Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD Radeon
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 07.09.2014., 21:32   #31
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Pročitao sam o nekoliko slučajeva da je bilo nekakvih nekompatibilnosti R9 gpu sa mbo

jednom je bilo riječ o p67 mbo i 280X (update biosa rješio), jednom o 290 tri-x i ASUS M5A 78L LE (update nije pomogao, kupovina GA-970A-DS3P jest), te jednom mislim na ovome forumu z87 extreme 3/4 i mislim r9 270X
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2014., 21:34   #32
Don Kihoty
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: Sisak
Postovi: 1,373
Nisu loše VTX3D kartice, ali vrlo često imaju odvratan dizajn hladnjaka,
boje krečavo crvene i plastične (hrapavo mat).

Čast iznimkama, tipa 6770/6750 (i poneke krtice u 56xx seriji) koje su imale Arctic L2 Pro hladnjak,
koji sam po sebi vrijedi bar 150kn.
Don Kihoty je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.09.2014., 21:54   #33
E-mil
Oppa Gangbang Style
Moj komp
 
E-mil's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Varaždin
Postovi: 1,756





Dakle, prije nego sto navalite na kupovinu, cujte i pocujte, ultimativni "guide" za kupnju POLOVNIH aktualnih i malo manje aktualnih ATI grafickih kartica . Obzirom da sam trenutno u posjedu cca 50-60 u trgovini kupljenih tada potpuno novih R9 280X grafickih (raznih modela), pa cca 20 polovno kupljenih R9 280X grafickih preko Njuskala/PCE-a (takodjer raznih modela), te cca 30 raznih drugih modela (4870, 4890, 5870, 5970, 6870, 6950, 6970, 7950.. itd., tj. prakticki svi modeli u zadnjih 4-5 godina), te da sam ih prakticki sve vrlo detaljno istestirao, smatram da sam prilicno mjerodavan napraviti smjernice i ljestvicu vrijednosti grafickih u trenutnim ponudama, tj. da sam "GPU Expert" .

Da, dobro ste procitali, vlasnik sam cca 100 ATI grafickih i bavim se rudarenjem Litecoina i sl. ALT coina (ko se ubacio na vrijeme, ubacio se, tj. omastio se..).

Ne namjeravajuci omalovazavati nikoga, nicije graficke, niti tudje prodaje, ali stvari "ukratko" receno ovako stoje sto se R9 280X modela tice (najbitnije tocke sam ostavio na kraju):

--------------------

1.) u principu vrijedi "kolko para, tolko muzike", tj. ako neki R9 280X model kosta 2200 kn (npr. Sapphire DUAL-X), a neki drugi R9 280X model kosta oko 2500 kn (npr. Sapphire VAPOR-X), tj. 10% vise, obicno je ovaj skuplji model i brzi/kvalitetniji cca 10% vise. Ovo je jako bitno jer postoje "šrot" R9 280X modeli (npr. VTX, MSI "LE" itd.) koji, istina, kostaju manje od fenomenalnog Sapphirea, no koji su proporcionalno i sporiji, a o mehanizmima hladjenja, tisini rada pod maximalnim opterecenjima, mogucnosti da uopce radi 0-24, mogucnostima overclocka itd. da ni ne pricamo.

Primjerice, XFX je smece (isto kao i VTX) u usporedbi sa Sapphireom, pogotovo za ozbiljniji i dugotrajniji rad. Ponavljam, znam jer sam ih sve detaljno isprobao, to mi je manija zadnjih 6 mjeseci.

Slikovito receno, kao da usporedjujete Corsair napajanja s JNC/LC Power napajanjima i sl. smecem.

--------------------

2.) Dalje, osim "marke" (Sapphire vs. VTX vs. MSI i sl...), jako je i bitan "taj i taj" model cak i od pojedinog proizvodjaca. Nakon svih detaljnih isprobavanja, postoje ogromne razlike npr. unutar Sapphire R9 280X modela: primjerice, "Sapphire R9 280X OC DUAL-X", osnovni tj. "entry" model je u principu sasvim OK graficka, ali ni blizu "Sapphire R9 280X VAPOR-X" modelu (a o "Sapphire R9 280X TOXIC" da i ne pricamo). Razlika u brzini se podrazumijeva, no u ostalim segmentima (izdrzljivost na duge staze, mogucnost overclocka itd.) je pogotovo ogromna razlika.

Primjerice, pri rudarenju Litecoina, brzina rudarenja se izrazava u mjernoj jedinici "kH/s" (kilohashi u sekundama) i brzine za odredjene modele su sljedece. Spomenuti osnovni DUALX model radi na cca 700-730 kH/s i mogucnosti overclocka su joj prilicno jadne. S druge strane, bolji VAPORX model ide bez problema na 750-760-775 kH/s i bez nekakvih vidljivih opterecenja za graficku. Dodatan overclock VAPORX kartice je takodjer solidan i moze se "nafrljit" i do 790-800 kH/s. Na kraju je model "Sapphire R9 280X TOXIC", definitivno najjaca R9 280X graficka od svih proizvodjaca koja na defaultnim taktovima ide 800-810 kH/s, a bez problema se moze nafrljit na 820-830 kH/s (debelo svjetski rekord za R9 280X grafu s obicnim zracnim hladjenjem).

