Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 13.10.2010., 19:27   #1
aard
Premium
Moj komp
 
aard's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 120
m0n0wall ili pfsense?

Poštovanje, ljudi

Evo mene s polu-jednostavnim polu-kompliciranim pitanjem.
Naime, imam jedan axiomtek stroj koji trenutno ne radi nista pa sam dosao na ideju dic neki router/firewall stroj da rastereti modem (D-Linkov DSL-584T) koji se malo gusi radeci u router modu.
E sad, kaj mi treba? Sto jednostavniji nacin za sloziti firewall + DHCP + NAT, mozda kasnije VPN.
Komp ima 600MHz celeron iz P4 generacije (industrijska mašina), gigu rama i dupli 100MBit ethernet, CF slot...

Kaj bi bilo pametnije staviti? Hoce li me ijedan (ili oba) izluditi dok ih izkonfiguriram?
Linux mi nije stran (nadam se da me nece ubiti prilagodba na BSD), s mrezama se zasad ok snalazim...
aard je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2010., 20:54   #2
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,589
Evo pa pogledaj kako ih po netu uspoređuju:
http://www.freebsdnews.net/2010/09/1...ense-m0n0wall/
http://www.dslreports.com/forum/r227...all-VS-PFSense
http://www.google.hr/search?hl=hr&cl...=&oq=&gs_rfai=

Oba će relativno lako odradit željeno, oba su bazirana na FreeBSD - u pa provjeri na njihovim stranicama poržani hw, pogotovo mrežne kartice.
Još nađeš wireless karticu baziranu na Atheros chipsetu (samo ne AR5005VL), rade i druge i eto wrhunskog wireless routera.
pfSense je izgleda u maloj prednosti obzirom na mogućnosti.
Ako nije tajna, koji model axiomtek stroj je u pitanju ?

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 13.10.2010. u 21:06.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.10.2010., 21:03   #3
morbid_angel
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Tokyo
Postovi: 196
Citiraj:
Autor aard Pregled postova
Poštovanje, ljudi

Evo mene s polu-jednostavnim polu-kompliciranim pitanjem.
Naime, imam jedan axiomtek stroj koji trenutno ne radi nista pa sam dosao na ideju dic neki router/firewall stroj da rastereti modem (D-Linkov DSL-584T) koji se malo gusi radeci u router modu.
E sad, kaj mi treba? Sto jednostavniji nacin za sloziti firewall + DHCP + NAT, mozda kasnije VPN.
Komp ima 600MHz celeron iz P4 generacije (industrijska mašina), gigu rama i dupli 100MBit ethernet, CF slot...

Kaj bi bilo pametnije staviti? Hoce li me ijedan (ili oba) izluditi dok ih izkonfiguriram?
Linux mi nije stran (nadam se da me nece ubiti prilagodba na BSD), s mrezama se zasad ok snalazim...
Pfsense sam ja prije koristio, i nemas nikakve frke u vezi konfiguriranja, lakse je neg na d-linku, bar meni bilo

Pocetna konfiguracija ti se svodi na to da kod instalacije pfsensa na masinu kazes koja je WAN a koja LAN kartica, kamo da instalira i vise-manje je to to, kod prvog pristupa web sucelju imas onu inicijalnu konfiguraciju, wizard, pomocu koje sredis osnovnu konfiguraciju (spajanje na net, dhcp i sl).

Dobra stvar kod pfsensa su add-oni koje mozes dodati na pocetnu instalaciju ako ti treba dodatne funkcije (npr. squid i sl), pa mu mozes dodati wlan karticu i imas AP i sl.

Sam m0n0wall nikad nisam koristio, ali pfsense se bazira na njemu, koliko se sjecam!

