSUNG SH-W163A SATA & LITEON SHM-165S6S SATA
LCD Asus PW201 20,1" \\ Antec P160 Aluminium \\ Enermax Liberty 500W \\ MX518 + func 1030\\ Potenciometar ZALMAN ZM-MFC1 plus, sreberni 5.25"
subtex je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2008., 13:59   #5
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,543
Citiraj:
Autor subtex Pregled postova
I jel bitno stavit i tamo kvačicu na enable compression ??? ja to nikad nisam stavljao, koja je razlika ??
Ako stavis kvacicu, moci ces pristupiti supertajnom uberkul Majkrosoft sajtu.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2008., 17:20   #6
mbed
Premium
Moj komp
 
mbed's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 346
@RAK

Super stiky, svaka čast na trudu

OT: jel bi ti se dalo napraviti stiky za ovo:

Citiraj:
Particioniranje diska se radi tako da korisnik sagleda potrebe i ukomponira ih u tehničke potrebe kompa na kojem radi. Ono što ja radim se donekle razlikuje od preporučenog, ali je i dalje prihvatljivo.

C: particija treba biti samo za Windows OS (ako se radi o Windowsima). Njena veličina bi trebala biti 7-8Gb. Na tu particiju ide samo OS, driveri (neophodan dio) i update, patchevi i sl.

D: particija je veličine 8-12Gb (ovisi o potrebama) i služi za instalaciju aplikacija, programa i sl. Mogu se ali ovisno o veličini i igre instalirati na tu particiju.

E: Storage ili najveća particija koja popunjava gotovo cijeli preostali prostor i služi za spremanje svega i svačega, a po potrebi se mogu i veće igre instalirati na nju. Može se i nekoliko storage particija napraviti, ovisno o potrebama ali ne previše jer bi se moglo dogoditi da ponestane mjesta na nekoj od njih.

F: Swap. Po uzoru na Linux radi se particija veličine 1,5-2 količine memorije koja služi za swap. Particija se isključi sa Recycle bina i System restorea, te sakrije. Ovu particiju ja nemam takvu ali je preporučljivo postaviti je.

A zašto sve tako? Zato što WindowsXP najbolje i najbrže rade na particijama 6-8 Gb NTFS. Mjereno i testirano. To je dovoljno mjesta za sve, ako se ne instaliraju programi u to.

Kod rušenja sistema (ipak su to Windowsi) ne treba izvlačiti podatke nego se bez straha formatira particija. Neke programe (Office) će biti potrebno ponovno instalirati, ali ne i podešavati, spremljeni leveli u igrama će biti na drugoj particiji tako da se to ne gubi. neke programe neće biti potrebe niti instalirati ponovno (Everest i sl.).
znači, onako kako ti to sve napraviš.
__________________

.
mbed je offline   Reply With Quote
Staro 24.06.2009., 17:03   #7
Necto
♪☺☼☻♫
Moj komp
 
Necto's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Šibenik
Postovi: 736
Nestale su slike ... trebalo bi obnoviti ako netko uhvati vremena
Necto je offline   Reply With Quote
Staro 20.07.2009., 14:25   #8
Delta S4
She`s back...
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 983
Što se tiče "swap" particije...

Na netu sam naišao na dva podatka...trebala bi iznositi dvostruko od količine RAMa i bolje bi bilo da jeu FAT32 formatirana...

Koliko to stoji? I je li swap particija (koja je navodno brža za pisanje) u FAT32 rizik za ostatak sistema, ako nešto pođe po zlu? (s obzirom da je FAT32, koliko se sjećam sa WIN 98 sklon gubljenju podataka, a samim time i uzrokovanjem problema u radu windowsa)
Delta S4 je offline   Reply With Quote
Staro 20.07.2009., 17:01   #9
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,543
Citiraj:
Autor Delta S4 Pregled postova
Na netu sam naišao na dva podatka...trebala bi iznositi dvostruko od količine RAMa i bolje bi bilo da jeu FAT32 formatirana...

Koliko to stoji?
Isto koliko stoji dedi od 97 godina kad prodje Jadranka Kosor.

Svasta nadjes na netu. Najcesce bez imalo mozga spisatelja.

Swap odredjujes prema vlastitim potrebama i afinitetima. Obzirom na kapacitet diskova i memorija danas, za kucno racunalo nije od neke presudne vaznosti o kolikom se prostoru radi. Kretenizam o "duploj kolicini" uopce ne treba komentirati. Pogotovo ako imas 32MB RAM-a. Ako ne znas sto je najbolje za tebe, pusti sustav da sam odlucuje o tome, ili fiksiraj par GB i ne beri brigu.