Kao sto vidite, razlike u brzinama su poprilicne, no osim razlike u brzinama jos su bitnije neke druge stvari: ovaj najosnovniji DUALX na ovakvom osnovnom opterecenju vrti ventilatore na 60-70% i em proizvodi prilicno buke, em joj se ventilatori brzo istrose (krepaju). Takodjer, s ovim modelima ima hrpa problema ako rade 0-24, tj. cesto se znaju smrzavat i potom smrznu cijeli stroj te u takvoj situaciji pomaze samo totalno gasenje kompjutera i restartanje, a sto zna biti pravi "pain in ass". S druge strane, VAPORX i TOXIC modeli, cak i overclockani na ove bjesnije brzine kao 820 kH/s, rade bez problema s 20-30-40% vrtnje ventilatora i mogu tako raditi doslovce MJESECIMA 0-24 bez apsolutno ikakvih problema.

Kao sto se vidi, postoje ogromne razlike ne samo izmedju proizvodjaca nego cak i unutar ovakvih odlicnih proizvodjaca postoje losiji i bolji modeli.

Slikovito receno, kao da usporedjujete Intel Celeron i Intel Core2Duo procesore, ili Corsair AX i Corsair CX napajanja - oba su odlicna proizvodjaca, ali prodaju jeftinije (slabije) i skuplje (bolje) modele.

--------------------

3.) Osim pojedinog modela nekog proizvodjaca, razlika je cak i unutar tocno tog modela, a sto vecina ljudi nema blage veze. Obzirom da sam napisao vec hrpu teksta, ne zelim ici u detalje, no samo napomena da cak i unutar odlicnih modela, kao sto je primjerice "Sapphire R9 280X VAPOR-X", postoje poprilicne razlike, obzirom na datum proizvodnje, tj. seriju proizvodnje. Primjerice, postoje "Sapphire R9 280X VAPOR-X" modeli koji idu bez problema na 770-780-790 kH/s, a postoje i modeli koji idu do max. 750 kH/s. Razlika nije tako neka ogromna, no razlika POSTOJI.

Slikovito receno, kao da usporedjujete Intel i7 920 procesore koje se moze overclockati "do neba" i losije serije koje se moze overclockati jedva nesto malo.

--------------------

4.) Zadnja i najvaznija tocka, zbog koje sam zapravo i krenuo pisati cijeli ovaj dosadni traktat (koji se meni nije dao pisati jednako kao sto se ni vama nije dao citati), je ***STANJE POLOVNIH GRAFICKIH KARTICA KOJE SE PRODAJU PO OGLASNICIMA***. Naime, primjecujem u zadnje vrijeme cestu prodaju polovnih R9 280X grafickih po "sumnjivim" cijenama, i shodno tome komentiranje mojih cijena od kupaca koji nisu ni blizu upuceni u pravo stanje tih "jeftinih" grafickih kartica (grafickih koje nemaju veze sa stanjem grafickih koje ja prodajem).

Gruba podjela grafickih van trgovine bi bila:

a) potpuno nove i nekoristene graficke (kakve ja prodajem i kakve su potpuno druga prica),
b) polovne graficke koje je netko normalno koristio, "casual", za igranje i sl. i
c) polovne graficke koje je neko mucio 0-24 na 100% koristeci za rudarenje.


O grafickim kartica pod A) nemam sta pisati, jasno je da su graficke u potpunom "mint" stanju, jos im nije skinut ni djevicanski junf (folija s plastike). Pod B) su graficke koje su, jelte, koristene, ali vecinom su u OK stanju, premda su ipak POLOVNE.

No, graficke po oznakom C) su prica za sebe i to je ono sto ljudi OBICNO NEMAJU POJMA (a priznajem i da sam ja bio jedan od njih, tj. da sam par puta kupio macka u vreci), te ono sto me nervira kad mi ljudi prigovaraju da "drugi prodaju jetinije".

Kao prvo, zapitajte se tko i zasto prodaje najnovije R9 graficke kartice, svega par mjeseci nakon kupovine u trgovini? Odgovor je da su to u 90% slucajeva rudari koji su "masakrirali" graficku karticu te ih sad prodaju jer im I) trenutno nije toliko isplativo rudarenje i/ili, ono sto je jos gore za kupce i sto je jako cesto, II) jer se rjesavaju PREIZRADJENIH grafickih kartica, a cemu sam i sam bio "naivna ovca" par puta.

Naime, vecina rudara drzi te graficke na 100% opterecenja 24/7, cesto i overclockane dodatnih 10-20% kako bi izvukli vecu zaradu, i drze ih u katastrofalnim uvjetima (pregrijavanje itd.). Graficke rade na izmaku snaga, generiraju ogromne kolicine topline, i zbog toga im se ventilatori vrte na 100%. Nakon nekog vremena, ventilatori se vrte na divljih 70-80-90% i u manjem opterecenju, a pri bilo kakvim ozbiljnijim opterecenjima ventilatori skoce na 100% i jedva drze temperaturu graficke na 85-90 C (optimum je 60-70 C). Takva graficka je koma za koristenje, osjecate se kao da imate avionsku turbinu u sobi, a pri ozbiljnijim i duzim koristenjima ce Vam se zbog pregrijavanja graficka automatski preventivno iskljuciti, tj. smrznuti ce kompjuter. Nase trgovine pak u vecini slucajeve NECE vam zamijeniti takvu graficku za novu jer je ona "tehnicki ispravna", tj. to sto se ventilatori vrte ko blesavi je "sasvim OK" (provjereno iz vlastitog iskustva), a eventualna rusenja ce rijetko kad uspjeti ponoviti u svojim trgovinama/servisima. Brzo i lako ce vam zamijeniti ako graficka ima artefekate, smrzava se odmah u igrici itd., no za ovakve "ishabanosti" ne zele ni cuti (dapace, znaju i prigovarati ako "nanjuse" da je graficka koristena za rudarenje).