Zadnje izmijenjeno od: morbid_angel. 13.10.2010. u 21:05. Razlog: Nikky me prestigao tokom pisanja posta... :)
morbid_angel je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2010., 21:03   #4
aard
Premium
Moj komp
 
aard's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 120
Puno hvala za linkove
Naravno da nije tajna: Model eBOX630-821-FL6
Nemam nazalost kamo spojiti nikakvu wireless karticu osim na USB, makar je primamljiva ideja. Tako da ce za wireless ostati trenutni DLink DL-524

Sto se tice podrzanosti hardvera, lako isprobam oba - imam vremena


Da, koliko sam procitao, pfsense je forkan sa m0n0a.

U svakom slucaju, hvala vam puno na komentarima
Sad se bacam na detaljno proucavanje
aard je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2010., 21:31   #5
Paxton
Expert from the shadow
Moj komp
 
Paxton's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Sibinj
Postovi: 687
m0n0wall bas i nije previse user friendly za slozit, za pfsense neznam.... Dosta je i izbirljiv sa kojim mreznim karticama hoce radit, no kad slozis radi kao sat.
Paxton je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2010., 23:05   #6
gnjepar
Premium
Moj komp
 
gnjepar's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 635
Ako ne želiš izgubiti puno vremena onda pfsense koji je definitivno lakše za složiti pogotovo ako to radiš po prvi puta. Ja koristim m0n0wall jer mi stane na 16 MB CF karticu (nisam htio hdd radi buke i hlađenja).

U biti ti je svejedno, pfsense ima (jako puno) više opcija i mislim ssh deamon a m0n0wall nema (što meni jako smeta i planiram jedan dan kad budem imao volje i vremena to dodati). Za kućnu upotrebu ili čak i manju firmu nema razlike koji odabereš. U biti više i nisam toliko upućen jer nakon slaganja mašine nisam je gotovo ni pipnuo što je u konačnici i bio cilj, nešto što će u pozadini obavljati posao bez da ikad mislim na to.
__________________
The Truth
gnjepar je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2010., 00:31   #7
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,589
Dakle to je ova igračka, bazirana na ovoj mobo.

Prvi potencijalni problem mogu biti ugrađene mrežne (Realtek RTL8111B) Gb lan, zadnji (aktualni) pfSense (1.2.3) je baziran na FreeBSD 7.2 a u njegovom hw supportu (već pogađaš) nema decidirano ove mrežne osim ako ne proradi s postojećim RTL drajverom.
Alternativa je da skineš drv sa Realtek supporta za FreeBSD 7.x i nekako preko sticka ubaciš u install.

Za prvi install / uigravanje bi možda bilo dobro da otvoriš komp i koristiš pata hdd da ne masiraš CF card.
Dobro si rekao za wireless jedna opcija je usb verzija (već rekao poželjno Atheros chipset) ili ako ima mjesta u kutiji + uspiješ na eBay naći ovako nešto pa u to ide mini-PCI wireless kartica.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2010., 08:18   #8
shimpa
PC Ekspert
 
shimpa's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: localhost
Postovi: 1,012
rade i usb wifi stickovi tako da niti to nije problem. koristim oba na raznim lokacijama i što se tiče inicijalne konfiguracije gotovo su identični.

M0n0wall je prvenstveno zamišljen da bude router a pfsense firewall. Naravno gubi se granica jednoga i drugoga ali to je ideja samih tvoraca.

1GB RAM-a je za m0n0wall teški overkill, nećeš uspjeti napuniti niti 64MB taman da imaš 1gb link i tisuće korisnika. S druge strane pfsense bi već mogao iskoristiti toliko memorije ako ga natrpaš sa paketima.

pfsense ne postoji u embedded varijanti tako da ti cf slot neće puno koristiti, dok s druge strane m0n0wall postoji i kao embedded.

Stavi si pfsense, ima noviji bsd kernel, možda ćeš u budućnosti poželjeti iskoristiti neke od mnoštva paketa koje m0n0wall nema, a i nije da ti fali RAM-a hehe.
shimpa je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2010., 10:25   #9
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,589
Kolega shimpa ispravak krivog navoda, izgleda da ima Embedded verzija, C/P odavde:

Embedded

The embedded version is specifically tailored for use with any hardware using Compact Flash rather than a hard drive. CF cards can only handle a limited number of writes, so the embedded version runs read only from CF, with read/write file systems as RAM disks.

