Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 06.08.2011., 21:08   #1
Kranc
Registered User
Moj komp
 
Kranc's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Đakovo
Postovi: 20
AMD Phenom II x4 955 BE Pregrijavanje/problemi sa stock coolerom

Pozdrav

Problem je sljedeci:

Imam procesor (AMD Phenom II x4 955 BE), te maticnu ( Asrock 770 extreme3)
temperatura procesora pri idle je 43-44 stupnja, upalim GTA4 u roku od jedne minute temperatura procesora se popne na 50 stupnjeva i ventilator pocme vrtit sa 100% sa nekih 6250RPM (ocitavao sam sa aidom i speedfanom). Napravio sam regulaciju vrtnje CPU Fan sa Speedfanom da bi se vrtio sa nekih 50% ili oko 3500RPM, ali ima nekakvu automatsku controlu koja se pali pri 50 stupnjeva i pocme se vrtit sa 100%. Trazio sam po biosu nigdje nema te regulacije ima samo CPU Quiet Fan koja mi omogucava koju tempeturu zelim i kolko da se jako vrti ventilator. Te sam tu namjestio da mi je zeljena temperatura 60 stupnjeva i brzina vrtnje na nekih 4000RPM, potom sam opet upalio GTA4 i svakih 2 minute gledao temperaturu u aidi, u jednom trenu je temperatura bila 52 stupnja i prebacio sam se u igru te se komp ugasio nakon jedne minute (ovdje mi se cini da procesor ima automatsku zastitu od pregrijavanja, ali me zanima di ja to mogu pomaknut da ne bude 55 stupnjeva nego bih stavio 80 kao na mom starom dual coru). Dakle sa tom opcijom u biosu (CPU Quiet Fan) komp mi se gasi na nekih 55 stupnjeva, ako tu opciju iskljucim ventilator se vrti na 100% i buci kao mlin za mljet kukuruz sto uzasno nervira. Kuciste mi je totalno otvoreno, tako da smatram da ima dosta provjetravanja.Takodjer sam smanjio Vcore na 1.3375V, jer sam citao da to smanjue temperaturu, ali nisam ni za 1 stupanj smanjio. Zanima me pri kojoj se tocno temperaturi CPU gasi, kako da kontroliram brzinu vrtnje ventilatora, jer posto sa SpeedFan ne mogu, da mozda promijenim ovu pastu sto sam dobio sa procesorom. Najbolja opcija bi mi bila da proc radi na nekih 60-70 stupnjeva, samo da mi ventilator ne buci tako jako, jer je stvarno iritantno.

Zahvaljujem sto ste se potrudili i procitat problem

svi komentari su dobrodosli
Kranc je offline   Reply With Quote
Staro 06.08.2011., 21:20   #2
skyman
Premium
 
skyman's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: ZG
Postovi: 775
Nažalost nema neke pomoći s tim BOX coolerom, bučit će kako ga god namjestiš ili će se proc pregrijavat...a i nije preporučljivo držat taj proc iznad 65 stupnjeva...najbolje ti je riješenje nabavit neki aftermarket cooler i onda ćeš tek imat tišinu i hladniji proc..i još ćeš imat mjesta za lagani OC.

evo npr

http://www.links.hr/index.php?naziv=...kl=050.903.181
skyman je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 06.08.2011., 23:27   #3
Halos
muimerP
Moj komp
 
Halos's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: VG
Postovi: 3,333
Mi ovdje pričamo o procu na stock voltaži i frekvenciji?

Ako je to u pitanju onda ti u biti nebi trebao imati niakkvih problema. Preporučam ti da doooobro, dobro provijeris kako ti je sjeo cooler i da zamijeniš pastu.

Skini si HW monitor i recimo Prime95 negdje s neta i upali oba programa, tako ćeš vidjet dali ti linearno temperatura raste, ili ti skoči za 10-15 stupnjeva u komadu prilikom opterećenja u prime95ici. To u biti znači da hladnjak nenasjeda i ne preuzima toplinu...

Ja sam imao sličnih problema na čak identičnoj ploči ali sa x2 240(ili neki dualac, nesjećam se... ) i također 43C idle, a cim pokrenem prime95 popne se na 60c i za par sekundi restart kompa. Nije dobro hladnjak nasjedao, kasnije je riješeno novom pastom i skidanjem/stavljanjem kulera. A u tom slucaju neces stalno imat 100% vent

edit:I da, imas Cm tx3/Freezer 64 polovan za 80ak kn tu na trznici, on bi ti malo smanjio muke.
Halos je offline   Reply With Quote
Staro 06.08.2011., 23:39   #4
DiRT
► Play ▌▌ Pause ■ Stop
Moj komp
 
DiRT's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,168
Šta nema ovako nešto u BIOS-u?
__________________


