Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 11.11.2014., 10:15   #1
perich
I hate mondays..........
 
perich's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Zagreb - Zaprešić
Postovi: 1,519
Synology disk - a nema Synology NAS-a

dakle, disk je s podacima na galamu izvadjen iz NAS-a... i sad je problem kako tim podacima pristupiti. Jedini "Alati" koje imam na raspolaganju su Win 8.1 laptop i externa USB ladica.

Probao sam spojiti taj disk preko ladice na laptop i dignuti EXT drivere, i disk se vidi ali se vide i 3 particije... nazalost u windowse mogu "mountati" jedino prvu particiju koja je valjda nekih 1-2 GB ili tako nesto... a treću, na kojoj se nalaze podaci ne mogu...

postoji li kakva druga moguća mogućnost, a bez da radim recovery podataka s te particije? Nije baš da imam raspoloživ dodatni 3TB disk i vremena za recovery 3TB podataka.

Potencijalno, kad bi mogao od nekog posuditi kakav 1155 proc i keks memorije, mogao bih taj disk spojiti na ploču koja mi stoji sastrane, pa s nekog pomoćnog diska dignuti kakav linux, al opet je problem u tome što ne mogu konvertirati tu EXT particiju u nesto drugo bez gubitka podataka.

Jel ima ko kakav savjet?
perich je offline   Reply With Quote
Staro 11.11.2014., 11:14   #2
Bono
Uptime 99.99%
Moj komp
 
Bono's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb Croatia
Postovi: 2,472
Citiraj:
Autor perich Pregled postova
dakle, disk je s podacima na galamu izvadjen iz NAS-a... i sad je problem kako tim podacima pristupiti. Jedini "Alati" koje imam na raspolaganju su Win 8.1 laptop i externa USB ladica.

Probao sam spojiti taj disk preko ladice na laptop i dignuti EXT drivere, i disk se vidi ali se vide i 3 particije... nazalost u windowse mogu "mountati" jedino prvu particiju koja je valjda nekih 1-2 GB ili tako nesto... a treću, na kojoj se nalaze podaci ne mogu...

postoji li kakva druga moguća mogućnost, a bez da radim recovery podataka s te particije? Nije baš da imam raspoloživ dodatni 3TB disk i vremena za recovery 3TB podataka.

Potencijalno, kad bi mogao od nekog posuditi kakav 1155 proc i keks memorije, mogao bih taj disk spojiti na ploču koja mi stoji sastrane, pa s nekog pomoćnog diska dignuti kakav linux, al opet je problem u tome što ne mogu konvertirati tu EXT particiju u nesto drugo bez gubitka podataka.

Jel ima ko kakav savjet?
Digni linux s mdadmom koji ce prepoznati sve particije i onda samo skopiraj, to je samo pretpostavka da si RAID1 koristio, ako je JBOD onda ti ne treba mdadm, nego samo linux s EXT3/4 supportom. Ne bi trebao biti problem, nije to smece od WD-a koji kriptira podatke bez odobrenja korisnika.
__________________
“Those who surrender freedom for security will not have, nor do they deserve, either one.”

Zadnje izmijenjeno od: Bono. 11.11.2014. u 13:26.
Bono je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.11.2014., 15:33   #3
aperic
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2
Imao nedavno problem s jednim synologyevim NAS-om i ovo s linuxom nije pomoglo. Nisam linuxaš da ti znam reći zašto nije išlo, ali radili smo sve po uputama s weba i na žalost nije pomoglo. Problem riješen kupnjom drugog synologyevog NAS-a (stari je bio DS212, a novi DS213), u kojeg su ubačeni stari diskovi, instaliran DSM i sve je proradilo kako treba.
Znam da ti vjerojatno nije rješenje kupnja drugog NAS-a, ali ako ne uspiješ drugačije, a dolazak u ZG ti nije nemoguća misija - javi se preko pm-a.
aperic je offline   Reply With Quote
Staro 13.11.2014., 16:51   #4
perich
I hate mondays..........
 
perich's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Zagreb - Zaprešić
Postovi: 1,519
Citiraj:
Autor aperic Pregled postova
Imao nedavno problem s jednim synologyevim NAS-om i ovo s linuxom nije pomoglo. Nisam linuxaš da ti znam reći zašto nije išlo, ali radili smo sve po uputama s weba i na žalost nije pomoglo. Problem riješen kupnjom drugog synologyevog NAS-a (stari je bio DS212, a novi DS213), u kojeg su ubačeni stari diskovi, instaliran DSM i sve je proradilo kako treba.
Znam da ti vjerojatno nije rješenje kupnja drugog NAS-a, ali ako ne uspiješ drugačije, a dolazak u ZG ti nije nemoguća misija - javi se preko pm-a.
Ma nije mi nemoguca misija, no problem je u tome sto je to disk na kojem je 2-2,5TB podataka, a ja nemam rezervni disk da to prebacim gore.

Planiram u buducnosti uzer synology-ja, neki iz 214 serije, al to tek za 2-3 mjeseca, kad ce bit neke love (nadam se).
perich je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2014., 09:27   #5
aperic
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2
Pa probaj barem pristupiti podacima prema ovim uputama:
https://www.synology.com/en-us/knowledgebase/faq/579
pa ako uspiješ, onda se baci u posudbu diskova na koje ćeš privremeno smjestiti podatke. Vjerujem da će to biti manji dio problema :-)
aperic je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2014., 09:49   #6
perich
I hate mondays..........
 
perich's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Zagreb - Zaprešić
Postovi: 1,519
Sad mi je palo na pamet da pitam (jos nisam uspio sloziti linux kantu za ovo)... Kad dignem linux i uspijem mountati sve particije, mogu li kako shareati tu particiju da joj pristupim sa WD TV Livea? Alternativno, imam mali disk od 250 gb, mogu li na njemu dignuti XBMC i video playati na telku (bez da se ista na tom disku mijenja, da i dalje bude pogodan za rebuild u novom synologyju)?
perich je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2014., 00:03   #7
Bono
Uptime 99.99%
Moj komp
 
Bono's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb Croatia
Postovi: 2,472
mdadm + samba.
__________________
“Those who surrender freedom for security will not have, nor do they deserve, either one.”
Bono je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na