Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 18.06.2009., 08:00   #121
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
Citiraj:
Autor zwer Pregled postova
Da presjecem s jednom ljutom kad sam se vec morao rano probudit...

Jel se moze Mac overclockat?
Kako Mac nema klasičan PC BIOS, nego napredni EFI s kojim korisnik ne interaktira, nemože klasično (DEL > FSB > XXXX) nego ima alat koji to omogućuje
Citiraj:
Slazem se s tobom, sve je brze, samo saltas stvari po ekranima,. i jos si spojis vanjski monitor, i zakon,.
Ne znam kako kod vas ali ja sam svakih pola godine morao brisati XP, zbog svakakvih gluposti sta mi se nasele na komp, dzaba sto imam NOD-a,
a eto OSX vec koristim isto dugo, i nemam nikakvih problema, nema nicega, stekanja, nicega, errora, nema toga tu, barem kod mene nije bilo,
ne znam kako vama, ali meni je bolje raditi u nekim grafickim programima na OSX nego na wind
To ja hoću od Windowsa, jer ovako na 2 kompa iole većim radom on se zaguši (koji k će mi komp sa 1 programom :stooopid želim multifunkcionalno računalo, uz sve to ne želim neka usporenja probanjem različitog software, drkanjem po registryu
Citiraj:
Pitao sam par (čak mislim da su baš bila dvojica) mac korisnika kad su mi dali taj isti argument o smecu na OS-u koliko su stvari pokusavali instalirati na svoj windows komp, a koliko na Mac. Sami su priznali da su nebrojeno vise gluposti stavljali na windowse. Apple je bogme jako dobar kaj se tice kontroliranja svojih korisnika i programa koje mogu koristiti. Windoze imaju hrpendaru govno programa, isto kao sto linux ima paketa. Ali tu dolazimo zdravo seljacki do toga da Apple djeluje po principu "Reci cu ti sto je dobro za tebe i to ces i koristiti", dok je kod PC-a ovisno o OS-u modificirano " Ja cu odluciti sto je dobro za mene i sto cu koristiti". Istina je da mnogi ljudi trebaju nekog da ih zastiti od samih sebe. (sloboda izbora je dobra, ali ne smije biti prevelika neki bi rekli kad se tice prosjecnog korisnika). Ja ne trebam da netko bira za mene. Ako to znaci da cu dvaput razmislit o necem prije nego sto nekaj uštekam u komp (šrot napajanje npr.) ili instaliram (nešto sa secuROM zastitom npr.) neka bude. Dal ima ljudi kojima paše da ne moraju razmišljati pretjerano o tome što stavljaju na svoj komp i odakle je naravno da ima. Oni neka plate onda tu veću cijenu. Njihov izbor. Ali je činjenica da nije potrebno.

Kaj se tice cijene Panasonic lapova. Na prvom sajtu koji ih prodaje na koji sam naletio su cijene bile oko 2500$ za business rugged, te oko 3500$ za fully rugged. Tako da ajmo ne pricati od 4000$+
Opet ovisi, jer dok sam ja ulazio u Mac vode i kolega iz Pule (koji je uze MBP) instalirali smo nemali broj aplikacija, potom brisali, zajebavali se i tako, a nisam primjetio Windows degradaciju.

Što se mene tiče Apple ne kontrolira toliko OSX software kako naglašavaš

I jedna bitna razlika OSX je *NIX based, a Windows nije, i odmah dolazi do razlika
Baja 001 je offline  
Staro 18.06.2009., 08:34   #122
Roberto
Premium
Moj komp
 