Koristenje FAT32 (opcenito; uz cast rijetkim izuzetcima) 2009. godine je kao tenkiranje Normala 91 na pumpi kod Kaknja u ganz novi AMG.

Preporuka dana - u sirokom luku izbjegavaj bilo kakve savjete iz izvora s kojeg si prenjeo ovu hrpu bezmozgovnog idiotizma.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 20.07.2009., 17:24   #10
thopok
Guest
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Splity
Postovi: 3,003
[IMG]http://www.cod2you.com/slike/hardinstall/Slika1.jpg[/IMG] 
Hm…
Instalacija Hard Disk-a
-->
Citiraj:
Nestale su slike
Citiraj:
Autor RAK

PHP kod:
[IMG]http://www.cod2you.com/slike/hardinstall/Slika1.jpg[/IMG] 
Hm…
Instalacija Hard Disk-a
thopok je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 20.07.2009., 17:36   #11
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,413
Citiraj:
Autor thopok Pregled postova
hmm hmm

Citiraj:
Address Not Found

Firefox can't find the server at www.cod2you.com.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Staro 20.07.2009., 21:39   #12
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,543
Citiraj:
Autor thopok Pregled postova
Vidim da su decki maznjavali i ostale stikije...
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 23.07.2009., 16:29   #13
thopok
Guest
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Splity
Postovi: 3,003
Čini se da je naš "izvorni autor" iznimno nadaren…
thopok je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2009., 20:15   #14
bliss_zg
bliss_zg - take, muljanje na tržnici
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: ST
Postovi: 305
Nadam se da mogu tu pitat.

Kupio sam HDD od 500GB (SATA).
Imam u tom kompu gdje bi stavio taj disk jos jedan od 160GB, htio bi na njega stavljat Backup svih stvari.
Uz ovaj komp imam jos jedan doma, pa bi jednom u dva mjeseca dodavao nove stvari koje nisu na njemu itd.(mozda postoji neki jednostavniji nacin).
Kako mi je najbolje organizirat ta dva diska?

Na ovaj od 500gb staviti
C: 15GB (winsi i driveri)
D: 70GB (programi)
F: 410GB (Filmovi, igrice, skinute datoteke itd)

I dal mi je bolje napraviti dual boot (Win 7 i Xp).
Na Xp staviti ovaj od 160GB, a na Win7 staviti 500gb?

Ako sam krivo posato moze premjestaj?
Zahvaljujem!
bliss_zg je offline   Reply With Quote
Staro 30.12.2009., 13:19   #15
olly
Premium
Moj komp
 
olly's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Omiš
Postovi: 268
Mene zanima koliko se otprilike povecava potrosnja struje kada se uz jedan hard disk nadoda jos jedan.. ?
olly je offline   Reply With Quote
Staro 30.12.2009., 15:07   #16
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,543
Citiraj:
Autor olly Pregled postova
Mene zanima koliko se otprilike povecava potrosnja struje kada se uz jedan hard disk nadoda jos jedan.. ?
"Otprilike" se poveca tocno onoliko koliko je navedeno u specifikacijama "jos jednog nadodanog diska".
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 30.12.2009., 15:16   #17
olly
Premium
Moj komp
 
olly's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Omiš
Postovi: 268
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
"Otprilike" se poveca tocno onoliko koliko je navedeno u specifikacijama "jos jednog nadodanog diska".
Ok, hvala!
zanima me jeli moguce ikako stavit ove slike nekako da se ima malo tocniji dojam o radnji, cisto informativno, jer i ja moram stavljati novi disk ovih dana.
olly je offline   Reply With Quote
Staro 31.12.2009., 13:52   #18
Joke
N00B
Moj komp
 
Joke's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Split
Postovi: 3,885
Citiraj:
Autor olly Pregled postova
Mene zanima koliko se otprilike povecava potrosnja struje kada se uz jedan hard disk nadoda jos jedan.. ?
Racunaj jedan HDD (25W)...
__________________
IE6
Linux is Not Windows
Joke je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2010., 14:43   #19
thedream
Banned
Moj komp
 
thedream's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Zagreb ( Šibenik )
Postovi: 5,456
Imam jedno naizgled jednostavno pitanje..uzeo bi sebi novi sistemski disk, razmišljam ili o raptoru polovnom,s tržnice,WD blacku,SSD-u 64 nebitno..e sad - caka je u tome da mi se ne da ponovo instalirati OS,dapače ne pada mi na pamet jer imam hrpu programa koje sam na jedvite jade podesio da rade kako treba, od drivera za zvučnu,audio/video codeca,plug-inova,ukratko ne traži mi se to više.

