Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Aplikacije
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 07.04.2012., 23:27   #1
JuXo
Premium
Moj komp
 
JuXo's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Cork, Irska
Postovi: 202
Slika u vektorskom formatu

Znači ovako, napravio sam si neku sliku koju bi htio dati da se od nje napravi naljepnica. Imam jpeg i psd format te slike, ali mi je rečeno da trebam neki vektorski format, malo sam googlao i vidim da se koristi adobe illustrator za to. Pa me zanima da li postoji neka opcija da otvorim tu sliku što sam napravio i prebacim ju u vektor ili šta već treba raditi? Hvala
__________________
JuXo je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2012., 23:53   #2
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,941
I DA i NE . Jesam ti sad pomogo ha ?

Stos je sto ako si ti vec napravio sliku kao bitmap (oredjne rezolucije/pixelaze) nema neke svrhe da ju samo snimis u *.AI, *.CDR, *.eps (vektorski formati) jer od JPEGa ili PSDa koji su bitmap nemozes dobiti vise pixela/kvalitete nego sto jest trenutno dok vektorski format nema fixnu rezoluciju tj. moze se skalirati kolko god treba bez gubitka kvalitete (nema pixelizacije).

Znaci teoretski ti iz Pshopa mozes snimiti *.AI ili *.EPS i dobit "vektorski" format ali kvaliteta je vec unustena samim time sto je slika u startu bila bitpmap a ne vektor pa je to nepotrebno prebacivati. Danas je dosta popularno snimiti PDF pa mozda da im to snimis i posaljes tako kako je.

A postoji mogucnost da Bitmap Vektoriziras sa automaskim trejsanjem u Ilustratoru ili Corelu ali to ne uspije bas svaki put i zavisi od kompleksnosti slike pa bi se moglo dogodit da trebas rucno sve precrtat oliti vektorizirat sto moz epotrajati jako dugo .

Najbolje ti nama reci sto tocno printas na koji format i koliko sad imas rezolucije slike/pixela i DPIa pa mozda vec imas dovoljno i treba samo poslat file u drugom formatu.
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB

Zadnje izmijenjeno od: Lewis. 08.04.2012. u 00:19.
Lewis je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.04.2012., 00:09   #3
Milentije
Adrenaline junkie
Moj komp
 
Milentije's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Doboj - Banja Luka / Republika Srpska
Postovi: 3,575
Ako pravi naljepnicu moguće je da će to ići na cutter pa priprema mora biti u vektorskom obliku (zbog navođenja noža).

Ništa ne znamo dok ne kaže još par detalja.
__________________
Lenovo ThinkPad W530 - Core i7 3840QM, 32 GB RAM, SSD Samsung 512 GB, nVidia Quadro K1000M 2 GB, 15.6" 1920x1080 IPS, baterija 9 ćelija
Milentije je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2012., 10:09   #4
JuXo
Premium
Moj komp
 
JuXo's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Cork, Irska
Postovi: 202
znači ovo bi bila slika (to si mislim staviti na bajk):

http://i.imgur.com/kp5j7.jpg

dimenzije: 1181 x 118

300 DPIja

i ja bi to printao sa bijelom pozadinom (nekih 10x1 ili mozda 15x2 cm, sve zavisi kako bi bilo čitljivo, veći format napraviti nije problem, već sam radio i fotografiju 75x50 cm)

upalim illustrator, napravim novi file sa dimenzijom 15x1,55 cm (tako mi najbolje izgleda) i onda ubacim sliku i napravim resize da štima, gledao sam malo po jubitu da idem na live trace (tamo sam napravio preset sa najboljim opcijama, znači color, max boja) i kad napravim taj live trace vidim da se slika kao malo pogorša, ali ništa strašno, e sad da li je tu obavljena ta pizdarija sa vektorima i dovoljno je snimiti u .ai format?
JuXo je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2012., 10:17   #5
Ordem
Banned
 
Datum registracije: Sep 2010
Lokacija: Vk
Postovi: 572
konverzija rasterske slike (photoshop) u vektorski format (illustrator, corel) je skoro pa beskorisna (jos nisam radio sa konverterom koji bi to posteno odradio, tj prepoznao sve linije potrebne za vektorski format)

ili radi od pocetka u corelu/illustratoru (oba programa prakticki ista) ili jednostavno odnesi tu svoju sliku na sticku u neki print shop i reci im da ti isprintaju to u naljepnicu

ne vidim zasto bi to morala biti vektorska slika
osim ako ti treba naljepnica bez bijele pozadine, tj da imas zasebno isprintan grb, svako slovo i sliku kapljice krvi pa onda to sve zasebno ljepis na bajs

ako ti ne treba tako zasebno samo reci ovima u print shopu da ti isprintaju to sto imas i eto (ponesi im sliku vece rezolucije da to lici na nesto kad se isprinta)
Ordem je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2012., 10:24   #6
JuXo
Premium
Moj komp
 
JuXo's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Cork, Irska
Postovi: 202
pa to i ja kontam, po ovom šta ja trebam logički da trebaju samo sliku u što boljem formatu, ali me ovo zanimalo jer mi je jedan frend govorio tu za jednu tiskaru da trebaju vektore pa da barem sad naučim kako se to radi za ubuduće (mislim na vektore)
JuXo je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2012., 11:02   #7
JuiceBox
Premium
Moj komp
 
JuiceBox's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Keebwork
Postovi: 7,470
Ista stvar i kod mene, .Moddam kuciste i da bi mi napravio šablon koji cu ja prefarbat lik mi je trazio vektorsku sliku te slike koju ja zelim.Ako ju on crta to mi je 150 kn ako ju ja nacrtam onda je 30 kn print. Ja reko zajebi radnju, uzeo i kirurskim skalpelom isjekao samoljepljivu tapetu kako sam htio , prebojao i ko sisa.Sto se vektorske slike tice mora biti takva jer kao sto je milentije rekao to je zbog cuttera.
__________________
The Rich pays to win. The Poor spends to lose.
JuiceBox je offline   Reply With Quote
Staro 20.06.2017., 18:03   #8
ALiEN17
Premium
Moj komp
 
ALiEN17's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Histria
Postovi: 1,138
pozdrav svima, i meni bi trebala identična stvar za ovu sliku:

http://imgur.com/0IMulzQ (logotip firme, gornji natpis većim fontom i također ovaj ispod, uz sve to, volio bi i nadodati svoj broj mobitela, službeni)

- volio bi da bude bez te bijele podloge (i samo bez podloge dolazi u obzir)
- i u kombinaciji boja slova da lijepo leži na crnu boju vozila (znači ne crna slova, ili sivkasta ili zelenkasta)
- veličina cca. 13-14x4-5 centimetara

kada sam bio kod grafičara, odmah mi je htio isprintati to kao naljepnicu sa bijelom podlogom, nisam tako htio pa veli da mu slika treba vektorska/linijska, znači ona koja koliko god se povećava ne pretvara se u pixele, a to je sve kako bi je nož mogao sjeći?

koliko je komplicirano da si sam izvučem ovaj logo u vektorima? kolike su cijene takvih usluga?
__________________
ševa!
ALiEN17 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na