Roberto's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,536
Citiraj:
Autor Katarina Pregled postova
evo me Roberto... ne misliš valjda da se bojim Bubbe i ostalih ignorantnih i isključivih kompleksaša. Samo sam danas imala važnija posla...
Vidim da ste se svi zapalili za temu. Hvala Snailu i Baji 001 koji su koliko toliko na mojoj strani, ne pate od kompleksa više vrijednosti i pristupaju temi "cum grano salis"
Ne mislim da se bilo koga ovdje bojiš, zašto i bi kad ti nitko ne prijeti. No većina nas ovdje čeka pokoji argument i od tebe.
Već nekoliko puta si zamoljena da izneseš koji argument u prilog tvrdnjama koje si ovdje iznijela, ali ih nismo vidjeli...
__________________
i5 2500k / asrock p67se / 4x4gb DDR3/ samsung evo 250gb ssd / 2 tb wd hdd / Gigabyte windforce GTX 950 / super flower 650w / CM 690
Roberto je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.06.2009., 08:43   #123
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,348
Sa stajališta Linux korisnika (govorim samo za sebe) Mac je samo automatizirana Linux/Unix/BSD-like "distra" na kojoj sve "radi" ali za masne pare. Gledam argumente koji se stavljaju za OSX za po doma i vidim ljepota,jednostavnost,brzina...ok. Osobno na Archu imam sve to ali sam sve sam složio od nule....a najbolja stvar? Sve je OSS,sve je legalno (hackintosh nije) i sve "just works" i to osjetno brže nego Kalyway 10.5.2. Plus-mogu igrat AA

AA 4 Linux

Razlika? Sa OSX dobiješ sve na pladnju dok na Linux distri se moraš pomučiti malo da dođeš do te razine funkcionalnosti. What's the point kažete? E pa- to što ste Vi imali probleme na Windows stroju ne znači da su svi imali. Svaki stroj i OS radi ako je korisnik dovoljno sposoban da ga koristi kako treba. Osobno ne vidim zašto se tolika graja diže oko Viste,imam ju već par mjeseci instaliranu u kutku na kraju diska i radi ko i prvog dana a izmjenilo se već dosta softwera na njoj-ne zato jer sam to trebao već jer sam mazohist i želim vidjeti kako se OS ponaša nakon dužeg vremena. E pa-radi. Dakle 99% problema koji ljudi imaju sa računalima na bilo kojem OS-u su vezane upravo uz njih same a ne OS. Vjerujte mi,znam o čemu pričam. Rekao sam jednom i reći ću još jednom-da bi se vozio automobil treba se položiti vozačka dozvola a jednostavniji je za korištenje od bilo kojeg računala...

@Katarina > ako ne želiš odgovoriti drugima jer možda nemaju poštovanja prema tebi (a ako još nisi skužila to je zato jer još uvijek nisi odgovorila neke stvari-argumentirano),odgovori meni ali argumentirano (dakle ne tipa "MAC je bolji jer je to MAC") zašto je MAC platforma bolja od PC platforme te zašto je OSX bolji od Windows Viste ili linux distre (ajmo reć Ubuntu-a pošto je iznimno jednostavan za korištenje) tj navedi argumente za i protiv. Ja sam uvijek otovoren za prijedloge i nove ideje i ne navijam za nikog.

P.S.-ono oko komponenti i da Apple proizvodi sam hardware ti ne stoji,nadam se da shvaćaš to? Asus,Intel i ekipa radi HW...Apple to sve samo stavi u lijepo kućište i stavi eventualno svoj firmware na MBO (OpenBios?) ....i naravno naljepnicu sa jabukom i velikom cijenom.

[EDIT] Eh da i što se tišine tiče...ja sam sad 10cm od svog PC-a a čujem Samsunga kako cvili puuuuuuno glasnije nego PC...a nije da je Samsung glasan...