KOMP:
CPU: Intel Core i7-7700
COOLER: SCYTHE Mugen 3 rev. B
MBO: MSI B250 GAMING M3
GPU: ASUS Dual Radeon RX 6650 XT OC Edition 8GB GDDR6
RAM: Kingston HyperX Fury (2x8GB) 2133MHz@2400MHz CL16 DDR4
SSD: Samsung 840 Pro (128GB),
Samsung 970 EVO Plus (2TB)
HDD: WD1003FZEX (1TB), WD20EZRZ (2TB)
externi HDD/SSD: Transcend StoreJet 25D3 (500GB), Seagate Basic Portable Drive (1TB), WD My Passport (1TB), WD My Passport (2TB), WD Elements (2TB), Verbatim Vx500 external SSD (240GB), Kingston XS1000 external SSD (1TB)
PSU: Corsair 650W RM650, 2019, 80 PLUS Gold
MONITOR (TV): Dell G2724D + Dell U2414H, Samsung UE55NU8002TXXH
Samsung QE43Q60AAUXXH
Philips 43PUS8506/12
OS: Windows 10 Pro 64-bit
KUĆIŠTE: Antec 300, 2xSCYTHE Slip Stream 120mm (500rpm, 7.5 dB)

TIPKOVNICA: Logitech K800 Illuminated Wireless
MIŠ: Logitech G502 Proteus Spectrum RGB + SteelSeries QcK Edge - Medium, Logitech MX Master 3 Wireless Black, Logitech M590 Silent Wireless
ZVUČNICI: Logitech Z-5500 (S/PDIF) + Logitech Bluetooth Audio Receiver, MAGNAT Monitor Supreme 202 Black 2-way bass reflex bookshelf speakers, MAGNAT Monitor Supreme Center 252 Mocca
SLUŠALICE: Logitech Zone Vibe 100 Wireless, Xiaomi Redmi Buds 5 Pro, Mi True Wireless Earbuds Basic 2, Sennheiser CX 3.00, AKG Samsung Galaxy Earbuds, AKG Y500 Wireless
MOB: Samsung Galaxy S10e Black, 6/128GB + Samsung microSDXC 256GB EVO+ / Samsung Galaxy S7 Black, 4/32GB + Samsung microSDXC 64GB EVO+ / OnePlus Nord 2 5G Gray Sierra, 8/128GB / Huawei P50 Pro Golden Black, 8/256GB

LAPTOP:
(Lenovo ThinkPad E560)
CPU: Intel Core i3-6100U
MBO: -
GPU: Intel HD Graphics 520
RAM: 2x4GB DDR3L 1600MHz
SSD: Kingston A400 480GB
OSTALO: 15.6-inch HD TN

PC POSAO:
(HP Z2 Tower G4 Workstation)
CPU: Intel Core i7-8700K
MBO: HP 8455
GPU: Nvidia Quadro P2200 5GB
RAM: 1x16GB DDR4
SSD: Samsung 512GB
HDD: WD 1TB
MONITORI: 2 komada HP Z27 27-inch 4K UHD
PERIFERIJA: Logitech K750 Solar Wireless, Logitech MX Master 3 Wireless Graphite

LAPTOP POSAO:
(Apple MacBook Air 13.6-inch M2 8/256GB MLXY3CR/A Silver)

(HP ProBook 450 G7)
CPU: Intel Core i5-10210U
MBO: HP 86A0 (U3E1)
GPU: Nvidia GeForce MX250
RAM: 1x8GB DDR4
SSD: 512GB
OSTALO: 15.6-inch FHD IPS, Backlit Keyboard
DiRT je offline   Reply With Quote
Staro 06.08.2011., 23:43   #5
ShanTech
Banned
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: -
Postovi: 3,783
Nemoguće je da nitko nezna postavit hladnjak na taj famozni phenom 955.

@Kranc
Dal je CPU nedavno kupljen i ima ovakav hladnjak?

Ak je odgovor potvrdan zamjeni ga katanom ili nekim sličnim hladnjakom.
ShanTech je offline   Reply With Quote
Staro 07.08.2011., 00:10   #6
extasy
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: st
Postovi: 363
imam identičan problem i cijeloj kući više ide na živce moj pc jer se cuje kao da avion preljeće iznad kuće...

treba mi najjeftinije rijesenje za sta manju buku (oc me uopce ne zanima) ista maticna i isti proc je u pitanju
extasy je offline   Reply With Quote
Staro 07.08.2011., 00:16   #7
Kranc
Registered User
Moj komp
 