Da li je moguće preslikati kompletan C: na taj novi disk i da on time postane sistemski bez ikakvog dodatnog prtljanja? Ne mislim možda na seljački copy/paste..ali svodi se na to. Zaista bi trebao mirror presliku sadržaja C: drivea na novi HDD.

Postoji li program za to,ili da samo spojim hard koji uzmem,i da kopiram sve na njega što želim,odspojim glavni Seagate,i voila. Hoće li bootati sa tim novim hard diskom onda kao primarnim,naravno ako je spojen na mjesto Seagatea? Mislim..može li se OS tako preslikati samo? I program filesi,itd itd.

Isprike na glupom pitanju,ako je glupo. Zbilja mi se ne da 2 tjedna naštimavat komp i tražit sve što imam na C: po netu..
thedream je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2010., 14:55   #20
Raven_1
Night shift
Moj komp
 
Raven_1's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 883
Citiraj:
Autor thedream Pregled postova
Da li je moguće preslikati kompletan C: na taj novi disk i da on time postane sistemski bez ikakvog dodatnog prtljanja? Ne mislim možda na seljački copy/paste..ali svodi se na to. Zaista bi trebao mirror presliku sadržaja C: drivea na novi HDD.

Postoji li program za to,ili da samo spojim hard koji uzmem,i da kopiram sve na njega što želim,odspojim glavni Seagate,i voila. Hoće li bootati sa tim novim hard diskom onda kao primarnim,naravno ako je spojen na mjesto Seagatea? Mislim..može li se OS tako preslikati samo? I program filesi,itd itd.

Isprike na glupom pitanju,ako je glupo. Zbilja mi se ne da 2 tjedna naštimavat komp i tražit sve što imam na C: po netu..
Naravno da mozes. Npr. sa Acronisovim alatom. Norton Ghost takodjer nudi opcije kloniranja, particije, diska...
__________________

Proc: AMD X2 3800+ cooled by TT BigTyphoon
Matična: ABIT AN8 SLI
RAM: 2x512MB OCZ Platinum EL rev2 PC3200
Grafička: SAPPHIRE ATI RADEON HD3450 256MB
HDD: WD 40GB i Samsung 160GB @ 7200
RW:DVD-ROM Pioneer DVD-106
PSU: 420W Xilence RedWing


"NOBODY expects the Spanish Inquisition! Our chief weapon is surprise...surprise and fear...fear and surprise.... Our two weapons are fear and surprise...and ruthless efficiency.... Our *three* weapons are fear, surprise, and ruthless efficiency...and an almost fanatical devotion to the Pope.... Our *four*...no... *Amongst* our weapons.... Amongst our weaponry...are such elements as fear, surprise.... I'll come in again."

--uoɥʇʎd ʎʇuoɯ--
Raven_1 je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2010., 15:00   #21
thedream
Banned
Moj komp
 
thedream's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Zagreb ( Šibenik )
Postovi: 5,456
Sjajno..samo ga spojim,i slijedim Juggernautov guide. Hvala! Sad jedino slijedi odabir ili SSD ili Raptor,po brzini,a i cijena će igrati ulogu..možda ipak neki raptor..pa za novi komp kombinacija SSD + neka mrcina,dvije za data i storage/backup. To je sad već individualna kombinatorika .
thedream je offline   Reply With Quote
Staro 21.04.2010., 21:50   #22
parmin
Registered User
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Beograd
Postovi: 1
instalacija hard diska

U prvom prilogu su date slike kako da se izvrši instalacija diska. Ja te slike ne vidim. Kako da to podesim da vidim slike?
parmin je offline   Reply With Quote
Staro 22.04.2010., 17:14   #23
khm
Banned
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Slavonija
Postovi: 1,200
Topic je star vise od 2 godine pa vjerovatno zato nema slika.
Inace, ne trebaju ti slike, otvori novu temu u hardverskim problemima ako te nesto muci pa ce ti vec neko objasniti.
khm je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2012., 02:08   #24
zwer54
Premium
Moj komp
 
zwer54's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 1,977
jel ovo samo meni ili to svima tak?? kaj nije ssd zamisljen da ga kupis u ducanu, upiknes u komp i da stvar radi, da snimis na nju win i imas brz disk???