Zadnje izmijenjeno od: tomek@vz. 18.06.2009. u 09:20.
tomek@vz je offline  
Staro 18.06.2009., 09:23   #124
Roberto
Premium
Moj komp
 
Roberto's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,536
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Sa stajališta Linux korisnika (govorim samo za sebe) Mac je samo automatizirana Linux/Unix/BSD-like "distra" na kojoj sve "radi" ali za masne pare. Gledam argumente koji se stavljaju za OSX za po doma i vidim ljepota,jednostavnost,brzina...ok. Osobno na Archu imam sve to ali sam sve sam složio od nule....a najbolja stvar? Sve je OSS,sve je legalno (hackintosh nije) i sve "just works" i to osjetno brže nego Kalyway 10.5.2. Plus-mogu igrat AA
Sa stajališta windows korisnika koji osim winsa, koristi i linux i OSX i Mac, mogu se djelomično složiti ali ne potpuno. Naime, imao sam puno problema s podešavanjem linuxa za bluetooth uređaje (pogotovo mobitele s kojima mi nikad nisu bile dostupne sve funkcije), dok je primjerice na OSXu (čak i hackintoshu) sve radilo perfektno već samim uključivanjem bluetootha. Na windowsima je isto bilo problema, ali sam ih riješio relativno brzo. Jest da je prednost kad si nešto sam složiš kako hoćeš, ali ako moraš pogubiti sate i dane da bi to napravio onda to gubi svoje prednosti.

Mogu si i linux (ubuntu, fedora) prilično dobro podesiti jer sam naučio podosta o njemu, ali nikad nisam osjetio istu razinu funkcionalnosti kao u windowsima ili OSX-u (što je zapravo i logično jer po meni ni jedna linux distra nije de facto zamjena za njih), a vremenski nisam više u mogućnosti gubiti sate na podešavanje linuxa.
__________________
i5 2500k / asrock p67se / 4x4gb DDR3/ samsung evo 250gb ssd / 2 tb wd hdd / Gigabyte windforce GTX 950 / super flower 650w / CM 690
Roberto je offline  
Staro 18.06.2009., 09:38   #125
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Katarina Pregled postova
Ne balavče mali... to je hrpa komponenata, ali ne PC komponeneta. Razlika je u firmwareu ,a ne samo u driverima...
Jojojojojoj... Ja sam ipak mislio da nesto i znas...

Citiraj:
Autor Katarina Pregled postova
A to što su prošle malo veću kontrolu kvalitete nego većina ostalih pre-made PC-eva i nije tako zanemariv podatak. Dakle, pravac wikipedija i ne cvili tim sitnim post-pubertetskim glasićem.
Wikipedia, kazes...
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline  
Staro 18.06.2009., 09:58   #126
Katarina
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 23
@tomek@vz
Citiraj:
@Katarina > ako ne želiš odgovoriti drugima jer možda nemaju poštovanja prema tebi (a ako još nisi skužila to je zato jer još uvijek nisi odgovorila neke stvari-argumentirano),odgovori meni ali argumentirano (dakle ne tipa "MAC je bolji jer je to MAC") zašto je MAC platforma bolja od PC platforme te zašto je OSX bolji od Windows Viste ili linux distre (ajmo reć Ubuntu-a pošto je iznimno jednostavan za korištenje) tj navedi argumente za i protiv. Ja sam uvijek otovoren za prijedloge i nove ideje i ne navijam za nikog.
Ajde evo nekog kulturnog konačno... ovako:
Nikad nisam i neću tvrdit da je MAC bolji zato jer je MAC, nego zato jer mislim tj. mogu čak reći da iz vlastitog iskustva znam, da sve što sam ikad radila na kompjuteru bilo na Win bilo na Mac-u, OS X mi je uvijek bio brži, nikad se nisu događale gluposti tipa da OS iz nekih samo njemu poznatih razloga ne uspije napravit npr. video rendering i jednostavno se sruši. Na windowsima se to događa konstantno i ako pitaš bilo koga u bilo kakvom audio vizualnom poslu reći će ti isto. Nadalje OS X ima daaaaleko bolji sustav instalacije i deinstalcije programa. Rijetko se dogodi da nakon deinstalacije išta ostane na disku, nema glupog registryja u kojem se nakupi mali milion ostataka svačega i to u konačnici rezultira padom sustava. U firmi imamo nekih 10 - 12 mac pro stanica od kojih su 3 oni stari PowerMac G5 iz 2003. U 6 godina nikad se na njima ništa nije pokvarilo, a bogme dečki su ih otvarali na tisuće puta, mijenjali RAM i diskove, stavljali kartice i sl.
Svi su umreženi i svi imamo pristup internetu i nikad i to baš NIKAD se nije dogodio nikakav virus jer ga na MAC-u jednostavno nema. Možda je to zbog male zastupljenosti mac-a, ali to je činjenica. Instalirali smo sve i svašta na njih (freeware na MAC-u je skroz druga priča).
S druge strane, doma sam još prisiljena radit na PC-u (manjak para) s kojim uvijek neki problem iskrsne. Konfiguracija i nije tako loša, kao sve fine i provjerene komponente, ali uvijek kod najžešćeg posla dogodi se neko sranje ili "memory dump" ili se glupost tipa "build DVD" ne izvrši jer windowsi upisuju neko sranje u registry i dok ne promijenjiš ručno par ključeva stvar ne radi. Isto se događalo na dva PC koja smo imali u firmi. Kolega je rekao jednom "...Windowsi su više nego OK dok rade, ali nažalost rijetko kad dobro rade..."