Kranc's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Đakovo
Postovi: 20
Da ShanTech to je taj hladnjak i ventilator sa slike.
Mene sad zanima na kolko stupnjeva procesor radi autoshutodown.
Jer sta i ako zamjenim hladnjak i ventilator i taj novi, se opet na 50 stupnjeva pocme vrtit na 6500RPM mislim di da maknem to da mi se ne vrti full na 50 stupnjeva i takodjer mi je totalno nejasno kako mi se moze gasiti komp na nekih tricavih 55 stupnjeva kad mi se stari dual core gasio na 80, a na laptopu ide bez beda i do 90.
Kranc je offline   Reply With Quote
Staro 07.08.2011., 00:36   #8
John Creasy
TossACoinToYourWitcher!
Moj komp
 
John Creasy's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,799
Citiraj:
Autor Kranc Pregled postova
Da ShanTech to je taj hladnjak i ventilator sa slike.
Mene sad zanima na kolko stupnjeva procesor radi autoshutodown.
Jer sta i ako zamjenim hladnjak i ventilator i taj novi, se opet na 50 stupnjeva pocme vrtit na 6500RPM mislim di da maknem to da mi se ne vrti full na 50 stupnjeva i takodjer mi je totalno nejasno kako mi se moze gasiti komp na nekih tricavih 55 stupnjeva kad mi se stari dual core gasio na 80, a na laptopu ide bez beda i do 90.

Novi hladnjak se sigurno neće vrtiti na ~6000 okretaja. Kupi Katanu 3, ili tako neki malo bolji hladnjak i riješio si se i buke i topline.
John Creasy je offline   Reply With Quote
Staro 07.08.2011., 00:44   #9
skyman
Premium
 
skyman's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: ZG
Postovi: 775
Ajde nemojte se izmotavat..nabavi novi cooler i gotovo..taj stock može "ohladit" (da se ne ugasi komp) to čudo al nikako bez buke ma šta god namještao po BIOS-u...i nemoj uspoređivat one starije AMD dualce koji su se puuno manje grijali i bilo je moguće imat tih komp s BOX coolerom...tako da pravac dućan po novi cooler..ili ako se baš ne kužiš previše u montažu..prepusti nekome iskusnijem..iako ne bi trebalo bit problema i početniku...
skyman je offline   Reply With Quote
Staro 07.08.2011., 01:02   #10
Jelc
Super Moderators
 
Datum registracije: May 2002
Lokacija: Zg
Postovi: 17,469
Taj cooler MORA hladiti proc kojeg ima bez pregrijavanja

Ili je stavio u BIOS-u da mu gasi komp na toj temperaturi.
Ili cooler ne leži dobro.
Ili treba lijepo izvaditi taj MS "400"W, ulovit ga za žice i opalit se po glavi
__________________

Phenom X4 9850 BE&OCZ Gladiator MAX/DFI 790FXB-M2RSH/2x1GB SuperTaljent CL4/Sapphire 5850&AVerTV Hybrid Speedy/WD 320GB/Bare 120GB/500GB/Zamzung F3 1TB/Zamzung SE-S184/Corsair TX650W/Zamzung 205BW/TerraTec SiXPack 5.1+/Klipsch ProMedia 2.1

Amiga 1200 HD/DELL externi floppy :-)/Commodore 1084S
Jelc je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.08.2011., 11:58   #11
Tomtam
Magnum P.I.
Moj komp
 
Tomtam's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Belišće
Postovi: 751
Citiraj:
Autor Jelc Pregled postova
Taj cooler MORA hladiti proc kojeg ima bez pregrijavanja

Ili je stavio u BIOS-u da mu gasi komp na toj temperaturi.
Ili cooler ne leži dobro.
Ili treba lijepo izvaditi taj MS "400"W, ulovit ga za žice i opalit se po glavi
Koliko sam ja skužio; nije u prvom planu temperatura nego buka. Znači hladnjak dobro hladi taj procesor, ali je pri tome bučan, a to je potpuno normalno s obzirom na to da je ljeto i da je taj ventić iznimno tanak i mali na BOX cooleru.

Ako želiš tiši komp, morat ćeš naći neko rješenje tipa CM TX3, uz to, CPU će biti i bolje hlađen.
Tomtam je offline   Reply With Quote
Staro 07.08.2011., 13:02   #12
Kranc
Registered User
Moj komp
 
Kranc's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Đakovo
Postovi: 20
Citiraj:
Koliko sam ja skužio; nije u prvom planu temperatura nego buka. Znači hladnjak dobro hladi taj procesor, ali je pri tome bučan, a to je potpuno normalno s obzirom na to da je ljeto i da je taj ventić iznimno tanak i mali na BOX cooleru.
Tako je. Mene iznimno smeta ta buka nije mi bitno ako je proc i na 60C, samo da mogu namjestit u Biosu Autoshutdown, pomaknuti mu granicu ili tak nesta. Mislim ako nikako drugacije ne uspijem rijesiti kupiti cu drugi cooler i vent, samo mi opet nije jasno kako se taj nece vrtit 100%, a ovaj oce kad ja njemu necu promjenit nikakve postavke nego samo Hladnjak i ventilator. Uglavnom sutra ode kupit novu thermalnu pastu pa je probat promjeniti. I da nemam taj ms industrial vise, updejto sam Moj Komp.
Kranc je offline   Reply With Quote
Staro 07.08.2011., 13:23   #13
Jelc
Super Moderators
 
Datum registracije: May 2002
Lokacija: Zg
Postovi: 17,469
Mislim, imao sam taj cooler na 550 BE, i stock i naclockanog a za silu je bil i na starom 9850 BE-čuje se u loadu ali nije bilo problema sa pregrijavanjem.