Pri odabiru install paketa treba obratit pažnju na podržanu hw platformu. Produženje vijeka CF carda možeš riješit:
- ugradnjom 2.5" PATA ili SATA hdd (ima i to)
- nađeš neki mali usb stick i interno ga spojiš na mobo kao i usb wireless preko kabela, izvadiš iz starog / crknutog pc
Preporučam da u BIOS - u pogasiš nepotreban hw (floppy, audio, COM portove, 1 eventualno ostaviš).
Korisni linkovi: eBOX630821 User’s Manual, EP821 Series User’s Manual.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2010., 10:32   #10
morbid_angel
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Tokyo
Postovi: 196
Citiraj:
Autor shimpa Pregled postova

pfsense ne postoji u embedded varijanti tako da ti cf slot neće puno koristiti, dok s druge strane m0n0wall postoji i kao embedded.

Mi se cini da pfsense ima u embedded varijanti, al mislim da onda nemres dodati add-onove, il je tako prije bilo

http://doc.pfsense.org/index.php/HOWTO_Install_pfSense
morbid_angel je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.10.2010., 12:26   #11
shimpa
PC Ekspert
 
shimpa's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: localhost
Postovi: 1,012
da imate pravo, obojica eto još jedan razlog korištenja pfsensa.
shimpa je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2010., 13:21   #12
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,545
Citiraj:
Autor aard Pregled postova
Poštovanje, ljudi

Evo mene s polu-jednostavnim polu-kompliciranim pitanjem.
Naime, imam jedan axiomtek stroj koji trenutno ne radi nista pa sam dosao na ideju dic neki router/firewall stroj da rastereti modem (D-Linkov DSL-584T) koji se malo gusi radeci u router modu.
E sad, kaj mi treba? Sto jednostavniji nacin za sloziti firewall + DHCP + NAT, mozda kasnije VPN.
Komp ima 600MHz celeron iz P4 generacije (industrijska mašina), gigu rama i dupli 100MBit ethernet, CF slot...

Kaj bi bilo pametnije staviti? Hoce li me ijedan (ili oba) izluditi dok ih izkonfiguriram?
Linux mi nije stran (nadam se da me nece ubiti prilagodba na BSD), s mrezama se zasad ok snalazim...
Prodaj to i (ako ne uspijes namaknuti prodajom) nadodaj za ovo, recimo, i ustedi si prostora, struje i zivaca.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2010., 19:37   #13
aard
Premium
Moj komp
 
aard's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 120
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Prodaj to i (ako ne uspijes namaknuti prodajom) nadodaj za ovo, recimo, i ustedi si prostora, struje i zivaca.
Nista od prodaje. Masina nije sluzbeno moja, a i kostala je visestruko vise od tog routerboarda.

Mislim da cu ici na pfsense onda
Hvala ljudi!
aard je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2010., 20:39   #14
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,589
Još nadodaš usb wireless (stane unutra bez problema) i eto zvijeri od routera. Svakako prijavi razvoj / status "projekta".
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2010., 07:19   #15
_saiko
system kaiser
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: zg
Postovi: 194
Ja sam pak čuo da je m0n0wall solidna igračka.

Osobno koristim mikrotikOS vec nekoliko godina i prezadovoljan sam.
Čak razmišljam i dat novce za licencu hehe
_saiko je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2010., 22:29   #16
aard
Premium
Moj komp
 
aard's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 120
Da ne ostavim thread bez svrsetka...
Ipak nista od projekta, nazalost, posto se masina... vratila doma
Ali puno hvala svima za savjete
aard je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2010., 23:39   #17
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,589
Šteta
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na