I nakon svega toga sad ti meni reci, kao nepristranana i pametna osoba, kako bi mogla tvrditi da OS X nije bolji. Namjerno kažem OS X jer to je valjda jedini razlog zašto volim mac. Uopće se ne radi o dizajnu, na kraju krajeva sve kante su na podu i ne vide se. Istovjetni software na Win i OS X radi bolje na OS X-u. After Effects, Photoshop, 3D aplikacije... Nije tajna (a to su i u Microsoftu priznali) da Office za mac radi bolje nego na PC-u. Na kraju krajeva bitan je posao koji se radi, a ne kompjuter. Ako s jednim sustavom mogu napravit sve brže i bolje nego na drugom onda ću koristit taj.
Toliko o tome.

I na kraju vjerojatno nisi dobro pročitao, ali ja ne tvrdim da apple proizvodi svoj HW, već da pomnim probiranjem komponenti SLOŽI konfiguracije. I na kraju iz tvornice izađe Apple proizvod. Tako se manje-više sve na svijetu proizvodi. Možda je nekad SGI proizvodio sam sve svoje radne stanice, ali su im monitori bili doslovce Sony-jevi modeli u kućištu druge boje. Pa što onda.
Istina kod Apple-a nema tolko kombinacija, ali zašto i bi? Naravno da je bolje kad čovjek ima izbor, ali bez obzira koliko znao o tome, nema nikave šanse da možeš unaprijed, bez probe, znati kako će određene komponente raditi jedan s drugom. Možda Bubba zna, ali njega ionako ne shvaćam ozbiljno jer čovjek se ipak malo previše uzbudio (vjerojatno zbog pomanjkanja uzbuđenja u životu) i stalno se vraća na isto kako bi eto doživio virtualni orgazam da mene pokopa. Žalosno.

Moja priča nije jedina, znam više ljudi koji su se preporodili prelaskom na Mac. Moj prijatelj koji radi u jednoj IT firmi u Zagrebu otišao je na službeni put u Švicarsku na neku konferenciju o CMS sustavima (malo znam o tome). Iznenadio se da firma koja proizvodi taj CMS (mislim Magnolia ili tako nešto) ima samo Mac radne stanice. Kažu da je za programere raj... Ovo nisam provjerila, pa kad je Bubba već spomenuo Balaševića i ja ću: ako su lagali mene i ja lažem vas...