Jesi provjerio cooler kak leži?
I meni se jedamput dogodilo da nije legao skroz...
__________________

Phenom X4 9850 BE&OCZ Gladiator MAX/DFI 790FXB-M2RSH/2x1GB SuperTaljent CL4/Sapphire 5850&AVerTV Hybrid Speedy/WD 320GB/Bare 120GB/500GB/Zamzung F3 1TB/Zamzung SE-S184/Corsair TX650W/Zamzung 205BW/TerraTec SiXPack 5.1+/Klipsch ProMedia 2.1

Amiga 1200 HD/DELL externi floppy :-)/Commodore 1084S
Jelc je offline   Reply With Quote
Staro 07.08.2011., 14:44   #14
Tomtam
Magnum P.I.
Moj komp
 
Tomtam's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Belišće
Postovi: 751
Moj kolega je prije par mjeseci pribavio Phenom II 965BE s istim tim coolerom. Nije imao problema s pregrijavanjem ali se vent skroz vrtio na 6200 +/- 500 rpm u bfbc2. (Toliko da smo svi ostali preko TS-a mogli čuti buku a i razlike u vrtnji kao da vozi automobilističku neku igru pa se čuje RPM motora s obzirom na brzine). A i u idleu je bio čujan iznad ostalih komponenti. Stvar je rješio kupnjom big shurikena, koji je u biti low-mid range aftermarket cooler. A njegov se vent vrti oko 600-1000rpm, čini mi se ne više od toga. I potpuno je nečujan bez obzira na opterečenje.

Svakako bih htio napomenuti još sitnicu. Nisi spomenuo imaš li vjetra u kućištu, jer ne može se procesor hladiti vlastitim vrućim zrakom.
Tomtam je offline   Reply With Quote
Staro 07.08.2011., 16:55   #15
Kranc
Registered User
Moj komp
 
Kranc's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Đakovo
Postovi: 20
Citiraj:
Svakako bih htio napomenuti još sitnicu. Nisi spomenuo imaš li vjetra u kućištu, jer ne može se procesor hladiti vlastitim vrućim zrakom.
Ma kuciste mi je totalno otvoreno i drzim ga odmah kraj monitora, ali sad vise nije bitno cjelo popdne sam prcko dok napokon nisam uspio. Pa da ukratko objasnim sta sam radio.

Prvo sam isao mjeriti voltazu koju vent dobiva sa maticne znaci crna i crvena zica 12.2 volta konstatan napon. Mjerim crvenu i plavu napon 1.8V na 50C napon na plavoj skace na 3.7V i vent se vrti na 100%. Sada iskopcavam vent sa maticne i prespajam crnu i crvenu zicu na 12V izvor tj. na molex utor sam si spojio, a ostale 2 ostavljam slobodne tj. ostavljam ventilator bez regulacije i ocitanja brzine vrtnje.(Takodjer sam uzeo vent sa svog athlona x2 i stavio ga na ovaj cooler, normalno sam ga spojio na maticnu i pri 50C nije oso na 100%, znaci pretpostavio sam da je neka greska sa ovim ventilatorom sto sam dobio sa Phenomom x4, ali nisam htio rezat zice na tom ventu kad je s njime sve uredu, pa sam malo doradio ovaj novi.)Sada se vrti konstantnom brzinom kojom moze, sa 12V izvorom preko molex kabla. Igram GTA4 i temperatura mi se krece oko nekih 60C, ja sam zadovoljan jer temperatura mi je relativno normalna, a buke vise nema. Za sada mi se cini kao privremeno rijesenje, ali mozda bude i stalno. Ipak preporucam ljudima da kupe neki kvalitetni aftermarket cooler i rijese se svih nevolja, a ne da se za*ebavaju kao ja.

Hvala svima koji su se ukljucili u ovu raspravu problem je rijesen.
Kranc je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2011., 09:59   #16
herr_martin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2009
Lokacija: Varazdin
Postovi: 63
kolko ja znam taj procesor ima limit do 62 stupnja koliko moze izdrzati tako da.... neznam jel ti ovo pametno i za privremeno rjesenje..
herr_martin je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na