Na svoju zalost, moram priznati da sam i sam bio naivac koji je u zadnjih par mjeseci "jeftino" kupio ovakve polovne graficke iz tocke 4 stavke C, tj. polovne grafe masakrirane rudarenjem i koje mi sad rade za kur*c, tj. skoro svaka takva grafa generira topline, tj. buke, kao 10 normalnih, i najradje bi ih uvalio nekome drugom/reklamirao proizvodjacu, no nisam osoba koja prodaje drugima "macka u vreci".

Summa summarum, savjetujem vam da vrlo dobro pazite sto kupujete i da ne letite i ne zakljucujete ko "muhe bez glave" misleci da zato sto neko negdje prodaje "ZNJY R9 280X" za 1200 kn da i sve druge graficke vrijede toliko. Napisah sve ovo jer me nazivciralo sto se neki potencijalni kupci, pokusavajuci rusiti cijenu, pozivaju na "jeftinije prodavace", i to na prodavace koji zapravo bas spadaju u tocku 4-C, tj. likove koji su i meni uvalili smece od grafickih kartica "po povoljnim cijenama", a koje su na poluizdisaju (necu ih navoditi koji su).

--------------------

Mogao bih jos hrpu toga napisati, no neda mi se, kao npr. likovi koji prodaju nove ili "malo koristene" (yeah, right) graficke ali koje uopce nemaju garanciju u HR nego "tu preko Amazona" i sl., te trgovine koje prodaju "nove" REPARIRANE graficke (krepane od rudarenja pa vracene "popravljane" i sl.), no udavio sam i sebe pisanjem, a i druge citanjem.

Zato savjetujem ljudima da po mogucnosti kupuju nove (nekoristene) graficke, a ako bas zele polovne (koristene), onda obvezno da se dogovore s prodavacem za nekakav "test" kako vam ne bi uvalili graficku pred izdisajem. Nazalost, graficke su oduvijek "musicava roba", a pogotovo u danasnje vrijeme kad se koriste za ovakve perverzije i koje svatko drzi/koristi kak mu se sprdne. Naravno, u svim slucajevima, tj. u bilo kojim opcijama, OBAVEZNO uzimajte graficke samo s garancijom i to u HR trgovinama.



-->
Oprosti robbie, ali tek sada sam skužio da ti nemaš pristup tržnici i da ne možeš vidjeti post kojeg sam linkao na prošloj stranici.

Malo je poduži pa je u spoileru i izostavio sam dijelove koji se odnose na prodaju.






Dakle, prije nego sto navalite na kupovinu, cujte i pocujte, ultimativni "guide" za kupnju POLOVNIH aktualnih i malo manje aktualnih ATI grafickih kartica . Obzirom da sam trenutno u posjedu cca 50-60 u trgovini kupljenih tada potpuno novih R9 280X grafickih (raznih modela), pa cca 20 polovno kupljenih R9 280X grafickih preko Njuskala/PCE-a (takodjer raznih modela), te cca 30 raznih drugih modela (4870, 4890, 5870, 5970, 6870, 6950, 6970, 7950.. itd., tj. prakticki svi modeli u zadnjih 4-5 godina), te da sam ih prakticki sve vrlo detaljno istestirao, smatram da sam prilicno mjerodavan napraviti smjernice i ljestvicu vrijednosti grafickih u trenutnim ponudama, tj. da sam "GPU Expert" .

Da, dobro ste procitali, vlasnik sam cca 100 ATI grafickih i bavim se rudarenjem Litecoina i sl. ALT coina (ko se ubacio na vrijeme, ubacio se, tj. omastio se..).

Ne namjeravajuci omalovazavati nikoga, nicije graficke, niti tudje prodaje, ali stvari "ukratko" receno ovako stoje sto se R9 280X modela tice (najbitnije tocke sam ostavio na kraju):

--------------------

1.) u principu vrijedi "kolko para, tolko muzike", tj. ako neki R9 280X model kosta 2200 kn (npr. Sapphire DUAL-X), a neki drugi R9 280X model kosta oko 2500 kn (npr. Sapphire VAPOR-X), tj. 10% vise, obicno je ovaj skuplji model i brzi/kvalitetniji cca 10% vise. Ovo je jako bitno jer postoje "šrot" R9 280X modeli (npr. VTX, MSI "LE" itd.) koji, istina, kostaju manje od fenomenalnog Sapphirea, no koji su proporcionalno i sporiji, a o mehanizmima hladjenja, tisini rada pod maximalnim opterecenjima, mogucnosti da uopce radi 0-24, mogucnostima overclocka itd. da ni ne pricamo.

Primjerice, XFX je smece (isto kao i VTX) u usporedbi sa Sapphireom, pogotovo za ozbiljniji i dugotrajniji rad. Ponavljam, znam jer sam ih sve detaljno isprobao, to mi je manija zadnjih 6 mjeseci.

Slikovito receno, kao da usporedjujete Corsair napajanja s JNC/LC Power napajanjima i sl. smecem.

--------------------

2.) Dalje, osim "marke" (Sapphire vs. VTX vs. MSI i sl...), jako je i bitan "taj i taj" model cak i od pojedinog proizvodjaca. Nakon svih detaljnih isprobavanja, postoje ogromne razlike npr. unutar Sapphire R9 280X modela: primjerice, "Sapphire R9 280X OC DUAL-X", osnovni tj. "entry" model je u principu sasvim OK graficka, ali ni blizu "Sapphire R9 280X VAPOR-X" modelu (a o "Sapphire R9 280X TOXIC" da i ne pricamo). Razlika u brzini se podrazumijeva, no u ostalim segmentima (izdrzljivost na duge staze, mogucnost overclocka itd.) je pogotovo ogromna razlika.