u cemu je ovdje problem?? isti taj disk u windowsima uredno radi...
__________________
zwer54 je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2012., 04:26   #25
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Hm, jel si provjerio u biosu kak je podeseno AHCI/SATA?
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2012., 07:44   #26
zwer54
Premium
Moj komp
 
zwer54's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 1,977
Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
Hm, jel si provjerio u biosu kak je podeseno AHCI/SATA?
Hah, kak je, sata mode AHCI, a i kad prebacim na RAID, ni tad nece... Na IDE uopce ne zelim ni probati jer mi nista ne znaci i da radi...
__________________
zwer54 je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2012., 08:44   #27
antrax
Premium
Moj komp
 
antrax's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Vz - Zg
Postovi: 2,930
@zwer54.. pogledaj da li ti je u biosu namjesten boot disk na ssd, ako nije 64 bit windowsi imaju problema s tim kod instalacije nekad. Takoder, pokusaj odspojiti ostale diskove za vrijeme instalacije, to mice ostatak potencijalnih problema.

Ovome nije kriv ssd
__________________

Msi x79a GD65
Intel i7 3930k @ 4.7 1.4V
4x 4GB Kingston 1866 9-11-9
Gigabyte gtx 460 1gb
Samsung 830 128GB
640GB WD AAKS
WD green 1.5TB
LG drzac za kavu
Seasonic S12 500W
Coolermaster Stacker 831
HP LP2065 / LG IPS231P
Logitech UltraX Media + Razer DeathAdder
Windows 7 Enterprise




Trenutno nepostojeci

antrax je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2012., 08:49   #28
alengrosevic
Premium
Moj komp
 
alengrosevic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Čakovec
Postovi: 3,748
Ako si stavio SSD na drugi kontroler (marvell ili slicni) promjeni na drugi konaktor, koji je na intel kontroleru pa probaj. mene je tako zezalo kad sam spojio na marvell kontroler pa sam morao rucno instalirati drivere kontrolera (preko usb sticka) prije instalacije na taj disk...

EDIT Jmicron kontroler sam mislio

Zadnje izmijenjeno od: alengrosevic. 10.01.2012. u 09:11.
alengrosevic je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2012., 09:19   #29
zwer54
Premium
Moj komp
 
zwer54's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 1,977
@antrax - probao sam sve kad je samo ssd bio spojen, kao sto se moze i vidjeti na slikama... A boot disk je namjesten da taj ssd bude prvi poslije bootabilnog usb sticka sa kojeg dizem instalaciju...

Stakac, ustekano i je u sata 3 konektor, vjerojatno jmicronov, drivere instaliram prije onog dijela di biram disk no i dalje nista... Jedino nisam probao sata 2 kabel i na ove ostale sata konektore... Samo mi bije jasno zasto nebi radilo na sata3...

Na nekom forumu sam sad nasao da se usb disk hoce poklati s tim, a ja dizem instalaciju sa usb (cak osoba koja je navela taj problem ima isti usb stick)... Tako da jos moram probati instalaciju sa dvd-a... Ali mislim da me samo driver kolje, ali ne znam di da uzmem drugi driver i zasto ovaj sa asusovog dvd-a koji je dosao sa plocom ne radi... ?
__________________
zwer54 je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2012., 12:20   #30
alengrosevic
Premium
Moj komp
 
alengrosevic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Čakovec
Postovi: 3,748
Citiraj:
Autor zwer54 Pregled postova
@antrax - probao sam sve kad je samo ssd bio spojen, kao sto se moze i vidjeti na slikama... A boot disk je namjesten da taj ssd bude prvi poslije bootabilnog usb sticka sa kojeg dizem instalaciju...

Stakac, ustekano i je u sata 3 konektor, vjerojatno jmicronov, drivere instaliram prije onog dijela di biram disk no i dalje nista... Jedino nisam probao sata 2 kabel i na ove ostale sata konektore... Samo mi bije jasno zasto nebi radilo na sata3...

Na nekom forumu sam sad nasao da se usb disk hoce poklati s tim, a ja dizem instalaciju sa usb (cak osoba koja je navela taj problem ima isti usb stick)... Tako da jos moram probati instalaciju sa dvd-a... Ali mislim da me samo driver kolje, ali ne znam di da uzmem drugi driver i zasto ovaj sa asusovog dvd-a koji je dosao sa plocom ne radi... ?

stavi na intelov konektor i instalacija ce ici bez frke, cak i sa USB sticka...

EDIT: Probaj na drugi konektor do tog na kojem je trenutno pa vidi jel pomoglo...

Zadnje izmijenjeno od: alengrosevic. 10.01.2012. u 15:33.
alengrosevic je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na