Na kraju samo ovo. Mišljenje mnogih je da su Mac korisnici uvjereni da su oni kreativci a drugi ne... glupost... Ona Apple marketinška floskula kako mac potiče kreativnost možda zvuči glupo, ali istina je u jednoj sitnici. Ako stvarno jedan sustav radi tako da te ne opterećuje s nepotrebnim stvarima onda zaista tvrdnja ima smisla jer se koncentriraš na posao. Sve na svijetu se može pokvariti, svaki uređaj i to je rizik, ali govorim o ispravnim sustavima koji eto ne rade zbog neuskalđenosti HW i SW ili jednostavno manjom kontrolom u proizvodnji. Znam da je teže MS-u tj. gotovo nemoguće kontrolirati tuđi hardver, ali tu i leži problem.

Linux ne poznajem dobro, znam ljude koji s njim rade, mislim da je super sustav za server, ali ne i za radne stanice. Ipak je izbor pravog SW-a daleko manji. (Apple doduše prodaje svoj Shake za Linux, ali je cijena 10x veća nego za Mac)

Evo, ako si sve ovo pročitao hvala...

Zadnje izmijenjeno od: Katarina. 18.06.2009. u 10:14.
Katarina je offline  
Staro 18.06.2009., 10:31   #127
Mac_F
Pauk mrežar
Moj komp
 
Mac_F's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb (Bjelovar)
Postovi: 267

Citiraj:
Autor Katarina Pregled postova
Ako s jednim sustavom mogu napravit sve brže i bolje nego na drugom onda ću koristit taj.
ima tu istine
-->
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
....a najbolja stvar? Sve je OSS,sve je legalno (hackintosh nije) i sve "just works" i to osjetno brže nego Kalyway 10.5.2. Plus-mogu igrat AA
AA 4 Linux
Ovo ti je stara verzija (2.5) koja radi i na Mac-u. Novu pokreće bez problema sa CrossOverom, samo mi nije radio PunkBuster, a nije mi se dalo zajebavat s tim kad je jučer izašao AA 3.0. Za njega nemam pojma da li radi tako, probat ću ako uhvatim vremena.

Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Razlika? Sa OSX dobiješ sve na pladnju dok na Linux distri se moraš pomučiti malo da dođeš do te razine funkcionalnosti.
-->
Citiraj:
Autor Katarina Pregled postova
Ako s jednim sustavom mogu napravit sve brže i bolje nego na drugom onda ću koristit taj.
ima tu istine
__________________
PCAP or it didn't happen
Mac_F je offline  
Staro 18.06.2009., 10:32   #128
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
@Katy nemoj mi past u očima
Citiraj:
NIKAD se nije dogodio nikakav virus jer ga na MAC-u jednostavno nema. Možda je to zbog male zastupljenosti mac-a, ali to je činjenica.
Dosta Macova je baš palo prilikom izlaska fake iLifea '09 jer je bio VIRUS na koji Mac useri nisu navikli (ima i OSX AV alata) dakako da su virusi manje zastupljeni jer bilo kakvo prčkanje sistema zahtjeva root pristup.
Citiraj:
I na kraju vjerojatno nisi dobro pročitao, ali ja ne tvrdim da apple proizvodi svoj HW, već da pomnim probiranjem komponenti SLOŽI konfiguracije. I na kraju iz tvornice izađe Apple proizvod. Tako se manje-više sve na svijetu proizvodi.
Upitah jednom jednoga Mac experta, zašto je Mac brz? Mislim nema hrpu gluposti i drivera, a on mi kaže da je to upravo zato što Apple koristi kontrolirani HW koji sami naručuju i optimiziraju software samo za njega (isto kao i UNIX distre za HP i sl. OEM sustave).

Sve ostalo manje više se slažem
Baja 001 je offline  
Staro 18.06.2009., 10:40   #129
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Baja 001 Pregled postova
@Katy nemoj mi past u očima
Dosta Macova je baš palo prilikom izlaska fake iLifea '09 jer je bio VIRUS na koji Mac useri nisu navikli (ima i OSX AV alata) dakako da su virusi manje zastupljeni jer bilo kakvo prčkanje sistema zahtjeva root pristup.
Ovo samo pokazuje koliko stvarno poznaje Mac.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline  
Staro 18.06.2009., 10:45   #130
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,348