Primjerice, pri rudarenju Litecoina, brzina rudarenja se izrazava u mjernoj jedinici "kH/s" (kilohashi u sekundama) i brzine za odredjene modele su sljedece. Spomenuti osnovni DUALX model radi na cca 700-730 kH/s i mogucnosti overclocka su joj prilicno jadne. S druge strane, bolji VAPORX model ide bez problema na 750-760-775 kH/s i bez nekakvih vidljivih opterecenja za graficku. Dodatan overclock VAPORX kartice je takodjer solidan i moze se "nafrljit" i do 790-800 kH/s. Na kraju je model "Sapphire R9 280X TOXIC", definitivno najjaca R9 280X graficka od svih proizvodjaca koja na defaultnim taktovima ide 800-810 kH/s, a bez problema se moze nafrljit na 820-830 kH/s (debelo svjetski rekord za R9 280X grafu s obicnim zracnim hladjenjem).

Kao sto vidite, razlike u brzinama su poprilicne, no osim razlike u brzinama jos su bitnije neke druge stvari: ovaj najosnovniji DUALX na ovakvom osnovnom opterecenju vrti ventilatore na 60-70% i em proizvodi prilicno buke, em joj se ventilatori brzo istrose (krepaju). Takodjer, s ovim modelima ima hrpa problema ako rade 0-24, tj. cesto se znaju smrzavat i potom smrznu cijeli stroj te u takvoj situaciji pomaze samo totalno gasenje kompjutera i restartanje, a sto zna biti pravi "pain in ass". S druge strane, VAPORX i TOXIC modeli, cak i overclockani na ove bjesnije brzine kao 820 kH/s, rade bez problema s 20-30-40% vrtnje ventilatora i mogu tako raditi doslovce MJESECIMA 0-24 bez apsolutno ikakvih problema.

Kao sto se vidi, postoje ogromne razlike ne samo izmedju proizvodjaca nego cak i unutar ovakvih odlicnih proizvodjaca postoje losiji i bolji modeli.

Slikovito receno, kao da usporedjujete Intel Celeron i Intel Core2Duo procesore, ili Corsair AX i Corsair CX napajanja - oba su odlicna proizvodjaca, ali prodaju jeftinije (slabije) i skuplje (bolje) modele.

--------------------

3.) Osim pojedinog modela nekog proizvodjaca, razlika je cak i unutar tocno tog modela, a sto vecina ljudi nema blage veze. Obzirom da sam napisao vec hrpu teksta, ne zelim ici u detalje, no samo napomena da cak i unutar odlicnih modela, kao sto je primjerice "Sapphire R9 280X VAPOR-X", postoje poprilicne razlike, obzirom na datum proizvodnje, tj. seriju proizvodnje. Primjerice, postoje "Sapphire R9 280X VAPOR-X" modeli koji idu bez problema na 770-780-790 kH/s, a postoje i modeli koji idu do max. 750 kH/s. Razlika nije tako neka ogromna, no razlika POSTOJI.

Slikovito receno, kao da usporedjujete Intel i7 920 procesore koje se moze overclockati "do neba" i losije serije koje se moze overclockati jedva nesto malo.

--------------------

4.) Zadnja i najvaznija tocka, zbog koje sam zapravo i krenuo pisati cijeli ovaj dosadni traktat (koji se meni nije dao pisati jednako kao sto se ni vama nije dao citati), je ***STANJE POLOVNIH GRAFICKIH KARTICA KOJE SE PRODAJU PO OGLASNICIMA***. Naime, primjecujem u zadnje vrijeme cestu prodaju polovnih R9 280X grafickih po "sumnjivim" cijenama, i shodno tome komentiranje mojih cijena od kupaca koji nisu ni blizu upuceni u pravo stanje tih "jeftinih" grafickih kartica (grafickih koje nemaju veze sa stanjem grafickih koje ja prodajem).

Gruba podjela grafickih van trgovine bi bila:

a) potpuno nove i nekoristene graficke (kakve ja prodajem i kakve su potpuno druga prica),
b) polovne graficke koje je netko normalno koristio, "casual", za igranje i sl. i
c) polovne graficke koje je neko mucio 0-24 na 100% koristeci za rudarenje.


O grafickim kartica pod A) nemam sta pisati, jasno je da su graficke u potpunom "mint" stanju, jos im nije skinut ni djevicanski junf (folija s plastike). Pod B) su graficke koje su, jelte, koristene, ali vecinom su u OK stanju, premda su ipak POLOVNE.

No, graficke po oznakom C) su prica za sebe i to je ono sto ljudi OBICNO NEMAJU POJMA (a priznajem i da sam ja bio jedan od njih, tj. da sam par puta kupio macka u vreci), te ono sto me nervira kad mi ljudi prigovaraju da "drugi prodaju jetinije".

Kao prvo, zapitajte se tko i zasto prodaje najnovije R9 graficke kartice, svega par mjeseci nakon kupovine u trgovini? Odgovor je da su to u 90% slucajeva rudari koji su "masakrirali" graficku karticu te ih sad prodaju jer im I) trenutno nije toliko isplativo rudarenje i/ili, ono sto je jos gore za kupce i sto je jako cesto, II) jer se rjesavaju PREIZRADJENIH grafickih kartica, a cemu sam i sam bio "naivna ovca" par puta.

Naime, vecina rudara drzi te graficke na 100% opterecenja 24/7, cesto i overclockane dodatnih 10-20% kako bi izvukli vecu zaradu, i drze ih u katastrofalnim uvjetima (pregrijavanje itd.). Graficke rade na izmaku snaga, generiraju ogromne kolicine topline, i zbog toga im se ventilatori vrte na 100%. Nakon nekog vremena, ventilatori se vrte na divljih 70-80-90% i u manjem opterecenju, a pri bilo kakvim ozbiljnijim opterecenjima ventilatori skoce na 100% i jedva drze temperaturu graficke na 85-90 C (optimum je 60-70 C). Takva graficka je koma za koristenje, osjecate se kao da imate avionsku turbinu u sobi, a pri ozbiljnijim i duzim koristenjima ce Vam se zbog pregrijavanja graficka automatski preventivno iskljuciti, tj. smrznuti ce kompjuter. Nase trgovine pak u vecini slucajeve NECE vam zamijeniti takvu graficku za novu jer je ona "tehnicki ispravna", tj. to sto se ventilatori vrte ko blesavi je "sasvim OK" (provjereno iz vlastitog iskustva), a eventualna rusenja ce rijetko kad uspjeti ponoviti u svojim trgovinama/servisima. Brzo i lako ce vam zamijeniti ako graficka ima artefekate, smrzava se odmah u igrici itd., no za ovakve "ishabanosti" ne zele ni cuti (dapace, znaju i prigovarati ako "nanjuse" da je graficka koristena za rudarenje).

Na svoju zalost, moram priznati da sam i sam bio naivac koji je u zadnjih par mjeseci "jeftino" kupio ovakve polovne graficke iz tocke 4 stavke C, tj. polovne grafe masakrirane rudarenjem i koje mi sad rade za kur*c, tj. skoro svaka takva grafa generira topline, tj. buke, kao 10 normalnih, i najradje bi ih uvalio nekome drugom/reklamirao proizvodjacu, no nisam osoba koja prodaje drugima "macka u vreci".

Summa summarum, savjetujem vam da vrlo dobro pazite sto kupujete i da ne letite i ne zakljucujete ko "muhe bez glave" misleci da zato sto neko negdje prodaje "ZNJY R9 280X" za 1200 kn da i sve druge graficke vrijede toliko. Napisah sve ovo jer me nazivciralo sto se neki potencijalni kupci, pokusavajuci rusiti cijenu, pozivaju na "jeftinije prodavace", i to na prodavace koji zapravo bas spadaju u tocku 4-C, tj. likove koji su i meni uvalili smece od grafickih kartica "po povoljnim cijenama", a koje su na poluizdisaju (necu ih navoditi koji su).

--------------------

Mogao bih jos hrpu toga napisati, no neda mi se, kao npr. likovi koji prodaju nove ili "malo koristene" (yeah, right) graficke ali koje uopce nemaju garanciju u HR nego "tu preko Amazona" i sl., te trgovine koje prodaju "nove" REPARIRANE graficke (krepane od rudarenja pa vracene "popravljane" i sl.), no udavio sam i sebe pisanjem, a i druge citanjem.

Zato savjetujem ljudima da po mogucnosti kupuju nove (nekoristene) graficke, a ako bas zele polovne (koristene), onda obvezno da se dogovore s prodavacem za nekakav "test" kako vam ne bi uvalili graficku pred izdisajem. Nazalost, graficke su oduvijek "musicava roba", a pogotovo u danasnje vrijeme kad se koriste za ovakve perverzije i koje svatko drzi/koristi kak mu se sprdne. Naravno, u svim slucajevima, tj. u bilo kojim opcijama, OBAVEZNO uzimajte graficke samo s garancijom i to u HR trgovinama.



E-mil je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2014., 22:06   #34
Sam Fischer
Džabe si krečio!
Moj komp
 
Sam Fischer's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,184
Moram se nadovezati glede XFX-a, imao je jedne od najlošijih coolera za 7950/7970 seriju, nikakvih pasivaca na VRM, najglasnije i najtoplije kartice, zaključane voltaže sa ne-editabilnim BIOSom, lošiji i jeftiniji PCB.

Ovdje je jedan od odličnih guidova za kupnju HD7950 i autor je odlično objasnio koliko su generički i relativno plitki svi review-i danas i što ga je ponukalo da rastavi i sastavi sve HD7950 tada dostupne. Dao si je čovjek truda. Ako ćete malo prozujati, naletit ćete i na gore spomenuti XFX model.
Sam Fischer je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2014., 09:44   #35
Guls
Premium
Moj komp
 
Guls's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Sveta Nedelja
Postovi: 2,937
Ja sam prodao svoju 7970, pa zatim i r9 290 jer jednostavno nisam bio zadovoljan, najviše izvedbom u igrama (driveri). BF4, CoD, League, pa čak i guzzlersi, uvijek je bilo artefakata, raznoraznih zatrzavanja i to nakon nekog vremena počne živcirati. Što će mi hrpa fps-a ako je slika koma. Dok moja draga uredno pegla svoju gtx650 sa svim tim igrama bez problema, samo jel, ne tako brzo logično. Tako da sam se iz tog razloga odlučio riješiti amd-a i ubosti nekakvu 770 iz nvidia tabora, da vidim da li je bolje na drugoj strani.
__________________

HP Obelisk Desktop PC - 875-0040ny
Intel i7 9700F
32GB Hyper-X DDR4-2666
2TB 970Pro PCIe NVMe M.2
Palit GeForce RTX 3060 StormX 8GB
Windows 11 Professional

Periferija
2 x 27" Dell P2723D
Corsair SP2500 2.1
Logitech MK270

Lenovo Legion 5 17ACH6H 82JY007GSC
17,3 FHD IPS 144Hz
AMD Ryzen 7 5800H
16GB DDR4-3200 RAM
NVIDIA GeForce RTX 3060 6GB GDDR6
1TB PCIe NVMe SSD
Windows 11 Professional

Sony Playstation 5
Philips The One 75PUS8807/12 LED UHD 4K 120 hz
Logitech K400 wireless keyboard
Guls je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2014., 09:58   #36
Drvoje
Split resist itself!
Moj komp
 
Drvoje's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: u threadu kojeg nitko ne čita
Postovi: 4,033
Ja imam VTX3D HD7850 koja je majnala par miseci u prijašnjeg vlasnika - uredska konfa.

Dobija je po dobroj cijeni, tvornički vent je normalno radija na njoj, nigdje ni tragova prašine/korištenja, temperature/buka za stock hlađenje u granicama ostalih HD7850, usmeno jamstvo lokalnog prodavača za rješavanje reklamacije priko njega/firme, ništa ne cvrči pod opterećenjem, nigdje ne vidim tragove šlampavosti/nekvalitete/štednje u izradi te kartice (npr loši. lemovi po PCB-u, nagnuti kondići, slabi spojevi konektora...) - ja prezadovoljan.

Aftermarket cooler sam stavija iz obijesti (da ne GNJIIIIli ispod kreveta )
__________________


Pomelo mi sig -.-
Drvoje je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2014., 11:57   #37
NateC
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2014
Lokacija: ZG
Postovi: 195
Moj brat već 4 godine ima svoju XFX 7950 Ghost Edition. Jako dobro mu radi,ne pregrijava se,kaže da je zadovoljan. Tako da fakat ne znam što neki ljudi imaju protiv XFXa.

S druge strane,vidim da neki ljudi imaju dosta problema što se tiće drivera i snimanja u bandicamu.

Čisto video jednog tipa koji govori o Asus R9:

https://www.youtube.com/watch?v=gsDXtVyaHsQ
NateC je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2014., 14:00   #38
ivosimec
Premium
 
Datum registracije: Jul 2014
Lokacija: Pojatno
Postovi: 599
Mali čitam ovu temu i rekoh moram komentirati jer sam ja jedan od onih koji je uzeo karticu od osobe koja se bavila rudarenjem.

Dakle riječ je xfx 280x koju sam platio 1200kn. Dakle grafa, full bundle i garancija još godinu i 3 mjeseca.

Odmah sam grafu izvrtio u furmarku na cirka pola sata, temperatura nije rasla iznad 65c a ventilatore tiše u životu čuo nisam.

Da li sam prošao dobro?

Pa sa obzirom da imam full bundle, dosta garancije i grafa je sada nekih mjesec danas u radu bez ikakvih problema, da prošao sam odlično.

Ako dođe do problema tu je garancija iz adm-a.

A s obzirom da su cijene brutalno visoke u našim dučanima cirka gtx760 sa ogromnih 1650kn ili gtx 280x sa nemalih 2200kn kao i gtx770 ja za te novce nebi puno razmišljao.

Da je grafa bila i u defektu opet bi bio sretan, jer bi reklamirao i uz malo sreće dobio potpuno novu.

A s druge strane budite pametni i testirajte grafu prije kupnje i naravno nema brige.

A što se tiče nvidia vs ati za mene su to samo puste priče. Imao sam ponekad problema i s jednim taborom i s drugim, tako da se ja osobno nikada ne vežem da je nešto pouzdanije od drugog. Pa čak da je to i istina tri puta bi razmislio prije nego bi kupio toliko precjenjenu nvidiu.

Kažem, 1650kn za gtx760 ili 2200 za 770 je po meni brutalno previše. Pa eto tko puca na sigurnost neka i plati, mada ako nešto ima garu da li je to rizik?? Pa i nije.
ivosimec je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2014., 14:23   #39
NateC
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2014
Lokacija: ZG
Postovi: 195
Čuo sam da XFX i Asus imaju problema s hlađenjem VRMa. Kakve ti VRM ima temperature? Tnx.
NateC je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2014., 14:54   #40
ivosimec
Premium
 
Datum registracije: Jul 2014
Lokacija: Pojatno
Postovi: 599
U furmarku se popne do 90 a u igrama nisam gledao...meni totalno nebitno
ivosimec je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.09.2014., 14:56   #41
NateC
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2014
Lokacija: ZG
Postovi: 195
Neki nabiju do 110,pa im memorija polako "nestaje". Ali kod nekih kartica se to da srediti s BIOSom.

Zanimalo me jer trenutno kupujem R9 280,pa čisto informativno da znam iz prve ruke.
NateC je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2014., 14:58   #42
ivosimec
Premium
 
Datum registracije: Jul 2014
Lokacija: Pojatno
Postovi: 599
A gle mogu isprobat u igrama, mada u furmarku kroz 5 minuta dođe do 90...dal je to mjerodavno s obzirom da ni jedna igra nije tolko intense ovisi...ja se iskreno s tim ne zamaram.
ivosimec je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2014., 15:00   #43
NateC
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2014
Lokacija: ZG
Postovi: 195
Ma ne treba,hvala.
NateC je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2014., 18:36   #44
Sam Fischer
Džabe si krečio!
Moj komp
 
Sam Fischer's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,184
Citiraj:
Autor NateC Pregled postova
Moj brat već 4 godine ima svoju XFX 7950 Ghost Edition. Jako dobro mu radi,ne pregrijava se,kaže da je zadovoljan. Tako da fakat ne znam što neki ljudi imaju protiv XFXa.

S druge strane,vidim da neki ljudi imaju dosta problema što se tiće drivera i snimanja u bandicamu.

Čisto video jednog tipa koji govori o Asus R9:

https://www.youtube.com/watch?v=gsDXtVyaHsQ
Buraz, Tahiti GPU je releasan 31.1.2012.?
Jesi siguran da pričaš o HD7950 ili 4 godine?
Sam Fischer je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2014., 18:57   #45
A_Ed
Registered User
Moj komp
 
A_Ed's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2011
Lokacija: Petrinja
Postovi: 15
Ne zamaram se benchmarcima ali svoju sam vidio najviše da se popela na nekih 80 u Assetto Corsa nakon sat vremena ganjanja online na Snoopyevom Nordschleifeu ... full detalji na addon stazi što znači da nije optimizirana kao original staze = 60-80 fps umjesto 100-120 ...

OT - nikad nisam kupio polovnu grafu ali isto tako nitko se nije "unesrećio" kupujući moju staru. Rudarenje mi je "nepoznat" pojam ali žmikanje u igrama do iznemoglosti itekako poznat ...

Što se tiče ati vs nvidia - iako mi je zadnja nvidia bila gforce 440 (prije puuuuno godina) koju je naslijedila powercolor ati 7500 pa saphire 8500 pa original 9700 pro pa asus 1850 pro pa asus 4850 pa gygabyte 6870 oc (bolji hladnjak) pa sadašnja XFX r9 290x ... bilo je perioda kada su nvidie bile bolje ali i obrnuto no sve se svodi na to da, sve dok ti nisu bitne brojke u benchmarku - nemreš fulat ni sa jednom.
A_Ed je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2014., 19:05   #46
Drvoje
Split resist itself!
Moj komp
 
Drvoje's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: u threadu kojeg nitko ne čita
Postovi: 4,033
Citiraj:
Autor NateC Pregled postova
Čuo sam da XFX i Asus imaju problema s hlađenjem VRMa. Kakve ti VRM ima temperature? Tnx.
Ovo ovisi o tome kakvo hlađenje imaju na sebi, tj. od modela do modela pojedinog proizvođača.

S 2/3 venta koja pušu po cijelom PCB-u, i hlade/prekriju kompletne komponente na grafi, ne bi tribalo bit nikakvih problema s temperaturama - bez obzira zvala se grafa ASUS, GIGABYTE, SAPPHIRE, PALIT,GAINWARD , MSI, XFX, VTX, INNO 3D, ZOTAC, CLUB 3D, CHAINTEC, HIS, EVGA, SPARKLE, LEADTEK, PNY... (valjda sam ih dovoljno nabroja )
__________________


Pomelo mi sig -.-
Drvoje je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2014., 19:13   #47
NateC
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2014
Lokacija: ZG
Postovi: 195
Citiraj:
Autor Sam Fischer Pregled postova
Buraz, Tahiti GPU je releasan 31.1.2012.?
Jesi siguran da pričaš o HD7950 ili 4 godine?
R7950. Da. Ja sam svoj komp dobio od njega,a imam ga najmanje 3 godine.
Kupio je grafu u ADMu za 3300kn.
NateC je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2014., 19:19   #48
Sam Fischer
Džabe si krečio!
Moj komp
 
Sam Fischer's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,184
Citiraj:
Autor NateC Pregled postova
R7950. Da. Ja sam svoj komp dobio od njega,a imam ga najmanje 3 godine.
Kupio je grafu u ADMu za 3300kn.
Izgleda da ti je vrijeme malo relativan pojam što mi je simpatično, jer i ja se pogubim ponekad. Teško mi je razlučiti da li se nešto dogodilo prije 1, 2 ili 4 godine
Za Teroristički napad 911 bi rekao da je bio prije 5 godina, a vidi vraga 2001. je to bilo.

Još jednom:

http://videocardz.com/ati/radeon-7000/radeon-7950

Ispod slike dolje je release date. Tada je lansirana referentna HD7950.

A da ne kažem da je prošlo još neko vrijeme dok su se pojavile sa nerefenetnim hladnjacima...(Tvoja XFX, etc...)

U slučaju da ne vjeruješ i tom linku, evo wiki, pa baci oko na tablicu.

U slučaju da ni tome ne vjeruješ, otvori GPU-Z pa provjeri na svom kompu
Sam Fischer je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2014., 19:29   #49
NateC
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2014
Lokacija: ZG
Postovi: 195
Nisam najbolji u vremenu. Ali ono .. znam da ima komp dosta dugo.

Ugl. dobra je njegova kartica. Jako dobro radi.
NateC je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2014., 20:32   #50
dadosbcro
Premium
Moj komp
 
dadosbcro's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: SB
Postovi: 620
Citiraj:
Autor Drvoje Pregled postova
(valjda sam ih dovoljno nabroja )
Drvoje, nisi dovoljno nabrojao, zaboravio si Powercolor
dadosbcro je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2014., 20:33   #51
Don Kihoty
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: Sisak
Postovi: 1,373
Uskoro i Matrox
Don Kihoty je offline   Reply With Quote
Staro 09.09.2014., 15:52   #52
Prki
Premium
Moj komp
 
Prki's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,302
Citiraj:
Autor Sam Fischer Pregled postova
Izgleda da ti je vrijeme malo relativan pojam što mi je simpatično, jer i ja se pogubim ponekad. Teško mi je razlučiti da li se nešto dogodilo prije 1, 2 ili 4 godine
Za Teroristički napad 911 bi rekao da je bio prije 5 godina, a vidi vraga 2001. je to bilo.

Još jednom:

http://videocardz.com/ati/radeon-7000/radeon-7950

Ispod slike dolje je release date. Tada je lansirana referentna HD7950.

A da ne kažem da je prošlo još neko vrijeme dok su se pojavile sa nerefenetnim hladnjacima...(Tvoja XFX, etc...)

U slučaju da ne vjeruješ i tom linku, evo wiki, pa baci oko na tablicu.

U slučaju da ni tome ne vjeruješ, otvori GPU-Z pa provjeri na svom kompu
A kada su izašle one koje nemaju Tahiti LE????E sad sam vidio da se priča o 7950 a ne o ostalim 7xxx.

Zadnje izmijenjeno od: Prki. 09.09.2014. u 15:57.
Prki je offline   Reply With Quote
Staro 13.09.2014., 19:26   #53
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
Koju onda od polovnih r9 treba gledati
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 13.09.2014., 19:37   #54
Drvoje
Split resist itself!
Moj komp
 
Drvoje's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: u threadu kojeg nitko ne čita
Postovi: 4,033
Citiraj:
Autor Gabre Pregled postova
imam para ali ne zelim puno potrosit jer se rijetko igram, a kaed zaigram, onda bi htio da sljaka kako treba

recimo 1000-1200kn za polovno
Citiraj:
Autor ShanTech Pregled postova
Kod nas se za te novce može kupiti polovna R9 280X s pisanom garancijom, za Tontoronto nemam pojma.
Već ti je odgovoreno na to

Samo napomena da inzistiraš na pisanoj garanciji (šta duža to bolja - ASUS, GIGYBYTE, MSI npr. daju 3 god.), po mogućnosti hlađenju s min. 2 venta, i pitaj prodavača za "coil whine"
__________________


Pomelo mi sig -.-
Drvoje je offline   Reply With Quote
Staro 13.09.2014., 20:08   #55
Rabuso
Who dares,wins.
Moj komp
 
Rabuso's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 38
Ja kupio prije cca 3 tjedna r9 270x oc&boost preko njuškala od lika koji je rudario.
S obzirom da ima još cca 20 mjeseci garanciju kupio sam ju i nema greške. Niti se pregrija niti ima ikakav drugi problem.
Moj savijet da ako ima garanciju kupi slobodno. Razlog prodaje u tom slučaju nije kvaliteta grafičke već neisplativost majnanja na malo!
Rabuso je offline   Reply With Quote
Staro 13.09.2014., 20:49   #56
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
Dali mi moze netko objasniti to majnanje ili sto je to vec, potpuno sam neupucen po tom pitanju, sto je to i cemu sluzi i kakve veze ima grafa s tim
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 13.09.2014., 21:31   #57
Sam Fischer
Džabe si krečio!
Moj komp
 
Sam Fischer's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,184
Grafe su se koristile za "rudarenje" virtualnih valuta - prvo bitcoina, a kasnije njegovih derivata koji je ekipa koristila za transakcije plaćanja ili razmjenu za cash. U prijevodu, znači da je grafa urlala na 100% loada cijelo vrijeme rudarenja.

A jasno ti je koliko su "rizičnije" grafe koje su bile pod tolikim opterećenjem izvjesno vrijeme...Povišena temperatura, operećenje na regulaciji napona itd itd...
Sam Fischer je offline   Reply With Quote
Staro 13.09.2014., 21:39   #58
Drvoje
Split resist itself!
Moj komp
 
Drvoje's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: u threadu kojeg nitko ne čita
Postovi: 4,033
To "rudarenje" se odnosi da je grafa vrtila "neki" program (često 0-24h), koji je opterećuje cilo vrime 100%, zagrijavanje grafe max, ventovi na max, često bude više grafičkih u jednom (odron) kučištu ili bude uštekana na tko zna kakvo napajanje (skupa grafa se treba otplatit - ostali hardwer bez kojeg grafa ne radi je nužno zlo )

Taj "neki" program/algoritam koji je grafa vrtila, pojedinicma je služio za legalno stjecanje kriptovaluta (bitcoin/litecoin/hrpa drugih coin-ova...)

Ja osobno nikad nisam to radija pa pišem ovako zdravoseljački šta sam povata pukom slučajnošću.

Uglavnom izgleda da više taj "biznis" nije pojedincima toliko isplativ, pa otuda "poplava" novijih AMD/ATI (jer su bile bolje od "nevidije" u majnanju) grafa na "buvljacima"

Uglavnom da skratimo i ne idem u OT imaš

EDIT Preteklo me ka i obično
__________________


Pomelo mi sig -.-
Drvoje je offline   Reply With Quote
Staro 13.09.2014., 23:12   #59
flyer1
Premium
Moj komp
 
flyer1's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: home
Postovi: 545
Gabre, pobogu, imas 280-ku na tjednom snizenju u ncix-u, na krizanju eglintona i yongea, dode nekih 200-njak $, mani se rudarenja, kijijia i sl
flyer1 je offline   Reply With Quote
Staro 14.09.2014., 14:50   #60
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
Flyer, ti si tu??
Gabre je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na